Siedem wskazówek, które skutecznie pomogą ci poprawić figurę

Sprawdź, jak zachować szczupłą sylwetkę

Każdy z nas chce mieć ładną i zgrabną sylwetkę. Poznaj kilka rad, dzięki którym przyspieszysz swój metabolizm, zwalczysz wilczy apetyt, a w rezultacie - poprawisz swoją figurę.

Jeśli często jesteśmy głodni pomiędzy posiłkami, powinniśmy uważać na spożycie niektórych produktów, szczególnie tych, zawierających węglowodany. Słodkie przekąski najlepiej przygotować samemu, wówczas wiadomo, co zawierają. W innych przypadkach zawsze należy czytać skład produktów, które kupujemy i zjadamy.

Głód pomiędzy posiłkami

Jesteś często głodny pomiędzy posiłkami? Uważaj na spożycie węglowodanów. Szczególnie zdradliwe są węglowodany proste, które organizm szybciej przetwarza i prędzej trafiają do krwiobiegu w postaci glukozy. Jesteśmy przez to narażeni na duże różnice w poziomie energii, a także związany z tym przesadny apetyt i częste uczucie głodu. Węglowodany proste znajdują się m.in. w owocach i warzywach, ciastach, czekoladzie, słodkich napojach i miodzie.

Drugim rodzajem węglowodanów są te złożone, które organizm zmienia w glukozę nieco dłużej. Są one znacznie lepsze dla naszego organizmu i znajdziemy je m.in. w produktach pełnoziarnistych, fasoli, orzechach, brązowym ryżu, czy bananach.

Węglowodany są niezbędne dla prawidłowej pracy naszego mózgu i układu nerwowego, jednak gdy spożywamy ich za dużo, narażamy się na napady głodu, a także towarzyszące im często - irytację i zmęczenie.

Słodycze? Przygotuj je sam

Gdy mamy ochotę na coś słodkiego, najłatwiej jest zawsze sięgnąć po gotowy produkt: batonik, czekoladę, czy żelki. Jednak najlepszym sposobem na zaspokojenie potrzeby zjedzenia czegoś słodkiego jest zrobienie tego samemu. Wiadomo, że zajmuje to nieco więcej czasu, niż pójście do sklepu. Jednak przygotowując samodzielnie w domu słodki przysmak, będziemy wiedzieli, co dokładnie się w nim znajduje.

Sprawdź nasz przepis na szarlotkę bezglutenową:

Szarlotka bezglutenowa
Szarlotka bezglutenowaTVN Meteo Active

Jedz kolację

Chcesz schudnąć, więc nie jadasz kolacji? To nie najlepszy pomysł. Kolacja, podobnie jak śniadanie, to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia. Jedzenie wieczorem pomaga nam podkręcić metabolizm, ważne jednak, by na noc się nie objadać. Posiłek powinien być lekkostrawny i niezbyt duży. Trzeba się najeść, ale nie przesadnie. Powinniśmy unikać także smażonych i tłustych potraw. Często słyszy się o tym, że nie powinno się jeść po 18. Nic bardziej mylnego, chyba, że chodzimy spać około godz. 21. Ważne, by ostatni posiłek zjeść na 2-3 godziny przed snem. Tyle czasu wystarczy naszemu organizmowi na strawienie lekkiej kolacji.

Uważaj na gotowe koktajle

Pijąc koktajle odchudzające, warto sprawdzić najpierw ich skład. Gotowe produkty często są napakowane substancjami, które tak naprawdę wcale nie pomogą nam schudnąć, a wręcz sprawią, że łatwiej przybierzemy dodatkowych kilogramów. Kupując gotowe koktajle należy zwracać uwagę na zawartość cukrów, czyli sacharozy, glukozy i fruktozy. Najbezpieczniej będzie jednak przyrządzić taki koktajl samemu.

Polecamy jeden z przepisów Ani Lewandowskiej:

Przepisy Ani Lewandowskiej
Przepisy Ani LewandowskiejTVN Meteo Active

Przyspieszyć metabolizm

Chcąc przyspieszyć metabolizm, powinno się więcej jeść i regularnie ćwiczyć. Jak to możliwe? Jeść więcej i chudnąć? Choć wydaje się to nieprawdopodobne, wysiłek fizyczny sprawią, że zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki odżywcze jest większe, co w praktyce oznacza, że ćwicząc, powinniśmy więcej jeść. Warto zwrócić też uwagę na zawartość tłuszczy, białek i węglowodanów w naszej diecie, nie rezygnując z żadnego z nich.

Czytaj etykiety

Szukasz dobrego gatunkowo pieczywa? Koniecznie czytaj etykiety. Wiele osób zwraca uwagę na składy różnych produktów i bardzo słusznie. Ta sama zasada dotyczy pieczywa. Często z pozoru razowe chleby są barwione np. karmelem. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto sprawdzić, co znajduje się w pieczywie, które chcemy kupić. W każdej piekarni, czy sklepie powinny być dostępne składy chlebów i bułek. Jeśli nie są one widoczne, zawsze warto zapytać sprzedawcę, co znajduje się w danym pieczywie.

Jedz wolniej

Często zdarza się, że mamy niepohamowany apetyt. W efekcie jemy wtedy więcej, niż jest nam potrzebne. Jest na to jednak sposób. Spożywanie posiłków w wolniejszym tempie sprawia, że jemy mniej. Dzieje się tak dlatego, że ośrodek sytości, znajdujący się w mózgu, działa z opóźnieniem. Gdy jemy wolniej, pozwalamy organizmowi zareagować od razu, gdy się najemy, a nie kilkanaście minut później.

Autor: zupi/jap / Źródło: x-news, tvnmeteo.pl, wikipedia

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 15.07 grzmi w części Polski. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą przelotne opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi. Może być gorzej

Gdzie jest burza? Grzmi. Może być gorzej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy drugiego i pierwszego stopnia przed burzami z silnym deszczem. Ulewom będzie towarzyszyć porywisty wiatr, możliwy jest także grad.

Aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami, ulewnymi deszczami i silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że możliwe są podtopienia, i zalecają, aby w trakcie burzy znaleźć bezpieczne schronienie. Sprawdź, kto dostał alert RCB.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek jest kolejnym burzowym dniem w Polsce. Wyładowaniom towarzyszą silny wiatr oraz opady deszczu. W województwie warmińsko-mazurskim powstał lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej znów nad Polską

Zalążek trąby powietrznej znów nad Polską

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

Członkowie misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, wrócili we wtorek na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Żona astronauty Aleksandra Uznańska-Wiśniewska opublikowała zdjęcie z żołnierzami Wojska Polskiego i lekarzami Europejskiej Agencji Kosmicznej w Houston. Na astronautę czeka już samolot, którym ma udać się do Europy. Wszystko relacjonujemy w tvn24.pl.

Samolot czeka na Uznańskiego-Wiśniewskiego. Żona dziękuje za "gotowość i zaangażowanie"

Samolot czeka na Uznańskiego-Wiśniewskiego. Żona dziękuje za "gotowość i zaangażowanie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kapsuła Dragon z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Oceanie Spokojnym. Do wodowania doszło w rejonie wybrzeża Kalifornii o godzinie 2.31 czasu lokalnego. Polski astronauta opuścił już kapsułę.

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Wtorek 15.07 przyniesie niespokojną aurę, w wielu regionach pojawią się burze. Termometry pokażą od 22 do27 stopni. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad dwa tygodnie. Na nagraniu udostępnionym w poniedziałek, niedługo po opuszczeniu przez Polaka ISS, widać, jak wyglądało przyrządzanie posiłków w kosmosie.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Źródło:
Axiom Space, Lyofood, tvnmeteo.pl

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl