"Polska ledwie dyszy z gorąca". 15-dniowa fala upałów

[object Object]
Fala gorąca jeszcze z nami zostanietvn24
wideo 2/12

Objęła nas zewsząd fala upałów. "Polska ledwie dyszy z gorąca, panują warunki atmosferyczne rodem z tropikalnej Afryki. Coraz częściej tak właśnie wygląda lato w Polsce" - przekonuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. I sprawdza, na jak długo pozostanie z nami taka aura.

Temperatura powietrza we wtorek 31 lipca przy granicy Polski z Niemcami wzrosła do 36 stopni Celsjusza. W Słubicach i Zgorzelcu osiągnęła 35 st. C, a w Legnicy Poznaniu i Warszawie 34 st C. Na zachodzie kraju tak wysoka temperatura wydaje się jednak do zniesienia, gdyż wilgotność względna powietrza po południu waha się między 20-30 procent. Nie doskwiera więc parność, czyli stan atmosfery charakteryzujący się wysoką temperaturą, dużą wilgotnością oraz bezwietrznością.

Zupełnie jak w tropikach

Tymczasem, we wtorek po południu w Warszawie wilgotność powietrza osiągnęła 80 procent, na wschód od stolicy jeszcze więcej. Na przeważającym obszarze kraju, oprócz zachodu, warunki atmosferyczne są zbliżone do panujących w tropikach. Tylko nie pachnie już tak ładnie i upojnie. Mieszkańcom wielkich miast w taką pogodę bywa ciężko.

Temperatura maksymalna 31 lipca 2018 roku (wetteronline.de)wetteronline.de

Ten rok wydaje się szczególny, gdyż ciepła pogoda utrzymuje się z niewielkimi przerwami od kwietnia. Dominuje cyrkulacja południowa oraz południowo-wschodnia powietrza. Znad Afryki bądź Bliskiego Wschodu przychodzi upał, czyli temperatura osiągająca lub przekraczająca 30 st. C. I z każdym wtargnięciem zostaje z nami coraz dłużej. Często pojawia się tzw. typ pogody gorącej, cechujący się, według wybitnego badacza klimatu Polski profesora Alojzego Wosia, średnią dobową temperaturą powietrza nie spadającą poniżej 25 st. C. Ta średnia to suma temperatury z dnia i nocy.

Temperatura maksymalna 1 sierpnia 2018 roku (Climate Reanalyzer (http://cci-reanalyzer.org), Climate Change Institute, University of Maine, USA)(Climate Reanalyzer (http://cci-reanalyzer.org), Climate Change Institute, University of Maine, USA)

Parne i gorące noce

Taki typ pogody w Polsce jest statystycznie obserwowany bardzo rzadko, a towarzyszą mu tzw. noce tropikalne. Ma to miejsce obecnie, szczególnie w wielkich aglomeracjach, kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 20 st. C.

Nasz organizm, mieszkańca strefy umiarkowanej, nie odpoczywa w ciągu takiej nocy i nie regeneruje się. Tymczasem 31 lipca rano temperatura na obrzeżach Warszawy i Zielonej Góry spadła tylko do 21 st. C. 1 sierpnia temperatura minimalna w Szczecinie wyniosła 22 st. C, a w Poznaniu i Gdańsku 20 st. C. W takich warunkach od kilku dni w wielu częściach zabetonowanych polskich miast trudno o zdrowy sen.

"Typ pogody gorącej"

Profesor Woś badając i charakteryzując klimat Polski w drugiej połowie XX wieku stwierdził, że typ pogody gorącej należy do najrzadziej obserwowanych w naszym kraju w ciągu roku. Najczęściej pojawiał się w Wielkopolsce, na Mazowszu oraz w Kotlinie Sandomierskiej, średnio w roku na jeden lub dwa dni. Ale w klimacie XXI wieku coś się zmienia. W tym roku, na obrzeżach Warszawy odnotujemy co najmniej 4 dni z rzędu temperaturę średnią dobową powyżej 25 st. C, w centrum co najmniej 7 dni z rzędu!

Upały i burze w Polsce (Adam Ziemienowicz/PAP/IMGW)Adam Ziemienowicz/PAP/IMGW
Upały i burze w Polsce (Adam Ziemienowicz/PAP/IMGW)Adam Ziemienowicz/PAP/IMGW
Upały i burze w Polsce (Adam Ziemienowicz/PAP/IMGW)Adam Ziemienowicz/PAP/IMGW

Bardzo ciepło w Polsce jest już od kwietnia, a pierwszy upał tzn. 30 st. C odnotowaliśmy 3 maja na południu kraju. Na przełomie maja i czerwca upał utrzymał się przez 6 dni. Czerwiec był gorący i suchy, temperatura co jakiś czas wzrastała na kilka dni do 28-30 st. C. Upalny był również początek lipca. W tej chwili trwa najdłuższa fala upału. 22 lipca temperatura powietrza osiągnęła 30 st. C na południu, w kolejnych dniach gorąca masa powietrza rozlała się na cały kraj. Upał utrzymuje się już 11 dni, a trwać może 15 dni do niedzieli 5 sierpnia.

Apogeum fali upałów

Obecnie Polska znajduje się w strumieniu wyjątkowo gorącego powietrza, zassanego znad Algierii i Maroka przez potężny niżowy wir znad Atlantyku. Kulminacja gorąca jest teraz, tuż przed nadejściem od zachodu chłodnego frontu atmosferycznego z burzami i chłodniejszym powietrzem polarnym. Jest szansa, że tropikalna pogoda niedługo ustąpi, a temperatura pod koniec tygodnia będzie znośniejsza.

Upały, ulewy i burze. To nas czeka jeszcze przez jakiś czas ["Fakty po południu"]
Upały, ulewy i burze. To nas czeka jeszcze przez jakiś czas ["Fakty po południu"]Fakty po południu

Pamiętny lipiec i sierpień 2015

Ostatnio, tak długą falę upału odnotowaliśmy rok temu na przełomie lipca i sierpnia. Temperatura powyżej 30 st. C popołudniami utrzymywała się przez 8 dni, od 30 lipca do 6 sierpnia 2017 roku. Fala gorąca była wyjątkowo silna, gdyż na wielu posterunkach meteorologicznych na południu i w centrum kraju odnotowano temperaturę rzędu 35-36 st.

Wyjątkowy był rok 2015. Wtedy pod koniec lipca temperatura wzrosła do 36 st. C, upał utrzymywał się z jednodniową przerwą przez 7 dni. W sierpniu nastąpiło kolejne bardzo silne uderzenie gorąca. Upał trwał nieprzerwanie 16 dni, od 2 do 17 sierpnia. Temperatura w wielu miejscach kraju nie tylko osiągała 30 st. C, ale 7 i 8 sierpnia wzrosła do 37-38 st. C na przeważającym obszarze Polski!

Temperatura maksymalna 8 sierpnia 2015 roku (wetteronline.de)wetteronline.de

Upały nie służą naszemu zdrowiu

Tropikalne upały i popołudniowo-wieczorne burze niczym w afrykańskim Kongo nie są w naszych warunkach klimatycznych anomalią, jednak zawsze budzą sensację i poruszenie. Jednych cieszą, bo panują prawdziwie letnie warunki, ale dla osób chorych stanowią wielkie wyzwanie. A jak mawiają lekarze nie ma ludzi zdrowych, są tylko niedokładnie zdiagnozowani, więc większość z nas źle znosi temperaturę powyżej 30 st. C, która zagraża zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt. Osłabia również rośliny, które jak my potrzebują przede wszystkim wody do przetrwania. A woda, gdy się pojawia w czasie burzy to zwykle w postaci ściany deszczu zasłaniającej cały świat, niczym w monsunowej ulewie.

Jolanta Pokojska o sposobach na upał
Jolanta Pokojska o sposobach na upałTVN Meteo

W środę 1 sierpnia tropikalnej pogody w Polsce ciąg dalszy. Temperatura ponownie wzrośnie do 34-36 st. C na zachodzie kraju, w centrum do 32-34 st. C, tylko na Suwalszczyźnie może nie przekroczyć 30 st. C. Jednak do rekordu temperatury w Polsce zabraknie około 5 st. Absolutne maksimum temperatury w Polsce odnotowano blisko 100 lat temu. 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola temperatura powietrza wzrosła do 40.2 st. C. W ostatnim półwieczu najwyższą temperaturę w Polsce wynoszącą 39.5 st. C. odnotowano 30 lipca 1994 r. w Słubicach.

Pierwsza pomoc: udar cieplny (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

W związku ze zmianami klimatu jesteśmy na dobrej drodze do pobicia rekordu z 1921 roku. Ważniejsze jednak jest to, że powinniśmy zacząć przyzwyczajać się i odpowiednio przygotowywać do coraz dłuższych fal upału i wakacji rodem z Grecji. Tylko raz na kilka lat Natura, dążąc do równowagi, będzie „psuć” pogodę od czerwca do sierpnia i posyłać bez opamiętania chłodne i deszczonośne masy powietrza znad Atlantyku, co skutkować będzie powodziami.

Rekordy ciepła w Polsce (Maciej Zieliński/PAP/IMGW)Maciej Zieliński/PAP/IMGW
Jak upały grożą naszemu zdrowiu?
Jak upały grożą naszemu zdrowiu?tvn24

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Pogoda w niedzielę będzie jesienna i nieprzyjemna. W wielu miejscach czekają nas opady deszczu, a dodatkowo wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 22.12. Deszczowo i wietrznie

Pogoda na jutro - niedziela 22.12. Deszczowo i wietrznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

W sobotę 21 grudnia o godzinie 10.20 rozpoczęła się astronomiczna zima. Kalendarzową przywitamy dzień później. Na zimowym niebie będzie można zobaczyć różne gwiazdy i ciekawe zjawiska astronomiczne.

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels