Większość z nas codziennie wypija minimum jedną filiżankę herbaty. Czy zdajemy sobie sprawę z jej doskonałych właściwości? Sprawdźcie, jakie zalety wynikają z picia poszczególnych rodzajów tego naparu.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Mamy jesień. Ponadto według prognozy pogody z dnia na dzień będzie robić się coraz chłodniej. Żeby się rozgrzać, sięgnij po gorący napój jakim jest herbata. Jest niskokaloryczny. W 100 ml herbaty granulowanej czai się około 46 kcal. Ale już herbata owocowa, ze względu na obecność suszonych owoców, dostarczy nam jedynie 4 kcal w 100 ml. Żadnych kalorii natomiast nie dostarczy nam nieposłodzona herbata czarna lub zielona.
Ten napar posiada wiele innych cennych właściwości.
Tradycyjna czarna
Czarna herbata zawiera mnóstwo teiny i pobudza lepiej niż kawa. Ponadto działa przeciwbakteryjnie i zmniejsza ryzyko chorób serca, przeciwdziała zakrzepom krwi. Co więcej, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym i pobudza go do wydzielania soków trawiennych. Dzięki zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą.
Kolorowe odmiany
Zielona herbata z pierwszego parzenia działa pobudzająco i orzeźwiająco. Z drugiego z kolei uspokaja i relaksuje. Co ciekawe, zielona odmiana herbaty jest zalecana osobom będącym na diecie, ponieważ wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.
Czerwona herbata (Pu-Erh) przyspiesza metabolizm, dzięki czemu również pomaga w odchudzania. Warto dodać, że działa zbawiennie na wątrobę i obniża poziom cholesterolu.
Biała herbata
Biała herbata to "eliksir młodości", ponieważ ma najwięcej przeciwutleniaczy, przez co skóra wolniej się starzeje. W związku z tym, że biała herbata jest najmniej przetworzona w porównaniu do czarnej czy zielonej, zawiera najwięcej składników odżywczych. Jest ona stosowana w profilaktyce różnych odmian raka i obniżaniu ciśnieniu krwi.
Najlepiej działają herbaty liściaste. Chcąc uzyskać dany efekt, należy postawić na sypane napary z herbaciarni. Te w saszetkach i kupowane w supermarketach są niższej jakości i tym samym mniej efektywne.
Autor: AD / Źródło: x-news, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock