Burze piaskowe są intrygującym zjawiskiem. Pojawiają się nagle, niosąc ogromne ilości piasku i pyłu. Niektóre są spektakularne jak ta krwiście czerwona w stolicy Sudanu.
W środę ogromna burza piaskowa przykryła stolicę Sudanu. Na filmie widać czerwoną chmurę pyłu i piasku, która osiadła w stolicy Sudanu.
Zdjęcia internautów obiegły media społecznościowe:
Watched in awe as this #haboob blanketed #Khartoum, #Sudan. #badweather #flightdelay #mothernature #desertliving #Sandstorm #Africa #desert pic.twitter.com/xUs9n0AIWN
— Jenny Lathrop (@Jenny_Lathrop) 2 czerwca 2017
Burza piaskowa w Chinach
W ostatnim czasie zdjęcia satelitarne uwieczniły kilka burz piaskowych. Największa miała miejsce w Chinach. Jej skutki odczuli mieszkańcy Pekinu, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza przekroczył dozwolone normy. Skutki burz są groźne dla zdrowia człowieka, ponieważ powodują choroby układu oddechowego.
Burze piaskowe w Polsce, to możliwe?
Na Kontakt 24 dostaliśmy nagranie niezwykłego zjawiska. W środku dnia zrobiło się ciemno, widoczność była ograniczona, a zdezorientowani kierowcy brodził niczym w gęstej mgle. Świadkiem zjawiska był pan Paweł, który we wtorek po południu znajdował się na drodze Żnin-Bydgoszcz w województwie kujawsko-pomorskim. Na nagraniu można zauważyć unoszącą się tuż nad asfaltem chmurę piasku.
Burza piaskowa to dość niezwykłe zjawisko w Polsce. Ta powstała przy silnym, porywistym wietrze, który wiał we wtorek w czasie przechodzenia nad Polską frontu atmosferycznego. Prawdziwe burze piaskowe występują w naszym kraju rzadko i związane są z wędrówką piachu znad Afryki nad wodami Morza Śródziemnego, przez kraje alpejskie po obszary naszego kraju. Porywy wiatru osiągały ok. 70 km/h i z tego powodu piasek oraz pył z pól został podniesiony na wysokość kilkudziesięciu metrów i przeniesiony na odległość setek metrów.
Jak powstaje burza piaskowa?
Burza piaskowa jest wywołana silnym wiatrem. Powstaje, gdy chłodne powietrze polarne wstępuje na ciepłe obszary pustynne i półpustynne. Luźny materiał zgromadzony na pustyni w postaci lekkich ziaren zwietrzeliny, piasku oraz iłu jest podrywany do góry. Jest to tzw. proces konwekcji powietrza. Promienie słoneczne nagrzewają ziarenka piasku, które z kolei podgrzewają masy powietrza znajdujące się tuż nad nim. Wznoszenie się gorącego powietrza powoduje zmianę ciśnienia, które tworzy silne podmuchy wiatru. Największe z burz piaskowych sięgają do 2,5 km wysokości. Satelity umożliwiają obserwację wędrówkę burzy pyłowej.
Autor: wd/aw / Źródło: ENEX
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Jenny Lathrop