Borowik szlachetny jest bez wątpienia królem polskich lasów, ale ma też liczną świtę. Poznajcie, dzięki zdjęciom Reporterów 24, członków rodziny królewskiej, borowika ponurego i sosnowego.
Na całym świecie wyróżnia się 45 gatunków borowików, zarówno jadalnych, jak i niejadalnych. W Polsce występuje aż 15 z nich.
Najłatwiej rozpoznawalnym i najbardziej cenionym z borowików jest szlachetny, ale w lasach można natknąć się również na m.in. borowiki ponure i sosnowe.
W połączeniu z alkoholem jest trujący
Na borowika ponurego wpaść można w lasach liściastych i mieszanych, gdzie zazwyczaj rośnie pod bukami lub dębami. Jego kapelusz może mieć odcień od kremowego do oliwkowego, a dół trzonu przybiera kolor czerwonawy.
Borowik ponury to grzyb trujący. Swoje toksyczne właściwości traci po obgotowaniu. "Jest dość pospolity ale nie ma w Polsce tradycji zbierania kolorowych borowików, które przez przeciętnego Nowaka nazywane są szatanami. Niektóre źródła podają, że w połączeniu z alkoholem jest trujący" - informuje użytkownik mirki2.
Borowik w kolorze wina
Borowik sosnowy, jak sama nazwa wskazuje, rośnie w pobliżu sosen. Rozpoznać go można po ciemnoczerwonym bądź brunatnym, wpadającym w odcień wina kapeluszu i jasnym trzonie.
Bardzo łatwo go pomylić z innymi, na szczęście jadalnymi, gatunkami borowika, np. z borowikiem szlachetnym. Jest bardzo smaczny i doskonale nadaje się do przetwarzania. Użytkownik mirki2 podaje, że ma "zapach raczej nieprzyjemny, przypominający zapach potartej w dłoniach trawy".
Król polskich lasów potrafi zaskakiwać
Aby borowik był nietypowy, nie musi należeć do rzadkiego gatunku. Szlachetny także potrafi zaskoczyć, co udowadnia użytkownik FLASHBYDGOSZCZ.
Autor: map//ŁUD / Źródło: Kontakt Meteo