Dzisiejszy poranek swoim ciepłem zachwycił nie tylko Polaków - ciepłem raczy się cała zachodnia Europa. Niemcy rozwodzą się nad „milde Luft”, bo powietrze jest rzeczywiście „sehr mild”.
Rano temperatura w Polsce wyniosła od 6 st. w Jeleniej Górze do 12 st. w Warszawie.
Natomiast na zachodzie Niemiec temperatura utrzymywała się pomiędzy 11 st. a 15 st.
Tę łagodność w temperaturze funduje nam specyficzny i dość stabilny układ baryczny w Europie.
Niż ciepło i wilgoć ciągnie
Od Atlantyku przez Europę Środkowa po Rosję rozciąga się obszar niżowy, w którym wolno przemieszczają się niże ciągnąc ze sobą prosto z zachodu i południowego-zachodu, znad środkowego Atlantyku i Morza Śródziemnego, ciepłe i wilgotne masy powietrza.
Mapa synoptyczna niemieckiej służby meteo na czwartek, 16 października, na godzinę 12 czasu uniwersalnego pokazuje, jak głęboko sięga wpływ rozciągającego się na ponad 4,5 tys. km niżu Margit.
Stratus i mżawka
W ciepłej masie powietrza snują się - od Bałkanów przez Polskę, Niemcy po Danię - mgły i niskie chmury "stratus" z mżawką. Dalej na zachód jest mniej spokojnie z powodu gradientu barycznego w niżu Margit. Silny spadek ciśnienia, choćby od Bretanii do centrum niżu, znajdującego się na zachód od Irlandii, wynosi 35 hPa. Stąd silny sztorm na Atlantyku i fale sięgające 10 m wysokości.
Niszczycielskie tyły
Porywy wiatru na Wyspach Brytyjskich i w zachodniej Francji dochodzą obecnie do 60-80 km/godz., na otwartym morzu osiągać mogą 100 km/h. Najbardziej aktywna i niszczycielska część niżu, związana z silnym zagęszczeniem izobar i huraganowym wiatrem, znajduje się obecnie nad zachodnim Atlantykiem, czyli w tylnej części niżu.
Sztorm na weekend
Jednak w piątek 17 października przemieści się na zachód i obejmie najpierw Irlandię, później Wyspy Brytyjskie, Kanał La Manche i Morze Północne. Do poniedziałku w tym rejonie Europy wiać będzie silny wiatr o średniej prędkości do około 60 km/h., w porywach powyżej 100 km/h. Fale uderzające o zachodnie wybrzeża Irlandii, Szkocji i Walii osiągać mogą 8 m, lokalnie 10 m wysokości. Przejdą do tego dwie fale deszczu.
Amerykańskie spojrzenie
Na stronie amerykańskiej państwowej agencji monitorującej oceany, czyli NOAA, można obejrzeć aktualną sytuacją i prognozę wysokości fal na północnym Atlantyku. Widać w modelu NOAA jak pas silnego wiatru i wysokich fal przemieszcza się z zachodu na północny-wschód.
W Polsce Margit zaznaczy się deszczem w piątek i poniedziałek, a także zwiększoną prędkością wiatru od niedzieli. Jednak taka zawierucha, jak na północnym-zachodzie Europy, nam nie grozi.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo