Jesienią często mamy chandrę. Jednak ta pora roku ma na nas również pozytywny wpływ, zwłaszcza na życie seksualne. Dodatkowo w tym okresie mamy lepszą pamięć.
Przyroda ma swój rytm. Wyznaczają go pory roku, które mają wpływ zarówno na psychikę, jak i na organizm człowieka.
Co dzieje się z nami jesienią?
Po pierwsze obniżająca się po lecie temperatura powoduje, że marzniemy i częściej sięgamy po gorące napoje. Ponadto więcej jemy. To oznacza, że w porównaniu do lata prowadzimy inny styl życia.
Po drugie mniejsza dawka światła słonecznego pogarsza nasz nastrój. Poza tym, gdy jesienią dni staje się coraz krótsze, wpływa to na gospodarkę hormonalną, zmieniając rytm snu.
Okres przeziębień
Jesień to okres przeziębień. Nieważne, że ciepło się ubierasz - choroba może cię dopaść nagle, ponieważ zarazić się wirusem można od innych ludzi.
Senność
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stwierdzili z kolei, że październik jest miesiącem, w którym ludzie najwięcej śpią - średnio o prawie trzy godziny dłużej niż zazwyczaj. Nazywa się to hypersomnią, czyli zaburzeniem nadmiernej ilości snu, co jest przeciwieństwem bezsenności. Podczas krótszych dni i dłuższych nocy nasz rytm dobowy zmienia się. Przez to w każdej wolnej chwili próbujemy się dostosować do tego, odpoczywając i drzemiąc.
Podwyższony niepokójDla każdego, kto często czuje się zaniepokojony, jesień jest okresem próby. Najbardziej frustrująca jest konieczność zmiany garderoby, zakładania cieplejszych ubrań, odcięcie się od wakacji i powrót do obowiązków. Prowadzi to do tzw. choroby afektywnej sezonowej (SAD), czyli pogłębionego przygnębienia.OdwodnieniePodczas upału pijemy dużo wody, a gdy temperatura spada, nie czujemy takiej potrzeby, przez co pijemy za mało. To doprowadza często do odwodnienia.Mózg na wysokich obrotachJesień ma jednak również pozytywny wpływ na nasz organizm. Polepsza się wtedy pamięć. Neurolodzy z Uniwersytetu w Liege w Belgii stwierdzili, że jesienią zwiększa się aktywność części mózgu odpowiadającej właśnie za tę zdolność. Ponadto jesienią zwiększa się nasza koncentracja.DrożdżycaPozytywnym oddziaływaniem jesienniej pogody na nasz organizm jest zmniejszające się prawdopodobieństwo zachorowania na drożdżycę, czyli grzybiczą infekcję skóry, błon śluzowych, czy paznokci. To dlatego, że zakładamy bawełnianą bieliznę i luźne ubrania.Większa chęć na seksGdy noc staje się coraz dłuższa, mamy większą ochotę na seks. Jesienią odczuwamy znużenie i przygnębienie, a uprawianie seksu poprawia samopoczucie. Stosunek płciowy naturalnie wzmacnia odporność i podnosi poziom endorfin. Jesień to okres, kiedy mamy najwyższy poziom estrogenu i testosteronu w całym roku. Hormony te są odpowiedzialne za ochotę na pożycie seksualne. Mężczyznom i kobietom zwiększa się libido, ponadto stajemy się dla siebie bardzie pociągający. Od wielu lat w Polsce najwięcej dzieci rodzi się w lipcu, co pokazuje, że jesień to także najlepsza pora roku na zaplanowanie potomstwa.
Autor: AD/map,jap / Źródło: bustle.com
Źródło zdjęcia głównego: pexels/Adrianna Calvo