Czy używając potęgi umysłu można skuteczniej osiągać wyznaczone cele? Na przykład pokonać życiowy rekord w biegu, zacząć podnosić większe ciężary, albo pozbyć się wreszcie tych kilku nadprogramowych kilogramów?
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Zdaniem Valerie Austin, hipnoterapeutki i autorki poczytnego poradnika (ang. Self-Hypnosis: Work With Your Subconscious Mind To Reach Your Full Potential, tłum. Auto-Hipnoza: Współpracuj ze swoją podświadomością, by uwolnić swój pełen potencjał - przyp. red.) jak najbardziej.
- Hipnoza umożliwia przeprogramowanie naszego umysłu, zastępując stare, niedobre myśli, pozytywną wiarą w siebie - podkreśla. Dodaje, że najlepsze w tym wszystkim jest uzyskanie pożądanych efektów niewielkim kosztem.
- Kiedy zostaniesz mistrzem autohipnozy, co nie jest takie trudne, bo wymaga jedynie treningu trwającego kilka minut w dwutygodniowym szkoleniu, zaprogramujesz się aby podświadomość popychała Cię dokładnie w tym kierunku, jakiego pragniesz, aby osiągnąć wyznaczone cele - twierdzi Austin.
Jak to działa?
- Hipnoza jest stanem głębokiej relaksacji umysłu, pozwalającym na wypłynięcie naszej podświadomości i dopuszczenie jej do głosu - wyjaśnia hipnoterapeutka Lisa Jackson, autorka "Adore Yourself Slim". - Podświadomość odgrywa ogromną rolę, wpływając na wiele naszych codziennych zachowań i podejmowanych decyzji - podkreśla. - Będąc zahipnotyzowanym łatwiej zaakceptujesz i wdrożysz pozytywne sugestie, które normalnie byś odrzucił - dodaje.
Hipnoterapeuta Joseph Clough, autor "Bądź swoim potencjałem" (ang. Be Your Potential) zauważa, że "nieświadomy umysł ma kontrolę nad naszą wagą, poczuciem własnej wartości i sam się ogranicza, tworząc bariery i przeszkody na podstawie negatywnych doświadczeń z przeszłości".
- Autohipnoza jest formą na połączenie się ze swoją podświadomością aby nauczyć wyrobić w sobie pewne zachowania, kierunkując swoje postępowanie tak, aby wreszcie osiągnąć zamierzone cele - zaznacza Clough.
- Autohipnoza może pomóc np. poprawić wyniki w grze w tenisa czy zmniejszyć czas, w jakim przebiegamy maraton, ale nie jest właściwym narzędziem do rozwiązania poważniejszych problemów, np. silnych fobii czy daleko posuniętych problemów z odżywianiem - twierdzi Michael Cohen, terapeuta stosujący hipnozę w terapii poznawczo-behawioralnej. - To skuteczne w przypadku wyplenienia złych nawyków, przy np. rzucaniu palenia, obgryzaniu paznokci czy nadmiernym spożywaniu słodyczy - dodaje.
Kiedy nie działa dieta...
- Hipnoza jest wysoce efektywnym narzędziem kontroli utraty wagi, jak i kontrolowania samej wagi, mogąc być zastosowana aby pozbyć pacjenta takich nawyków jak słabość do byle jakiego jedzenia (typu fast food - przyp. red.), czy zamiłowania do słodyczy i różnych trunków - zauważa Valerie Austin.
- Ponadto możesz zaszczepić w sobie myśl o preferowaniu racjonalnego, zdrowego sposobu odżywiania, zamiast konieczności bycia na diecie - dodaje. Kluczowe jest bowiem odpowiednie formułowanie myśli. Austin zauważyła bowiem, że samo słowo "dieta" ma wiele negatywnych konotacji, które są tym silniejsze, jeżeli wcześniej już na jakiejś diecie się było i poniosło klęskę.
- Dowodów potwierdzających skuteczność jest mnóstwo - zauważa Clough, cytując publikacje, jakie pojawiły się na łamach magazynu "Journal Of Consulting And Clinical Psychology". Opublikowane tam badania dowiodły, że dzięki zastosowaniu hipnozy, efekty odchudzania w grupie kobiet były 30 razy lepsze niż w grupie, która odchudzała się jedynie przy pomocy silnej woli.
- Autohipnoza może pomóc w schudnięciu poprzez polubienie przez Ciebie wysiłku fizycznego - zauważa Lisa Jackson. - Wyobrażając samego siebie trenującego z radością, cieszącego się podczas biegania czy wykonywania kolejnych serii na siłowni, przekonasz swoją podświadomość, że naprawdę to lubisz - dodała.
Clough przytoczył na dowód eksperyment, polegający na poddaniu 109 osób leczeniu behawioralnemu, stosując hipnozę na części pacjentów. Po 9 tygodniach u wszystkich zaobserwowano znaczące postępy w chudnięciu. Jednakże sprawdzając, jak sytuacja wygląda po 8 miesiącach i 2 latach od zakończenia eksperymentu zanotowano, że w grupie niepoddanej hipnozie nastąpił zastój. Tymczasem pacjenci poddani hipnozie utrzymali zwyczaj i chudli dalej, stosując się do wytycznych odnoście zdrowego żywienia.
Aby być szybszym, sprawniejszym, silniejszym
Autohipnoza może wspomóc zdolności fizyczne. Eksperci zauważają, że Roger Bannister zahipnotyzował się, wizualizując samego siebie pokonującego każde 400 m toru w czasie poniżej minuty, aby dystans 1 mili przebiec w czasie poniżej 4 minut.
- Popularny aktor komediowy David Walliams zatrudnił hipnotyzera, który przygotowywał go do słynnego przepłynięcia Kanału La Manche. Gwiazdor bał się, że podczas próby dopadną go negatywne myśli, że nie zniesie zmęczenia i chłodu, że strach go zablokuje i uniemożliwi kontynuowanie wysiłku - wspomnia Lisa Jackson. - Ów hipnoterapeuta zaszczepił mu zamiast tych obaw myśli pozytywne, determinację i optymizm - dodaje.
- Wizualizacja jest kluczem w autohipnozie, ponieważ podświadomość nie odróżnia tego, co było od tego, co sobie wyobrażamy - podkreśla Valerie Austin. - Dzięki temu wyobrażając sobie siebie, z radością wypacającego siódme poty na siłowni, jesteśmy w stanie przekonać się, że sport lubimy i będziemy chcieli trenować - tłumaczy.
Autor: stella/jap / Źródło: Women's Fitness
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock