Najnowsze

Niedźwiedź polarny wychudzony do kości. Ofiara zmiany klimatu

Najnowsze

Wychudzony niedźwiedź polarny na arktycznym lodzie

To zdjęcie mówi więcej na temat zmiany klimatu niż niejedna praca naukowa poważnej instytucji badawczej. Ze względu na globalne ocieplenie zaczyna brakować pożywienia dla niedźwiedzi polarnych - zwierzęta dosłownie zdychają z głodu.

Zdjęcie zostało wykonane przez Norweżkę Kerstin Langenberger w prowincji Svalbard w Arktyce. Niedźwiedź jest wychudzony do kości i ledwo chodzi po lodowej tafli. Fotografka twierdzi, że taki widok nie jest rzadkością."Z powodu cofającego się paku lodowego zwierzęta utykają w miejscach, gdzie nie ma wystarczającej ilości pożywienia, przez co te małe często giną w pierwszym lub drugim roku życia. Mnóstwo razy widziałam przeraźliwie chude osobniki, jak na przykład ten ze zdjęcia. Po prostu szkielet. Ten dodatkowo był ranny w łapę" - napisała podróżniczka na Facebooku.

Samce mają się dobrze

Norweżka nie uznaje zdania naukowców, którzy twierdzą że populacja niedźwiedzia w prowincji Svalbard jest stabilna.

"Obserwuję lodowce cofające się w tempie od kilkudziesięciu do kilkuset metrów rocznie. Widzę znikający pak lodowy. I owszem, widziałam też niedźwiedzie będące w dobrej formie. Ale widziałam też niedźwiedzie głodne. Takie, które wędrują brzegiem, szukając pożywienia i próbują żywić się ptasimi jajkami, mchem czy wodorostami" - pisze Langenberger.

Śmierć z głodu dotyka przede wszystkim samice, które schodzą na ląd wydać na świat młode. Samce, które przez cały rok pozostają na lodowcu, mają się dobrze.

Niedźwiedzie na czerwonej liście? Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zastanawia się, czy nie wpisać niedźwiedzi polarnych na czerwoną listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Jej badacze obliczyli, że w ciągu ostatnich 45 lat populacja zmniejszyła się o 30 proc. Stało się to głównie z powodu utraty środowiska naturalnego w wyniku stopienia się lodu morskiego.Według IUCN "globalne zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla siedlisk niedźwiedzi polarnych. Najnowsze modelowanie trendów stanu pokrywy lodowej przewiduje radykalne zmniejszenie zasięgu lodu morskiego w ciągu najbliższych 50-100 lat".Poniższe wideo przedstawia, jak kurczy się pokrywa lodowa Arktyki:

27 lat w minutę. Jak kurczyła się pokrywa lodowa Arktyki
27 lat w minutę. Jak kurczyła się pokrywa lodowa ArktykiNOAA

Autor: mar/map / Źródło: iflscience.com

Pozostałe wiadomości