Osoby przemierzające życie w pojedynkę często odżywiają się źle: mają niezdrowe nawyki i dietę ubogą w składniki odżywcze. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest całkiem sporo, począwszy od braku motywacji do zdrowego trybu życia, a skończywszy na niechęci do samotnego gotowania.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Grupa badanych z zespołu uniwersyteckiego QUT's School stwierdziła, że ludzie żyjący samotnie częściej przejawiają niezdrowe nawyki żywieniowe. Do takiego stanu rzeczy przyczyniały się nie tylko brak umiejętności kucharskich, ale także między innymi fakt nieposiadania partnera do robienia zakupów czy brak motywacji do przygotowywania potraw. W badaniu wykazano także, że częściej złe nawyki żywieniowe mają mężczyźni.
Mniej zróżnicowane, uboższe w składniki
Taką tezę postawiła dr Katherine Hanna i dr Peter Collins po przeanalizowaniu 41 różnych badań skupiających się na powiązaniu samotnego trybu życia z jakością odżywiania się. Pierwsze kompleksowe badanie wykazujące związek pomiędzy odżywianiem a życiem samemu opublikowano na łamach magazynu "Nutrition Reviews".
- Nasze badanie wykazało, że osoby żyjące w pojedynkę jedzą mniej zróżnicowanie posiłki i spożywają znacznie mniej takich produktów jak ryby i warzywa - wyjaśniła dr Hanna.
W dzisiejszych czasach samotny tryb życia prowadzi wiele osób. W Australii w 2010 roku na 100 proc. gospodarstw domowych aż 23 proc. z nich było zamieszkane przez jedną osobę.
Samotność barierą
Wyniki zdaniem badaczy sugerują, że samotny tryb życia jest swego rodzaju barierą powstrzymującą przed zdrowym trybem życia, co jest połączone z kulturową rolą jaką spełnia jedzenie i proces jego przygotowywania. Jako przykład wskazali brak motywacji i brak czerpania przyjemności z przygotowywania posiłków, co powodowało, że te były na ogół prostsze i uboższe w składniki odżywcze.
- Brak wsparcia w utrzymaniu zdrowych nawyków żywieniowych przez partnera czy dzieci był jednym z czynników przykładających się do sukcesywnego trzymania się złej diety - zauważyli badacze.
Problem dotyczący wielu
Dr Hanna zauważyła, że ten problem dotyczy osób w różnym przedziale wiekowym, o różnym stopniu wykształcenia czy statusie społecznym. Powody tego są różne.
- Niekiedy powodem złego trybu odżywiania się osoby żyjącej samotnie jest strata partnera czy rozwód z tą osobą, która wcześniej była odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków - wyjaśniła dr Hanna.
Nierzadko za kiepski styl odżywiania się odpowiedzialne są czynniki ekonomiczne - osoby żyjącej samotnie po prostu nie stać na kupno pewnych produktów.
- Psychologiczne skutki samotnego trybu życia wpływają na dietę. W badaniach udowodniono, że jest to czynnik przez który ryzyko niedożywienia u starszych wzrasta - zauważyła dr Hanna.
Apelujemy: nawet jeśli żyjesz samotnie, pokochaj siebie i jedzenie. Niech nie tylko zapełnia brzuch, ale i sprawia przyjemność.
Autor: stella/mab / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock