Pierwsza burza tej聽wiosny w聽obiektywie kamery Reportera 24
Reporterzy 24 informuj膮 o pojawieniu si臋 pierwszych burz w tym roku. W sobot臋 zagrzmia艂o mi臋dzy innymi w wojew贸dztwie lubuskim.
"Oko艂o godz. 17 nad Sulechowem (woj. lubuskie) przesz艂a burza z silnym wiatrem" - relacjonowa艂 Reporter 24 Nightmare13, kt贸ry zamie艣ci艂 w serwisie Kontakt 24 nagranie wiosennej burzy.
Jak zapowiadali synoptycy TVN Meteo, w sobot臋 w ci膮gu dnia utrzymywa艂y si臋 lokalne opady deszczu. Mimo du偶ego zachmurzenia by艂o do艣膰 ciep艂o - w niekt贸rym miejscach s艂upki rt臋ci pokazywa艂y nawet 21 st. C.
Autor: aolsz/mj / 殴r贸d艂o: Kontakt 24
Podziel si臋
- Podziel si臋
- Tweetnij
- Wy艣lij znajomemu
Pogoda na maj贸wk臋 2025. Pierwsze dni d艂ugiego weekendu majowego b臋d膮 bardzo ciep艂e, miejscami temperatura si臋gnie 25 stopni. Spodziewane s膮 tak偶e burze, podczas kt贸rych mo偶e sypn膮膰 gradem. P贸藕niej nast膮pi och艂odzenie, b臋dzie te偶 pada膰.
Pogoda na聽maj贸wk臋. Jeden dzie艅 mo偶e by膰 szczeg贸lnie burzowy
U艣pione wulkany te偶 mog膮 wykazywa膰 pewn膮 aktywno艣膰. Jak wynika z najnowszych bada艅, g艂臋boko pod sto偶kiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania si臋 gazu i p艂yn贸w, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy t艂umacz膮, 偶e obserwacja "wulkanu zombie" pomo偶e nam w zrozumieniu proces贸w zachodz膮cych w skorupie ziemskiej.
Badacze odkryli ruchy pod聽"wulkanem zombie"
Burza piaskowa nawiedzi艂a po艂udniowy i 艣rodkowy Irak, znacz膮co ograniczaj膮c widzialno艣膰. W mie艣cie Basra prawie 400 os贸b trafi艂o do szpitali na skutek inhalacji py艂u. Jak ostrzegaj膮 meteorolodzy, takie warunki mog膮 utrzyma膰 si臋 co najmniej do przysz艂ego tygodnia.
Miasta ton臋艂y w聽pyle. Prawie 400 os贸b trafi艂o do聽szpitali
Co najmniej dwie osoby nie 偶yj膮 na skutek burz, kt贸re we wtorek przesz艂y nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do 艣miertelnych wypadk贸w dosz艂o w Pittsburghu. Przez pogod臋 w mie艣cie przez pewien czas by艂y problemy z dzia艂aniem system贸w alarmowych, wyst膮pi艂y tak偶e d艂ugie przerwy w dostawie pr膮du.
Podczas burzy pad艂 system alarmowy. Nie聽偶yj膮 dwie osoby
Wychodz膮ce koty powinny by膰 zabezpieczane przed kleszczami. Chocia偶 statystycznie zwierz臋ta te rzadziej zapadaj膮 na choroby odkleszczowe ni偶 psy, mog膮 przenosi膰 te paj臋czaki w pobli偶e ludzi. Weterynarze podkre艣laj膮 r贸wnie偶, 偶e koty maj膮 tendencj臋 do maskowania swoich przypad艂o艣ci, wi臋c nie zawsze musimy wiedzie膰, 偶e s膮 chore.
Koty mog膮 s艂u偶y膰 jako "taks贸wki" dla kleszczy. Da si臋 temu zapobiec
Cieniutki sierp Ksi臋偶yca pojawi艂 si臋 na polskim niebie. Towarzyszy艂o mu zjawisko 艣wiat艂a popielatego, do kt贸rego wyst膮pienia potrzebne s膮 okre艣lone warunki. Materia艂y otrzymali艣my na Kontakt24.
"Bajeczny sierp" i聽wyj膮tkowe zjawisko na聽polskim niebie
Suche warunki panuj膮ce w wielu polskich lasach mog膮 sprzyja膰 zapr贸szeniu ognia. Le艣nicy apeluj膮, by pami臋ta膰 o tym podczas maj贸wkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegaj膮cych zasad bezpiecze艅stwa turyst贸w czekaj膮 wysokie kary.
Apel o聽rozs膮dne grillowanie. Dotkliwe kary za聽z艂amanie przepis贸w
Poznali艣my dat臋 pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Mi臋dzynarodow膮 Stacj臋 Kosmiczn膮 (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowa艂a firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr S艂awosz Uzna艅ski-Wi艣niewski przeprowadzi szereg bada艅 zaproponowanych przez krajowe przedsi臋biorstwa i o艣rodki naukowe.
Wiemy, kiedy Polak poleci w聽kosmos
Mieszka艅cy nadmorskiej miejscowo艣ci Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej pla偶y woda wyrzuci艂a na brzeg bobra. Te zwierz臋ta naturalnie 偶yj膮 w 艣rodowisku s艂odkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudzi艂 nie tylko ciekawo艣膰, ale tak偶e obawy o jego zdrowie.
Woda wyrzuci艂a bobra na聽pla偶臋. "By艂 niezwykle odwodniony"
We wtorek z Guja艅skiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbit臋 satelit臋 Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie las贸w na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji bra艂 udzia艂 zesp贸艂 polskich in偶ynier贸w.
Wystartowa艂a misja BIOMASS. W聽zespole in偶ynierskim Polacy聽聽聽
Zesp贸艂 jelita dra偶liwego, 艣wi膮d sk贸ry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wsp贸ln膮 cech膮 jest to, 偶e s膮 wywo艂ywane przez nadmiern膮 odpowied藕 immunologiczn膮, kt贸ra w ci臋偶kich przypadkach mo偶e zagra偶a膰 偶yciu. Zesp贸艂 naukowc贸w z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikowa艂 obiecuj膮cy, bioaktywny zwi膮zek, kt贸ry mo偶e skutecznie zmniejszy膰 objawy tych dolegliwo艣ci.聽Zwi膮zek ten blokuje receptor na niekt贸rych kom贸rkach, zapobiegaj膮c w ten spos贸b silnej odpowiedzi immunologicznej.
Nowo odkryty, bioaktywny zwi膮zek mo偶e leczy膰 alergie
Wzrost temperatury powietrza powoduje, 偶e w Tatrach powoli topnieje 艣nieg. Tatrza艅skie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesi艂o od wtorku wydawanie codziennych komunikat贸w lawinowych. Komunikaty zostan膮 wznowione, gdy ponownie pojawi膮 si臋 opady 艣niegu tworz膮ce zagro偶enie lawinowe.
艢niegu ubywa, koniec zagro偶enia lawinowego
27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebowa艂 pomocy ratownik贸w podczas wspinaczki na szczyt g贸ry Fud偶i w Japonii. Nie by艂oby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzy艂y si臋 w tym samym miejscu w przeci膮gu jednego tygodnia.
Dwukrotnie w聽ci膮gu tygodnia 艣ci膮gali go ze聽s艂ynnej g贸ry. 27-latek wr贸ci艂 po聽telefon
Zagro偶enie po偶arowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Le艣nictwa. Takie warunki tu偶 przed zbli偶aj膮cym si臋 d艂ugim weekendem majowym wzbudzi艂y obawy o mo偶liwo艣膰 zamkni臋cia las贸w. Do sprawy odni贸s艂 si臋 minister spraw wewn臋trznych i administracji, Tomasz Siemoniak.
Czy聽lasy na聽maj贸wk臋 zostan膮 zamkni臋te? Minister odpowiada
Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mr贸wki. Okaz znajdowa艂 si臋 w zbiorach muzeum zoologicznego nale偶膮cego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Wed艂ug bada艅 prehistoryczna mr贸wka 偶y艂a w艣r贸d dinozaur贸w 113 milion贸w lat temu.
Jej szcz臋ki przypomina艂y sierpy. 呕y艂a 113 milion贸w lat temu
W niedziel臋 w Tatrach, w rejonie Rys贸w, dosz艂o do dw贸ch 艣miertelnych wypadk贸w. Tury艣ci spadli z du偶ej wysoko艣ci. Warunki by艂y trudne, dlatego te偶 ratownicy ewakuowali ze szczytu te偶 trzy inne osoby.
Spadli z聽du偶ej wysoko艣ci w聽Tatrach. Nie聽uda艂o si臋 ich uratowa膰
Osobom cierpi膮cym na alergi臋 pokarmow膮 towarzysz膮 nieustanne obawy, 偶e zjedz膮 co艣 nieodpowiedniego, co mo偶e si臋 sko艅czy膰 dla nich wstrz膮sem. Jak m贸wi艂 doktor Wojciech Feleszko, dla tych, kt贸rzy nie mog膮 spo偶ywa膰 jajek, mleka, glutenu czy orzech贸w, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.