Pełnia Księżyca - kiedy pełnia w 2021 roku? Co to jest Niebieski Księżyc?

Źródło:
NASA, PWN, Farmers’ Almanac, tvnmeteo.pl
Pełnia Księżyca Żniwiarzy
Pełnia Księżyca ŻniwiarzyKontakt 24
wideo 2/7
Pełnia Księżyca ŻniwiarzyKontakt 24

Pełnia to zjawisko, które fascynuje ludzi. To część cyklu księżycowego, którego ludzie są świadkami co miesiąc. Każda pełnia w roku ma swoją indywidualną nazwę. Sprawdź, czym jest Niebieski Księżyc i Różowy Księżyc.

● Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. ● Każda z pełni, które można obserwować w ciągu roku, ma swoją indywidualną nazwę. ● Co kilka lat pojawia się Niebieski Księżyc.

Pełnia Księżyca

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. W czasie pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, ponieważ jest w pełni oświetlona przez światło słoneczne. W tym samym czasie druga strona Księżyca nie jest oświetlona w ogóle. Można więc powiedzieć, że jest w nowiu.

Co ile jest pełnia? Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.

Niebieski Księżyc

Pełnia niebieskiego Księżyca ma miejsce wtedy, gdy dwie pełnie wypadają w jednym miesiącu. To miano nosi wtedy druga w danym miesiącu pełnia. Nie jest to zjawisko zbyt częste, ponieważ cykl faz Księżyca ma średnio 29,5 dnia. Z tego względu w miesiącu kalendarzowym najczęściej jest tylko jedna pełnia. Kiedy będzie Niebieski Księżyc? Najbliższy Niebieski Księżyc będzie można oglądać 31 sierpnia 2023 roku.

Oczywiście wbrew nazwie Księżyc podczas niebieskiej pełni nie ma koloru niebieskiego. To określenie pochodzi od angielskiego „once in a Blue Moon”, co można przetłumaczyć jako „raz od wielkiego dzwonu” lub „od święta”, czyli coś bardzo rzadkiego.

Pełnie Księżyca

Comiesięczne pełnie Księżyca mają swoje tradycyjne nazwy.

Pełnia styczeń - Pełnia Wilczego Księżyca

Nazwa ta odnosi się do wilków wyjących z głodu po zimie, w której było mało dostępnego jedzenia. Pełnia nazywana ta jest czasami starym księżycem.

Pełnia luty - Pełnia Śnieżnego Księżyca

Pełnia ta swoją nazwę zawdzięcza ilości śniegu, jaki o tej porze pokrywał ziemię. Był to moment, kiedy leżało go najwięcej. Często z tego powodu plemiona cierpiały głód. Stąd też druga nazwa tej pełni - Księżyc Głodu.

Pełnia śnieżnego księżycaKontakt24

Pełnia marzec - Pełnia Robaczego Księżyca

Nazwa ta pochodzi od dżdżownic, które w tym okresie pojawiają się wraz z pierwszym wiosennym ociepleniem.

Pełnia kwiecień - Pełnia Różowego Księżyca

Znana również jako Różowy Księżyc. Nie oznacza to jednak, że Księżyc będzie miał tej nocy różowy kolor. Pełnia swoją nazwę zawdzięcza floksom, różowym kwiatom, które w tym okresie porastają Amerykę Północną.

Pełnia maj - Pełnia Kwiatowego Księżyca

Maj to moment, kiedy kwitnie wiele kwiatów. Z tym właśnie związana jest nazwa tej pełni.

Pełnia Kwiatowego Księżyca Kontakt 24/ Jaga_, LensTravel

Pełnia czerwiec - Pełnia Truskawkowego Księżyca

Czerwiec to moment, kiedy zbiera się truskawki. Inne nazwy tej pełni to między innymi Różany Księżyc i Gorący Księżyc.

Pełnia lipiec - Pełnia Koźlego Księżyca

Lipcowa nazwa pełni pochodzi od samców saren, czyli kozłów. W tym okresie zwierzętom tym zaczyna odrastać poroże.

Pełnia sierpień - Pełnia Księżyca Jesiotrów

W tym okresie plemiona z Ameryki Północnej obserwowały najobfitsze połowy jesiotrów.

Pełnia Księżyca Jesiotrów
Pełnia Księżyca JesiotrówPełnia Księżyca Jesiotrówmeteo

Pełnia wrzesień - Pełnia Księżyca Plonów

To ostatnia letnia pełnia Księżyca. Nazywana jest Księżycem Żniwiarzy, Jęczmiennym Księżycem czy Pełnią Zbiorów. Swoje nazwy zawdzięcza zbiorom, które odbywają się w tym okresie.

Pełnia październik - Pełnia Księżyca Myśliwych

Nazwa ta pochodzi z czasów, kiedy po zakończonych zbiorach trzeba było przed zimą uzupełnić zapasy mięsa. Myśliwi wyruszali wtedy na łowy.

Pełnia listopad - Pełnia Bobrzego Księżyca

Najczęstszym wytłumaczeniem nazwy tej pełni jest to, że Indianie w tym czasie zastawiali pułapki na bobry. Dzięki czemu mogli przed nadejściem srogich mrozów zdobyć zapas futer. 

Pełnia grudzień - Pełnia Zimnego Księżyca

Pełnia ta swoją nazwę zawdzięcza zimie, która rozpoczyna się w grudniu.

Fazy KsiężycaNASA/Bill Dunford

Kiedy pełnia?

Kiedy jest pełnia? Pełni nie sposób nie zauważyć. Jeżeli noc jest pogodna, to na pewno zwrócisz na nią uwagę. W noc z pełnią tarcza Księżyca jest całkowicie oświetlona przez promienie słoneczne. Co za tym idzie - nocą więcej widać, jest jaśniej.

Pełnia 2021

W 2021 roku pełnie będą miały miejsce 20 października, 19 listopada i 19 grudnia.

Co robić w pełnię Księżyca?

Mówi się, że podczas pełni ludzie są częściej zdenerwowani, łatwiej dochodzi do kłótni, nie jest to więc dobry czas na zaczynanie czegoś nowego. Niektórzy uważają, że podczas pełni warto jest medytować. 

Jak zrobić zdjęcie Księżyca telefonem?

Fotografowanie nieba nocą nie jest najprostszym zadaniem. Wystarczy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach i można próbować „ustrzelić” Księżyc w pełni. 

Najważniejsza jest stabilizacja. Nie trzymaj telefonu w rękach, ustaw go na statywie lub po prostu oprzyj o stabilny obiekt. Dzięki temu zdjęcie nie wyjdzie rozmazane.

Niektóre telefony mają tryb nocny, który automatycznie włącza dłuższy czas naświetlania. Dlatego ważne jest, aby w czasie naświetlania nie poruszać telefonem.

Jeżeli twój telefon nie ma automatycznego trybu nocnego, najpewniej możesz ustawić go ręcznie w trybie profesjonalnym. Tam znajdziesz długość czasu naświetlania.

Udało ci się zrobić zdjęcia Księżyca w pełni? Wyślij je na Kontakt 24!

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: NASA, PWN, Farmers’ Almanac, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA's Scientific Visualization Studio

Pozostałe wiadomości

Pogoda na 26-30.05. Nadchodzące dni upłyną nam pod znakiem zachmurzenia, nawet całkowitego. Miejscami popada, a poza tym chwilami będzie nasilał się wiatr.

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed przymrozkami obowiązujące w południowej Polsce. W mocy jest także prognoza zagrożeń, według której w przyszłym tygodniu nad Polską znowu może zagrzmieć.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Źródło:
IMGW

Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Źródło:
Reuters, CNN

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W niedzielę 25.05 wystąpi zmienne zachmurzenie. Miejscami pojawią się opady deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 16 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela 25.05. Będzie się chmurzyć, od 16 do 20 stopni

Pogoda na dziś - niedziela 25.05. Będzie się chmurzyć, od 16 do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN