Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzycę. Osoby, które w ciągu dnia siedzą przez ponad 10 godzin, mogą zapobiec szkodliwym skutkom siedzącego trybu życia. Muszą po prostu wykonywać odpowiednią liczbę kroków dziennie. Ustalili to badacze z międzynarodowego zespołu naukowców.
Powszechnie uważa się, że dorośli powinni robić średnio 10 tysięcy kroków dziennie. Taka liczba pozwoli zachować dobre zdrowie. Jest to jednak uniwersalne podejście, bo nie uwzględnia różnorodności ludzkich stylów życia, a także kondycji ciała.
Siedzący tryb życia, który jest obecnie powszechnym zjawiskiem, zwiększa ryzyko śmierci spowodowane chorobami układu krążenia (CVD), nowotworami, cukrzycą. Skraca nam też średnią długość życia. Ryzyko to się zmniejsza, gdy zaczniemy robić odpowiednią liczbę kroków dziennie. Jednak do tej pory nie było wiadomo, czy osoby prowadzące siedzący tryb życia są w stanie zrównoważyć ryzyko zachorowania na różne choroby krokami.
Odpowiednia liczba kroków przy siedzącym trybie życia
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół ekspertów wynika, że im więcej kroków wykonuje się dziennie, bez względu na to, jak bardzo siedzący jest tryb życia, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a nawet przedwczesnej śmierci. Artykuł na ten temat pojawił się na łamach "British Journal of Sports Medicine". Okazuje się więc, że ci z nas, którzy pracują za biurkiem, nie są całkowicie "skazani na śmierć". Naukowcy jednak podkreślają, że nadal ważne jest, aby starać się ogólnie ograniczyć siedzący tryb życia.
- Każdy ruch ma znaczenie, jest to ważne przesłanie. Ludzie mogą i powinni próbować zrównoważyć konsekwencje zdrowotne nieuniknionego siedzącego trybu życia poprzez zwiększenie dziennej liczby kroków - powiedział Matthew Ahmadi z Uniwersytetu w Sydney w Australii, jeden z autorów badania.
Ahmadi i współpracownicy przeanalizowali dane pochodzące od 72 174 ochotników biorących udział w UK Biobank – dużym długoterminowym zbiorze danych utworzonym w 2006 roku, który będzie śledził stan zdrowia uczestników przez co najmniej 30 lat. Dane dotyczące ogólnego stanu zdrowia każdego uczestnika badania obejmowały średnio 6,9 roku. Uczestnicy nosili nadgarstkowe akcelerometry przez siedem dni, aby oszacować poziom swojej aktywności fizycznej, taki jak i liczbę kroków, które zwykle wykonywali, i czas, który zwykle spędzali w pozycji siedzącej.
Ile kroków robić?
Średni czas spędzony w pozycji siedzącej wynosił 10,6 godziny każdego dnia. Osoby, które spędzały więcej czasu siedząc, zostały uznane za osoby z "wysokim poziomem siedzącego trybu życia", podczas gdy osoby z mniejszą liczbą godzin zostały określone jako osoby z "niskim poziomem siedzącego trybu życia".
Zespół odkrył, że 9-10 tysięcy kroków dziennie było optymalne, aby przeciwdziałać wysoce siedzącemu trybowi życia, obniżając ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia o 21 procent i ryzyko śmiertelności o 39 procent. Niezależnie od siedzącego trybu życia uczestnika naukowcy odkryli, że poprawa pojawiała się już przy 4-4,5 tysiąca kroków dziennie.
- Każda ilość kroków powyżej referencyjnej wartości 2,2 tysiąca dziennie wiązała się z niższą śmiertelnością i ryzykiem wystąpienia CVD, zarówno w przypadku niskiego, jak i wysokiego poziomu siedzącego trybu życia - podkreślił Ahmadi.
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock