Witamina C odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Często jednak znajduje się w takich owocach i warzywach, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali. Zobaczcie, co warto jeść, by dostarczać organizmowi dużo kwasu askorbinowego.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Aby organizm funkcjonował prawidłowo, człowiek powinien dostarczać mu około 75 mg witaminy C dziennie. To bardzo ważny składnik odżywczy, który oprócz wspomagania odporności, poprawia także pracę układu krążenia oraz posiada właściwości przeciwnowotworowe. Witamina C, czyli kwas askorbinowy jest też skutecznym przeciwutleniaczem, dzięki czemu zapobiega procesom starzenia.
Choć wielu osobom witamina C najbardziej kojarzy się z cytryną, jest wiele innych owoców oraz warzyw, które są bardzo bogate w ten cenny dla naszego zdrowia składnik. Zobacz, co warto jeść, by dostarczyć organizmowi dużo kwasu askorbinowego.
Pomidory
Pomidory swoje czerwone zabarwienie zawdzięczają przeciwutleniaczowi, jakim jest likopen, który jest znany ze swoich właściwości antynowotworowych. Ponadto duży owoc pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
Warto pamiętać, że aby nie dopuścić do strat witaminy C, nie należy łączyć pomidora z surowym ogórkiem. Jeśli jednak nie lubimy surowych pomidorów, można zrobić z nich np. zupę krem.
Brokuły
Miseczka brokułów zawiera ponad 80 mg witaminy C. To nawet więcej, niż dziennie potrzebuje nasz organizm. Warzywo to zawiera także wapń, niezbędny do prawidłowego rozwoju kości oraz 4 proc. zalecanej dla większości kobiet dziennej dawki żelaza. Dodatkowo żelazo razem z witaminą C pomagają lepiej absorbować minerały z pożywienia. Brokuły są też źródłem sulforafanu, który działa przeciwnowotworowo i korzystnie wpływa na wzrok.
Awokado
Owoc awokado zawiera wiele sycących nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest także bogatym źródłem różnych witamin, m.in. E, A i C. Dzięki zawartości dużej ilości potasu reguluje także ciśnienie krwi i wpływa korzystnie na układ nerwowy.
Jeśli jedzenie samego owocu nam nie odpowiada, zawsze możemy zrobić z niego pastę guacamole, dodać do sałatki lub wykonać proste kanapki z suszonymi pomidorami, jak w przepisie poniżej.
Arbuz
Mała miseczka pokrojonego arbuza zawiera około 12 mg witaminy C, co stanowi 16 proc. dziennego zapotrzebowania. Owoc ten, podobnie jak pomidor, zawiera dużo likopenu, który posiada właściwości wspomagające leczenie chorób nowotworowych.
Dodatkowo arbuz w 91 procentach składa się z wody, więc świetnie nawadnia organizm podczas letnich upałów.
Truskawki
Owoce te mają bardzo dużo witaminy C. Mała miska tryskawek dostarcza nam jej ponad 90 mg, co stanowi około 130 proc. dziennego zapotrzebowania na ten cenny składnik odżywczy. Owoce te są także bogatym źródłem błonnika, który wspomaga trawienie.
Truskawki można jeść same, dodawać je do sałatek owocowych lub robić z nich koktajle.
Ananas
Mimo, że ananas jest bardzo słodki, ma w sobie dużo witaminy C. W 100 g tego owocu znajduje się prawie 50 mg witaminy C. Owoc ten ma w sobie także błonnik i obniżający ciśnienie krwi potas. Surowy ananas (nie ten z puszki) zawiera także bromelinę, która ułatwia trawienie.
Ananasa, podobnie jak truskawki można jeść na surowo lub dodawać do różnego rodzaju koktajli i deserów. Może on także stanowić słodki dodatek do puddingu z nasion chia.
Jarmuż
Jest bogatym źródłem witaminy C (W 100 g jarmużu znajduje się jej aż 120 mg), a także wapnia i potasu. Jarmuż, podobnie jak brokuły, zawiera także sulforafan - przeciwutleniacz o silnym działaniu antynowotworowym.
Liście jarmużu możemy podsmażyć na patelni z innymi warzywami i podawać z makaronem. Można też jeść go na surowo, dodając do koktajli.
Autor: zupi/jap / Źródło: fitnessmagazine.com, tvnmeteo.pl, wikipedia