Wir polarny rozdaje karty. "Jęzor zimna" sięgnie Polski

[object Object]
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach (Ventusky.com)Ventusky.com
wideo 2/21

Czy przyjdzie silny mróz? Czy temperatura spadnie do -20 stopni Celsjusza na Podlasiu i -30 stopni Celsjusza w Bieszczadach? Tegoroczny styczeń ma szansę uratować honor zimy, gdyż karty zaczął rozdawać wir polarny. Czy wspomoże śnieżne układy niżowe nad Europą, czy da impuls do utworzenia mroźnego wału wyżowego od Syberii po Wielką Brytanię i Hiszpanię? Te pytania zaprzątają dziś głowy meteorologów.

Nad Europą rozwinęła się potężna zatoka chłodu od Arktyki aż po Hiszpanię, w którą spektakularnie uderzyła zima z opadami śniegu największymi od lat. W Górach Kantabryjskich zarejestrowano rekordową temperaturę -35,6 stopni Celsjusza. Załamanie pogody w tej ciepłej części Europy to zwiastun końca nijakiej pogody i nadchodzącego zimna w naszej części kontynentu, odzwyczajonej nieco od tego typu zjawisk. Wprawdzie mrozu takiego jak w Hiszpanii dziś w prognozach nie widać, to jednak będzie zimno.

W atmosferze nad Europą do wysokości około 50 kilometrów rządzą dziś potężne zimne wiry. W troposferze, czyli warstwie do wysokości 10 km, krąży kilka mniejszych wirów niżowych, zaciągając zimne masy powietrza z północy, a wspomaga je tak zwany wir polarny. Rozsiadły na przestrzeni tysięcy kilometrów w kolejnej warstwie atmosfery, czyli w stratosferze, rozciągającej na wysokości od 10 do 50 km, jest ciekawym zjawiskiem atmosferycznym, badanym od 40 lat, a wciąż kryjącym tajemnice.

Zaburzenie nad biegunem naukowcy łączą z coraz silniejszymi burzami tropikalnymi nad oceanami w strefie równikowej, co wynika ze zmiany klimatu Ziemi. Jedno jest pewne, wir może wpływać na pogodę w umiarkowanych szerokościach geograficznych przez kilka tygodni, z różnym natężeniem. Sącząc chłód w warstwę przyziemną atmosfery, niczym w kroplówce, potrafi dodać siły układom niżowym niosącym śnieżyce, by nieco później wspomóc rozbudowę mroźnych i silnych układów wyżowych, skuwających lodem wszystko co znajdzie się na ich drodze.

Nagły skok temperatury nad biegunem (CPD/Japan Meteorological Agency)CPD/JMA

Ciepło w stratosferze równa się zimno dla nas

Każdej zimy w środowisku meteorologów nastaje nagłe ożywienie, kiedy wysoko nad biegunem północnym pojawia się możliwość rozwoju tzw. nagłego ocieplenia stratosferycznego (ang. Sudden Stratospheric Warming, SSW), niosącego o ironio silne oziębienie przy ziemi. A zmierzony w ostatnich dniach znaczny wzrost temperatury w stratosferze wynosi aż 30 st. C, co spowodowało zepchnięcie w nasz rejon wiru polarnego.

Dla Amerykanów, którzy w ostatnim dwudziestoleciu kilka razy doświadczyli wyjątkowo mocno tego zjawiska, "wir polarny jest synonimem ekstremalnego zimna i śniegu", jak przypomina w ostatnim czasie "The Washington Post". On bowiem stoi za ciężką zimą 2013/2014 kiedy "Chicago zmieniło się w 'Chiberię'". Podobnie było zimą 2009/2010, kiedy w Waszyngtonie odnotowano najwięcej śniegu w historii. Tamtej zimy i Europa Środkowa przykryta była zwałami śniegu, z których w wielu miejscach w Warszawie uformowano wręcz tunele wzdłuż odśnieżanych ulic. Pod koniec lutego w 2018 roku, w czasie pamiętnej fali chłodu spowodowanej przez kolejny wir, a nazwanej przez Brytyjczyków "bestią ze wschodu", temperatura w Warszawie była niższa niż na biegunie północnym.

Zimny wir zsunął się nad Europę (tropicaltidbitstropicaltidbits.com

W dolnej części nad biegunem północnym w stratosferze panuje zwykle temperatura od -60 st. do -80 st. C, a w górnej wzrasta do około 0 st. C. Powietrze wiruje tam z zachodu na wschód. Jeśli wir jest stabilny, to chłód jak czapa przykrywa Arktykę. Kiedy raz na kilka lat wir słabnie przez silny wrzut ciepła w wyższe warstwy atmosfery między dwudziestym a pięćdziesiątym kilometrem wysokości, to zostaje rozerwany na dwa mniejsze wiry odsuwane na południe.

