Osa - jak wygląda, co na użądlenie osy, jak pozbyć się os?

[object Object]
Uwaga na osy TVN24
wideo 2/11

Osa pospolita to owad o charakterystycznym żółto-czarnym ubarwieniu. Osa może mieć do 18 mm długości i często mylona jest z pszczołą. Użądlenie osy jest bolesne i może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jej jad. Sprawdź, co robić, jeśli użądli cię osa i jak pozbyć się os.

Osa pospolita (Vespula vulgaris) to często spotykany w Polsce w okresie od wiosny do wczesnej jesieni owad błonkoskrzydły z rodziny osowatych.

Osa jest agresywnym owadem, który nie boi się ludzi. Ma żądło, którego - w przeciwieństwie do pszczoły - nie traci po użądleniu.

Użądlenie osy powoduje obrzęk, a u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych reakcję alergiczną, z zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym włącznie.

Likwidowanie gniazda os najlepiej zlecić profesjonalnej firmie lub straży pożarnej.

Żeby pozbyć się os, nie należy palić lub topić ich gniazda. Odpowiednie do pozbycia się os będą przeznaczone do tego środki chemiczne.

Osa - co to za owad?

Osa pospolita (Vespula vulgaris) to owad błonkoskrzydły z rodziny osowatych. Osy są w Polsce pospolitymi owadami, spotykanymi od kwietnia do października, zarówno na wsiach, jak i w miastach.

Osy są agresywne, mają żądła i nie tracą ich po użądleniu. Mogą więc żądlić wielokrotnie. Dorosła osa żywi się nektarem kwiatów i słodkimi, pełnymi soku owocami. Z kolei larwy os karmione są pokarmem pochodzenia zwierzęcego: przeżutymi owadami i gąsienicami.

Jak wygląda osa?

Tułów osy pokryty jest wyrazistymi żółto-czarnymi pasami. W przeciwieństwie do pszczoły osa ma zwężony pośrodku tułów, który nie jest tak mocno owłosiony jak u pszczoły czy trzmiela. Długość tułowia osy zależy od tego, czy mamy do czynienia z osą robotnicą (10-14 mm), czy osą królową (16-18 mm). Ciała samców os osiągają ok. 15 mm długości. Odwłok osy jest wąski, ruchomy i zakończony żądłem.

Meszki, pszczoły, komaryPAP

Użądlenie osy

Użądlenie osy jest bolesne. Osa nie zostawia żądła w ciele człowieka i nie ginie po ukąszeniu. Może użądlić wiele razy. Osy nie boją się ludzi tak jak pszczoły i są bardzo agresywne. Mogą zaatakować, nawet kiedy nie są prowokowane. Użądlenie osy nie jest zazwyczaj niebezpieczne, jeśli człowiek nie jest uczulony na jad, ale może wywołać reakcję alergiczną.

W przypadku uczulenia na jad osy należy jak najszybciej szukać pomocy medycznej. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie osy w obrębie górnych dróg oddechowych (np. w szyję lub w język). Powoduje to nadmierny i szybko powstający obrzęk, który może prowadzić do zamknięcia dróg oddechowych, grożąc uduszeniem i śmiercią.

Użądlenie osy - objawy

Typowym objawem użądlenia osy jest obrzęk, który utrzymuje się ponad dobę i może mieć średnicę przekraczającą 10 cm.

Objawy użądlenia osy u osób uczulonych na jad owadów błonoskrzydłych mają różne natężenie. Po użądleniu osy mogą w tym przypadku wystąpić:

- silny obrzęk, - świąd, - pokrzywka, - obrzęk górnych dróg oddechowych, - uczucie ciężaru w klatce piersiowej, - nudności i wymioty, - biegunka, - zawroty głowy, - silne bóle brzucha, - duszność, - osłabienie, - świszczący oddech, - problemy z mówieniem, - problemy z połykaniem, - nasilony lęk, - obniżenie ciśnienia, - utrata przytomności, - sinica.

Co na użądlenie osy?

Na obrzęk po użądleniu osy stosuje się:

- zimne okłady, - leki przeciwbólowe, - maści sterydowe.

Osoby silnie uczulone na jad osy, w czasie aktywności tych owadów powinny nosić przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną i w przypadku użądlenia niezwłocznie wstrzyknąć sobie domięśniowo adrenalinę.

Osoby, u których wystąpił kiedyś wstrząs anafilaktyczny po użądleniu osy, powinny po kolejnym użądleniu zostać umieszczone na co najmniej 24-godzinnej obserwacji w szpitalu.

W przypadku mniej nasilonej reakcji alergicznej na użądlenie osy stosuje się:

- leki antyhistaminowe,

- glikokortykosteroidy,

- leki rozszerzające oskrzela w przypadku skurczu oskrzeli (poznasz je po charakterystycznym świszczącym oddechu),

- leki wziewne (glikokortykosteroidy) lub nebulizacje z adrenaliny w przypadku skurczu krtani.

Jak zlikwidować gniazdo os?

Osy budują gniazda z wytworzonej przez siebie miazgi z drewna, z której robią masę celulozową. Gniazda os znajdują się często w ziemi w norach małych ssaków, ale zdarzają się też na drzewach i strychach.

Lepiej samodzielnie likwidować gniazda osy, ponieważ te agresywne owady mogą wtedy dotkliwie i wielokrotnie użądlić intruza. Wbrew obiegowej opinii, spalenie gniazda os nie jest dobrym pomysłem. Ogień i dym rozjuszają osy, sprawiając, że są jeszcze bardziej agresywne. Złym pomysłem jest też zalewanie gniazda os wodą. To również może spowodować zmasowany atak tych owadów.

Najlepiej zlikwidować gniazdo os zimą, kiedy rój obumrze. Jeśli jednak te owady stanowią zagrożenie dla ludzi wiosną i latem, ważne jest, żeby usuwać ich gniazdo w sposób jak najbardziej bezpieczny. Nigdy nie usuwaj gniazda osy, jeśli jesteś uczulony na ich jad.

Jak pozbyć się os?

Jak więc pozbyć się os? Zrób to według tego planu:

Załóż odzież ochronną, osłaniającą także twarz.

Usuwaj gniazdo os nocą, kiedy osy odpoczywają i są mniej agresywne.

Nie używaj latarki ani innych źródeł światła, które mogą ostrzec osy.

Do zniszczenia gniazda os używaj przeznaczonych do tego preparatów. Są dostępne w formie minigaśnic, które rozpylają środek osobójczy z dużej odległości (nawet siedem metrów).

Następnej nocy ostrożnie zakryj szczelnie spryskane preparatem gniazdo mocnym workiem na śmieci i delikatnie oderwij od podłoża.

Szczelnie związany worek wyrzuć do zamykanego pojemnika na odpady.

Najszerszą wiedzę, jak pozbyć się gniazda os, mają profesjonalne firmy zajmujące się bezpiecznym usuwaniem szkodników. W usunięciu gniazda os może też pomóc straż pożarna.

Autor: ks/mro

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed wysoką temperaturą, która może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Obowiązuje też prognoza zagrożeń na kolejne dni. Wynika z niej, że powrócą burze. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna. 

Pomarańczowe alarmy w części kraju. IMGW ostrzega przed spiekotą

Pomarańczowe alarmy w części kraju. IMGW ostrzega przed spiekotą

Źródło:
IMGW

Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zawalenia się mostu autostradowego na północnym zachodzie Chin - poinformowały w sobotę chińskie media państwowe. Trwają poszukiwania około 30 zaginionych osób.

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Po ulewach zawalił się most. Zginęło kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. W sobotę 20.07 wystąpi zmienne zachmurzenie. Termometry pokażą maksymalnie 29 stopni. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na dziś - sobota, 20.07. Czeka nas spora dawka słońca

Pogoda na dziś - sobota, 20.07. Czeka nas spora dawka słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Pogodna, słoneczna i bardzo ciepła aura utrzyma się do końca tygodnia. Później Polska znajdzie się w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, który, oprócz ochłodzenia, przyniesie przelotne opady deszczu i lokalne burze.

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Słowaccy ratownicy odnaleźli w piątek ciało 61-letnigo turysty z Polski, który idąc we mgle, stracił orientację i spadł z grani podczas schodzenia z Małego Kieżmarskiego Szczytu w kierunku Rakuskiej Czuby - poinformowali słowaccy ratownicy górscy.

Śmiertelny wypadek w Tatrach na Słowacji. Nie żyje polski turysta

Śmiertelny wypadek w Tatrach na Słowacji. Nie żyje polski turysta

Źródło:
PAP

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

W związku z pożarem pobliskiego lasu lotnisko w Izmirze na zachodzie Turcji w czwartek czasowo było zamknięte, a część lotów przekierowano do portów w pobliskich miastach. W piątek rano pasażerowie korzystający z tego lotniska nadal muszą liczyć się z utrudnieniami.

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Źródło:
PAP, Reuters, duvarenglish.com, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego Trogiru zapłonął las. W czwartek pożar zagrażał jednemu z kompleksów hotelowych. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Źródło:
Kontakt 24, dnevnik.hr, Reuters

Dziesiątki odwołanych lotów, zamknięte drogi w Seulu i ewakuacja mieszkańców kilku miast - to skutki silnych ulew, jakie nawiedziły w tym tygodniu Koreę Południową. Szczególnie ucierpiała północna część prowincji Gyeonggi, otaczającej Seul. Trudna sytuacja panuje też między innymi w mieście Paju w pobliżu granicy z Koreą Północną. 

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Źródło:
PAP, koreatimes.co.kr

Badacze chcą zmienić to, jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna definiuje planety. Jak przekazali astronomowie, dotychczas obejmowała ona jedynie światy krążące dookoła Słońca. Według nowej definicji, planety mogłyby obiegać także inne gwiazdy - i nie tylko.

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Źródło:
UCLA

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Trzy plaże nieopodal Walencji zostały zamknięte po zanieczyszczeniu ropą. Jak wyjaśniły lokalne media, źródło lepkiej substancji pozostaje nieznane. Trwa usuwanie skutków wycieku.

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Źródło:
eltiempo.es

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl