Poznaj negatywne strony lata. Sprawdź, gdzie czai się zagrożenie

Zakazy na basenach nie są wprowadzane bez powoduShutterstock

Podczas ciepłej pory roku na działanie zarazków narażony jest cały nasz organizm. Wszystko przez to, że czyhają one na nas wszędzie - w zbiornikach wodnych i klimatyzacji, a nawet wtedy, gdy się opalamy.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Chyba wszyscy lubią lato. Chociażby ze względu na słońce, wysoką temperaturę i długie dni. Bakterie i zarazki, które zagrażają naszemu zdrowiu i samopoczuciu, także lubią tę porę roku. Wtedy mikroby powodujące zatrucia i psucie się żywności wręcz rozkwitają, stanowiąc dla nas największe zagrożenie.

- Czynniki chorobotwórcze znajdujące się w żywności rozwijają się w cyklu rocznym. Latem podczas pikników, posiłków i wydarzeń na świeżym powietrzu, obserwujemy szczyt ich aktywności, szczególnie bakterii - mówi Melinda Wilkins z Michigan State University.

Co czeka na nas w basenie?

Pieczenie, które odczuwamy gdy zanurkujemy w basenie, wcale nie jest spowodowane chlorowaną wodą. Czujemy je, gdy ktoś załatwi w akwenie potrzeby fizjologiczne, co spowodowało reakcję chemiczną z chlorem. Poza tym, że załatwianie w basenie samo w sobie jest obrzydliwe, oznacza to także, że przez zachodzące reakcje, w zbiorniku pozostaje mniej chloru, który jest niezbędny do zabijania bakterii, takich jak E. coli. Powstałe w ten sposób związki - chloraminy, mogą podrażnić także drogi oddechowe, a na krytych basenach (gdy nagromadzi się ich dużo w powietrzu) - powodować ataki astmy.

Michele Hlavsa z programu dotyczącego zdrowia na basenach (ang. Health Swimming Program) w amerykańskiej agencji Centra Kontroli i Prewencji Chorób (ang. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) radzi, by nie załatwiać się w basenach oraz wykąpać się przed wejściem do wody. Według raportu CDC z 2010 roku, jeden na 10 basenów ma nieodpowiedni poziom chloru, co oznacza, że zbiornik wodny jest zanieczyszczony.

Jedzenie na powietrzu

Gdy jest ciepło, coraz chętniej wychodzimy na świeże powietrze i często zabieramy ze sobą grilla. Jednak nieprawidłowe przygotowanie mięsa na grillu może mieć opłakane konsekwencje.

- Ludzie często przynoszą na pikniki zamrożone burgery i kładą je na grillu, zanim się całkowicie rozmrożą. Mielone mięso, które nie jest dobrze upieczone, stanowi duże zagrożenie - przestrzega Wilkins.

Mielona wołowina i wieprzowina podczas smażenia powinny być poddane temperaturze 70 st. C, a kurczak i indyk 75 st. C. Taka temperatura powinna panować nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz przygotowywanego mięsa. W innym przypadku mogą się w nim znajdować m.in. bakterie E. coli.

Jednak zagrożenie czai się nie tylko w mięsie. Także różnego rodzaju sałatki mogą być siedliskiem drobnoustrojów. Choć wydawać by się mogło, że to majonez może je przyciągać, jest zupełnie inaczej. Najbardziej podatne na zakażenie są ziemniaki, makaron i jajka. Wilkins radzi, by dania na zimno przechowywać schłodzone, w dużych miskach lub pojemnikach z lodem.

Lody nie takie dobre

Kolejnym źródłem zagrożenia dla naszego organizmu są lody, a dokładniej nieprawidłowo czyszczone dystrybutory do lodów włoskich lub mrożonych jogurtów.

- Listeria to podstępny patogen, który lubi niższe temperatury i zamieszkuje różne urządzenia - mówi Wilkins.

Infekcje wywołane tą bakterią powodują gorączkę i bóle mięśni. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. W wyniku zakażenia mogą one nawet poronić.

Gdy następnym razem najdzie nas ochota na zimny deser, warto zapytać sprzedawcę, kiedy ostatni czyszczone były maszyny do lodów.

- To budzi czujność pracowników. Dzięki temu dokładniej sprawdzają - informuje Wilkins.

Oparzenia słoneczne

Wiele osób bagatelizuje oparzenia słoneczne po całodniowym wylegiwaniu się na plaży. Powinny być one jednak postrzegane jako potencjalnie szkodliwe rany. Według Camerona K. Rokhsara, dermatologa ze szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku, w najcięższych przypadkach mogą powstawać pęcherze, które leczy się tak samo, jak u ofiar poparzeń.

- Skóra odpada i jeśli powstanie w ten sposób otwarta rana, może być ona źródłem infekcji - mówi Rokhsar i dodaje, że niezbędna jest wtedy maść wydawana na receptę.

Co więcej, poważne poparzenia skóry podnoszą ryzyko zachorowalności na raka skóry. Według badań z 2014 roku białe kobiety, które jako nastolatki przeszły pięć lub więcej poparzeń słonecznych z pęcherzami, mają o 68 procent większe szanse na zachorowanie na czerniaka.

Zanieczyszczona klimatyzacja

Zarazki czyhają na nas jednak nie tylko na zewnątrz. Choć w upalne dni tak chętnie korzystamy z klimatyzacji, ona też stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

Gdy klimatyzatory działają nieprzerwanie przez wiele godzin, pył, pleśń i zanieczyszczenia z powietrza dostają do filtrów i jest ich tam coraz więcej. Wpływa to nie tylko na wydajność klimatyzacji, ale też na nasze zdrowie, informuje Abby Brokaw z organizacji American Lung Association.

- Odczują to osoby, które już mają problemy oddechowe, chorujące na alergie lub potrzebujące aparatów respiracyjnych - mówi Brokaw.

Aby klimatyzacja działała sprawnie i bez zarzutu, należy wymieniać filtr raz na trzy miesiące. Jednak trzeba wtedy zachować szczególną ostrożność. Pleśń i bakterie uwielbiają rozwijać się na różnych filtrach, szczególnie, gdy jest gorąco i panuje wysoka wilgotność.

- Nie chcemy wdychać zarodników pleśni i bakterii. Zalecam noszenie rękawiczek i maseczki chirurgicznej - mówi Brokaw.

Poparzenie meduzy

Gdy wyjeżdżamy na wakacje za granicę, można tam spotkać pewne dodatkowe zagrożenia dla zdrowia, chociażby meduzy. Choć powszechnie panuje przekonanie, że na tego typu poparzenie najlepiej działa mocz, wcale nie jest to prawda.

Jednym z najczęściej zalecanych sposobów, by zneutralizować jad meduzy, jest przepłukanie rany słoną wodą. Zmniejsza to pieczenie, zaczerwienienia i obrzęk, które powstają przy kontakcie z mackami.

Istnieje także druga metoda, która przynosi ulgę. Może jest to zaskakujące, jednak na oparzenia kojąco działa także ocet winny. Rokhsar, który sam padł ofiarą meduzy, wie z własnego doświadczenia, że ulga przychodzi niemal natychmiast.

- Spotkało mnie to i bardzo bolało. Udałem się wtedy do ratownika, który miał ocet w sprayu - mówi Rokhsar.

Zarazki i bakterie czyhają na nas nawet w naszych własnych domach. Zobacz, gdzie jest ich najwięcej.

Bakterie w naszym domu
Bakterie w naszym domuArgonne National Laboratory

Autor: zupi/jap / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 18.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W zachodniej części kraju intensywnie pada deszcz i wieje silny wiatr, rozpędzający się w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W porywach wieje do 100 km/h, ulewnie pada, sypie gradem

Gdzie jest burza? W porywach wieje do 100 km/h, ulewnie pada, sypie gradem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do końca tygodnia czeka nas pogoda w kratkę. Ponieważ chłód z północy będzie ścierał się z gorącem znad Afryki, spodziewamy się dużych różnic w temperaturze oraz gwałtownych burz.

U jednych upał, u innych 19 stopni. Przepychanka mas powietrza może mieć poważne skutki

U jednych upał, u innych 19 stopni. Przepychanka mas powietrza może mieć poważne skutki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Nadchodzące dni przyniosą nam bardzo nierówną aurę. W południowej Polsce spodziewana jest pierwsza w tym roku fala upałów, której nie uda się jednak wedrzeć na północ. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski wyjaśnił, że jest to związane z systemem frontów atmosferycznych, który będzie przechodził nad Polską w niezbyt przyjemnym dla nas towarzystwie burz i ulew.

Aura podzieli Polskę. Z jednej strony afrykański upał, z drugiej niecałe 20 stopni

Aura podzieli Polskę. Z jednej strony afrykański upał, z drugiej niecałe 20 stopni

Źródło:
TVN24

Upały nadciągają na Stany Zjednoczone. Tereny zamieszkałe przez 70 milionów ludzi zostały objęte ostrzeżeniami przed gorącem, a niektóre regiony czeka potencjalnie najdłuższa fala gorąca od dekad. Co ciekawe, w części kraju spodziewana jest niemal zimowa aura.

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Źródło:
PAP, NWS, NHC

Ulewy nawiedziły Salwador. Intensywne opady utrzymują się od soboty nad całym krajem, powodując podtopienia i śmiertelnie groźne osuwiska. Gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci 11 osób, a meteorolodzy ostrzegają, że pogoda może się pogorszyć.

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

Źródło:
PAP, Reuters, Prensa Latina

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stan Michigan nawiedziły gwałtowne burze. W miejscowości Bloomingdale wiatr zdmuchnął stojącą w ogrodzie trampolinę. Mieszkaniec domu uchwycił ten moment na nagraniu.

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox17online.com

Antycyklon afrykański nadciąga nad Włochy. Nadano mu imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom. W szczycie upałów temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Susza daje się we znaki rolnikom i spowodowała straty w plonach. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca występowała na terenie 15 województw - podał w raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Według ekspertów największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych.

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Źródło:
PAP, susza.iung.pulawy.pl

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Pożar szaleje na terenie hrabstwa Los Angeles w stanie Kalifornia. Zmusił do ewakuacji 1200 osób, głównie urlopowiczów - poinformowały lokalne władze. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, wspomaganych przez ciężki sprzęt i samoloty.

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Źródło:
Reuters, CNN, PAP,eu.usatoday.com

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Obfite opady deszczu spowodowały, że w środkowym Ekwadorze doszło do osunięcia ziemi. Zwały błota i skał zeszły z górskiego zbocza na drogę i domy. Zginęło co najmniej sześć osób, a 30 uznaje się za zaginione - podały władze tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły wschodni Meksyk. Oberwanie chmury trwało dwie godziny i spowodowało lokalne podtopienia. W mieście Tizimin podnoszący się poziom wody uwięził starszą kobietę w jej własnym domu. Konieczna była interwencja strażaków.

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Źródło:
The Yucatan Times, El Univeral, ENEX

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek japońską wyspę Okinawa. Opady były tak intensywne, że drogi zamieniały się w rzeki, co znacznie utrudniało podróż - auta utknęły w korkach. Władze wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców, a także nakazy ewakuacji.

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Źródło:
Okinawa Times, ENEX, NHK

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl