Na horyzoncie widać opady śniegu. Prognoza na Wszystkich Świętych

Dorota Gardias o pogodzie na przełomie października i listopada
Dorota Gardias o pogodzie na przełomie października i listopada
TVN 24
Dorota Gardias o pogodzie na przełomie października i listopadaTVN 24

Spadek temperatury poniżej zera, silny wiatr i opady śniegu i deszczu ze śniegiem - tak rysuje się prognoza pogody na najbliższe dni. Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek wyjaśnia, czego możemy się spodziewać na przełomie października i listopada.

"Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego o nieumiarkowanych zmianach pogody". Niech stwierdzenie wybitnego polskiego geofizyka profesora Teodora Kopcewicza usprawiedliwi kaprysy pogody i "ciepłą" prognozę na koniec października, która się nie sprawdziła.

Jeszcze jakiś tydzień temu, kiedy było słonecznie i ciepło, ostatnie dni miesiąca rysowały się równie przyjemnie. W serwisach pogodowych na Europę Środkową królowały miłe prognozy i zjawiskowe zdjęcia złotej polskiej jesieni oraz niemieckiego Altweibersommer. Miało być wyżowo, pogodnie, z porannymi mgłami. Wyże owszem są, bo nad Europą rozciąga się potężny wał wyżowy od Hiszpanii przez Francję, kraje alpejskie, Bałkany po Rosję. Tylko że nad Polskę i kraje nadbałtyckie wcisnęła się pochmurna zatoka niżowa, związana z potężnym obszarem niskiego ciśnienia znad Atlantyku i Skandynawii. Jednak po deszczowej środzie czwartek 26 października wygląda dużo lepiej, ciśnienie rośnie i pojawia się więcej słońca.

Obszar objęty czerwonymi liniami to obszar wyżowy, niebieskimi to obszar niżowy.

Sytuacja baryczna o poranku w czwartek 26.10.2017 (GFS/wetteronline)GFS/wetteronline

Ogromna zmienność modeli

Od kilu dni obserwujemy uważnie wyliczenia modeli na nadchodzące dni i Dzień Wszystkich Świętych, bo zmienność prognoz jest ogromna. W naszym klimacie jesienią, podobnie zresztą wiosną, pogoda, jak i prognozy, cechują się dużą niestabilnością. W tym roku obserwujemy silne zawirowania w pogodzie, gdyż wykluło się sporo cyklonów szerokości umiarkowanych nad dużo cieplejszymi niż zwykle wodami Oceanu Atlantyckiego.

Powstało zarówno wiele bardzo silnych cyklonów tropikalnych, miejsce miała również silna cyklogeneza głębokich układów niskiego ciśnienia w rejonie Labradoru oraz Islandii, czyli w kolebkach deszczowych niżów kształtujących pogodę w Europie. Wody powierzchniowe Atlantyku są o jakieś 2-3 stopnie Celsjusza cieplejsze od normy wieloletniej, co oznacza więcej pary wodnej i energii w powietrzu oraz mniej równowagi w atmosferze.

Częściej powstają niżowe wiry powietrza "dające nura" znad Północnego Atlantyku w nasze rejony, z którymi wschodnie i południowe wyże nie mają większych szans. Niże takie ciągną z północy wilgotne masy powietrza, przez które lato jest deszczowe i chłodne, a zima umiarkowanie chłodna, ale bardzo śnieżna.

Wody Atlantyku są cieplejsze o 2-3 stopnie Celsjusza od normy wieloletniej

Odchylenie temperatury wód powierzchniowych Atlantyku od normy wieloletniej (University of Maine)Climate Change Institution University of Maine

"Odwołujemy ciepły koniec października"

W świetle najnowszych analiz i materiałów prognostycznych odwołujemy pogodny, ciepły i wyżowy koniec października w Polsce. Do tego na horyzoncie widać już opady śniegu.

W piątek 27 października pogodę w Polsce kształtować ma niż znad Łotwy, a w sobotę i niedzielę pogłębiający się i bardzo dynamiczny cyklon znad Skandynawii. Stąd w tych dniach sporo chmur i deszczowych frontów. Temperatura w masach powietrza polarnego będzie się niewiele zmieniać i utrzymywać na północnym wschodzie kraju poniżej 10 st. C, a na pozostałym obszarze oscylować wokół 10 st. C.

W szybko płynącym strumieniu wilgotnego powietrza polarno-morskiego powieje silniejszy wiatr, w piątek w porywach do 60 km/h. W sobotę i niedzielę niż skandynawski zmobilizuje masy powietrza do szybszego przemieszczania się, szczególnie na zachodzie, południu i w centrum kraju. Średnia prędkość wiatru będzie duża, do 30-50 km/h. Porywy mają osiągać do 80-100 km/h, możliwe i więcej.

Wiatr zmian

W nocy z niedzieli na poniedziałek pojawić się mają pierwsze opady śniegu w Polsce. Po weekendzie modele meteorologiczne nieubłaganie wyliczają duży spływ chłodu z Arktyki, aż po Bałkany. Niże utworzą wielką bruzdę od Oceanu Arktycznego po Morze Czarne. Po jej zachodniej stronie miejsce będzie miał niczym nieskrępowany spływ zimnych mas powietrza arktycznego.

O poranku 1 listopada na wschodzie temperatura spadnie do -2 st. C

Temperatura o poranku 1 listopada (University of Maine/GFS)University of Maine/GFS

W poniedziałek 30 października na wschodzie, południu i w centrum kraju padać ma deszcz ze śniegiem. We wtorek pogoda poprawi się za sprawą wyżu znad południowo-zachodniej Europy, pojawią się rozpogodzenia, ale na wschodzie Polski wciąż będzie sporo chmur, z których padać ma słabo śnieg lub śnieg z deszczem. Temperatura w tych dniach wzrastać ma do 3-5 st. C na wschodzie i 5-7 st. C na pozostałym obszarze. We wtorek rano miejscami będzie mroźno, temperatura spadnie do -2 st. C. Podobnie ma być również o poranku 1 listopada na wschodzie Polski.

Przelotne opady śniegu 1 listopada, prognoza modelu ECMWF

Opady śniegu na 1 listopada (weather.us)weather.us

Deszcz i deszcz ze śniegiem

Spadek temperatury poniżej zera to wynik nocnych rozpogodzeń związanych z obejmującym nas wyżem znad Bałkanów. Niestety tylko na chwilę, gdyż od zachodu w Dzień Wszystkich Świętych wkroczyć ma, w świetle dzisiejszych prognoz, kolejna zatoka niżowa z deszczowym frontem.

Stąd prognozujemy zmienne zachmurzenie, okresami opady deszczu, a także deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Jedynie na zachodzie kraju padać ma sam deszcz. Temperatura w godzinach popołudniowych wzrosnąć ma do 4-5 st. C na wschodzie, 7 st. C w centrum i 11 st. C na krańcach zachodnich. Wiać ma zachodni wiatr umiarkowanie, okresami silniej, w porywach do 50 km/h. Dziś wygląda na to, że pogoda tego dnia będzie typowo listopadowa.

Potężna zatoka chłodu z arktycznymi masami powietrza nie zostanie z nami na dłużej. Czeka nas duża zmienność pogody, częsta wymiana mas powietrza, silne wahania ciśnienia oraz temperatury. Pogoda wymęczy wszystkich, nie tylko meteorologów ślęczących nad zmieniającymi się co chwilę danymi i mapami…

We Wszystkich Świętych będzie padał deszcz i deszcz ze śniegiem

Prognoza pogody na 1 listopadaArlenta Unton-Pyziołek

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Arlenta Unton-Pyziołek. Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam odpoczynek od chłodnej aury. Już we wtorek miejscami termometry pokażą ponad 20 stopni Celsjusza. Ciepłu - które nie potrwa zbyt długo - mogą towarzyszyć gwałtowniejsze zjawiska.

Zbliża się do nas kolejny chłodny front. Zagrzmi

Zbliża się do nas kolejny chłodny front. Zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozległe zalania, zniszczone budynki oraz ewakuacja pasażerów pociągu TGV - to skutki burzy, która w poniedziałek nawiedziła miasto Tonneins na południu Francji. Ogółem lokalne służby przeprowadziły ponad 100 interwencji. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Pociąg stanął po ulewie. Ewakuowano ponad 500 pasażerów

Pociąg stanął po ulewie. Ewakuowano ponad 500 pasażerów

Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. We wtorek 20.05 będzie pogodnie. Termometry pokażą maksymalnie 21 stopni Celsjusza. Warunki biometeo przeważnie będą korzystne.

Pogoda na dziś - wtorek 20.05. Sporo słońca i przeważnie korzystny biomet

Pogoda na dziś - wtorek 20.05. Sporo słońca i przeważnie korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprzątanie po przejściu tornada. Żywioł wyrządził spore zniszczenia na lotnisku, które jest kluczowe dla usług transportu medycznego. Jak donoszą amerykańskie media, silny wiatr podnosił śmigłowce i rzucał nimi jak zabawkami.

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Źródło:
ENEX, avweb.com, Fox Weather, lex18.com,

Burza przeszła przez francuską miejscowość Longages w departamencie Górna Garonna. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Załamanie pogody zostało uchwycone na nagraniu.

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Źródło:
Reuters, Meteo France

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w mieście Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych domów za pomocą pontonów. - Woda wdarła się do ponad stu domów - powiedział Neelufar Ahmad, jeden z mieszkańców.

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Źródło:
Reuters, The Hindu

Gorące powietrze napłynęło w weekend do południowej Hiszpanii. W Andaluzji termometry pokazały w niedzielę ponad 30 stopni.

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Źródło:
ENEX, andaluciainformacion.es, europapress.es

Wstrząsy zostały zanotowane przez sejsmometry w poniedziałek rano w południowo-zachodniej Polsce. Według USGS ich magnituda wynosiła 4,1. Co było przyczyną tej aktywności?

Trzęsienie ziemi w Polsce

Trzęsienie ziemi w Polsce

Źródło:
USGS, EMSC, KGHM, fabrykiwpolsce.pl

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej sześć osób zginęło na skutek ulew, które nawiedziły południowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodziło trzypiętrowy blok mieszkalny - życia trzech mieszkańców nie udało się uratować. Trwają poszukiwania jednej osoby.

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Źródło:
PAP, Xinhua

Rzeka Kuiseb pojawiła się na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa różne ekosystemy - "morze piasków" na południu i kamieniste bezdroża północy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia się tylko na kilka miesięcy w roku, a czasami nie widać jej wcale.

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Źródło:
Copernicus, NASA Earth Observatory, Gobabeb

Choroby przenoszone przez komary egipskie mogą stać się endemiczne dla Europy. Według badań niemieckich i szwedzkich naukowców, do 2060 roku na Starym Kontynencie będzie dochodziło do regularnych wybuchów epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Źródło:
Politico, AFP, Columbia University

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a dwie są poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedziła region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu. Lokalne media podały, że swoje domy musiało opuścić ponad 7500 osób.

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Źródło:
CNN, Portal Montevido

Osuwisko zeszło niedaleko miejscowości Blatten w Szwajcarii. Około 100 osób, w tym turyści, musiało zostać ewakuowanych z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają spadające skały. W rejonie zamknięto także szlaki turystyczne i ograniczono ruch samochodowy.

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Źródło:
swissinfo.ch, 20 Minuten

Co najmniej 28 osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się przez środkowe i wschodnie stany USA w miniony weekend. Mieszkańcy wielu miejscowości starają się odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie tysiące domów zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. Tylko w Saint Louis w stanie Missouri straty materialne szacowane są na około miliard dolarów.

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Źródło:
ABC News, PAP, Reuters

Pogoda w niedzielę sprzyja obserwacji ciekawych zjawisk meteorologicznych. W Kujawsko-Pomorskiem w Golubiu-Dobrzyniu na niebie pojawił się lej kondensacyjny, co udało się uwiecznić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do części amerykańskiego stanu Illinois w ostatnich dniach dotarła burza pyłowa, między innymi zaobserwowano ją w Chicago. Ogromną chmurę pyłu udało się uchwycić na nagraniu.

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Niebo przesłoniła ogromna chmura pyłu. Nagranie

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem na górze Eiger w szwajcarskich Alpach. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch narciarzy, a pięć innych osób zostało rannych.

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców opisał ekstremalnie silny wzrost radiowęglowy datowany na 12 350 rok przed naszą erą. Według ekspertów jego przyczyną była potężna burza słoneczna, która uderzyła w Ziemię.

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Odkryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi     

Źródło:
PAP, phys.org

Jak wykazał zespół europejskich naukowców, zanieczyszczenie powietrza, gęsta zabudowa oraz ograniczenie terenów zielonych w miastach zwiększają ryzyko astmy zarówno u dzieci, jak i dorosłych, nawet o ponad 10 procent.

Zmniejszenie ryzyka astmy w miastach. Te badania powinny zainteresować urbanistów

Zmniejszenie ryzyka astmy w miastach. Te badania powinny zainteresować urbanistów

Źródło:
Karolinska Institutet, Lancet Regional Health-Europe

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kiusiu i amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali genetyczną mutację, która powoduje, że koty są rude. Mutacja ta nie występuje u żadnego innego ssaka.

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Rude koty. Odkryto, co odpowiada za ich umaszczenie

Źródło:
BBC, PAP

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com

Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Źródło:
WHO

Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24