Fazy Księżyca - ile ich jest, kiedy jest pełnia w 2021 roku? 

Autor:
aw//mro
Źródło:
NASA, Polska Agencja Kosmiczna, PWN, Uppsala University
Najnowsze zdjęcia Ganimedesa
Najnowsze zdjęcia GanimedesaNASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS
wideo 2/5
NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSSNajnowsze zdjęcia Ganimedesa

Księżyc fascynuje ludzi i wpływa na życie na Ziemi. Cykl Księżyca trwa około 29,5 dnia i jest to czas, w jakim okrąża Ziemię. Wyróżnia się cztery fazy Księżyca. Podpowiadamy, jak je rozróżnić.

● Wyróżnia się cztery fazy Księżyca - nów, pierwszą kwadrę, pełnię i ostatnią kwadrę. ● Najłatwiej zauważyć można wpływ Księżyca na Ziemię poprzez pływy. ● Kiedy Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi dochodzi do zjawiska znanego jako zaćmienie Księżyca.

Fazy Księżyca 2021

To, co wydaje się światłem, którym świeci Księżyc, jest w rzeczywistości odbiciem promieni słonecznych od powierzchni Księżyca. Rozmiar powierzchni Księżyca, który można obserwować z Ziemi, zmienia się w ciągu miesiąca. Nie zmienia się jednak strona Księżyca. Jest on zawsze zwrócony do Ziemi tą samą stroną. 

Fazy Księżyca są uzależnione od położenia tego ciała niebieskiego. Księżyc bowiem krąży wokół Ziemi (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), a Ziemia wraz z Księżycem krąży wokół Słońca.

Ile jest faz Księżyca? Wyróżnia się cztery fazy Księżyca

Jakie są fazy Księżyca? Są to: nów, pierwsza kwadra, pełnia i ostatnia kwadra.

Ciekawym zjawiskiem jest całkowite zaćmienie Księżyca. Dochodzi do niego, kiedy Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi. Wyjątkowe są również niektóre pełnie, np. pełnie w perygeum, kiedy mówi się o Superksiężycu. Księżyc podczas takiej pełni wydaje się wyjątkowo duży - jego tarcza jest o 14 procent większa i 30 procent jaśniejsza niż w przypadku pełni w apogeum.

Fazy KsiężycaNASA/Bill Dunford

Aktualna faza Księżyca

Aby dowiedzieć się, jaka jest aktualna faza Księżyca, najlepiej po prostu spojrzeć w niebo. 

Jeżeli nie widzisz Księżyca (a jest pogodna noc i jest już po wschodzie Księżyca), oznacza to, że jest akurat nów. Kiedy jest nów? Kiedy część Księżyca, która zwrócona jest w kierunku Ziemi, nie jest oświetlana przez Słońce.

Jeżeli jesteś na półkuli północnej i widzisz prawą połowę Księżyca (jego wschodnią część), oznacza to, że jest on w pierwszej kwadrze.

Jeżeli widzisz całą tarczę Księżyca, oznacza to, że Księżyc jest w pełni. Co ciekawe, każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę i przypisywane są jej różne właściwości.

Jeżeli jesteś na półkuli północnej i widzisz lewą połowę Księżyca (jego zachodnią część), oznacza to, że jest on w ostatniej kwadrze.

Pełnia Księżyca 2021 - kiedy będzie pełnia Księżyca?

W 2021 roku pełnia Księżyca będzie miała miejsce 20 października, 19 listopada i 19 grudnia.

Wpływ Księżyca na Ziemię widać przede wszystkim w postaci pływów. Jest to regularne podnoszenie się i opadanie poziomu wody w morzach i oceanach. Zjawisko to dobrze widoczne jest na oceanach. Na Morzu Bałtyckim są praktycznie niedostrzegalne.

Pełnia KsiężycaNASA's Scientific Visualization Studio

Fazy Księżyca a sen

Badania przeprowadzane przez naukowców nie są ze sobą zgodne. Część badaczy twierdzi, że istnieje związek pomiędzy fazami Księżyca i snem, część zaprzecza tej temu pomysłowi.

We wrześniu 2021 roku naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) opublikowali w czasopiśmie „Science of the Total Environment” wyniki swoich badań. Do swojej pracy wykorzystali nagrania snu 492 kobiet i 360 mężczyzn, które zarejestrowane zostały w domach uczestników. Wyniki badań mówią, że wpływ Księżyca na sen może być zależny od płci. Jedną z przyczyn wpływu Księżyca na człowieka może być światło słoneczne odbite od Księżyca w momencie, kiedy ludzie kładą się spać. Dodatkowo mózg mężczyzn może być bardziej wrażliwy na światło niż mózg kobiet.

Jak zasnąć podczas pełni?

Sen podczas pełni może być zaburzony. Przyczyną może być fakt, że podczas pełni na zewnątrz jest jaśniej niż podczas innych faz. Pierwszą polecaną metodą na księżycową bezsenność jest szczelne zasłonięcie okien. Najlepsze będą grube, zaciemniające zasłony, które nie przepuszczają światła. Przy problemach ze snem warto również sprawdzić, czy materac nie jest za twardy lub wręcz przeciwnie - za miękki.

Specjaliści zalecają również zachowanie podstawowych zasad higieny snu. Należy w miarę możliwości wstawać i kłaść się spać o tej samej porze, a przed zaśnięciem nie korzystać z telefonu czy laptopa. Jeżeli jednak problem z zasypianiem się utrzymuje, warto skonsultować się z lekarzem.

Kalendarz księżycowy

Kalendarz księżycowy, inaczej nazywany jest kalendarzem lunarnym, to kalendarz, który opiera się na cyklicznych zmianach faz Księżyca. Pojawiają się trendy mówiące o tym, że kalendarz księżycowy może mieć wpływ na włosy. Nie są to zależności potwierdzone naukowymi dowodami.

Kiedy rosną grzyby - fazy Księżyca

Część grzybiarzy uważa, że fazy Księżyca mają wpływ na grzyby. Teorie, które można usłyszeć, wzajemnie się jednak wykluczają. Jedne mówią o tym, że najwięcej grzybów rośnie tuż po pełni, inne wręcz odwrotnie.

SPRAWDŹ: Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza

Autor:aw//mro

Źródło: NASA, Polska Agencja Kosmiczna, PWN, Uppsala University

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Bill Dunford

Pozostałe wiadomości