I wystartowała. Misja JUICE ruszyła w stronę Jowisza

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl
Misja JUICE ruszyła w stronę Jowisza
Misja JUICE ruszyła w stronę JowiszaTVN24
wideo 2/6
Misja JUICE ruszyła w stronę JowiszaTVN24

Misja JUICE wystartowała. W piątek po godzinie 14 wystrzelono sondę z Gujany Francuskiej. Jej celem jest zbadanie księżyców Jowisza. Okienko na start rakiety trwało zaledwie sekundę.

W piątek rozpoczęła się misja JUICE - podała na Twitterze Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Pogoda pozwoliła tym razem na wystrzelenie sondy, która zbada w niedalekiej przyszłości księżyce Jowisza.

Doktor Tomasz Rożek mówił w piątek rano w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24, że okienko na start rakiety trwało zaledwie sekundę. Rożek to fizyk, dziennikarz naukowy i członek zespołu doradczego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W raporcie, nad którym współpracował i który ukazał się pod koniec marca, podsumowywał rewolucję technologii kosmicznych. Jak stwierdził, Europie "odjeżdża globalny pociąg rozwoju technologii kosmicznych", gdyż nie potrafimy dogadać się we właściwy sposób.

- Ambicje są ogromne, natomiast żaden z krajów europejskich z racji swojej wielkości nie ma na tyle dużej mocy, żeby duże, ambitne projekty kosmiczne, z którymi dzisiaj mamy do czynienia, poprowadzić - mówił na antenie TVN24.

>>> Więcej na temat raportu: Europa mogłaby być trzecim globalnym graczem w kosmosie. Czego brakuje?

Sekundowe okienko

Dlatego tym bardziej powinny cieszyć nas okoliczności, takie jak start misji JUICE ESA. Sonda miała wyruszyć w swoją podróż w okolice Jowisza już w czwartek, jednak start został przesunięty z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne. - Okienko mają równo sekundę. Jak się nie zmieszczą w sekundzie, trzeba to przesunąć o kolejny dzień - zauważył ekspert.

Celem misji JUICE są lodowe księżyce Jowisza. - Nie mają twardej skorupy, w sensie gruntu, tylko są w całości oceanem. Są dużymi księżycami, jeden z nich ma swoje pole magnetyczne, to zupełnie inny świat i świat, w którym paradoksalnie funkcjonowanie życia czy możliwość znalezienia dzisiaj wydaje się bardziej prawdopodobna niż na Marsie. Taki księżyc jak na przykład Europa, który jest w całości pokryty oceanem i grubą warstwą lodu, wydaje się, że pod tym lodem jest ciepła woda i w niej może być życie. My się tego domyślamy, natomiast dobrze by to było zbadać. Misja JUICE jest niezwykle zaawansowaną i bardzo skomplikowaną misją. [...] Zanim tam doleci, będzie musiała wykonać całą masę manewrów po to, żeby zaoszczędzić paliwo - opowiadał.

Ganimedes - jeden z celów misji JUICENASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Szanse na wypełnienie tego optymalnego dla niej scenariusza zawierają się właśnie w tej jednej sekundzie. - Sonda musi korzystać z tak zwanych asyst grawitacyjnych, czyli musi poczekać, wstrzelić się dokładnie w moment, w którym inne planety są w takiej, a nie innej konfiguracji po to, żeby wlecieć obok nich i rozpędzić się. Ona będzie tak tańczyła pomiędzy planetami wewnętrznymi, żeby nabrać odpowiedniej prędkości i żeby mogła dolecieć z niewielką ilością paliwa - mówił.

Jak dodał ekspert, większość paliwa musi zostać wykorzystana podczas manewrów przy Jowiszu.

Wizualizacja orbity JUICE dookoła Ganimedesa
Wizualizacja orbity JUICE dookoła GanimedesaESA/Lightcurve Films/R. Andres

Polski udział

JUICE to przedostatnia misja rakiety Ariane V. W niedalekiej przyszłości urządzenia ESA wynosić będzie nowsza generacja tego typu rakiet. Sama sonda to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenie.

- Tam są urządzenia optyczne, żeby móc fotografować czy filmować, żeby zobaczyć to, co badamy. Ale tam są też urządzenia radarowe, które mają sprawdzić strukturę lodu, które potrafią prześwietlić lód do całkiem sporej grubości, żeby zobaczyć, co pod nim jest. Tam są urządzenia polskich naukowców. Polskie firmy zrobiły kluczowe elementy dla tej misji i między innymi do pomiaru pola magnetycznego księżyca Ganimedesa. Zresztą na koniec tej misji sonda się rozbije o Ganimedesa. To nie będzie lądowanie, to będzie rozbicie, ona się stanie tak zwanym impaktorem, po prostu gruchnie o jego powierzchnię - mówił.

Plany zakładają, że do samego gwałtownego końca sonda będzie pozyskiwała i przesyłała dane. Jak zauważył Rożek, urządzenie ma instrumenty, które przygotowały także inne europejskie kraje, jednak udział Polaków - i to w tak ważnych projektach - stawia nas z lepszym świetle.

>>> Czytaj dalej: Rola Polski w misji JUICE. "Otworem stanęły dla nas największe programy"

- Polski przemysł kosmiczny rozwija się bardzo, bardzo szybko i uczestnicząc w różnego rodzaju spotkaniach w Europejskiej Agencji Kosmicznej, ja to słyszę. Polscy inżynierowie są bardzo doceniani - podsumował.

Dr Tomasz Rożek o starcie misji JUICE
Dr Tomasz Rożek o starcie misji JUICETVN24

Autorka/Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ESA

Pozostałe wiadomości

Przed nami kilka pięknych, słonecznych dni. W drugiej połowie tygodnia znikną poranne przymrozki, w niektórych regionach Polski zrobi się bardzo ciepło, a nawet gorąco, ale tuż przed weekendem pogoda się popsuje. W prognozie widać deszcz.

Pogoda na 5 dni. Wyż gwarantuje słońce. Dni ładnej pogody są jednak policzone

Pogoda na 5 dni. Wyż gwarantuje słońce. Dni ładnej pogody są jednak policzone

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lato w tym roku może być ekstremalnie ciepłe. - Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

36 stopni i długie fale upałów. Takie może być tegoroczne lato w Polsce

36 stopni i długie fale upałów. Takie może być tegoroczne lato w Polsce

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Przed nami kolejna noc, kiedy miejscami temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie ściśnie lekki mróz.

Gdzie będzie najzimniej

Gdzie będzie najzimniej

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W okolicach Ustki w poniedziałek znaleziono martwą fokę. Pierwszą informację na ten temat i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w okolicach Ustki

Martwa foka na plaży w okolicach Ustki

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek trzy razy przeleci nad Polską. Jeden z przelotów będzie "superspektakularny". Sprawdź, kiedy patrzeć w niebo.

Jasny punkt przemierzy całe niebo. Tej nocy "czeka nas seria fantastycznych widoków"

Jasny punkt przemierzy całe niebo. Tej nocy "czeka nas seria fantastycznych widoków"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

W wyniku gwałtownych powodzi i wypłynięcia tak zwanej zimnej lawy z wulkanu na Sumatrze zginęło co najmniej 41 osób - podała w poniedziałek agencja informacyjna AFP, powołując się na dane krajowych służb ratunkowych. Trwają poszukiwania 17 zaginionych.

"Zimna lawa" zalała wioski. Nie żyje 41 osób

"Zimna lawa" zalała wioski. Nie żyje 41 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com, CNN, BBC

Na przedmieściach stolicy Wietnamu, Hanoi, doszło do tragicznego wypadku. Po ulewnych opadach doszło do zawalenia się ściany budynku, zginęła trójka dzieci - podała w poniedziałek agencja informacyjna AFP, powołując się na wietnamskie media.

Po ulewie zawaliła się ściana budynku. Nie żyje troje dzieci

Po ulewie zawaliła się ściana budynku. Nie żyje troje dzieci

Źródło:
lefigaro.fr, PAP, vietnamnews.vn

Poniedziałek przyniesie dużą ilość słońca w całej Polsce. Termometry wskażą od 17 do 23 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - poniedziałek 13.05. Słonecznie i ciepło

Pogoda na dziś - poniedziałek 13.05. Słonecznie i ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bilans ofiar katastrofalnych powodzi, które nawiedziły południową Brazylię, wzrósł do 143 osób - podały lokalne władze. Łączna liczba poszkodowanych przez powódź wynosi aż dwa miliony.

"Nie wszystko da się odzyskać. Matki straciły swoje dzieci, a dzieci straciły swoje matki"

"Nie wszystko da się odzyskać. Matki straciły swoje dzieci, a dzieci straciły swoje matki"

Źródło:
Reuters

Po kilku dniach z arktycznym powietrzem wreszcie się od niego uwolnimy. Na horyzoncie widać koniec przymrozków. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dwa tygodnie maja w pogodzie? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pożaru lasu doszło w niedzielę w miejscowości Janówek w Kampinoskim Parku Narodowym. Spłonęło ćwierć hektara - podała straż pożarna. Nikt nie ucierpiał.

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Źródło:
PAP

Spacerowicze w niedzielę na plaży w Ustce zauważyli fokę. Nagranie, na którym widać zwierzę, otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Odpoczywała i wyglądała na wychudzoną - powiedział Paweł Żmuda z Błękitnego Patrolu WWF.

Foka na plaży w Ustce. "Wyglądała na wychudzoną"

Foka na plaży w Ustce. "Wyglądała na wychudzoną"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkanka miejscowości Komatipoort na wschodzie RPA odkręciła kran w kuchni i zauważyła w wodzie pływającą żywą rybę. Zwierzę trafiło do sądu jako dowód przeciw gminie w sprawie nieprawidłowości w działaniu kanalizacji i poważnego zanieczyszczenia wody pitnej.

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Źródło:
PAP

Zorza polarna znów pojawiła się na polskim niebie. Szczególnie dobrze była widoczna na północy kraju. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska.

Za nami kolejna noc z zorzą polarną

Za nami kolejna noc z zorzą polarną

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Na przedmieściach Sydney w rejonie klifu w drodze powstała wielka dziura, powodując osuwisko. Zdarzenie, które przeraziło okolicznych mieszkańców, poprzedziły ulewne opady deszczu.

Dziura w ziemi "jak po wybuchu bomby"

Dziura w ziemi "jak po wybuchu bomby"

Źródło:
Reuters, abc.net.au, news.com.au

Ponad trzem tysiącom mieszkańców kanadyjskiego miasta Fort Nelson w prowincji Kolumbia Brytyjska nakazano ewakuację z powodu zbliżającego się pożaru. To pierwsza tak duża akcja od początku roku. Niebezpiecznie jest także w sąsiedniej Albercie.

Był wieczór, nagle tysiącom kazano uciekać

Był wieczór, nagle tysiącom kazano uciekać

Źródło:
PAP, CBC News, Reuters

Zorza polarna była widoczna w wielu regionach Polski minionej nocy. To, jak niesamowicie prezentowało się to zjawisko, można zobaczyć na nagraniu poklatkowym zarejestrowanym w województwie podlaskim przez Reportera 24. - To było coś niesamowitego - opisywał autor filmu.

"Zdecydowanie warto było zarwać nockę"

"Zdecydowanie warto było zarwać nockę"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Minionej nocy w wielu regionach świata - nie tylko w Polsce - można było zobaczyć zorzę polarną. Nietypowe widoki odnotowano między innymi w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Chinach. Niesamowity spektakl tańczących barw na niebie można zobaczyć na zdjęciach.

Najlepsze zdjęcia zorzy polarnej ze świata

Najlepsze zdjęcia zorzy polarnej ze świata

Źródło:
tvnmeteo.pl, BBC

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Wyrzucana żywność ma ogromny wpływ na klimat Ziemi, bo jest źródłem od 8 do 10 procent rocznej emisji gazów cieplarnianych. Ponadto każdy wyrzucony produkt to także tysiące litrów zmarnowanej wody. Ten temat poruszamy w nowym odcinku "Rozmów o końcu świata".

Marnowanie żywności a zmiany klimatu. Obalamy mity

Marnowanie żywności a zmiany klimatu. Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

W wyniku powodzi, które nawiedziły północny Afganistan, zginęło ponad 300 osób - podała w sobotę amerykańska agencja AP, powołując się na dane Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Wcześniej tego dnia Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) informowała o co najmniej 200 ofiarach śmiertelnych

"Powódź odebrała życie naszym bliskim". Nie żyje ponad 300 osób

"Powódź odebrała życie naszym bliskim". Nie żyje ponad 300 osób

Źródło:
Associated Press, Reuters, PAP, france24.com

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych trwa liczenie strat po burzach i tornadach, w których zginęły co najmniej trzy osoby. Tymczasem region w czwartek znów nawiedziły gwałtowne zjawiska.

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodniej Azji zmagają się z długą i intensywną falą gorąca. Termometry regularnie pokazują ponad 40 stopni Celsjusza. Tajlandzkie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że od początku roku upały spowodowały w kraju tym śmierć ponad 60 osób.

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Źródło:
PAP, Reuters

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy ochotnicy z Wierzchowa razem z Państwową Strażą Pożarną w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) uratowali konia, który utknął głęboko w bagnie i nie potrafił się sam wydostać. Do akcji użyto węży strażackich i traktora właściciela zwierzęcia.

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Źródło:
tvn24.pl

Kacza rodzina udała się na spacer przez centrum Warszawy. Stadko złożone z matki i dwunastu małych kaczuszek zdecydowało się na przekroczenie jednej z najszerszych i najbardziej ruchliwych ulic stolicy.

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S