Wiatr – jakie są rodzaje i sposoby pomiaru

Źródło:
zpe.gov.pl
Wiatr szarpie krzesłami podczas nawałnicy w Krakowie
Wiatr szarpie krzesłami podczas nawałnicy w Krakowiekontakt24/rombit
wideo 2/3
Wiatr szarpie krzesłami podczas nawałnicy w Krakowiekontakt24/rombit

Wiatrem nazywamy ruch powietrza względem powierzchni ziemi, który może mieć różnorodną prędkość i kierunek. Wiatr jest wykorzystywany przez człowieka od wieków - do transportu dzięki żaglom, czy napędzania młynów dzięki wiatrakom. Obecnie jest m.in. źródłem tzw. czystej energii dzięki turbinom wiatrowym.

● Wyróżnić można różne rodzaje wiatrów: stałe, sezonowe (okresowe), a także lokalne.

● Do pomiaru wiatru wykorzystuje się wiele przyrządów, spośród których najczęściej używane są: wiatromierze (anemometry), radary, sondy meteorologiczne, skatermometry.

● Prędkość i siła wiatru zależy od gradientu - różnicy ciśnienia pomiędzy dwoma obszarami. Im większa jest różnica, tym prędkość wiatru będzie większa.

Jak powstaje wiatr?

Wiatr wywoływany jest m.in. na skutek zróżnicowania ciśnień, zmian temperatury czy zmian w ukształtowaniu terenu. Stanowi on składnik pogodowy – w prognozie pogody podaje się jego prędkość i kierunek, z którego wieje. Powietrze kieruje się z obszarów wyższego do stref niższego ciśnienia – jest to jednocześnie kierunek, w jakim wieje wiatr.

Prędkość wiatru zwiększa się w miarę wzrostu gradientu ciśnienia (różnicy ciśnienia przypadającej na jednostkę odległości) pomiędzy dwoma punktami. Im większy jest gradient, tym większa jest prędkość i siła wiatru.

Jakie są rodzaje wiatru?

Wiatry można podzielić na stałe, sezonowe i lokalne.

Wiatry stałe nie zmieniają swojego kierunku w ciągu roku, są to np. pasaty, antypasaty,

Wiatry sezonowe (okresowe) – zmieniają kierunek w ciągu roku, to np. monsun (letni i zimowy),

Wiatry zmienne (lokalne) – zmieniają kierunek w zależności od lokalnych układów ośrodków barycznych, to m.in. bryza dzienna (morska), bryza nocna (lądowa), wiatr zboczowy (dolinny i górski), wiatr lodowcowy (katabatyczny), fen (np. halny w Tatrach), czy mistral.

Czym są lokalne wiatry?

Wiatry lokalne związane są ze zjawiskiem bryzy morskiej, wiatru górskiego, wiatru dolinnego itp. Mogą być ciepłe i zimne. I tak Bora to chłodne ruchy powietrza z wyżyn znajdujących się blisko morza. Feny są natomiast suchymi i ciepłymi wiatrami z zawietrznej części gór tracące wilgoć przy przepływie nad grzbietem wzniesień. Warto dodać, iż na całym świecie istnieje kilka tysięcy lokalnych określeń na ruchy powietrza niosącego zmiany temperatury. Wśród wiatrów lokalnych w Europie warto wskazać m.in.:

Aspre – łagodny i suchy, z nagrzanego powietrza z gór Masywu Centralnego na Nizinę Garonny we Francji; Sirocco – południowy wiatr niosący gorące powietrze znad Sahary, który przechodząc nad Morzem Śródziemnym nabiera wilgoci; Austrul – suchy i ciepły wiatr z Karpat, obserwowany w Rumunii; Wisperwind – zimny górski nocny wiatr w basenie Renu; Autan – ciepły wiatr występujący na terenach zachodniej Francji; Bise – to wiatr łagodny, wilgotny, wiejący z północnych gór Francji, Włoch, Szwajcarii, który prowadzi do ochłodzenia wraz z niewielkim zachmurzeniem nieba, powoduje wymarzanie roślin; Ora – występuje przy pogodnej pogodzie nad Jeziorem Garda na północy Włoch; Boreas – wiatr zimny występujący na północnych wybrzeżach Morza Śródziemnego.

Farma wiatrowa na BałtykuShutterstock

Jaka jest charakterystyka pasatu?

Pasat to ciepły, stały wiatr o umiarkowanej sile. Obserwuje się go w strefie międzyzwrotnikowej. Na półkuli północnej pasat wieje z północnego-wschodu (NE), a na południowej – południowego wschodu (SE). Wynika to z oddziaływania siły Coriolisa. Pasaty wieją z wyżów zwrotnikowych ku niżom, znajdującym się w komórce cyrkulacyjnej Hadleya. W przeciwnym kierunku do pasatów wieją antypasaty.

Czym jest monsun?

Monsun to system wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Obserwuje się je między oceanem a lądem. W obrębie monsunów wyróżnia się odmiany:

- letnie z pogodą deszczową wynikającą z niskiego ciśnienia nad lądem i wysokiego nad morzem, - zimowe z pogodą suchą powstałą na skutek wysokiego ciśnienia nad lądem i niskiego nad morzem.

W przypadku pierwszego typu wiatr kieruje się znad morza w stronę lądu. Zimowe ruchy powietrza są natomiast odwrotne. Do wytworzenia się monsunów prowadzi zróżnicowanie w nagrzewaniu się lądu i wody w zależności od pory roku. Wiatry zmieniające kierunek obserwuje się na wschodnich i południowych wybrzeżach Azji, w Ameryce Środkowej i Zatoce Gwinejskiej. Warto dodać, że letni monsun ułatwia nawadnianie suchych obszarów. Jest on ciepły i wilgotny. Monsun zimowy to natomiast suchy i zimny wiatr.

ZOBACZ TEŻ: Jak powstają burze piaskowe i gdzie występują. Czy zdarzają się w Polsce?

Czym jest bryza?

Bryzę zaobserwować można na styku dwóch obszarów - lądu i zbiornika wodnego. Zmiany kierunku wywoływane są różnicami w tempie nagrzewania się tych stref. Nagrzana w ciągu dnia ziemia powoduje unoszenie się ciepłego powietrza, na miejsce którego wpływa zimne znad wody. Nocą odbywa się natomiast odwrotny proces. Cieplejsze powietrze znad morza unosi się ku górze, a dostaje się pod nie zimne, lądowe. Maksymalny zasięg bryzy to 130 km. Wiatr ten tworzy się w pobliżu zbiorników wodnych – jezior, mórz, rzek itp.

Jak wykonuje się pomiar wiatru?

Do pomiaru wiatru wykorzystuje się zazwyczaj anemometr (wiatromierz). Nie jest to jednak jedyne urządzenie używane w tym celu. Specjaliści wykorzystują także:

satelity, skaterometr, radary, sondy meteorologiczne.

ZOBACZ TEŻ: Susza hydrologiczna i inne etapy suszy. Czym się różnią i jakie niosą skutki

Źródła: Meteorologia w ochronie atmosfery, Zwoździak, J., Zwoździak, A., Szczurek, A., wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 1998 Wielka encyklopedia geografii świata Tom V, Tamulewicz J., wydawnictwo: Kurpisz, 1997 zpe.gov.pl imgw.isok.gov.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: zpe.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na 26-30.05. Nadchodzące dni upłyną nam pod znakiem zachmurzenia, nawet całkowitego. Miejscami popada, a poza tym chwilami będzie nasilał się wiatr.

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Malowniczy wschód Księżyca nad Śnieżką został uchwycony przez Reportera24. Jak opowiadał autor zdjęcia, wykonanie takiej fotografii wymaga odpowiednich przygotowań i sporo umiejętności. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Źródło:
Kontakt24

Majowy rekord temperatury padł w niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Sweihan w centrum kraju termometry pokazały 51,6 stopnia Celsjusza. Skwarnie było w stolicy kraju, Abu Zabi, gdzie w piątek temperatura także wzrosła powyżej 50 stopni.

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Źródło:
AFP, Gulf Today

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 26.05. W nocy w części kraju będzie spokojnie, ale mieszkańcy zachodniej Polski powinni przygotować parasole. W dzień strefa opadów będzie przemieszczała się na wschód, przynosząc przelotny deszcz w kolejnych regionach. Termometry pokażą do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.05. W niektórych regionach noc będzie deszczowa

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.05. W niektórych regionach noc będzie deszczowa

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed przymrozkami obowiązujące w południowej Polsce. W mocy jest także prognoza zagrożeń, według której w przyszłym tygodniu nad Polską znowu może zagrzmieć.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Źródło:
IMGW

Młody daniel samotnie błąkał się w sobotę po ulicach Ustki (woj. pomorskie). Zwierzę poruszało się blisko ruchliwej drogi, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Ostatecznie młody osobnik trafił do lecznicy weterynaryjnej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Źródło:
Kontakt24, Encyklopedia Leśna

Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Źródło:
Reuters, CNN

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Źródło:
PAP

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24