16. PKO Poznań Maraton będzie pierwszym, podczas którego zawodnicy będą pili wodę z kranu. Organizatorzy biegu zapewniają, że woda dostarczana przez poznańską firmę wodociągową Aquanet SA zawiera minerały niezbędne dla zdrowia organizmu m.in. magnez i potas.
16. PKO Poznań Maraton odbędzie się 11 października. Jak powiedział w środę rzecznik prasowy Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji Błażej Daracz, będzie to pierwszy maraton w Polsce, podczas którego zawodnicy zostaną zaopatrzeni w "niebutelkowaną" wodę.
Zgodnie z trendami
- Poznań podąża za trendami, które obecne są już w całej Europie. Zawodnicy cenią sobie właśnie taką wodę, która nie odbiega zapachem, smakiem czy zawartością minerałów od tej tzw. butelkowanej. Często nawet woda z miejskich wodociągów ma większą zawartość magnezu czy innych ważnych dla sportowców pierwiastków – podkreślił Daracz. Dodał, że jednym z powodów nawiązania współpracy z firmą Aquanet były także względy ekologiczne.
- Jest to i ekonomiczne rozwiązanie, i bardzo ekologiczne. Musimy pamiętać, że maraton to tysiące butelek wody, które zawsze po biegu zostają i z tym plastikiem też trzeba sobie jakoś poradzić – powiedział.
Zdrowotne działanie
W wodzie z poznańskich wodociągów znajduje się m.in. wapń – podstawowy budulec tkanki kostnej, odpowiedzialny również za przekazywanie impulsów nerwowych i skurcze mięśni oraz magnez – zapewniający prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego i immunologicznego. Dodatkowo woda z kranu bogata jest także w sód i potas, które także regulują pracę organizmu. - Woda z kranu jest bezpieczna, zdrowa i smaczna – zapewniała rzeczniczka prasowa firmy Aquanet SA Dorota Wiśniewska. - Staramy się odwrócić wszystkie te negatywne stereotypy o kranówce i przekonać wszystkich, że nasza woda nie tylko bardzo pozytywnie wpływa na nasz organizm, ale posiada też odpowiedni skład minerałów – powiedziała Wiśniewska. Zaznaczyła, że kranówka dostarczana jest już od wielu lat np. na maratony w Berlinie czy Frankfurcie i jest to bardzo popularna praktyka.
- Co prawda w Poznaniu chcemy ten system jeszcze bardziej udoskonalić, żeby woda dla zawodników przygotowana była przede wszystkim szybko i higienicznie – podkreśliła.
Dostarczenie wody
Wiśniewska zwróciła także uwagę, że największym wyzwaniem dla firmy będzie fizyczne dostarczenie wody na trasę maratonu. - Dotychczas najczęściej wolontariusze rozlewali wodę z butelek do kubków. My będziemy używali do tego specjalnych urządzeń stworzonych przez naszych specjalistów. Będą to urządzenia zawierające pięć rzędów rurek z kranikami, które jednocześnie będzie w stanie napełnić 25 kubków. Planujemy umieszczenie trzech takich dozowników na każdym postoju – dodała. Poznańska firma Aquanet SA dostarcza wodę do prawie 800 tys. mieszkańców Poznania i pobliskich gmin, w tym m.in. do Puszczykowa, Czerwonaka, Tarnowa Podgórnego i Swarzędza. Na system wodociągowy firmy składają się stacje ujęcia i uzdatniania wody zlokalizowane w stolicy Wielkopolski oraz Gruszczynie, Mosinie, Murowanej Goślinie i gminach Suchy Las oraz Kórnik. W ciągu jednego miesiąca Aquanet produkuje niemal 4 mln m sześć. zimnej wody.
Autor: PW/kka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock