Pełnia Księżyca - kiedy pełnia w 2021 roku? Co to jest Niebieski Księżyc?

Autor:
aw//mro
Źródło:
NASA, PWN, Farmers’ Almanac, tvnmeteo.pl
Pełnia Księżyca Żniwiarzy
Pełnia Księżyca ŻniwiarzyKontakt 24
wideo 2/7
Kontakt 24Pełnia Księżyca Żniwiarzy

Pełnia to zjawisko, które fascynuje ludzi. To część cyklu księżycowego, którego ludzie są świadkami co miesiąc. Każda pełnia w roku ma swoją indywidualną nazwę. Sprawdź, czym jest Niebieski Księżyc i Różowy Księżyc.

● Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. ● Każda z pełni, które można obserwować w ciągu roku, ma swoją indywidualną nazwę. ● Co kilka lat pojawia się Niebieski Księżyc.

Pełnia Księżyca

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. W czasie pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, ponieważ jest w pełni oświetlona przez światło słoneczne. W tym samym czasie druga strona Księżyca nie jest oświetlona w ogóle. Można więc powiedzieć, że jest w nowiu.

Co ile jest pełnia? Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.

Niebieski Księżyc

Pełnia niebieskiego Księżyca ma miejsce wtedy, gdy dwie pełnie wypadają w jednym miesiącu. To miano nosi wtedy druga w danym miesiącu pełnia. Nie jest to zjawisko zbyt częste, ponieważ cykl faz Księżyca ma średnio 29,5 dnia. Z tego względu w miesiącu kalendarzowym najczęściej jest tylko jedna pełnia. Kiedy będzie Niebieski Księżyc? Najbliższy Niebieski Księżyc będzie można oglądać 31 sierpnia 2023 roku.

Oczywiście wbrew nazwie Księżyc podczas niebieskiej pełni nie ma koloru niebieskiego. To określenie pochodzi od angielskiego „once in a Blue Moon”, co można przetłumaczyć jako „raz od wielkiego dzwonu” lub „od święta”, czyli coś bardzo rzadkiego.

Pełnie Księżyca

Comiesięczne pełnie Księżyca mają swoje tradycyjne nazwy.

Pełnia styczeń - Pełnia Wilczego Księżyca

Nazwa ta odnosi się do wilków wyjących z głodu po zimie, w której było mało dostępnego jedzenia. Pełnia nazywana ta jest czasami starym księżycem.

Pełnia luty - Pełnia Śnieżnego Księżyca

Pełnia ta swoją nazwę zawdzięcza ilości śniegu, jaki o tej porze pokrywał ziemię. Był to moment, kiedy leżało go najwięcej. Często z tego powodu plemiona cierpiały głód. Stąd też druga nazwa tej pełni - Księżyc Głodu.

Pełnia śnieżnego księżycaKontakt24

Pełnia marzec - Pełnia Robaczego Księżyca

Nazwa ta pochodzi od dżdżownic, które w tym okresie pojawiają się wraz z pierwszym wiosennym ociepleniem.

Pełnia kwiecień - Pełnia Różowego Księżyca

Znana również jako Różowy Księżyc. Nie oznacza to jednak, że Księżyc będzie miał tej nocy różowy kolor. Pełnia swoją nazwę zawdzięcza floksom, różowym kwiatom, które w tym okresie porastają Amerykę Północną.

Pełnia maj - Pełnia Kwiatowego Księżyca

Maj to moment, kiedy kwitnie wiele kwiatów. Z tym właśnie związana jest nazwa tej pełni.

Pełnia Kwiatowego Księżyca Kontakt 24/ Jaga_, LensTravel

Pełnia czerwiec - Pełnia Truskawkowego Księżyca

Czerwiec to moment, kiedy zbiera się truskawki. Inne nazwy tej pełni to między innymi Różany Księżyc i Gorący Księżyc.

Pełnia lipiec - Pełnia Koźlego Księżyca

Lipcowa nazwa pełni pochodzi od samców saren, czyli kozłów. W tym okresie zwierzętom tym zaczyna odrastać poroże.

Pełnia sierpień - Pełnia Księżyca Jesiotrów

W tym okresie plemiona z Ameryki Północnej obserwowały najobfitsze połowy jesiotrów.

Pełnia Księżyca Jesiotrów
Pełnia Księżyca JesiotrówPełnia Księżyca Jesiotrówmeteo

Pełnia wrzesień - Pełnia Księżyca Plonów

To ostatnia letnia pełnia Księżyca. Nazywana jest Księżycem Żniwiarzy, Jęczmiennym Księżycem czy Pełnią Zbiorów. Swoje nazwy zawdzięcza zbiorom, które odbywają się w tym okresie.

Pełnia październik - Pełnia Księżyca Myśliwych

Nazwa ta pochodzi z czasów, kiedy po zakończonych zbiorach trzeba było przed zimą uzupełnić zapasy mięsa. Myśliwi wyruszali wtedy na łowy.

Pełnia listopad - Pełnia Bobrzego Księżyca

Najczęstszym wytłumaczeniem nazwy tej pełni jest to, że Indianie w tym czasie zastawiali pułapki na bobry. Dzięki czemu mogli przed nadejściem srogich mrozów zdobyć zapas futer. 

Pełnia grudzień - Pełnia Zimnego Księżyca

Pełnia ta swoją nazwę zawdzięcza zimie, która rozpoczyna się w grudniu.

Fazy KsiężycaNASA/Bill Dunford

Kiedy pełnia?

Kiedy jest pełnia? Pełni nie sposób nie zauważyć. Jeżeli noc jest pogodna, to na pewno zwrócisz na nią uwagę. W noc z pełnią tarcza Księżyca jest całkowicie oświetlona przez promienie słoneczne. Co za tym idzie - nocą więcej widać, jest jaśniej.

Pełnia 2021

W 2021 roku pełnie będą miały miejsce 20 października, 19 listopada i 19 grudnia.

Co robić w pełnię Księżyca?

Mówi się, że podczas pełni ludzie są częściej zdenerwowani, łatwiej dochodzi do kłótni, nie jest to więc dobry czas na zaczynanie czegoś nowego. Niektórzy uważają, że podczas pełni warto jest medytować. 

Jak zrobić zdjęcie Księżyca telefonem?

Fotografowanie nieba nocą nie jest najprostszym zadaniem. Wystarczy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach i można próbować „ustrzelić” Księżyc w pełni. 

Najważniejsza jest stabilizacja. Nie trzymaj telefonu w rękach, ustaw go na statywie lub po prostu oprzyj o stabilny obiekt. Dzięki temu zdjęcie nie wyjdzie rozmazane.

Niektóre telefony mają tryb nocny, który automatycznie włącza dłuższy czas naświetlania. Dlatego ważne jest, aby w czasie naświetlania nie poruszać telefonem.

Jeżeli twój telefon nie ma automatycznego trybu nocnego, najpewniej możesz ustawić go ręcznie w trybie profesjonalnym. Tam znajdziesz długość czasu naświetlania.

Udało ci się zrobić zdjęcia Księżyca w pełni? Wyślij je na Kontakt 24!

Autor:aw//mro

Źródło: NASA, PWN, Farmers’ Almanac, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA's Scientific Visualization Studio

Pozostałe wiadomości