Potężny wir polarny zepchnięty nad Europę i nieco mniejszy nad Amerykę (NOAA)NOAA

"Ekstremalne" zimno niewykluczone

Z badań amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) wynika, że temperatura na wysokości 30 km nad biegunem północnym oraz nad Syberią wynosi -30 st. C zamiast -60 st. C, podczas gdy nad Europę zsunęła się ogromna porcja chłodnego powietrza z temperaturą do -75 st. C, widoczna w postaci niebieskiej plamy na powyższe grafice. Litera L (Low Pressure) to symbol centrum wiru, natomiast H (High Pressure) to symbol nietypowego w stratosferze nad biegunem wyżu.

Doktor Richard Hall, kierujący grupą badającą wiry polarne, stworzoną przez naukowców z Uniwersytetów Bristol, Exeter i Bath, stwierdził 5 stycznia, że w ciągu następnego tygodnia lub dwóch istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia w Europie ekstremalnego mrozu i obfitych opadów śniegu. Jak ocenił, "chociaż ekstremalne zimno nie jest pewne, to około dwie trzecie zjawisk SSW ma znaczący wpływ na pogodę przy powierzchni ziemi. Co więcej, dzisiejsza SSW jest potencjalnie bardzo niebezpieczna".

W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych można prognozować znaczne ochłodzenie w drugiej połowie stycznia. Rekordów zimna pogoda raczej bić nie będzie, jednak aura może chwilami stwarzać zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Nastąpi wielka wędrówka mas powietrza z Arktyki. Widoczny na poniższej mapie prognostycznej chłód od Rosji po Hiszpanię to prognozowane odchylenie "na minus" temperatury średniej od normy na najbliższe 10 dni. Tymczasem wyjątkowo ciepło jest w Arktyce.

Prognoza odchylenia "na minus" temperatury średniej od normy na najbliższe 10 dni (ClimateReanalyzerclimatereanalyzer.org
Prognoza odchylenia "na minus" temperatury średniej od normy na najbliższe 10 dni w Europie (ClimateReanalyzerclimatereanalyzer.org

"Jęzor zimna", śnieg w całej Polsce

Jak wir polarny będzie kształtował pogodę w najbliższych tygodniach w Europie? Dziś w modelach meteorologicznych widać sporo kotłujących się zimnych i śnieżnych układów niżowych, niosących pogodę bardzo dynamiczną z kilkudniowymi silnymi wrzutami zimnych mas powietrza. Stąd więc na razie szans na spadek temperatury do -30 st. C nie ma, gdyż do tego potrzebny jest mocny i pogodny wyż.

W dniach 15-17 stycznia sięgnie nas "jęzor zimna" związany z wirem niżowym znad Skandynawii i Rosji.

Prognozowane na ten czas położenie wiru polarnego sprzyjać ma wnikaniu chłodu na przestrzeni tysięcy kilometrów. Odepchnie tym samym prąd strumieniowy i zalegające za nim ciepłe masy powietrza daleko na południe. W Polsce wystąpić mają opady śniegu, które do 18 stycznia przykryją cały kraj warstwą do 5-10 centymetrów. Temperatura spaść ma do około -10 st. C. Jeśli jednak po opadach wystąpią rozpogodzenia, to spadek temperatury byłby imponujący, do -15, -20 st. C.

Temperatura 15 stycznia o północy według modelu GFS/University Maine (ClimateReanalyzerclimatereanalyzer.org
Pokrywa śnieżna do 18 stycznia (ClimateReanalyzer.org)climatereanalyzer.org
Prognozowana temperatura w piątek 16 stycznia na wysokości 1,5 kilometra według modelu GFS/wetter3.deGFS/wetter3.de

Czy po panowaniu śnieżnych niżów nastąpi rozwój wału wyżowego i wniknie w nasz region ostry, suchy mróz z północnego wschodu i wschodu? Tego dziś nie wie nikt. Z wyliczeń amerykańskiego modelu GFS wynika, że utrzymujący się potężny obszar wysokiego ciśnienia nad Rosją (obszar w kolorze czerwonym na poniższej mapie) sięgnie wprawdzie Europy, szczególnie części południowej, ale w sposób, który nie daje możliwości zepchnięcia tamtejszego zimna w naszą stronę. Nad Polską dominować mają zimne niże znad Skandynawii, oznaczone kolorem niebieskim. Ich panowanie możliwe jest do końca miesiąca, a kolejne uderzenie śniegu i chłodu widać w modelach około 24 stycznia.

Prognoza średniego ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza na najbliższe 10 dni (ClimateReanalyzer.org)climatereanalyzer.org
Prognoza średniego ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza na najbliższe 10 dni w Europie (ClimateReanalyzer.org)climatereanalyzer.org

Co w lutym?

Przed nami luty, który w tegorocznych prognozach jest enigmą. Jeśli wir polarny da jednak impuls do uformowania się na przełomie stycznia i lutego potężnego wyżu, to skutki takiej sytuacji barycznej byłyby tragiczne. Pierwszy to długotrwałe zaleganie tuż nad ziemią mroźnego, ciężkiego powietrza, a tym samym silny spadek temperatury, miejscami poniżej -20 st. C. Drugi to "dymomgła", czyli zabójczy smog snujący się nad ziemią.

Typowe w układzie wyżowym osiadanie powietrza sprzyja tworzeniu się trujących, brunatnych "czap" nad wielkimi metropoliami, pełnymi spalin samochodowych oraz małymi miastami i wsiami ogrzewanymi węglem. Przebywanie w takich oparach skutkuje nie tylko podrażnieniem gardła, ale i podtruciem całego organizmu.

Jak wir polarny będzie kształtował pogodę w najbliższych tygodniach w Europie? Dziś w modelach meteorologicznych widać sporo kotłujących się zimnych i śnieżnych układów niżowych, niosących pogodę bardzo dynamiczną z kilkudniowymi silnymi wrzutami zimnych mas powietrza. Stąd więc na razie szans na spadek temperatury do -30 st. nie ma, gdyż do tego potrzebny jest mocny i pogodny wyż. W dniach 15-17 stycznia sięgnie nas „jęzor zimna” związany z wirem niżowym znad Skandynawii i Rosji. Prognozowane na ten czas położenie wiru polarnego sprzyjać ma wnikaniu chłodu na przestrzeni tysięcy kilometrów. Odepchnie tym samym prąd strumieniowy i zalegające za nim ciepłe masy powietrza daleko na południe. W Polsce wystąpić mają opady śniegu, które do 18 stycznia przykryją cały kraj warstwą do 5-10cm. Temperatura spaść ma do około -10 st. Jeśli jednak po opadach wystąpią rozpogodzenia to spadek temperatury byłby imponujący, do -15, -20 st.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2025. W świetle najnowszych prognoz tuż przed świętami temperatura sięgnie miejscami aż 25-26 stopni Celsjusza. Gorąca aura nie potrwa długo, bo już w Wielki Piątek nad Polską ma przejść deszczonośny układ niżowy. Poza opadami przyniesie on także burze. - Będzie kształtować pogodę od Wielkiego Piątku do lanego poniedziałku - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl.

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed opadami śniegu. W mocy są też alarmy przed przymrozkami. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śnieg i mróz. W tych regionach należy zachować szczególną ostrożność

Śnieg i mróz. W tych regionach należy zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Pogoda na jutro. W nocy będzie pochmurno, spodziewane są przejaśnienia, a miejscami także i rozpogodzenia. W sobota 12.04 termometry pokażą od 12 do 18 stopni.

Pogoda na jutro - sobota 12.04. Nocą ściśnie miejscami mróz

Pogoda na jutro - sobota 12.04. Nocą ściśnie miejscami mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Choć weekend zapowiada się pochmurno, z lokalnymi słabymi opadami deszczu, to przyniesie ocieplenie. Nabierze ono na sile w nowym tygodniu, kiedy napłynie do nas powietrze znad Morza Śródziemnego i północnej Afryki.

Czeka nas "wrzut" gorącego powietrza

Czeka nas "wrzut" gorącego powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima powróciła do wschodniej Polski. Po nocnych opadach śniegu w piątkowy poranek miejscami wciąż było biało. Materiały pokazujące to jak się zabieliło, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Źródło:
Discover Magazine, AAFA

Przed nami spory skok temperatury, co nie pozostanie bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Jak wyjaśnił biometeorolog IMGW Grzegorz Kaliński, w cieplejszym powietrzu znajdzie się mniej tlenu, co może powodować m. in. uczucie senności. Istnieją jednak sposoby na walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia.

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

W weekend warto spojrzeć w niebo, bo zalśni na nim Różowy Księżyc. Przed nami pierwsza wiosenna pełnia tego roku. Inne nazwy tego zjawiska to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

W sobotę do naszej planety zbliży się asteroida 2025 FP10. Według szacunków amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, szacowana średnica obiektu może mieć nawet 990 metrów. Obiekt pędzi z prędkością ponad 50 tysięcy kilometrów na godzinę.

Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi

Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Ponad 120 razy interweniowały w ostatnim czasie służby na Wyspach Kanaryjskich, a to w związku z przejściem burzy Olivier. Obfite opady deszczu doprowadziły do osuwisk. Według prognoz burza ma w weekend przenieść się na Półwysep Iberyjski.

Z nieba polały się strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej

Z nieba polały się strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej

Źródło:
AEMET, ENEX, La Razon

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24