zdjęcia satelitarne

zdjęcia satelitarne

Takie zdjęcia to rzadkość zimą

Przez potężny wyż, który ulokował się pod koniec lutego nad Europą, na niebie nie było praktycznie żadnych chmur. Nie jest to codzienna sytuacja o tej porze roku.

Jeziora jak kawa z mlekiem

Te położone w Kanadzie jeziora przyciągnęły uwagę astronauty z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na zrobionym przez niego zdjęciu Sandy i sąsiadujące z nim akweny intrygują kolorem.

Ogromna chmura przykryła miasto

Burze piaskowe są intrygującym zjawiskiem. Pojawiają się nagle, niosąc ogromne ilości piasku i pyłu. Niektóre są spektakularne jak ta krwiście czerwona w stolicy Sudanu.

Tak rosło miasto gigant. "Bezprecedensowe"

Wielkie miasta nieustannie się rozrastają, ale z perspektywy ziemi często nie jesteśmy w stanie dostrzec prawdziwej skali zjawiska. Co innego, gdy porówna się zdjęcia satelitarne. Takie zestawienie stworzyli badacze z NASA, którzy pokazali, jak bardzo na przestrzeni lat rozwinął się Szanghaj.

Półtora miliona ton śmieci dryfuje po oceanie. Ale gdzie one są?

Tragiczne skutkach tsunami, które nawiedziło w marcu 2011 roku Japonię, nie tylko zabrało tysiące ludzkich istnień i zniszczyło dużą część Kraju Kwitnącej Wiśni. Woda wymyła bowiem do oceanu 5 milionów ton śmieci. Większa część zatonęła, ale półtora miliona ton do dziś dryfuje po Pacyfiku. Do tej pory nikt dokładnie nie potrafił określić, gdzie dokładnie się one znajdują. Naukowcy z NASA jako pierwsi podjęli się tego zadania.

Morze Czerwone w kłębach dymu. Powstała nowa wyspa

Słup lawy sięgający 30 metrów 19 grudnia ujrzeli rybacy łowiący na Morzu Czerwonym. Tak przynajmniej twierdzą, bo zdjęć tego wydarzenia z poziomu wody nie widzieliśmy. Możemy za to oglądać je z perspektywy orbity.

Zasięg śnieżyc uchwycony z orbity

Z obfitymi opadami śniegu walczą południowe stany USA. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna sięga 38 cm. Zasięg śnieżyc najlepiej obrazuje zdjęcie wykonane przez satelitę NASA.

Erupcja trwa już 28 lat. Zobacz świeżą lawę

Erupcja wulkanu Kilauea trwa od 1983 roku. Lawa nieustannie wypływa z krateru o nazwie Pu’u ’O’o. NASA i USGS opublikowały zdjęcie satelitarne pokazujące 3,4 tysiące metrów kwadratowych wypełnionych płynną i zastygającą magmą.

Woda niszczy Tajlandię. Zdjęcia przed i po

Ayutthaya dawniej była stolicą Syjamu, państwa dominującego w południowo-wschodniej Azji. Dziś sama została zdominowana przez wielką wodę. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA wyraźnie widać, jak fala powodziowa całkowicie zalała to historyczne miasto.

Kosmiczne oblicze ziejących gigantów

Erupcje wulkanów najczęściej powodują strach, ewakuację okolicznych mieszkańców i wiele innych kłopotów. Jak choćby paraliż transportu lotniczego. Bezpiecznie żywioły te wyglądają jedynie z kosmosu. Prezentujemy zdjęcia najatrakcyjniejszych wizualnie erupcji wulkanów, wykonanych przez NASA.

Góra lodowa pękła na dwoje

Historię góry lodowej o nazwie PII-A śledzimy, od kiedy wpłynęła na kanadyjskie wody przybrzeżne. Do tej pory płynęła jako jedna wielka bryła o powierzchni 55 km kw. W poniedziałek rozpadła się na dwie mniejsze części i w takiej postaci płynie u wybrzeży Nowej Fundlandii.