zdjęcia satelitarne

zdjęcia satelitarne

Przez potężny wyż, który ulokował się pod koniec lutego nad Europą, na niebie nie było praktycznie żadnych chmur. Nie jest to codzienna sytuacja o tej porze roku.

Te położone w Kanadzie jeziora przyciągnęły uwagę astronauty z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na zrobionym przez niego zdjęciu Sandy i sąsiadujące z nim akweny intrygują kolorem.

Burze piaskowe są intrygującym zjawiskiem. Pojawiają się nagle, niosąc ogromne ilości piasku i pyłu. Niektóre są spektakularne jak ta krwiście czerwona w stolicy Sudanu.

Wielkie miasta nieustannie się rozrastają, ale z perspektywy ziemi często nie jesteśmy w stanie dostrzec prawdziwej skali zjawiska. Co innego, gdy porówna się zdjęcia satelitarne. Takie zestawienie stworzyli badacze z NASA, którzy pokazali, jak bardzo na przestrzeni lat rozwinął się Szanghaj.

Tragiczne skutkach tsunami, które nawiedziło w marcu 2011 roku Japonię, nie tylko zabrało tysiące ludzkich istnień i zniszczyło dużą część Kraju Kwitnącej Wiśni. Woda wymyła bowiem do oceanu 5 milionów ton śmieci. Większa część zatonęła, ale półtora miliona ton do dziś dryfuje po Pacyfiku. Do tej pory nikt dokładnie nie potrafił określić, gdzie dokładnie się one znajdują. Naukowcy z NASA jako pierwsi podjęli się tego zadania.

Słup lawy sięgający 30 metrów 19 grudnia ujrzeli rybacy łowiący na Morzu Czerwonym. Tak przynajmniej twierdzą, bo zdjęć tego wydarzenia z poziomu wody nie widzieliśmy. Możemy za to oglądać je z perspektywy orbity.

Z obfitymi opadami śniegu walczą południowe stany USA. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna sięga 38 cm. Zasięg śnieżyc najlepiej obrazuje zdjęcie wykonane przez satelitę NASA.

Erupcja wulkanu Kilauea trwa od 1983 roku. Lawa nieustannie wypływa z krateru o nazwie Pu’u ’O’o. NASA i USGS opublikowały zdjęcie satelitarne pokazujące 3,4 tysiące metrów kwadratowych wypełnionych płynną i zastygającą magmą.

Ayutthaya dawniej była stolicą Syjamu, państwa dominującego w południowo-wschodniej Azji. Dziś sama została zdominowana przez wielką wodę. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA wyraźnie widać, jak fala powodziowa całkowicie zalała to historyczne miasto.

Erupcje wulkanów najczęściej powodują strach, ewakuację okolicznych mieszkańców i wiele innych kłopotów. Jak choćby paraliż transportu lotniczego. Bezpiecznie żywioły te wyglądają jedynie z kosmosu. Prezentujemy zdjęcia najatrakcyjniejszych wizualnie erupcji wulkanów, wykonanych przez NASA.

Historię góry lodowej o nazwie PII-A śledzimy, od kiedy wpłynęła na kanadyjskie wody przybrzeżne. Do tej pory płynęła jako jedna wielka bryła o powierzchni 55 km kw. W poniedziałek rozpadła się na dwie mniejsze części i w takiej postaci płynie u wybrzeży Nowej Fundlandii.