Wigilia. Jaka będzie teraz i jaka była w ostatnich latach?

Prognoza pogody na Boże Narodzenia
Prognoza pogody na Boże Narodzenia
tvn24
Prognoza pogody na Boże Narodzeniatvn24

Jedną z najpiękniejszych kolęd jakie znam jest niemiecka pieśń "Leise rieselt der Schnee" ("Cicho pada śnieg"), która wyczarowuje obraz alpejskiej wioski położonej w dolinie, nad zamarzniętym jeziorem, w otoczeniu lasów. Wszystko otulone jest śniegiem, padającym cicho...

Co roku wraz z przygotowaniami do Świąt odkurzamy dziecinne marzenie, by w Wigilijny Wieczór padał śnieg. Tak jakby zimowy pejzaż i cisza Natury pomagały otworzyć nam tajemną bramę do lepszego świata. Z marzeń jednak zostaje nam na ogół zdziwienie ciepłem, jakie nawiedza w tym czasie Polskę. A ciepło w Wigilię i Boże Narodzenie staje się powoli tradycją. W tym roku temperatura w przeddzień Wigilii wzrosła do 15 st. C w Warszawie, 14 st. C we Wrocławiu i Krakowie, 13 st. C w Toruniu i 12 st. C w Łebie. Ciepło było również w górach. W Zakopanem temperatura osiągnęła 8 st. C, a w szczytowych partiach Tatr 7 st. C. Miejscami mocno świecące słońce przynosiło złudzenie wiosny.

Profesor Alojzy Woś, wnikliwy badacz klimatu Polski, ukuł w latach dziewięćdziesiątych termin "odwilż bożonarodzeniowa", gdyż zaobserwował pewną pogodową prawidłowość. Otóż w ostatnich dziesięcioleciach po chłodnej pierwszej połowie grudnia, z opadami śniegu i napływem surowych mas powietrza z północy i wschodu, w okolicach Świąt Polskę obejmowały często niże znad Atlantyku, które wpychały w naszą część Europy ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Wiosenno-jesienna pogoda

W 2015 roku nawet nie można mówić o odwilży, bo nie było jeszcze zimy. W wigilijny czwartek współpraca wyżu Brygida znad Morza Śródziemnego i niżu Bjarni znad Północnego Atlantyku zaowocuje pogodą wiosenno-jesienną, z mgłami utrzymującymi się miejscami do południa i rozpogodzeniami. Temperatura wzrośnie do 6 st. C na Suwalszczyźnie, 9 st. C w centrum kraju i 10 st. C miejscami na południu, a w obszarach podgórskich do 12 st. C.

W Noc Wigilijną zachmurzy się, na zachodzie i północy pojawią się przelotne opady deszczu. Miejscami utworzą się mgły, a temperatura spadnie do 1 st. C na wschodzie, 4 st. C w centrum i 7 st. C na zachodzie. W Święta pogoda ma być pochmurna z opadami deszczu i mżawki. Najmniej przyjemnie będzie na północy i wschodzie, a zdecydowanie najwięcej przebłysków słońca pojawi się na zachodzie i południu. Temperatura w piątek i sobotę wzrastać ma do 6-7 st. C na północnym-wschodzie, 8-9 st. C w centrum i 9-12 st. C na południu kraju.

W ostatnich latach też było ciepło

Przed nami jedne z cieplejszych Świąt, ale bywało cieplej. W 2014 roku w Wigilię temperatura wzrosła do 12 st. C w Nowym Sączu, 11 st. C w Rzeszowie, 9 st. C w Warszawie i 7 st. C w Suwałkach. Było deszczowo i wietrznie, jednak w Święta spadł śnieg. W 2013 roku w pogodną Wigilię temperatura wzrosła aż do 13 st. C w Krakowie, 9 st. C w Warszawie i 5 st. C w Suwałkach. Duże ciepło na południu to zasługa wiatru halnego, który w Tatrach wiał z prędkością do 140-160 km/h, siejąc wielkie zniszczenie.

Inaczej było w Wigilię 2012 roku. Chociaż było pochmurno i mglisto, to rano panował wyjątkowy mróz, do -14 st. C w Białymstoku, -9 st. C w Warszawie, -3 st. C w Katowicach i Szczecinie. W dzień temperatura podniosła się powyżej 0 st. C, a tylko w Suwałkach i Białymstoku do -6 i -5 st. C. A w roku 2011 śnieg pojawił się nawet w Karpatach, na Pogórzu i Lubelszczyźnie. Deszczowo było w roku 2010, gdy temperatura wzrosła do 10 st. C na Podkarpaciu, 7 st. C w Warszawie, a jedynie do 0 st. C w Poznaniu i Szczecinie. Jednak od zachodu wkroczyła na Święta prawdziwa zima i spadło od 5 do 35 cm śniegu! W roku 2009 Wigilia była pochmurna z temperaturą do 1-6 st. C. Natomiast w pierwszy dzień Świąt bardzo się ociepliło i temperatura osiągnęła aż 15 st. C w Bielsku Białej.

Wyjątkowo w 2008 roku w Wigilię padał niewielki śnieg, tylko na zachodzie lał deszcz. W roku 2007 panował mróz rzędu -1, -5 st. C , któremu towarzyszyły jednak opady marznącego deszczu. W roku 2004, 2005 i 2006 było pochmurno, deszczowo i nijak, z temperaturą po południu do 3-8 st. C.

W roku 2003 było pogodnie i mroźno. Temperatura po południu utrzymywała się pomiędzy -1 a -3 st. C, a wieczorem w stolicy spadła już do -7 st. C, w Katowicach do -12 st. C.

Z tego przeglądu pogód wigilijnych wyłania się niezbyt ciekawy obraz. Wygląda na to, że śnieżne i mroźne Wigilie zostały w XX-tym wieku. W obecnym stuleciu, jeśli potwierdzą się prognozy dużego wzrostu temperatury globalnej, "cicho padający śnieg" pozostanie marzeniem nie tylko na Wigilię, ale i całą zimę. A ludowe przysłowia oparte na wieloletniej obserwacji przyrody przestaną się sprawdzać. Chociaż w tym roku jeszcze aktualne może być „Na Pasterkę po wodzie, Alleluja po lodzie”. Wody w noc Wigilijną będzie nieco na zachodzie i północy z wchodzącego od zachodu frontu chłodnego. To na Wielkanoc zimno i śnieg?

Pogodnych Świąt!

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Pogoda w niedzielę będzie jesienna i nieprzyjemna. W wielu miejscach czekają nas opady deszczu, a dodatkowo wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 22.12. Deszczowo i wietrznie

Pogoda na jutro - niedziela 22.12. Deszczowo i wietrznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

W sobotę 21 grudnia o godzinie 10.20 rozpoczęła się astronomiczna zima. Kalendarzową przywitamy dzień później. Na zimowym niebie będzie można zobaczyć różne gwiazdy i ciekawe zjawiska astronomiczne.

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels