Sonda JUICE wysłana przez Europejską Agencję Kosmiczną w stronę lodowych księżyców Jowisza ma problemy techniczne. Jeden z kluczowych instrumentów pomiarowych nie rozłożył się prawidłowo po starcie. Inżynierowie zastanawiają się teraz, w jaki sposób rozwiązać kłopotliwą usterkę.
Dwa tygodnie temu rozpoczęła się misja JUICE Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Celem sondy jest bliższe zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców. Jak poinformowała w piątek agencja, misja zdążyła napotkać pierwsze problemy techniczne.
Usterka dotyczy 16-metrowej anteny radarowej RIME, która do tej pory rozwinęła się tylko w jednej trzeciej. Inżynierowie podejrzewają, że przyczyną problemu może być niewielki trzpień, który zaklinował się podczas startu. Jeśli to prawda, uwolnienie radaru jest "kwestią zaledwie kilku milimetrów" - przekazała ESA.
Niezbędny element
Radar RIME jest niezbędny, aby zajrzeć pod lodową skorupę księżyców Jowisza. Naukowcy podejrzewają, że pod nią znajdują się oceany. Ten gigantyczny, zaawansowany instrument pomiarowy miał pozwolić zajrzeć na głębokość 9 kilometrów pod grube, lodowe skorupy ciał niebieskich.
Kontrolerzy lotu w Niemczech planują odpalić silnik sondy w nadziei, że potrząśnie to pojazdem i pozwoli uwolnić zaklinowany trzpień. Agencja uspokaja, że jeśli to nie zadziała, inżynierowie mają dużo czasu na rozwiązanie problemu. ESA przekazała ponadto, że pozostałe elementy misji idą zgodnie z planem. Antena radiowa, panele słoneczne i 10,6-metrowy wysięgnik do pomiaru pola magnetycznego są już na swoich miejscach.
Lepsze poznanie olbrzyma
Celem misji JUICE są badania Jowisza i jego trzech naturalnych satelitów. Ganimedes, największy księżyc w Układzie Słonecznym, jest większy od planety Merkury i jako jedyny z księżyców w naszym systemie planetarnym posiada własne pole magnetyczne. Kallisto to pozostałość po "młodości" Jowisza, zaś Europa jest jednym z miejsc w Układzie Słonecznym, gdzie mogą panować warunki do podtrzymania życia.
Sonda będzie też badać otoczenie Jowisza, w tym pozostałe księżyce. Naukowcy będą chcieli dowiedzieć się, jak zmienia się górna warstwa atmosfery gazowego olbrzyma, a także dlaczego Wielka Czerwona Plama maleje. Celem badań będą również zorze polarne Jowisza oraz jego pierścienie.
Źródło: ESA, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: ESA–M.Cowan