Sadzić nowe, nie wycinać starych. Drzewa w walce ze zmianami klimatu

[object Object]
2019 rok był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarówWMO
wideo 2/20

Ziemia jest w stanie przyjąć jeszcze niemal miliard hektarów zalesionego terenu - donoszą naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu. Dr Joanna Remiszewska-Michalak podkreśla jednak, że najważniejsze jest to, abyśmy nie wycinali starych drzew. - Zdrowy las, taki w sile wieku, ma rzeczywiście pozytywny wpływ na środowisko - zaznaczyła.

Thomas Crowther, naukowiec z Politechniki Federalnej w Zurychu uważa, że zalesienie niemal miliarda hektarów ziemi mogłoby usunąć z atmosfery dwie trzecie z 300 gigaton dwutlenku węgla, które ludzie dostarczyli od XIX wieku do dziś.

Dodatkowe drzewa dla Ziemi

Naukowcy z Zurychu przeanalizowali prawie 80 tysięcy obrazów satelitarnych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki temu ustalili, że - biorąc pod uwagę obecne warunki klimatyczne - Ziemia może przyjąć 4,4 miliarda hektarów pokrywy leśnej. Obecnie istniejąca pokrywa leśna zajmuje 2,8 miliarda hektarów.

Po odjęciu obszarów zdominowanych przez rolnictwo lub miasta obliczyli, na jakiej części planety mogą jeszcze rosnąć drzewa. Ziemia mogłaby przyjąć 0,9 miliarda hektarów dodatkowego lasu - obszaru wielkości Stanów Zjednoczonych - bez ingerencji w istniejące tereny miejskie lub rolnicze - donoszą naukowcy w artykule opublikowanym w tygodniku "Science".

Z tego niemal miliarda 229 milionów hektarów znajduje się na Tajdze, 217 w klimacie umiarkowanym, 125 w klimacie podzwrotnikowym i 329 w tropikalnym. Dodatkowo ponad połowa całego terenu, który potencjalnie może być zalesiony, znajduje się na terenie zaledwie sześciu państw:

151 milionów hektarów w Rosji,

103 miliony hektarów w USA,

78,8 miliona hektarów w Kanadzie,

58 miliona hektarów w Australii,

49,7 miliona hektarów w Brazylii,

40,2 miliona hektarów w Chinach.

Te dodatkowe drzewa mogą w ciągu najbliższych 50-100 lat pochłonąć 205 gigaton dwutlenku węgla. Dla porównania ilość dwutlenku węgla emitowana na całym świecie w 2018 roku wyniosła 37 gigaton.

- To odzwierciedla ogrom tego, co lasy mogą dla nas zrobić - mówi niezaangażowany w badania ekolog Greg Asner z Uniwersytetu Stanu Arizona.

Lasy zapewniają wiele dodatkowych korzyści, w tym zwiększoną różnorodność biologiczną, poprawiają jakość wody i zmniejszają erozję.

Drzewa pobierają dwutlenek węgla z powietrza (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Nie wszyscy są aż tak optymistycznie nastawieni do najnowszych badań. Fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak wspomniała o kilku lukach i nieścisłościach, jakie pojawiają się w analizie badaczy z Zurychu.

Podkreśliła, że drzewa muszą się zestarzeć, aby móc absorbować większe ilości dwutlenku węgla. - W zależności od tego, jaki to jest las, to jest od 10 do nawet 100 lat. Dopiero las zdrowy, taki w sile wieku, ma rzeczywiście pozytywny wpływ na środowisko - stwierdziła dr Remiszewska-Michalak.

Jak zauważyła, las posadzony przez człowieka jest gorszy od lasu naturalnego, ponieważ ma mniejsze właściwości absorpcyjne. Sprawy nie ułatwiają także postępujące zmiany klimatyczne.

- Trzeba wziąć pod uwagę to, że nie każda strefa klimatyczna jest dobra dla każdego rodzaju drzewa. Na przykład w tej chwili mamy dużą suszę i ta susza na przykład eliminuje świerki. Świerki przestają mieć przyjazne warunki do tego, żeby wzrastać. Drzewo przypisane naszej strefie klimatycznej przestaje mieć dobre warunki, żeby tutaj rosnąć. Mamy na przykład fale suszy i jest też udowodnione naukowo, że fala suszy bardzo źle wpływa na własności absorpcyjne drzew. One się zmniejszają o około 10 procent. Dochodzenie do tej zdolności absorpcyjnej sprzed suszy zajmuje drzewostanowi około cztery lata - powiedziała fizyk.

Dlatego, mimo że ideologicznie badanie przedstawia cudowne rozwiązanie problemu, Remiszewska-Michalak nie jest przekonana o jego całkowitej skuteczności. Dla niej lepszym rozwiązaniem, prócz oczywistego sadzenia drzew, jest po prostu zaprzestanie wycinki drzew. Jako przykład wskazała na sytuację, do jakiej dochodzi w Brazylii. Amazońskie lasy są istotne dla klimatu i znacząco wpływają na cykl wodny, a mimo to znacznie ogranicza się ich lesistość.

- Trzeba pamiętać, że lasy i parowanie z aparatów szparkowych drzew reguluje cykl opadów. Jeżeli nie mamy drzew, nie mamy opadów. Najważniejsze są z punktu widzenia globalnego, klimatycznego te lasy tropikalne. Bo one też mają największą zdolność absorpcyjną dwutlenku węgla - zauważyła.

Dr Remiszewska-Michalak zachęciła, aby sadzić drzewa i zrezygnować z redukowania ich liczby.

- Drzewa są naturalnym klimatyzatorem i my to widzimy. W przestrzeni miejskiej, jeżeli te drzewa są, one powodują obniżenie temperatury w tej naszej miejskiej wyspie ciepła. Więc one są jak najbardziej potrzebne i nie rezygnujmy z tych wysiłków, natomiast zdecydowanie to nie załatwi nam problemu emisji dwutlenku węgla i obecności gazów cieplarnianych w atmosferze, których jest po prostu dużo. [...] To jest rozwiązanie dobre, ale to nie rozwiąże nam problemów globalnego ocieplenia - podsumowała.

Dr Joanna Remiszewska-Michalak komentuje raport naukowców z Zurychu
Dr Joanna Remiszewska-Michalak komentuje raport naukowców z Zurychu tvn24bis

Autor: anw,kw/aw / Źródło: ScienceMag, tvn24bis, Reuters, crowtherlab.com

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC-BY-SA)

Pozostałe wiadomości

Polska znalazła się pod wpływem śródziemnomorskiego niżu Gabriel, który przynosi ze sobą dynamiczną aurę. W kolejnych dniach spodziewane są intensywne opady deszczu i burze.

Deszczowa spirala. Przed nami trudny czas

Deszczowa spirala. Przed nami trudny czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 8.07 w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Deszczonośny niż Gabriel wkroczył do Polski. Strażacy z województwa śląskiego odnotowują pierwsze skutki obfitych opadów w postaci lokalnych podtopień.

Pierwsze zalania i interwencje. Sytuacja na Śląsku

Pierwsze zalania i interwencje. Sytuacja na Śląsku

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na środę 9.07. Przed nami wyjątkowo deszczowa noc i dzień. Spodziewane są intensywne opady, lokalne burze oraz porywisty wiatr. Termometry wskażą maksymalnie 22 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 9.07. Noc pod znakiem burz i bardzo obfitych opadów

Pogoda na jutro - środa 9.07. Noc pod znakiem burz i bardzo obfitych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stan rzek w Polsce. Obfite opady deszczu powodują, że przybywa wody w ciekach wodnych. W części naszego kraju poziom wód osiągnął strefę stanów wysokich. Na dwóch stacja przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Przekroczone stany ostrzegawcze. Rośnie poziom wody w rzekach

Przekroczone stany ostrzegawcze. Rośnie poziom wody w rzekach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewy mają nadciągnąć nad Polskę we wtorek. Za sprawą niżu genueńskiego sumy opadów w niektórych regionach mogą sięgnąć 150 litrów na metr kwadratowy. Najsilniej ma padać w nocy z wtorku na środę oraz w środę.

Tak ulewy będą wędrować nad krajem

Tak ulewy będą wędrować nad krajem

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodują, że poziom wody w rzekach znacznie wzrośnie. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy są alarmy pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Niż genueński Gabriel przyniesie bardzo obfite opady deszczu. Południe, centrum i południowy wschód Polski są zagrożone powodziami. Jak się przygotować, gdy może dojść do powodzi?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył obszar, na którym obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Najwyższym poziomem alertu zostały objęte kolejne powiaty województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Sprawdź szczegóły.

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB został ponownie rozszerzony o kolejne części kraju. Ostrzeżenia zostały wydane w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci podają, że możliwe są podtopienia.

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ponad 60-letni mężczyzna w piątek nie wrócił ze swojej plantacji na wyspie Sulawesi w Indonezji, a rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Dzień później mieszkańcy wioski, którzy przeszukiwali okolicę, odnaleźli jego ciało w brzuchu ośmiometrowego pytona. Gad został przez nich zabity, bo wzbudzał podejrzenia swoim nietypowym wyglądem.

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Źródło:
NDTV, Antara News

Naukowcy odkryli na Krecie bakterię, która może pomóc w zwalczaniu komarów. W testach laboratoryjnych okazała się mieć stuprocentową skuteczność w zabijaniu larw tych owadów.

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Grecja od niedzieli zmaga się z falą upałów - we wtorek w niektórych miejscach temperatura może osiągnąć 42 stopnie Celsjusza. Gorąco jest m.in. w Atenach, stolicy kraju. Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu słynnego zabytku na część dnia.

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Źródło:
PAP, Reuters

Setki pszczół zaatakowały ludzi na ulicy w miejscowości Aurillac w południowej Francji. Obrażenia odniosły 24 osoby, trzy z nich przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Media podkreślają, że tego typu ataki pszczół na ludzi to rzadkość.

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Źródło:
Guardian, BFM TV, France Bleu, franceinfo.fr

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr