Poziom wody w polskich rzekach drastycznie spada. Jak alarmuj膮 synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, susza gwa艂townie si臋 pogarsza i w kolejnych tygodniach mo偶e by膰 jeszcze powa偶niejsza.
Notujemy tendencje spadkowe poziomu rzek w Polsce, co oznacza, 偶e w nast臋pnych dniach i tygodniach sytuacja mo偶e si臋 pogarsza膰. Nasilanie si臋 zjawiska suszy obserwujemy w Polsce od lat - przekaza艂 w pi膮tek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Podkre艣li艂, 偶e aktualnie mo偶emy m贸wi膰 o intensyfikacji rozwoju wszystkich faz suszy.
IMGW wyja艣nia czym jest susza
IMGW przekaza艂, 偶e na oko艂o 64 procent stacji wodowskazowych, kt贸re nale偶膮 do sieci pomiarowo-obserwacyjnej Pa艅stwowej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej, zarejestrowano niskie natomiast na oko艂o 29 procentach 艣rednie stany.
Susza - jak t艂umaczy IMGW - to niedob贸r wody na danym terenie, kt贸ry jest klasyfikowany wed艂ug nast臋puj膮cych po sobie faz. "W pierwszej kolejno艣ci mamy do czynienia z susz膮 meteorologiczn膮, kt贸ra jest wynikiem deficytu opad贸w na danym terenie. Nast臋pn膮 jest susza glebowa, nazywana r贸wnie偶 rolnicz膮, oznaczaj膮ca niedob贸r wody w przypowierzchniowej warstwie gleby. Kolejnymi s膮 susze hydrogeologiczna i hydrologiczna, oznaczaj膮ce deficyt w贸d podziemnych i deficyt wody w rzekach lub zbiornikach" - wyja艣ni艂 IMGW.
Problem nasila si臋 od聽lat
Instytut monitoruj膮c bie偶膮c膮 sytuacj臋 meteorologiczno-hydrologiczn膮 wydaje ostrze偶enia przed susz膮 hydrologiczn膮. Jak podkre艣la, aktualnie tego typu ostrze偶enia obowi膮zuj膮 na znacznej cz臋艣ci kraju. Szczeg贸lnie w zachodniej i po艂udniowej Polsce - na rzece Odrze i jej odp艂ywach. "W ostatnim czasie zauwa偶alny jest wyra藕ny przyrost liczby ostrze偶e艅 przed susz膮 hydrologiczn膮, co spowodowane jest sytuacj膮 hydrologiczno-meteorologiczn膮. Brak opad贸w i wysokie temperatury wp艂ywaj膮 niekorzystnie na sytuacj臋 hydrologiczn膮" - przekaza艂 IMGW.
Zjawisko suszy nasila si臋 od lat. IMGW zaznaczy艂, 偶e bardzo dobrze obrazuj膮 to analizy najni偶szych rocznych przep艂yw贸w ze stacji wodowskazowych. "W ostatnich dniach lipca odnotowano prawie 230 (najwy偶sza warto艣膰 z ostatnich pi臋ciu lat) stacji z przep艂ywem poni偶ej warto艣ci 艣redniego niskiego rocznego przep艂ywu, co stanowi ponad 35 procent telemetrycznych stacji wodowskazowych IMGW-PIB" - podkre艣li艂 IMGW.
Jak wyja艣nili eksperci, jednym z czynnik贸w powoduj膮cych wzrost cz臋stotliwo艣ci i skali suszy w Polsce jest zmiana klimatu, objawiaj膮ca si臋 przede wszystkim wzrostem 艣redniej temperatury powietrza oraz zmian膮 charakterystyk opadowych.
Nasz kraj znajduje si臋 w strefie klimatu umiarkowanego przej艣ciowego - pomi臋dzy l膮dowym i oceanicznym - co bezpo艣rednio wp艂ywa na charakterystyk臋 opad贸w atmosferycznych, na przyk艂ad w postaci ich niestabilno艣ci w uj臋ciu sezonowym, jak te偶 zr贸偶nicowania przestrzennego.
Co mo偶na zrobi膰?
Wa偶ne jest znaczenie dzia艂a艅 obywatelskich, kt贸re skutkuj膮 mi臋dzy innymi zwi臋kszeniem retencji i wt贸rnego wykorzystywania w贸d opadowych.
- Do tego typu aktywno艣ci zach臋camy, prowadz膮c liczne kampanie edukacyjne. Dopiero taka synergia dzia艂a艅, podejmowanych i realizowanych na r贸偶nych szczeblach, pozwoli w przysz艂o艣ci na ograniczenie negatywnych konsekwencji zmiany klimatu - zaznaczy艂 Dyrektor Centrum Os艂ony Hydrologicznej Kraju w IMGW-PIB, dr Pawe艂 Przygrodzki.
Hydrolodzy podkre艣laj膮, 偶e susza wcale nie musi ograniczy膰 zagro偶enia powodzi膮. "Coraz cz臋艣ciej d艂ugie okresy bezdeszczowe s膮 rozdzielone kr贸tkotrwa艂ymi i intensywnymi opadami deszczu o lokalnym charakterze. To, w zestawieniu z post臋puj膮c膮 antropopresj膮 (dzia艂aniami cz艂owieka - red.), w szczeg贸lno艣ci w postaci wzrostu powierzchni uszczelnionych, na przyk艂ad w miastach, powoduje wzrost zagro偶enia powodziami b艂yskawicznymi" - zauwa偶y艂 IMGW. Mowa tu o szczeg贸lnym typie powodzi opadowej (tzw. flash flood) o lokalnym zasi臋gu a tak偶e bardzo szybkim przebiegu i kr贸tkim czasie trwania - zwykle trwa kr贸cej ni偶 sze艣膰 godzin. W 2021 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotowa艂 kilka takich zjawisk, m.in. w Poznaniu i Krakowie, gdzie w ci膮gu jednej doby opad osi膮gn膮艂 kilkadziesi膮t procent rocznej normy.
殴r贸d艂o:聽PAP, IMGW
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽meteo