Susza hydrologiczna i inne etapy suszy. Czym się różnią i jakie niosą skutki

Źródło:
gov.pl
Specjalistka WWF Alicja Pawelec o sytuacji hydrologicznej w kraju
Specjalistka WWF Alicja Pawelec o sytuacji hydrologicznej w krajuTVN24
wideo 2/4
Specjalistka WWF Alicja Pawelec o sytuacji hydrologicznej w krajuTVN24

Susza to zjawisko przedłużających się niedoborów wody, zarówno atmosferycznej (poniżej średniej opadów), jak i z wód powierzchniowych oraz gruntowych. Susza prowadzi do znacznego obniżenia poziomu zasobów wodnych, a to z kolei może mieć znaczny wpływ na ekosystem i rolnictwo dotkniętego regionu, a tym samym wyrządzić szkodę lokalnej gospodarce.

● Suszą określa się okres bez opadów lub niewielkiej ich ilości w stosunku do średnich wieloletnich wartości.

● Susze powodują szereg negatywnych skutków, zwłaszcza dla rolnictwa i ekosystemów.

● Skutki suszy i niedoborów wody można podzielić na trzy grupy: środowiskowe, gospodarcze i społeczne (w tym zdrowotne).

Jakie są etapy suszy?

Wyróżnia się cztery etapy suszy:

suszę atmosferyczną – brak opadów przez trzy tygodnie, wysoka temperatura, niska wilgotność, wyżowa cyrkulacja; suszę glebową – niedobór wody dla roślin; brak opadów prowadzi do zmniejszenia zasobów w strefie aeracyjnej; suszę hydrologiczną – obniżenie poziomu wód powierzchniowych i podziemnych - uzupełnienie wód podziemnych po tym okresie zajmuje wiele czasu; suszę hydrogeologiczną – następstwo długiej suszy hydrologicznej; poziom wód gruntowych jest tak niski, iż niemożliwe jest korzystanie ze studni - następuje obniżenie jakości zasobów wody.

ZOBACZ TEŻ: Polsce grożą coraz dotkliwsze susze. Ekspert: sytuacja jest poważna

Jakie są skutki suszy dla środowiska?

Skutki suszy można podzielić na trzy grupy:

Skutki środowiskowe

Susza prowadzi do przesuszenia gleby i zmniejszenia upraw roślin. Okres wysokich temperatur powoduje również zmniejszenie ilości dostępnej wody pitnej. Ograniczony przepływ rzek zwiększa zanieczyszczenia. Obniża się również poziom tlenu, co prowadzi do wyginięcia organizmów, dla których woda stanowi środowisko życia. Warto również zaznaczyć, iż susza często prowadzi do pożarów niszczących środowisko. Pożary prowokowane suszą generują cząstki przedostające się do powietrza i podrażniające układ oddechowy. Stanowi to duże ryzyko dla osób, zmagających się z astmą, czy mukowiscydozą.

Skutki społeczne (w tym zdrowotne)

Susza ma negatywny wpływ na zdrowie osób bezpośrednio narażonych na to zjawisko (nadmierne fale upałów). Do skutków społecznych suszy zaliczyć można także:

ograniczenie dostaw wody, zwiększony poziom zanieczyszczeń, wysokie koszty żywności, stres spowodowany nieudanymi zbiorami, niedobór wody pitnej.

Wyjaśnia to, dlaczego susza i niedobór wody stanowią czynnik zwiększający przepaść między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się.

Skutki gospodarcze (ekonomiczne)

Susza wpływa na obniżenie wydajności produkcji, m.in. rolnej i leśnej oraz przemysłu rybnego. Powoduje wyższe koszty produkcji żywności, niższy poziom produkcji energii w elektrowniach wodnych, straty spowodowane uszczuplonymi przychodami z turystyki wodnej i transportu. Do negatywnych skutków gospodarczych zaliczają się również problemy z zaopatrzeniem w wodę dla energetyki i procesów technologicznych w hutnictwie, górnictwie, przemyśle chemicznym, papierniczym, drzewnym, spożywczym itp., a także zakłócenia dostaw wody dla gospodarki komunalnej.

Susza w Sahelu spowodowała śmierć głodową miliona osób

Susza w Sahelu była jedną z największych katastrof XX wieku. Trwała ona od końca lat sześćdziesiątych do połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Jej skutkiem była śmierć głodowa miliona osób, zmieniła też diametralnie życie kolejnych dziesiątków milionów. Do wystąpienia tego zjawiska doprowadziły zarówno czynniki środowiskowe, jak i działania człowieka.

Sahel to obszar wzdłuż południowych obrzeży Sahary, ma zmienny klimat, a wahania te często prowadzą do obniżenia rocznych opadów w czasie pory deszczowej. Na suszę w tym regionie miała wpływ również nadmierna wycinka zieleni, nadmierny wypas zwierząt oraz duża eksploatacja ziem. Klęska głodu, stanowiąca następstwo wysokich temperatur, zwiększyła emigrację do krajów południowych względem Sahelu, zintensyfikowała migrację ludzi ze wsi do miast, a także doprowadziła do konfliktu w Darfurze.

ZOBACZ TEŻ: Portugalia zmaga się "z najpoważniejszą suszą w tym stuleciu"

Czy susza dotknęła Polskę?

Polska to kraj, który zmaga się z suszami od czasów Średniowiecza. Pierwsze wzmianki o piętnastowiecznej katastrofie pochodzą z kronik Jana Długosza. W XVI wieku Polska stała się częścią europejskiej strefy zmagającej się z suszą tysiąclecia. Liczne pożary doprowadziły również do zmiany w odbiorze barwy słonecznej. Obserwujący mieli wrażenie, że kolor zmienił się z jasnożółtego na czerwony. W 1921 roku zanotowano natomiast najwyższe temperatury powietrza w historii kraju. Sięgały one w wielu województwach 40 stopni. Ale wysokie temperatury w Polsce notuje się również obecnie. A susza jest realnym problemem.

ZOBACZ TEŻ: Apele o ograniczanie zużycia wody, wysychające rzeki. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną

Susza dotknęła wszystkich polskich uprawShutterstock

Czy można zapobiec suszom?

Działalność człowieka stanowi jeden z czynników prowadzących do wysokich temperatur. Ludzie mogą zatem wdrożyć rozwiązania obniżające ryzyko wystąpienia suszy. Wśród nich warto wskazać:

- przeobrażenie systemu energetycznego – odkrywka węgla brunatnego obniża poziom i jakość wód gruntowych oraz powierzchniowych, - retencję opadów, m.in. poprzez poprawę rzecznych ekosystemów, - obniżenie intensywnej wycinki lasów.

Susza stanowi zjawisko utrudniające funkcjonowanie żywych organizmów i roślin. Warto zatem dbać o środowisko, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia okresu wysokich temperatur wraz z obniżonym poziomem wód.

ZOBACZ TEŻ: Zużywamy 92 litry wody dziennie, jak to ograniczyć? Oto kilka prostych sposobów

Źródła: gov.pl wody.gov.pl Geografia fizyczna Polski, Andrzej Richling, Katarzyna Ostaszewska, wydawnictwo: PWN, 2005 pgi.gov.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW nadal ostrzega przed bardzo niebezpiecznymi warunkami spowodowanymi gołoledzią. Po marznących opadach na chodnikach i drogach zrobi się szczególnie ślisko. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują na terenie ośmiu województw. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Tu wciąż będzie groźnie. Alarmy w ośmiu województwach

Tu wciąż będzie groźnie. Alarmy w ośmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę rano SMS-y ostrzegające przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią. Alert otrzymali odbiorcy sieci komórkowych przebywający na południowym wschodzie kraju.

Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Źródło:
RCB

Pogoda na dziś. W środę 15.01 będzie padać i deszcz, i deszcz ze śniegiem, i sam śnieg. Kierowcy oraz piesi powinni uważać na śliskie nawierzchnie dróg i chodników. Na termometrach zobaczymy od -1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 15.01. Mieszkanka opadów, a na termometrach od -1 do 5 stopni

Pogoda na dziś - środa 15.01. Mieszkanka opadów, a na termometrach od -1 do 5 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima przynajmniej na razie opuszcza Polskę. Śnieg w niektórych regionach popada jeszcze w środę, a w dalszej części tygodnia będzie jesiennie, ponuro i mglisto. Szansa na słońce jest, ale przeważnie w górach.

W środę miejscami może spaść 10 centymetrów śniegu. Co nas czeka w kolejnych dniach?

W środę miejscami może spaść 10 centymetrów śniegu. Co nas czeka w kolejnych dniach?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy próbują powstrzymać dwa ogromne pożary, które spustoszyły część Los Angeles w zeszłym tygodniu. Według prognoz w środę ma wzrosnąć prędkość wiatru, który może utrudnić akcję gaśniczą. W wyniku żywiołu zginęło już 25 osób, a straty liczone są w setkach miliardów dolarów.

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

Źródło:
Reuters, CNN

Dwa lądowniki księżycowe - jeden należący do japońskiej firmy ispace, a drugi do amerykańskiej firmy kosmicznej Firefly - wystartowały z Florydy dzięki rakiecie SpaceX. Maszyny za kilkadziesiąt dni mają dotrzeć na Księżyc.

Ruszyły. Dwie misje, jedna rakieta

Ruszyły. Dwie misje, jedna rakieta

Źródło:
Reuters, PAP

Satelita zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej we wtorek wieczorem zostanie wyniesiony na orbitę w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. Według przedstawicieli uczelni jest to pierwszy satelita w pełni stworzony przez studentów oraz najmniejszy skonstruowany do tej pory w Polsce. Około godziny 23 warto spojrzeć w niebo. Deorbitacja rakiety może być wtedy widoczna nad Europą, w tym nad naszym krajem.

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. Przelot może być widoczny na naszym niebie

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. Przelot może być widoczny na naszym niebie

Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Choć 15 stopni Celsjusza nie wydaje się niską temperaturą, dla mieszkańców stolicy Tajlandii to prawdziwe zimno. Właśnie tyle termometry pokazały w Bangkoku w poniedziałek rano. Jeszcze zimniej było na północy, gdzie zaskoczeni turyści fotografowali szron na trawie - opisują miejscowe media.

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Źródło:
CNN, Bangkok Post

W rejonie niszczycielskiego i tragicznego w skutkach pożaru w Pacific Palisades w Los Angeles powstało ogniste tornado. Wirującą kolumnę płomieni udało się zarejestrować na nagraniu.

Ogniste tornado. Nagranie z Los Angeles

Ogniste tornado. Nagranie z Los Angeles

Źródło:
NBC News, tvnmeteo.pl

Dziewięć plaż w okolicach Sydney zamknięto po tym, jak woda wyrzuciła na brzeg szaro-białe kulki nieznanego pochodzenia. Są niewielkie i na ten moment ich skład pozostaje nieznany. Władze zarządziły już analizę tajemniczych obiektów.  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Źródło:
ABC, BBC, The Guardian, tvn24.pl

Australijscy naukowcy sklasyfikowali nowy gatunek pająka. "Big Boy", czyli Atrax christenseni, jest większą i bardziej jadowitą wersją ptasznika australijskiego - jednego z najbardziej niebezpiecznych pajęczaków na świecie.

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

Źródło:
PAP

39 131 nietoperzy 11 gatunków - to wynik 24. międzynarodowego liczenia nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w województwie lubuskim. To jedno z największych polskich zimowisk tych latających ssaków. Naukowcy wskazują na zdolności adaptacyjne tych zwierząt do zmian klimatu.

Wielkie liczenie nietoperzy. Drugi rekordowy wynik

Wielkie liczenie nietoperzy. Drugi rekordowy wynik

Źródło:
PAP

Fala mrozów nadciągnęła nad Europę. Na początku tygodnia termometry, między innymi we Francji i Hiszpanii, pokazały nawet -12 stopni Celsjusza. Za ochłodzenie odpowiedzialne są masy powietrza z północnej części Starego Kontynentu. Według prognoz mroźna aura może utrzymać się przez kilka dni.

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Źródło:
ENEX, AEMET, MeteoFrance

Za nami pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku. Nocne niebo rozświetlił tak zwany Wilczy Księżyc. W tym czasie doszło także do innego niezwykłego wydarzenia - koniunkcji Srebrnego Globu z Marsem.

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Źródło:
Kontakt24, nocneniebo.pl

W Kalifornii wzrosły obawy o dalsze rozprzestrzenianie się pożarów. Strach wśród strażaków i mieszkańców budzą prognozy meteorologów, z których wynika, że w najbliższych godzinach w Los Angeles wystąpią kolejne silne podmuchy wiatru Santa Ana. Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) wydała najwyższe ostrzeżenie o "szczególnie niebezpiecznej sytuacji" związanej z poważnymi warunkami pożarowymi.

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Źródło:
Rueters, CNN, PAP

Po weekendowych intensywnych opadach Zakopane zmaga się z nadmiarem zalegającego na poboczach śniegu. W tym tygodniu planowane jego jego wywożenie z miasta.

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na Kasprowym Wierchu leży 85 centymetrów śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest go ponad metr.

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Źródło:
PAP

Północ Grecji zasypał śnieg. Na drogach panują bardzo trudne warunki, niektórzy mieszkańcy są odcięci od prądu, ponadto zamknięto szkoły. Pogoda nagle pogorszyła się też w Atenach.

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Źródło:
PAP

W wyniku intensywnych opadów deszczu w stanie Minas Gerais na południowym wschodzie Brazylii zginęło co najmniej 10 osób - poinformowały miejscowe władze. Wiele domów zostało zniszczonych przez lawiny błotne. Nieprzejezdnych jest kilkaset dróg.

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku zejścia lawiny w Piemoncie na północy Włoch. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala za pomocą helikoptera.

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az