Poznaj negatywne strony lata. Sprawdź, gdzie czai się zagrożenie

Zakazy na basenach nie są wprowadzane bez powoduShutterstock

Podczas ciepłej pory roku na działanie zarazków narażony jest cały nasz organizm. Wszystko przez to, że czyhają one na nas wszędzie - w zbiornikach wodnych i klimatyzacji, a nawet wtedy, gdy się opalamy.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Chyba wszyscy lubią lato. Chociażby ze względu na słońce, wysoką temperaturę i długie dni. Bakterie i zarazki, które zagrażają naszemu zdrowiu i samopoczuciu, także lubią tę porę roku. Wtedy mikroby powodujące zatrucia i psucie się żywności wręcz rozkwitają, stanowiąc dla nas największe zagrożenie.

- Czynniki chorobotwórcze znajdujące się w żywności rozwijają się w cyklu rocznym. Latem podczas pikników, posiłków i wydarzeń na świeżym powietrzu, obserwujemy szczyt ich aktywności, szczególnie bakterii - mówi Melinda Wilkins z Michigan State University.

Co czeka na nas w basenie?

Pieczenie, które odczuwamy gdy zanurkujemy w basenie, wcale nie jest spowodowane chlorowaną wodą. Czujemy je, gdy ktoś załatwi w akwenie potrzeby fizjologiczne, co spowodowało reakcję chemiczną z chlorem. Poza tym, że załatwianie w basenie samo w sobie jest obrzydliwe, oznacza to także, że przez zachodzące reakcje, w zbiorniku pozostaje mniej chloru, który jest niezbędny do zabijania bakterii, takich jak E. coli. Powstałe w ten sposób związki - chloraminy, mogą podrażnić także drogi oddechowe, a na krytych basenach (gdy nagromadzi się ich dużo w powietrzu) - powodować ataki astmy.

Michele Hlavsa z programu dotyczącego zdrowia na basenach (ang. Health Swimming Program) w amerykańskiej agencji Centra Kontroli i Prewencji Chorób (ang. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) radzi, by nie załatwiać się w basenach oraz wykąpać się przed wejściem do wody. Według raportu CDC z 2010 roku, jeden na 10 basenów ma nieodpowiedni poziom chloru, co oznacza, że zbiornik wodny jest zanieczyszczony.

Jedzenie na powietrzu

Gdy jest ciepło, coraz chętniej wychodzimy na świeże powietrze i często zabieramy ze sobą grilla. Jednak nieprawidłowe przygotowanie mięsa na grillu może mieć opłakane konsekwencje.

- Ludzie często przynoszą na pikniki zamrożone burgery i kładą je na grillu, zanim się całkowicie rozmrożą. Mielone mięso, które nie jest dobrze upieczone, stanowi duże zagrożenie - przestrzega Wilkins.

Mielona wołowina i wieprzowina podczas smażenia powinny być poddane temperaturze 70 st. C, a kurczak i indyk 75 st. C. Taka temperatura powinna panować nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz przygotowywanego mięsa. W innym przypadku mogą się w nim znajdować m.in. bakterie E. coli.

Jednak zagrożenie czai się nie tylko w mięsie. Także różnego rodzaju sałatki mogą być siedliskiem drobnoustrojów. Choć wydawać by się mogło, że to majonez może je przyciągać, jest zupełnie inaczej. Najbardziej podatne na zakażenie są ziemniaki, makaron i jajka. Wilkins radzi, by dania na zimno przechowywać schłodzone, w dużych miskach lub pojemnikach z lodem.

Lody nie takie dobre

Kolejnym źródłem zagrożenia dla naszego organizmu są lody, a dokładniej nieprawidłowo czyszczone dystrybutory do lodów włoskich lub mrożonych jogurtów.

- Listeria to podstępny patogen, który lubi niższe temperatury i zamieszkuje różne urządzenia - mówi Wilkins.

Infekcje wywołane tą bakterią powodują gorączkę i bóle mięśni. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. W wyniku zakażenia mogą one nawet poronić.

Gdy następnym razem najdzie nas ochota na zimny deser, warto zapytać sprzedawcę, kiedy ostatni czyszczone były maszyny do lodów.

- To budzi czujność pracowników. Dzięki temu dokładniej sprawdzają - informuje Wilkins.

Oparzenia słoneczne

Wiele osób bagatelizuje oparzenia słoneczne po całodniowym wylegiwaniu się na plaży. Powinny być one jednak postrzegane jako potencjalnie szkodliwe rany. Według Camerona K. Rokhsara, dermatologa ze szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku, w najcięższych przypadkach mogą powstawać pęcherze, które leczy się tak samo, jak u ofiar poparzeń.

- Skóra odpada i jeśli powstanie w ten sposób otwarta rana, może być ona źródłem infekcji - mówi Rokhsar i dodaje, że niezbędna jest wtedy maść wydawana na receptę.

Co więcej, poważne poparzenia skóry podnoszą ryzyko zachorowalności na raka skóry. Według badań z 2014 roku białe kobiety, które jako nastolatki przeszły pięć lub więcej poparzeń słonecznych z pęcherzami, mają o 68 procent większe szanse na zachorowanie na czerniaka.

Zanieczyszczona klimatyzacja

Zarazki czyhają na nas jednak nie tylko na zewnątrz. Choć w upalne dni tak chętnie korzystamy z klimatyzacji, ona też stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

Gdy klimatyzatory działają nieprzerwanie przez wiele godzin, pył, pleśń i zanieczyszczenia z powietrza dostają do filtrów i jest ich tam coraz więcej. Wpływa to nie tylko na wydajność klimatyzacji, ale też na nasze zdrowie, informuje Abby Brokaw z organizacji American Lung Association.

- Odczują to osoby, które już mają problemy oddechowe, chorujące na alergie lub potrzebujące aparatów respiracyjnych - mówi Brokaw.

Aby klimatyzacja działała sprawnie i bez zarzutu, należy wymieniać filtr raz na trzy miesiące. Jednak trzeba wtedy zachować szczególną ostrożność. Pleśń i bakterie uwielbiają rozwijać się na różnych filtrach, szczególnie, gdy jest gorąco i panuje wysoka wilgotność.

- Nie chcemy wdychać zarodników pleśni i bakterii. Zalecam noszenie rękawiczek i maseczki chirurgicznej - mówi Brokaw.

Poparzenie meduzy

Gdy wyjeżdżamy na wakacje za granicę, można tam spotkać pewne dodatkowe zagrożenia dla zdrowia, chociażby meduzy. Choć powszechnie panuje przekonanie, że na tego typu poparzenie najlepiej działa mocz, wcale nie jest to prawda.

Jednym z najczęściej zalecanych sposobów, by zneutralizować jad meduzy, jest przepłukanie rany słoną wodą. Zmniejsza to pieczenie, zaczerwienienia i obrzęk, które powstają przy kontakcie z mackami.

Istnieje także druga metoda, która przynosi ulgę. Może jest to zaskakujące, jednak na oparzenia kojąco działa także ocet winny. Rokhsar, który sam padł ofiarą meduzy, wie z własnego doświadczenia, że ulga przychodzi niemal natychmiast.

- Spotkało mnie to i bardzo bolało. Udałem się wtedy do ratownika, który miał ocet w sprayu - mówi Rokhsar.

Zarazki i bakterie czyhają na nas nawet w naszych własnych domach. Zobacz, gdzie jest ich najwięcej.

Bakterie w naszym domu
Bakterie w naszym domuArgonne National Laboratory

Autor: zupi/jap / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima wróciła w weekend do Polski, a wszystko wskazuje na to, że chłodniejsza aura pozostanie z nami na dłużej. Również opady przyjmą w nadchodzących dniach zimowy charakter. W większości kraju zagości deszcz ze śniegiem, lokalnie może także dosypać śniegu.

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 07.04. Noc w prawie całym kraju będzie mroźna - tylko na północnym zachodzie temperatura nie spadnie poniżej zera. Lokalnie może prószyć śnieg. Również dzień przyniesie nam niskie wartości na termometrach, pochmurne niebo i opady.

Pogoda na jutro - poniedziałek 07.04. Nocą poprószy śnieg i ściśnie mróz

Pogoda na jutro - poniedziałek 07.04. Nocą poprószy śnieg i ściśnie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie całej Polsce nadchodzące noce będą mroźne - przy gruncie temperatura może spadać nawet do -6 stopni Celsjusza. Lokalnie alarmy będą w mocy aż do czwartku.

Alarmy dla wszystkich województw. IMGW ostrzega

Alarmy dla wszystkich województw. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters