Poznaj negatywne strony lata. Sprawdź, gdzie czai się zagrożenie

Zakazy na basenach nie są wprowadzane bez powoduShutterstock

Podczas ciepłej pory roku na działanie zarazków narażony jest cały nasz organizm. Wszystko przez to, że czyhają one na nas wszędzie - w zbiornikach wodnych i klimatyzacji, a nawet wtedy, gdy się opalamy.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Chyba wszyscy lubią lato. Chociażby ze względu na słońce, wysoką temperaturę i długie dni. Bakterie i zarazki, które zagrażają naszemu zdrowiu i samopoczuciu, także lubią tę porę roku. Wtedy mikroby powodujące zatrucia i psucie się żywności wręcz rozkwitają, stanowiąc dla nas największe zagrożenie.

- Czynniki chorobotwórcze znajdujące się w żywności rozwijają się w cyklu rocznym. Latem podczas pikników, posiłków i wydarzeń na świeżym powietrzu, obserwujemy szczyt ich aktywności, szczególnie bakterii - mówi Melinda Wilkins z Michigan State University.

Co czeka na nas w basenie?

Pieczenie, które odczuwamy gdy zanurkujemy w basenie, wcale nie jest spowodowane chlorowaną wodą. Czujemy je, gdy ktoś załatwi w akwenie potrzeby fizjologiczne, co spowodowało reakcję chemiczną z chlorem. Poza tym, że załatwianie w basenie samo w sobie jest obrzydliwe, oznacza to także, że przez zachodzące reakcje, w zbiorniku pozostaje mniej chloru, który jest niezbędny do zabijania bakterii, takich jak E. coli. Powstałe w ten sposób związki - chloraminy, mogą podrażnić także drogi oddechowe, a na krytych basenach (gdy nagromadzi się ich dużo w powietrzu) - powodować ataki astmy.

Michele Hlavsa z programu dotyczącego zdrowia na basenach (ang. Health Swimming Program) w amerykańskiej agencji Centra Kontroli i Prewencji Chorób (ang. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) radzi, by nie załatwiać się w basenach oraz wykąpać się przed wejściem do wody. Według raportu CDC z 2010 roku, jeden na 10 basenów ma nieodpowiedni poziom chloru, co oznacza, że zbiornik wodny jest zanieczyszczony.

Jedzenie na powietrzu

Gdy jest ciepło, coraz chętniej wychodzimy na świeże powietrze i często zabieramy ze sobą grilla. Jednak nieprawidłowe przygotowanie mięsa na grillu może mieć opłakane konsekwencje.

- Ludzie często przynoszą na pikniki zamrożone burgery i kładą je na grillu, zanim się całkowicie rozmrożą. Mielone mięso, które nie jest dobrze upieczone, stanowi duże zagrożenie - przestrzega Wilkins.

Mielona wołowina i wieprzowina podczas smażenia powinny być poddane temperaturze 70 st. C, a kurczak i indyk 75 st. C. Taka temperatura powinna panować nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz przygotowywanego mięsa. W innym przypadku mogą się w nim znajdować m.in. bakterie E. coli.

Jednak zagrożenie czai się nie tylko w mięsie. Także różnego rodzaju sałatki mogą być siedliskiem drobnoustrojów. Choć wydawać by się mogło, że to majonez może je przyciągać, jest zupełnie inaczej. Najbardziej podatne na zakażenie są ziemniaki, makaron i jajka. Wilkins radzi, by dania na zimno przechowywać schłodzone, w dużych miskach lub pojemnikach z lodem.

Lody nie takie dobre

Kolejnym źródłem zagrożenia dla naszego organizmu są lody, a dokładniej nieprawidłowo czyszczone dystrybutory do lodów włoskich lub mrożonych jogurtów.

- Listeria to podstępny patogen, który lubi niższe temperatury i zamieszkuje różne urządzenia - mówi Wilkins.

Infekcje wywołane tą bakterią powodują gorączkę i bóle mięśni. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. W wyniku zakażenia mogą one nawet poronić.

Gdy następnym razem najdzie nas ochota na zimny deser, warto zapytać sprzedawcę, kiedy ostatni czyszczone były maszyny do lodów.

- To budzi czujność pracowników. Dzięki temu dokładniej sprawdzają - informuje Wilkins.

Oparzenia słoneczne

Wiele osób bagatelizuje oparzenia słoneczne po całodniowym wylegiwaniu się na plaży. Powinny być one jednak postrzegane jako potencjalnie szkodliwe rany. Według Camerona K. Rokhsara, dermatologa ze szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku, w najcięższych przypadkach mogą powstawać pęcherze, które leczy się tak samo, jak u ofiar poparzeń.

- Skóra odpada i jeśli powstanie w ten sposób otwarta rana, może być ona źródłem infekcji - mówi Rokhsar i dodaje, że niezbędna jest wtedy maść wydawana na receptę.

Co więcej, poważne poparzenia skóry podnoszą ryzyko zachorowalności na raka skóry. Według badań z 2014 roku białe kobiety, które jako nastolatki przeszły pięć lub więcej poparzeń słonecznych z pęcherzami, mają o 68 procent większe szanse na zachorowanie na czerniaka.

Zanieczyszczona klimatyzacja

Zarazki czyhają na nas jednak nie tylko na zewnątrz. Choć w upalne dni tak chętnie korzystamy z klimatyzacji, ona też stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

Gdy klimatyzatory działają nieprzerwanie przez wiele godzin, pył, pleśń i zanieczyszczenia z powietrza dostają do filtrów i jest ich tam coraz więcej. Wpływa to nie tylko na wydajność klimatyzacji, ale też na nasze zdrowie, informuje Abby Brokaw z organizacji American Lung Association.

- Odczują to osoby, które już mają problemy oddechowe, chorujące na alergie lub potrzebujące aparatów respiracyjnych - mówi Brokaw.

Aby klimatyzacja działała sprawnie i bez zarzutu, należy wymieniać filtr raz na trzy miesiące. Jednak trzeba wtedy zachować szczególną ostrożność. Pleśń i bakterie uwielbiają rozwijać się na różnych filtrach, szczególnie, gdy jest gorąco i panuje wysoka wilgotność.

- Nie chcemy wdychać zarodników pleśni i bakterii. Zalecam noszenie rękawiczek i maseczki chirurgicznej - mówi Brokaw.

Poparzenie meduzy

Gdy wyjeżdżamy na wakacje za granicę, można tam spotkać pewne dodatkowe zagrożenia dla zdrowia, chociażby meduzy. Choć powszechnie panuje przekonanie, że na tego typu poparzenie najlepiej działa mocz, wcale nie jest to prawda.

Jednym z najczęściej zalecanych sposobów, by zneutralizować jad meduzy, jest przepłukanie rany słoną wodą. Zmniejsza to pieczenie, zaczerwienienia i obrzęk, które powstają przy kontakcie z mackami.

Istnieje także druga metoda, która przynosi ulgę. Może jest to zaskakujące, jednak na oparzenia kojąco działa także ocet winny. Rokhsar, który sam padł ofiarą meduzy, wie z własnego doświadczenia, że ulga przychodzi niemal natychmiast.

- Spotkało mnie to i bardzo bolało. Udałem się wtedy do ratownika, który miał ocet w sprayu - mówi Rokhsar.

Zarazki i bakterie czyhają na nas nawet w naszych własnych domach. Zobacz, gdzie jest ich najwięcej.

Bakterie w naszym domu
Bakterie w naszym domuArgonne National Laboratory

Autor: zupi/jap / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W środę 24.07 do osób przebywających na terenie południowych powiatów województwa małopolskiego został rozesłany SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący wyładowaniom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Gdzie jest burza? W środę 24.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli środę 24.07. W wielu miejscach będzie pochmurno i deszczowo. Lokalnie mogą pojawić się burze z silnym wiatrem. Temperatura maksymalna wyniesie 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Upały odpuściły, ale nie na długo. W weekend temperatura w cieniu znów będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na ten tydzień widać też burze, które najsilniejsze mają być w środę.

Odpoczynek od upału będzie krótki

Odpoczynek od upału będzie krótki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

W Kolumbii Brytyjskiej i Albercie szaleją pożary, ewakuowano tysiące osób. Dym generowany przez płomienie przekracza północny Atlantyk - poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS).

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Źródło:
Reuters, PAP, cbc.ca, nytimes.com

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Tajfun Gaemi zbliża się do wybrzeży Tajwanu. Towarzyszą mu podmuchy wiatru sięgające 155 kilometrów na godzinę. W przygotowaniu na nadejście żywiołu odwołana została część dorocznych ćwiczeń wojskowych, wstrzymano połączenia promowe. Po przejściu nad Tajwanem Gaemi ma uderzyć w Chiny.

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Źródło:
Reuters, Taiwan News, Focus Taiwan

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de