Choć mecze Polaków podczas Euro 2016 jeszcze przed nami, wiele osób z przyjemnością ogląda wszystkie odbywające się już spotkania. Jak wiadomo, rozrywka ta wiąże się często z piciem alkoholu, na przykład piwa. Zobacz, jak radzić sobie z kacem po zakrapianym meczu, lub jak go uniknąć.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Mecze podczas mistrzostw Europy rozgrywane są po południu lub wieczorem, jednak następnego dnia zazwyczaj trzeba wstać do pracy. Zobacz, jak przetrwać dzień po meczu i skutecznie zwalczyć kaca. Choć niektóre z tych sposobów mogą wydawać się nieco dziwne, warto spróbować.
Woda
Picie wody na kaca jest koniecznością. Wynika to faktu, że alkohol jest moczopędny i może powodować odwodnienie. Da się to zauważyć już podczas zabawy, kiedy bardzo często odwiedzamy toaletę. Dlatego przed położeniem się spać warto wypić ponad 0,5 l wody. Lekarz zajmujący się psychiatrią uzależnień, Daniel K. Hall-Flavin z amerykańskiej Kliniki Mayo, radzi by także w trakcie "świętowania" wypić szklankę wody na każde spożyte piwo. Pomoże to uzupełnić utracone płyny.
Napoje dla sportowców
Tego typu napoje uzupełniają elektrolity, czyli sole niezbędne dla naszego organizmu. Gdy spożywamy alkohol i się odwadniamy, są one wypłukiwane z organizmu, trzeba je więc uzupełniać. Napoje dla sportowców nawadniają jednak podobnie jak woda, a czasem mogą nam jedynie zaszkodzić.
- To, z czym bym uważał w przypadku napojów dla sportowców, to fakt, że niektóre z nich mogą zawierać kofeinę - mówi Steve Allsop z National Drug Research Institute. - Na pewno warto jej unikać, ponieważ ma działanie moczopędne, więc spożywanie jej może skończyć się utratą wody, zamiast pozyskania jej - dodaje.
Kawa
Wiele osób leczy kaca filiżanką kawy. Niektórzy piją ją także z... cytryną (to tzw. kawa po cygańsku). Podobno to stary i skuteczny sposób, nawet polecany przez lekarzy. Kawa może jednak niektórym zaszkodzić. Jeśli następnego dnia po meczu musisz iść do pracy, lepiej jej nie pić, ponieważ tak, jak w przypadku niektórych napojów dla sportowców, działa moczopędnie. Do tego kofeina może powodować zwężanie naczyń krwionośnych i podnosić ciśnienie krwi. Kawa jednym może więc na kaca pomóc, a innym zaszkodzić, potęgując m.in. ból głowy. Dlatego dzień po meczu lepiej z nią nie eksperymentować.
Sok pomidorowy
Warto pić sok pomidorowy lub bezalkoholową "krwawą Mary". Według Narodowych Instytutów Zdrowia (ang. National Institutes of Health) podczas picia alkoholu wątroba jest zbyt zajęta jego trawieniem, aby utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Glukoza jest jednym z głównych źródeł energii mózgu, więc jej obniżony poziom może objawiać się zmęczeniem i osłabieniem. Szklanka soku pomidorowego może pomóc, dostarczając organizmowi prostych cukrów. Poza tym, sok pomidorowy to także płyn, więc tym bardziej jest wskazany dzień po meczu.
Zamiast samego soku, możemy zrobić sobie pomidorowy koktajl na kaca. To niektóre z naszych propozycji:
- 80 ml soku pomidorowego + 100 ml soku z kiszonej kapusty + łyżeczka kminku,
- 80 ml soku pomidorowego + żółtko + szczypta soli i pieprzu + 10 ml ketchupu,
- Las Vegas, czyli 3/4 szklanki soku pomidorowego + 2 łyżki śmietanki kremówki + 1 surowe jajko + sól i pieprz + gałka muszkatołowa.
Napoje oczyszczające
Prosta mikstura, która może zdziałać cuda dzień po zakrapianym meczu? Japoński napój oczyszczający z zielonej herbaty. Nie tylko alkalizuje organizm, oczyszcza z toksyn i poprawia samopoczucie, ale też jest świetny na kaca.
Jakie składniki będą potrzebne?
- woda,
- proszek z liści zielonej herbaty (matcha),
- cytryna,
- dowolny owoc (np. jabłko, banan, gruszka, truskawki).
Wszystko należy zmiksować i wypić. Możemy także zrobić taki napój na słodko, dodając do niego miodu lub cukru brzozowego.
Tłuste jedzenie
Choć niektórzy jedzą tłuste śniadanie lecząc kaca, tak naprawdę powinno się je jeść już w trakcie picia. Mimo, że podczas meczu nie ma zbyt dużo czasu, by coś jeść, warto to robić. Żywność pomaga spowolnić wchłanianie alkoholu. A im dłużej trafia on do krwiobiegu, tym dłużej pozostajemy trzeźwi.
Sen
Sen pomaga w wielu przypadkach. Pozwala też leczyć kaca. Może i alkohol sprawia, że szybko chce nam się spać, jednak kilka godzin później, to co dzieje się z naszym organizmem, może nas skutecznie obudzić i zakłócić naturalny wypoczynek. Choć brak snu sam w sobie nie powoduje kaca, to może sprawiać, że poranne objawy stają się znacznie bardziej dotkliwe. Jeśli więc mamy taką możliwość, kaca warto odespać.
- Organizm posiada niezwykłą zdolność samoregeneracji - mówi Charles Cutler, lekarz i przewodniczący American College of Physicians.
Ćwiczenia
Jeden drink lub małe piwo, w teorii metabolizowane są przez organizm przez godzinę. Teoria "należy to wypocić" jest więc mitem. Ćwiczenia jednak pomagają poczuć się lepiej, oczywiście o ile jesteśmy w stanie je wykonać. Jeśli jednak damy radę, uwolnienie endorfin podczas aktywności fizycznej pomaga poprawić nastrój. Należy jednak pamiętać, by mieć pod ręką butelkę wody, by się jeszcze bardziej nie odwodnić.
Zobacz, co o niektórych ze znanych sposobów na kaca sądzą dziennikarze i celebryci.
Autor: zupi/jap / Źródło: health.com, menshealth.com, tvnmeteo.pl, foxnews.com, abc.net.au
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock