Będąc na diecie często popełniamy małe grzeszki. Słabość do słonych lub słodkich przekąsek może zniweczyć wiele tygodni starania się o wymarzoną sylwetkę. Zobacz, na co możesz sobie pozwolić, a czego lepiej się wystrzegać.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Poznaj najbardziej kaloryczne przekąski, których zazwyczaj powinniśmy unikać. Są wśród nich jednak takie, po które możemy sięgnąć.
Słodycze
Mając ochotę na coś słodkiego najczęściej sięgamy po batony. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że 100 g czekoladowego batonika zawiera nawet 520 kcal.
Choć pączki jemy zazwyczaj w tłusty czwartek, czasami zdarza się, że sięgamy po nie także w inne dni. Taka słodka przekąska oblana lukrem to 340 kcal.
Lato to czas, gdy za wszelką cenę chcemy się ochłodzić. Świetnie sprawdzają się w tej roli lody. Jemy je jednak nie tylko w upały. Następnym razem, gdy będziemy sięgać po kolejny rożek lub loda na patyku, powinniśmy pamiętać, że w 100 g znajduje się 220 kcal.
Słone przekąski
Zazwyczaj mamy ochotę na coś słodkiego, jednak zdarza się także, że "chodzi za nami" coś innego niż czekolada. Słone przekąski także są kaloryczne.
Gdy jemy w mieście, frytki są standardowym dodatkiem do dań. Sięgamy po nie znacznie częściej niż po zwykłe ziemniaki. Warto pamiętać, że w 100 g frytek jest 300 kcal. Jednak porcja, którą zjadamy, ma często więcej niż 100 g.
Hamburger to kolejna przekąska, po którą chętnie sięgamy. Kanapki mogą się różnić od siebie. W zależności od tego, co znajduje się w bułce, ich kaloryczność także jest różna. W 100 g znajduje się od 295 do 495 kcal. Zazwyczaj jednak hamburger ma więcej niż 100 g.
Zdarza się, że nie mając czasu na obiad, idziemy na kebaba. Wydaje nam się, że ta orientalna potrawa jest zdrowsza i mniej kaloryczna od innych fastfoodów, jednak nie jest to prawda. Kebab to około 870 kcal.
Kolejną słoną przekąską są orzechy. Mimo, że są one dość kaloryczne (w 100 g jest od 580 do 682 kcal), są bogatym źródłem wartości odżywczych. Zawierają zdrowe tłuszcze (nienasycone kwasy tłuszczowe) i białka. Jeśli mamy ochotę na orzechy, możemy po nie sięgać bez obaw.
Napoje
W ciągu dnia często sięgamy także po napoje. Zazwyczaj nie jest to jednak woda, czy herbata, a słodzone napoje, kawa, a wieczorem alkohol.
Gdy chce nam się pić, kuszą nas słodzone, gazowane napoje. Jednak gaszą one pragnienie znacznie gorzej niż woda. Szklanka takiego napoju ma 100 kcal, jednak zazwyczaj wypijamy nie tylko taką ilość, a całą półlitrową butelkę.
Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Warto jednak pamiętać, że ma ona 100 kcal, tyle samo, co szklanka gazowanego napoju.
Wieczorny film, mecz lub wyjście ze znajomymi do miasta zazwyczaj wiążą się z piciem piwa. Nawet będąc na diecie, pijemy alkohol, bo wydaje nam się, że to jedynie dodatek i nie wpłynie na naszą sylwetkę. Tymczasem kufel piwa ma 210 kcal. Warto o tym pamiętać następnym razem, gdy będziemy zamawiać piwo w barze.
Autor: zupi/jap / Źródło: x-news