W Polsce zapanowała wyjątkowo miła, przedwiosenna pogoda. I chociaż dziś piątek trzynastego, dzień na który co bardziej zabobonni chuchają i dmuchają, uśmiech pojawia się na twarzy większości Polaków, wyglądających przez okno i wychodzących na dwór. Uśmiechajmy się, bo weekend również zapowiada się słonecznie!
W piątek, trzynastego lutego 2015 roku, temperatura w najcieplejszym momencie dnia osiągnąć ma 6-8 st. C na południu kraju, około 5 st. C w centrum i na Pomorzu oraz 2-4 st. C na polskim biegunie zimna.
Rok temu równie ciepło
Zrobiło się wyjątkowo przyjemnie i ciepło, ale to nie pogodowa anomalia. Równie wiosennie i pogodnie było rok temu, kiedy to 13 lutego 2014 roku (czwartek) temperatura maksymalna osiągnęła 10 st. C we Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim oraz Szczecinie. Bardziej zimowo było tylko na wschodzie kraju, gdzie w Suwałkach i Białymstoku w najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniosła 0 st. C, w Lublinie 1 st. C, w Warszawie zaledwie 3 st. C.
Zima dwa lata temu
Typowo zimowa pogoda panowała natomiast dwa lata temu, w 2013 roku, kiedy padał śnieg, a temperatura maksymalna oscylowała między -1 st. C na zachodzie i 1 st. C na wschodzie. Prawdziwa lutowa i mroźna pogoda panowała 3 lata temu. 13 lutego 2012 roku temperatura nad ranem spadła w Rzeszowie do -23 st. C, w Krakowie do -20 st. C, w Warszawie do -10 st. C, a warstwą śniegu o grubości od 1 cm do 30 cm przykryta była cała Polska. W dzień temperatura około 0 st. C panowała tylko na wybrzeżu i Pomorzu, na pozostałym obszarze kraju pozostała ujemna i nie wzrosła powyżej 0 st. C.
Wiosna z początkiem marca
Jakoś tak w ostatnich latach luty coraz bardziej upodabnia się do marca. Ciekawe więc jaki w tym roku będzie marzec? Wszystkie znaki na ziemi (zakwitające róże na Dolnym Śląsku) i niebie (wracają ptaki z zimowych leży) wskazują, że w początkach marca nastanie wiosna nie tylko ta meteorologiczna (1 marca), ale i termiczna oraz fenologiczna.
Pokazywane przez TVN Meteo - bardzo w ostatnim roku trafione - prognozy długoterminowe amerykańskiej agencji NOAA, obserwującej oceany i atmosferę, trzymają się wciąż wersji o szybkiej wiośnie w naszej części Europy i o wysokiej temperaturze (powyżej normy) zarówno w lutym i marcu.
Na dowód pokażmy mapy na marzec 2015 roku z prognozowaną temperaturą powyżej normy i opadami poniżej normy. Jeśli marzec będzie ciepły i suchy, to jest szansa na dużą ilość słońca.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: publicdomainarchive.com