Pogoda w górach jest iście zimowa. W Karkonoszach i Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Na Babiej Górze w Beskidach obowiązuje lawinowa "dwójka". Wędrówkę utrudniają silny wiatr, tworzą się wysokie zaspy. Ratownicy apelują o ostrożność i przypominają, co zabrać ze sobą na górską wyprawę.
W górnych partiach Karkonoszy warunki są bardzo trudne i obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Temperatura odczuwalna wynosi nawet do -20 stopni Celsjusza - podała w środę Grupa Karkonoska GOPR.
W ciągu ostatniej doby w Karkonoszach spadło dużo śniegu oraz wiał silny, zachodni wiatr. Znaczne zagrożenie lawinowe występuje na większości stromych stoków, w miejscach gdzie śnieg jest transportowany i odkładany przez wiatr. Depozyty w postaci desek śnieżnych, w wielu miejscach przekraczają półtora metra i zdeponowane są na starej, zmrożonej pokrywie lub na deskach powstałych w ostatnich dobach.
"Pokrywa wykazuje niestabilność, a do wyzwolenia lawiny może dojść pod naciskiem pojedynczego narciarza. Zagrożenie występuje głównie na stronach zawietrznych, ale może również miejscowo występować na stronach nawietrznych. Poniżej 1200 metrów n.p.m. wpływ wiatru jest znacznie mniejszy, a pokrywa jest równomierniej rozłożona. Dalsze opady oraz wiatr z kierunku zachodniego będą sprzyjały powiększaniu się depozytów oraz powstawaniu nowych" - głosi komunikat GOPR.
Warunki w wyższych partiach gór są bardzo trudne, szlaki nieprzetarte. Mogą występować ponad metrowe zaspy. Widzialność jest ograniczona, wieje silny wiatr.
Tatry. Wstrzymana kolejka linowa na Kasprowy Wierch
W Tatrach w środę wieje silny wiatr przekraczający w porywach prędkość 100 kilometrów na godzinę. To uniemożliwiło kursowanie kolejki linowej na Kasprowy Wierch oraz wyciągów krzesełkowych w Kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym. Warunki turystyczne w górach są skrajnie trudne.
Na Kasprowym Wierchu w środę rano termometry wskazywały -11 st. C., ale przez silny wiatr odczucie zimna potęgowane przez wiatr wynosiło 25 st. mrozu.
- W Tatrach wieje bardzo silny wiatr, który utrudnia poruszanie się oraz stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Powyżej górnej granicy lasu warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Śnieg jest przewiany i słabo związany z podłożem, miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, a przy graniach występują nawisy śnieżne - ostrzegają służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Lawinowa "dwójka" na Babiej Górze
Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są trudne. Goprowcy poinformowali w środę, że w górach temperatura spadła. Rano w partiach szczytowych było -10 stopni. Poranek był słoneczny. Widoczność w górach jest bardzo dobra. - W Beskidach się ochłodziło. Temperatura w partiach szczytowych spadła do -10 stopni. Mroźno było także w dolinach. Mróz to jedyna przeszkoda dla turystów. W górach utrzymują się zimowe warunki. Trzeba zatem zwracać uwagę na niskie temperatury i pamiętać, że dzień wciąż jest krótki - podali beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku. Pokrywa śniegu w Beskidach wynosi od 20 cm w Szczyrku, przez 25 cm na Leskowcu i 40 cm Klimczoku do 90 cm na Markowych Szczawinach i 100 cm na Hali Miziowej. W partiach szczytowych Babiej Góry grubość pokrywy wynosi ponad 110 cm. Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono tam, gdzie śnieg został przeniesiony przez wiatr i utworzył depozyty: w zagłębieniach terenowych i żlebach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Poruszanie się w takich warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa. W masywie Pilska możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych wklęsłych formacjach terenowych, które znajdują się w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu. Zamknięta do odwołania jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. To najtrudniejszy szlak w Beskidach, jest jednokierunkowy, podejściowy. Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą być odpowiednio przygotowani. Należy ciepło się ubrać. Szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędne są raczki. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Z uwagi na zapadający zmrok należy zabrać latarkę. W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl