Poznaj negatywne strony lata. Sprawdź, gdzie czai się zagrożenie

Zakazy na basenach nie są wprowadzane bez powoduShutterstock

Podczas ciepłej pory roku na działanie zarazków narażony jest cały nasz organizm. Wszystko przez to, że czyhają one na nas wszędzie - w zbiornikach wodnych i klimatyzacji, a nawet wtedy, gdy się opalamy.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Chyba wszyscy lubią lato. Chociażby ze względu na słońce, wysoką temperaturę i długie dni. Bakterie i zarazki, które zagrażają naszemu zdrowiu i samopoczuciu, także lubią tę porę roku. Wtedy mikroby powodujące zatrucia i psucie się żywności wręcz rozkwitają, stanowiąc dla nas największe zagrożenie.

- Czynniki chorobotwórcze znajdujące się w żywności rozwijają się w cyklu rocznym. Latem podczas pikników, posiłków i wydarzeń na świeżym powietrzu, obserwujemy szczyt ich aktywności, szczególnie bakterii - mówi Melinda Wilkins z Michigan State University.

Co czeka na nas w basenie?

Pieczenie, które odczuwamy gdy zanurkujemy w basenie, wcale nie jest spowodowane chlorowaną wodą. Czujemy je, gdy ktoś załatwi w akwenie potrzeby fizjologiczne, co spowodowało reakcję chemiczną z chlorem. Poza tym, że załatwianie w basenie samo w sobie jest obrzydliwe, oznacza to także, że przez zachodzące reakcje, w zbiorniku pozostaje mniej chloru, który jest niezbędny do zabijania bakterii, takich jak E. coli. Powstałe w ten sposób związki - chloraminy, mogą podrażnić także drogi oddechowe, a na krytych basenach (gdy nagromadzi się ich dużo w powietrzu) - powodować ataki astmy.

Michele Hlavsa z programu dotyczącego zdrowia na basenach (ang. Health Swimming Program) w amerykańskiej agencji Centra Kontroli i Prewencji Chorób (ang. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) radzi, by nie załatwiać się w basenach oraz wykąpać się przed wejściem do wody. Według raportu CDC z 2010 roku, jeden na 10 basenów ma nieodpowiedni poziom chloru, co oznacza, że zbiornik wodny jest zanieczyszczony.

Jedzenie na powietrzu

Gdy jest ciepło, coraz chętniej wychodzimy na świeże powietrze i często zabieramy ze sobą grilla. Jednak nieprawidłowe przygotowanie mięsa na grillu może mieć opłakane konsekwencje.

- Ludzie często przynoszą na pikniki zamrożone burgery i kładą je na grillu, zanim się całkowicie rozmrożą. Mielone mięso, które nie jest dobrze upieczone, stanowi duże zagrożenie - przestrzega Wilkins.

Mielona wołowina i wieprzowina podczas smażenia powinny być poddane temperaturze 70 st. C, a kurczak i indyk 75 st. C. Taka temperatura powinna panować nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz przygotowywanego mięsa. W innym przypadku mogą się w nim znajdować m.in. bakterie E. coli.

Jednak zagrożenie czai się nie tylko w mięsie. Także różnego rodzaju sałatki mogą być siedliskiem drobnoustrojów. Choć wydawać by się mogło, że to majonez może je przyciągać, jest zupełnie inaczej. Najbardziej podatne na zakażenie są ziemniaki, makaron i jajka. Wilkins radzi, by dania na zimno przechowywać schłodzone, w dużych miskach lub pojemnikach z lodem.

Lody nie takie dobre

Kolejnym źródłem zagrożenia dla naszego organizmu są lody, a dokładniej nieprawidłowo czyszczone dystrybutory do lodów włoskich lub mrożonych jogurtów.

- Listeria to podstępny patogen, który lubi niższe temperatury i zamieszkuje różne urządzenia - mówi Wilkins.

Infekcje wywołane tą bakterią powodują gorączkę i bóle mięśni. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. W wyniku zakażenia mogą one nawet poronić.

Gdy następnym razem najdzie nas ochota na zimny deser, warto zapytać sprzedawcę, kiedy ostatni czyszczone były maszyny do lodów.

- To budzi czujność pracowników. Dzięki temu dokładniej sprawdzają - informuje Wilkins.

Oparzenia słoneczne

Wiele osób bagatelizuje oparzenia słoneczne po całodniowym wylegiwaniu się na plaży. Powinny być one jednak postrzegane jako potencjalnie szkodliwe rany. Według Camerona K. Rokhsara, dermatologa ze szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku, w najcięższych przypadkach mogą powstawać pęcherze, które leczy się tak samo, jak u ofiar poparzeń.

- Skóra odpada i jeśli powstanie w ten sposób otwarta rana, może być ona źródłem infekcji - mówi Rokhsar i dodaje, że niezbędna jest wtedy maść wydawana na receptę.

Co więcej, poważne poparzenia skóry podnoszą ryzyko zachorowalności na raka skóry. Według badań z 2014 roku białe kobiety, które jako nastolatki przeszły pięć lub więcej poparzeń słonecznych z pęcherzami, mają o 68 procent większe szanse na zachorowanie na czerniaka.

Zanieczyszczona klimatyzacja

Zarazki czyhają na nas jednak nie tylko na zewnątrz. Choć w upalne dni tak chętnie korzystamy z klimatyzacji, ona też stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.

Gdy klimatyzatory działają nieprzerwanie przez wiele godzin, pył, pleśń i zanieczyszczenia z powietrza dostają do filtrów i jest ich tam coraz więcej. Wpływa to nie tylko na wydajność klimatyzacji, ale też na nasze zdrowie, informuje Abby Brokaw z organizacji American Lung Association.

- Odczują to osoby, które już mają problemy oddechowe, chorujące na alergie lub potrzebujące aparatów respiracyjnych - mówi Brokaw.

Aby klimatyzacja działała sprawnie i bez zarzutu, należy wymieniać filtr raz na trzy miesiące. Jednak trzeba wtedy zachować szczególną ostrożność. Pleśń i bakterie uwielbiają rozwijać się na różnych filtrach, szczególnie, gdy jest gorąco i panuje wysoka wilgotność.

- Nie chcemy wdychać zarodników pleśni i bakterii. Zalecam noszenie rękawiczek i maseczki chirurgicznej - mówi Brokaw.

Poparzenie meduzy

Gdy wyjeżdżamy na wakacje za granicę, można tam spotkać pewne dodatkowe zagrożenia dla zdrowia, chociażby meduzy. Choć powszechnie panuje przekonanie, że na tego typu poparzenie najlepiej działa mocz, wcale nie jest to prawda.

Jednym z najczęściej zalecanych sposobów, by zneutralizować jad meduzy, jest przepłukanie rany słoną wodą. Zmniejsza to pieczenie, zaczerwienienia i obrzęk, które powstają przy kontakcie z mackami.

Istnieje także druga metoda, która przynosi ulgę. Może jest to zaskakujące, jednak na oparzenia kojąco działa także ocet winny. Rokhsar, który sam padł ofiarą meduzy, wie z własnego doświadczenia, że ulga przychodzi niemal natychmiast.

- Spotkało mnie to i bardzo bolało. Udałem się wtedy do ratownika, który miał ocet w sprayu - mówi Rokhsar.

Zarazki i bakterie czyhają na nas nawet w naszych własnych domach. Zobacz, gdzie jest ich najwięcej.

Bakterie w naszym domu
Bakterie w naszym domuArgonne National Laboratory

Autor: zupi/jap / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. W sobotę do części kraju zawita skwar, który miejscami pozostanie z nami przez cały weekend. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Fala gorąca wkroczy nad Polskę. IMGW ostrzega

Fala gorąca wkroczy nad Polskę. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.07. Noc w większości regionów będzie pogodna, jednak lokalnie spodziewane są przelotne opady deszczu i burze. Pochmurne niebo towarzyszyć nam będzie także w dzień. Na termometrach zobaczymy do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 27.07. Nocą lokalnie przydadzą się parasole

Pogoda na jutro - sobota 27.07. Nocą lokalnie przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Filipińska Straż Przybrzeżna walczy ze skutkami zatonięcia tankowca MT Terra Nova u wybrzeży prowincji Bataan. Jak podały lokalne media, na wodach Zatoki Manilskiej rozciąga się plama ropy sięgająca kilku kilometrów. Chociaż uszkodzenie statku miało być stosunkowo niewielkie, służby przygotowują się na najgorszy scenariusz.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
BBC, inquirer.net

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 nawiedziło Teksas. Do zdarzenia doszło w piątek rano czasu lokalnego. Aktywność zarejestrowano bardzo płytko pod ziemią, przez co była odczuwalna na dość dużym obszarze.

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Źródło:
USGS, KCBD

Ponad 60 tysięcy hektarów lasu spłonęło już w pożarze Park, który w środę wybuchł w północnej Kalifornii. Żywioł rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Lokalne służby poinformowały o zatrzymaniu mężczyzny, który jest podejrzewany o wywołanie pożaru.

Niebo czerwone jak krew, dziesiątki tysięcy hektarów w ogniu

Niebo czerwone jak krew, dziesiątki tysięcy hektarów w ogniu

Źródło:
Reuters, CNN, AP

42-letni turysta z Belgii trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, których doznał w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. Mężczyzna miał stracić klapki, chodząc po gorących wydmach.

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W trakcie ogromnego pożaru Park w Kalifornii powstało bardzo rzadkie i niebezpieczne zjawisko - ogniste tornado. Można zobaczyć je na nagraniu.

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Rowerzysta w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie natknął się na leśnej drodze na samicę niedźwiedzia grizli z młodymi. Zwierzę prawdopodobnie wystraszyło się i dlatego zaatakowało mężczyznę. Ten obronił się, uderzając niedźwiedzicę w pysk.

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Źródło:
PAP, cbc.ca, vicnews.com

Dwójka astronautów pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku - poinformowała w czwartek NASA. W sobotę minie 50 dni, odkąd załoga Starlinera przebywa w przestrzeni kosmicznej.

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Źródło:
PAP, NASA

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Miliardy ludzi zmagają się z epidemią ekstremalnych upałów. Jeśli jest jedna rzecz, która łączy nasz podzielony świat, to fakt, że jest coraz bardziej gorąco - komentował w czwartek ostatnie rekordy temperatury na świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że "upały, choć niewidoczne, są bardziej zabójcze niż inne skutki zmiany klimatu" i wezwał kraje do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia skutków tych zmian i ochrony ludności.

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

Źródło:
PAP, Reuters, un.org, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Parku Narodowym Jasper w Kanadzie. Ewakuowano z niego około 25 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej Mike Ellis, przedstawiciel prowincji Alberta.

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire, BBC

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian

Oceany stają się zbyt głośne dla zwierząt. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały, że dźwięki emitowane przez źródła antropogeniczne mogą zagłuszać naturalne odgłosy oceanu. Utrudnia to życie m.in. ostrygom, które mają problemy z kierowaniem się w optymalne miejsca do żerowania.

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Źródło:
University of Adelaide, EEA

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfotografować planetę, która nie była wcześniej obserwowana z Ziemi. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba ich oczom ukazała się niezwykła egzoplaneta, sklasyfikowana jako super-Jowisz.

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Źródło:
PAP, mpia, National Geographic

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters