Raport IPCC. "Bomba zegarowa tyka"

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował w poniedziałek najnowszy raport dotyczący oceny stanu globalnego ocieplenia na Ziemi. Jak wynika z ustaleń naukowców, szybko zbliżamy się do katastrofalnych poziomów ocieplenia, a jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe i radykalne działania, międzynarodowe cele klimatyczne wymkną się spod kontroli. - Klimatyczna bomba zegarowa tyka. Ludzkość stąpa po cienkim lodzie i ten lód szybko topnieje - przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Raport opublikowany w poniedziałek opiera się na ustaleniach setek naukowców, co ma zapewnić kompleksową ocenę rozwoju kryzysu klimatycznego na Ziemi. To, co znalazło się w raporcie, naukowcom wiadome jest od lat. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) określił to już w szeregu innych raportów w ciągu ostatnich kilku lat. Nadal wyłania się z niego bardzo niepokojąca wizja tego, dokąd zmierza świat.

Zmiany klimatu. Nowy raport IPCC

- Klimatyczna bomba zegarowa tyka - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w oświadczeniu z okazji opublikowania raportu. - Ludzkość stąpa po cienkim lodzie i ten lód szybko topnieje - dodał.

- Ten raport jest najbardziej przerażającą i niepokojącą oceną zmian klimatycznych - skomentowała Sara Shaw, koordynatorka programu w międzynarodowej organizacji Friends of the Earth International. Jak czytamy w raporcie, skutki działań powodujących ocieplenie planety są już poważniejsze niż oczekiwano i zmierzamy w kierunku coraz bardziej niebezpiecznych i nieodwracalnych konsekwencji.

Choć cel, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, jest nadal możliwy do osiągnięcia, w raporcie zauważono jednak, że droga do jego osiągnięcia szybko się zamyka, ponieważ globalna produkcja zanieczyszczeń podgrzewających planetę ciągle rośnie - w ubiegłym roku emisje wzrosły o prawie jeden procent. Stężenie zanieczyszczeń węglowych w atmosferze jest na najwyższym poziomie od ponad dwóch milionów lat, a tempo wzrostu temperatury w ciągu ostatniego półwiecza jest najwyższe od dwóch tysięcy lat.

Jednocześnie naukowcy zwracają uwagę, że skutki kryzysu klimatycznego nadal najsilniej odczuwają biedniejsze, wrażliwe kraje, które w najmniejszym stopniu przyczyniły się do jego powstania.

Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje na świecie PAP/Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński

Wzrost użycia paliw kopalnych, brak wody

- Nasza planeta już teraz odczuwa poważne skutki klimatyczne, od fal upałów i niszczycielskich burz po dotkliwe susze i niedobory wody - oświadczył Ani Dasgupta, prezes i dyrektor generalny organizacji non-profit World Resources Institute.

Największym zagrożeniem dla działań na rzecz zmian klimatu jest ciągłe uzależnienie świata od spalania paliw kopalnych, które nadal stanowią ponad 80 procent światowej energii i 75 procent spowodowanych przez człowieka zanieczyszczeń podgrzewających planetę.

Przy obecnych tendencjach planeta jest na drodze do ocieplenia się o 3,2 st. C do końca wieku, a średnie wartości temperatury mogą jeszcze wzrosnąć o co najmniej 2,2 stopnia, nawet jeśli dotychczasowe zobowiązania zostaną zrealizowane. Już teraz średnie wartości temperatury są o 1,1 st. C wyższe niż w latach 1850-1900, co powoduje nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie.

Poniedziałkowy raport określa również sposoby, które pomogą utrzymać świat na drodze do ograniczenia ocieplenia w granicach 1,5 stopnia. - Raport IPCC jest zarówno mocnym potępieniem bezczynności głównych emitentów, jak i solidnym planem dla znacznie bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego świata - dodał Dasgupta.

Jak wynika z raportu, zapobieganie katastrofalnym zmianom klimatu będzie wymagało radykalnych zmian w każdym sektorze gospodarki. Wezwano w nim także do głębokiego obniżenia poziomu zanieczyszczeń, sprawiających, że planeta się ogrzewa, poprzez odejście od paliw kopalnych i inwestowanie w energię odnawialną. Podkreślono także potrzebę większych inwestycji w celu budowania odporności i zwiększonego wsparcia finansowego dla osób zmagających się ze stratami związanymi ze zmianami klimatu zwłaszcza w krajach najbardziej narażonych.

Wezwanie do "masowego przyspieszenia"

Guterres wezwał także wszystkie kraje do "masowego przyspieszenia wysiłków na rzecz klimatu", a w szczególności kraje bogate do uruchomienia "przycisku przyspieszenia" w odniesieniu do zobowiązań służących osiągnięciu neutralności węglowej - co oznacza usunięcie z atmosfery tylu zanieczyszczeń ogrzewających rośliny, ile one emitują. Po raz pierwszy powiedział także, że kraje rozwinięte muszą osiągnąć neutralność węglową już do 2040 roku, a nie do 2050, do czego zobowiązało się wiele krajów - w tym USA i Wielka Brytania.

- Dzisiejszy raport IPCC jest przewodnikiem informującym o tym, jak rozbroić klimatyczną bombę zegarową - powiedział Guterres. - Ale będzie to wymagało ogromnego skoku w działaniach na rzecz klimatu - dodał.

Raport, który został podpisany w weekend przez przedstawicieli prawie 200 krajów ONZ, zostanie wykorzystany podczas kolejnej konferencji klimatycznej ONZ (COP28), która odbędzie się pod koniec tego roku w Dubaju. Konferencja obejmie pierwszy "globalny bilans" z paryskiego porozumienia klimatycznego, ocenę postępów w kierunku rozwiązania kryzysu klimatycznego, a także próby zapobieżenia katastrofie klimatycznej.

Cele neutralności klimatycznejPAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:dd

Źródło: CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nagranie czterech młodych wilków poznających świat otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Na razie chodzą dość niezdarnie i boją się nawet większych, przelatujących gdzieś nad nimi ptaków - opowiadał autor filmu.

"Na sfilmowanie takich maluchów czekałem trzy lata"

"Na sfilmowanie takich maluchów czekałem trzy lata"

Źródło:
Kontakt 24

Pogoda w poniedziałek 24.06 niemal w całej Polsce będzie dopisywać. Lokalnie na wschodzie możliwe są słabe opady deszczu. Termometry wskażą od 20 do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 24.06. Słońce w większości kraju

Pogoda na jutro - poniedziałek 24.06. Słońce w większości kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Służby ratunkowe znalazły ciało mężczyzny w kantonie Gryzonia na południu Szwajcarii, gdzie zeszła dużych rozmiarów lawina skalna. Trwają poszukiwania dwóch osób. Z powodu ulew i gwałtownych powodzi w sąsiednim Valais jedna miejscowość została odcięta od świata, kilak wsi nie ma dostępu do prądu i wody.

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SRF, Reuters

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

W górzystym regionie w prowincji Hunan w środkowych Chinach doszło do osunięcia się ziemi. Zginęło osiem osób - podały państwowe media. Wcześniej w niedzielę informowano o śmierci jednej osoby w innej wiosce leżącej w tej prefekturze.

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Źródło:
PAP, Xinhua

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

W sobotę nad Polską przechodziły silne, frontowe burze. Szczególnie niebezpieczna sytuacja panowała we wschodniej i południowej części kraju, gdzie strażacy zabezpieczali uszkodzone dachy i drzewa leżące na liniach energetycznych. Kilka osób odniosło niegroźne obrażenia.

Ponad dwa tysiące interwencji po sobotnich burzach. Przywracanie zasilania wciąż trwa

Ponad dwa tysiące interwencji po sobotnich burzach. Przywracanie zasilania wciąż trwa

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, tvn24.pl

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

Morze dookoła Balearów staje się coraz cieplejsze. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu ostatnich czterech dekad temperatura wód powierzchniowych w regionie archipelagu wzrosła o 1,6 stopnia Celsjusza. Jest to powiązane z podnoszącym się poziomem mórz, który nie pozostanie bez wpływu na kultowe plaże Majorki czy Ibizy.

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Źródło:
PAP, La Voz de Ibiza, Tourism Review

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Ośmioletni pekińczyk Wild Thang zdobył tytuł najbrzydszego psa na świecie. Konkurs, który od 53 lat odbywa się w kalifornijskim mieście Petaluma, ma na celu "świętowanie niedoskonałości, które sprawiają, że wszystkie psy są wyjątkowe i niepowtarzalne" - podkreślają organizatorzy.

Oto najbrzydszy pies świata

Oto najbrzydszy pies świata

Źródło:
Reuters, PAP

Śnieżna lawina przysypała samochód w centralnej części Chile. Na pomoc uwięzionemu kierowcy ruszyli policjanci, którzy zlokalizowali pojazd dzięki sygnałowi z jego komórki. Część kraju zmaga się natomiast z powodziami.

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Źródło:
Reuters, Atlas Agencia, meteored.cl

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

Burza tropikalna Alberto przeszła nad południowym Teksasem i północnym Meksykiem. Żywioł spowodował podtopienia i powodzie. Jak przekazały meksykańskie służby ratunkowe, na skutek żywiołu zginęły cztery osoby, w tym troje nieletnich.

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Źródło:
Reuters, CBS News, PAP

Środa przyniosła w części kraju gwałtowną aurę. To, jak było niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Raciborzu (woj. śląskie). Przez miasto przeszła superkomórka burzowa.

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ponad 100 osób zmarło, a 40 tysięcy ucierpiało z powodu udaru cieplnego od 1 marca do 18 czerwca - podało indyjskie Ministerstwo Zdrowia. W jednym ze szpitali w Delhi powstał pierwszy w kraju oddział zajmujący się wyłącznie pacjentami z udarem cieplnym.

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Źródło:
Reuters, PAP

Dwa lwy zostały zastrzelone w Zambii po tym, gdy podeszły zbyt blisko ludzkich siedzib. Zwierzęta uciekły z pobliskiego parku narodowego i w ciągu ostatnich dwóch tygodni zabiły 16 krów. Obecność dzikich kotów wywołała panikę wśród mieszkańców i skłoniła lokalne władze do zamknięcia kilku szkół.

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Źródło:
BBC, Lusaka Times

Ponad 900 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP. Najwięcej ofiar jest wśród obywateli Egiptu.

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Źródło:
PAP

W stanie Nowy Meksyk w niszczycielskich pożarach lasów i zarośli zginęły co najmniej dwie osoby, a żywioł zniszczył prawie półtora tysiąca budynków, w tym wiele domów. Konieczna była ewakuacja wszystkich siedmiu tysięcy mieszkańców miejscowości Ruidoso w hrabstwie Lincoln.

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN