Sprawdź, ile kalorii możesz spalić, wykonując zwykłe czynności domowe

Sprzątanie pomaga spalać kalorie

Jest wiele czynności, podczas których właściwie bez najmniejszego wysiłku pracujemy nad naszym ciałem. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, choćby wykonując nielubiane prace domowe. Tymczasem warto pamiętać, że zwyczajne sprzątanie także spala kalorie. Zobacz, co jeszcze pozwala nam się ich pozbyć.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Ćwiczenie nie zawsze oznacza wylewanie siódmych potów na siłowni. Spalać kalorie można w zupełnie inny sposób, często nawet nieświadomie. Na przykład bawiąc się z dziećmi lub kosząc trawnik można spalić do 500 kalorii. Jednak ćwiczymy także właściwie nic nie robiąc, choćby podczas snu lub... kąpieli.

Gorąca kąpiel

W ten sposób w ciągu godziny można spalić 126 kalorii. Eksperci z Uniwersytetu Loughborough w Anglii stwierdzili, że leżenie w wannie z wodą, która ma 40 st. C, może bardziej efektywnie spalać kalorie niż jazda na rowerze. Do tego ta prosta czynność obniża poziom cukru we krwi.

Wszystko dlatego, że podniesienie temperatury ciała powoduje wzrost ilości białek szoku cieplnego, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Godzinna kąpiel pozwala nam spalić tyle samo kalorii, co 25-30 minutowy spacer.

Śmiech

Pewne produkty sprawią, że będziemy nie tylko szczupli i zdrowi, ale także uśmiechnięci Shutterstock

Śmiejąc się, w ciągu godziny możemy spalić 78 kalorii. W ciągu minuty chichotania spalamy trochę ponad kalorię. Może wydawać się to niedużo, jednak biorąc pod uwagę fakt, że śmianie się z przyjaciółmi zazwyczaj nie trwa krótko, a komedie mają najczęściej ponad godzinę, jesteśmy w stanie w ten sposób spalić trochę kalorii.

Ścielenie łóżka

Ścieląc łóżka przez godzinę można spalić 260 kalorii. Choć zazwyczaj nikt nie robi czegoś takiego tak długo, według badań przeprowadzonych przez serwis MuscleFood, zmiana pościeli w czteroosobowej rodzinie może spalić 65 kalorii w 15 minut. To tyle samo, co szybki spacer na dystansie ponad 1,5 km.

Prace w ogródku

Pieląc grządki w ciągu godziny możemy spalić nawet 416 kalorii. Krzątając się w ogródku przez pół godziny, spalamy ich ponad 200. Warto zatem od czasu do czasu podwinąć rękawy i ubrudzić się ziemią, nawet jeśli mamy kwiaty jedynie na balkonie. Chcesz spalić jeszcze więcej kalorii? Skoś trawnik. Godzinne koszenie trawy pozwala spalić aż 325 kalorii.

Pranie

Łagodne programy prania nie likwidują bakterii z brudnych tkaninShutterstock

Wykonując pranie spalamy 78 kalorii. Może się wydawać, że to mało, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę to, że załadowanie i rozładowanie pralki razem z powieszeniem prania pozwala nam spalić tyle samo kalorii, co 100 przysiadów, to jednak robi to wrażenie.

Sprzątanie

Podczas godziny sprzątania i wycierania kurzu spalamy nawet 240 kalorii. Warto jednak zaznaczyć, że wiele osób nie lubi sprzątania, podobnie jak ćwiczeń. Następnym razem warto jednak mieć na uwadze, że wycierając kurz z półek także spalamy kalorie.

Prasowanie

W ten sposób w ciągu godziny spalamy 171 kalorii. Jednak prasowanie to jedna z najmniej lubianych prac domowych. Podobnie, jak w przypadku sprzątania, może następnym razem warto pamiętać, że można w ten sposób poprawić sobie linię.

Zmywanie

Podczas zmywania naczyń w ciągu godziny można spalić 171 kalorii. Wiele osób ma jednak w domu zmywarkę i to jej używa. Takie urządzenie potrafi zaoszczędzić wiele czasu, jednak nie spali za nas kalorii. Wystarczy następnym razem po prostu nie wstawiać wszystkiego do zmywarki i część naczyń zmyć ręcznie.

Mycie samochodu

Choć samochód można oddać do myjni, dla naszego organizmu o wiele bardziej korzystne jest umycie go ręcznie. Godzinne mycie auta pozwala nam spalić aż 343 kalorii. Warto więc poświęcić trochę czasu i od czasu do czasu chwycić za gąbkę.

Zabawa z dziećmi

W swój harmonogram ćwiczen włącz dzieci

Nawet tak zwykła codzienna czynność jak zabawa z dziećmi, pozwala nam pozbyć się kalorii. W ciągu godziny możemy spalić nawet 231 kalorii, a wiadomo, że zabawa często trwa dłużej.

Oglądanie horrorów

Wiele osób lubi oglądać straszne filmy, jednak niewiele z nich wie, że to także pozwala spalać kalorie. W trakcie jednego horroru możemy spalić nawet 184 kalorie. Według badań, wydzielanie się adrenaliny (hormonu, który uwalnia się, gdy się denerwujemy lub jesteśmy podekscytowani) może przyspieszyć nasz metabolizm tak bardzo, że spalimy o jedną trzecią więcej kalorii niż normalnie.

Malowanie ścian

Godzina malowania pozwala nam spalić 383 kalorii. Może nie jest to czynność, którą wykonuje się często, jednak jeśli musimy odmalować mieszkanie, warto pamiętać, że liczy się to tak samo jak żmudne ćwiczenia na siłowni.

Spanie i seks

Krótki sen może źle na nas wpłynąćShutterstock

Przebywanie w łóżku także pozwala nam spalać kalorie. Uprawiając seks, w ciągu godziny możemy spalić od 50 do 100 kalorii. Jednak nasze ciało ćwiczy także podczas spania. Godzina snu pozwala nam spalić 71. Zakładając, że śpimy 7 godzin dziennie, możemy w ten sposób spalić prawie 500 kalorii.

Sprawdź, jak wspomóc spalanie kalorii. Zobacz, co należy jeść, żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej.

Aktywny ranking (odcinek 8). Jak przyspieszyć spalanie tłuszczu?
Aktywny ranking (odcinek 8). Jak przyspieszyć spalanie tłuszczu?TVN Meteo Active

Autor: zupi/jap / Źródło: goodtoknow.co.uk

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą części kraju przelotne opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. Nie zabraknie też miejsc, którym dopisze pogodna aura. W środę termometry pokażą miejscami aż 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W burza mocno wieje i obficie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Błyska się w czterech województwach

Gdzie jest burza? Błyska się w czterech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24

Pogoda na dziś. W sobotę należy spodziewać się burz na przeważającym terenie Polski. Na termometrach zobaczymy od 23 do 33 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - sobota 13.07. Groźne zjawiska w większości kraju

Pogoda na dziś - sobota 13.07. Groźne zjawiska w większości kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP