Nów Księżyca - kiedy jest nów w 2021 roku?

Autor:
aw//mro
Źródło:
NASA, PWN
Nowa epoka eksploracji Księżyca
Nowa epoka eksploracji KsiężycaTVN24
wideo 2/6
TVN24Nowa epoka eksploracji Księżyca

Każdy nowy cykl Księżyca rozpoczyna się od nowiu. Od niego liczy się też wiek Księżyca. Sprawdź, kiedy w 2021 roku Księżyc znajdzie się w nowiu.

● Są cztery fazy Księżyca - nów, pierwsza kwadra, pełnia i ostatnia kwadra. ● Pełny cykl Księżyca trwa około 29,5 dnia. ● Nów kojarzy się z nowym początkiem.

Cykl Księżyca

Księżyc w ciągu miesiąca przechodzi przez różne fazy. Związane jest to z faktem, że Księżyc krąży wokół Ziemi, a Ziemia krąży wokół Słońca. Naturalny satelita Ziemi jest w różnym stopniu oświetlany przez Słońce, a obserwatorzy na Ziemi widzą jego powierzchnię w różnym stopniu - czasem całą tarczę, czasem tylko jej część, ponieważ reszta ukryta jest w cieniu.

Kwadry Księżyca

Fazy Księżyca są cztery - nów, pierwsza kwadra Księżyca, pełnia i ostatnia kwadra. Kiedy Księżyc jest w pierwszej kwadrze, można powiedzieć, że od tego momentu zaczyna go przybywać aż do dnia, kiedy widać będzie całą tarczę. Wtedy mówi się o pełni. Od dnia pełni Księżyca zaczyna ubywać aż do nowiu, kiedy nie widać go w ogóle na niebie.

Fazy KsiężycaNASA/Bill Dunford

Co to jest nów?

Nów to faza Księżyca, w której satelita naturalny Ziemi znajduje się w koniunkcji ze Słońcem, czyli jest ustawiony między Słońcem i Ziemią. Wtedy jego powierzchnia, którą widać z Ziemi, jest nieoświetlona. Co za tym idzie - nie widać go na niebie. Gdyby jednak spojrzeć na jego drugą stronę - co z Ziemi jest niewykonalne - byłaby ona w pełni oświetlona. Od dnia nowiu liczy się też wiek Księżyca. Kiedy mówi się, że Księżyc ma osiem dni, oznacza to, że od ostatniego nowiu minęło właśnie osiem dni.

Co ciekawe, podczas nowiu może dojść do zaćmienia Słońca. Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w Polsce, będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku. Do tego czasu z Polski będzie można oglądać częściowe zaćmienia Słońca.

Księżyc w nowiu - co to znaczy?

Nów Księżyca w wielu językach określany jest jako „nowy Księżyc”. Zaczyna się wtedy nowy cykl księżycowy. Mówi się, że nów może mieć wpływ na człowieka. Pojawia się skojarzenie z czymś nowym, nowym rozdziałem, nowym etapem. Niektórzy twierdzą, że Księżyc w nowiu jest sprzymierzeńcem działania i nowych przedsięwzięć.

Księżyc w nowiu - kiedy?

Pełny cykl zmian faz Księżyca trwa około 29,5 dnia. Kiedy nów? W 2021 roku Księżyc znajdzie się w nowiu 6 października, 4 listopada i 4 grudnia.

ZOBACZ >> Ile jest planet w Układzie Słonecznym?

Autor:aw//mro

Źródło: NASA, PWN

Źródło zdjęcia głównego: NASA's Scientific Visualization Studio

Pozostałe wiadomości