Na Sycylii doszło do kolejnej erupcji Etny. Kłęby dymu i wybuchające fontanny lawy rozświetliły nocne niebo.
Południowo-wschodni krater wulkanu jest aktywny od 16 lutego. Ostatnia erupcja - wystąpiła ona w nocy z wtorku na środę - jest 11. w ciągu trzech tygodni. Lawa zmierzała w kierunku pustynnej doliny Valle del Bove, czyli tam, gdzie magma pochodząca z poprzednich erupcji zakończyła swoją podróż.
Wyjątkowo aktywny
Wulkan jest stale monitorowany przez obserwatorium naukowe włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) w pobliskim mieście Katania.
Stefano Branca, szef INGV opowiadał niedawno, że tegoroczna aktywność Etny przywodzi na myśl rok 1998, kiedy doszło do ponad dwustu erupcji wulkanu.
Etna to czynny wulkan położony na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Od 1987 roku część obszarów wulkanu jest chroniona w ramach Parku Regionalnego Etna. W 2013 roku wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aktualna wysokość Etny to około 3330 metrów nad poziomem morza. Dane te zmieniają się pod wpływem aktywności wulkanu. Etna jest przykładem stratowulkanu, czyli takiego, który wyrzuca gaz, odłamki skał i pył jednocześnie z lawą lub naprzemiennie.
Autor: ps/map / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl