Fala powodziowa dociera na północ Niemiec. Za nią zalane miasta i przerwane wały


Fala powodziowa na Łabie przesuwa się przez północne niemieckie landy. Mijając Brandenburgię i Meklemburgię-Pomorze Przednie powoli dociera do Szlezwika-Holsztynu. Na części zagrożonych terenów we wtorek kontynuowano ewakuację mieszkańców, a w miejscowości Fischbeck, gdzie poprzedniego dnia doszło do przerwania wału, trwały prace nad załataniem wyrwy.

Powódź nadal zagraża niemieckim landom na północy kraju. Szlezwik-Holsztyn to land, który problemy przez falę powodziową może mieć już lada moment. Poziom Łaby w Lauenburgu rośnie - we wtorek rano wynosił 9,56 m, choć zazwyczaj nie przekracza 5 m. Zagrożone przez powódź jest zwłaszcza stare miasto, dlatego też 400 mieszkających w jego pobliżu osób zdecydowało się na ewakuację.

Odwołują niektóre alarmy

We wtorek fala powodziowa przechodziła przez Brandenburgię. W mieście Wittenberga poziom wody zbliżył się do 8 m. Zazwyczaj wynosi ok. 2,8 m.

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim Łaba osiągnęła najwyższy jak dotychczas poziom, ale we wtorek odwołano alarmy dla niektórych terenów.

Alicja Rucińska z TVN24 w poniedziałek była w Wittenberdze

Alicja Rucińska z Wittenbergi (TVN24)
Alicja Rucińska z Wittenbergi (TVN24)
Fala powodziowa idzie na Brandenburgię (TVN24)
Fala powodziowa idzie na Brandenburgię (TVN24)

Saksonia-Anhalt wciąż z problemami

Choć sytuacja w Magdeburgu się polepsza, Łaba w Saksonii-Anhalt nadal jest niebezpieczna. By uniknąć bezpośredniego zagrożenia i życia, i zdrowia, około 8 tys. mieszkańców powiatu Stendal zostało ewakuowanych, a 3 tys. kolejnych musi liczyć się z tym, że niebawem i oni opuszczą swoje domy. Jak podają władze landu, nad zapanowaniem nad powodzią w Stendal pracuje łącznie 2,8 tys. przedstawicieli różnych służb, około tysiąca żołnierzy, a także 2,4 tys. wolontariuszy.

Wymuszone zagrożeniem powodziowym zamknięcie mostu w pobliskim Haemerten już drugi dzień z rzędu prowadziło do poważnych zakłóceń w ruchu kolejowym, szczególnie na trasach łączących Berlin z Kolonią, Frankfurtem nad Menem i Amsterdamem.

Zalania po przerwaniu wału

Jak donoszą niemieckie media, w Fischbeck (powiat Stendal, Saksonia-Anhalt), gdzie w poniedziałek przerwany został wał przeciwpowodziowy, trwają prace nad jego naprawą. Uszkodzenie wału doprowadziło m.in. do zalania Fischbeck i kilku sąsiednich miejscowości, a także drogi krajowej nr 107, która łączy Jerichow i Fischbeck. Ponadto kursowanie pociągów dalekobieżnych, zwłaszcza na linii Berlin-Frankfurt nad Menem, nadal jest utrudnione.

Problemy też w Dolnej Saksonii

W Dolnej Saksonii woda pozostawała w nocy z poniedziałku na wtorek na niezmiennie wysokim poziomie. Tak jak wcześniej w innych landach trwały tam prace nad umacnianiem wałów i układanie worków z piaskiem w najbardziej narażonych na zalanie miejscach.

- Cały czas oglądamy te 5 km wałów, które zbudowaliśmy - mówił Michael Maerten, kierujący strażakami w Boemenzien. - Zużywamy nawet do 50-60 tys. worków z piaskiem na dobę - dodał.

Autor: map,js//bgr,rs / Źródło: PAP, Reuters TV, focus.de

Pozostałe wiadomości

Jak długo zostanie z nami łagodna, wiosenna pogoda? W prognozach widać spore zmiany. Na początku kwietnia przypomni o sobie zima, wrócą chłód i śnieg. To, co szykuje aura w pierwszych tygodniach przyszłego miesiąca i co może nas czekać w Wielkanoc, sprawdza w modelach meteorologicznych synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czeka nas powrót zimy. Będą dwie fale chłodu. A co z Wielkanocą?

Czeka nas powrót zimy. Będą dwie fale chłodu. A co z Wielkanocą?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach pogoda będzie zmienna. Za sprawą wyżu Manuela doświadczymy przyjemnej aury, jednak już niedługo nasz kraj znajdzie się po wpływem pochmurnego niżu.

Wyż Manuela zapewni nam słońce, ale nie na długo. Taka będzie końcówka marca

Wyż Manuela zapewni nam słońce, ale nie na długo. Taka będzie końcówka marca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni w południowej części Europy mają przynieść intensywne opady deszczu. Lokalnie deszcz ma padać przez ponad tydzień. W procesie formowania się deszczonośnych chmur udział weźmie pył saharyjski. Rolę tego zjawiska opisuje nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Na południu Europy będzie padać mocno i długo. Pył saharyjski odegra ważną rolę

Na południu Europy będzie padać mocno i długo. Pył saharyjski odegra ważną rolę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do 24 wzrósł bilans ofiar katastrofalnych pożarów na południu Korei Południowej. Strażacy toczą walkę z ogniem od piątku, a lokalne służby ewakuowały już ponad 23 tysiące osób. Do tej pory żywioł strawił ponad 17 tysięcy hektarów terenu, co czyni go trzecią największą falą pożarów w historii tego kraju.

Ponad 20 osób zabitych przez pożary w Korei Południowej

Ponad 20 osób zabitych przez pożary w Korei Południowej

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Yonhap

W wyniku intensywnych opadów deszczu zawaliła się ściana jednego z domów w chorwackim Dubrowniku. Spadający gruz uszkodził kilka samochodów i zatarasował drogę. Meteorolodzy przewidują, że gwałtowna aura tak szybko w tym regionie szybko się nie skończy.

Po ulewie w Dubrowniku zawaliła się ściana domu. Może spaść więcej deszczu

Po ulewie w Dubrowniku zawaliła się ściana domu. Może spaść więcej deszczu

Źródło:
dnevnik.hr, 24sata.hr, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Nowej Zelandii odkryli, że pewien gatunek rekina wydaje specyficzne odgłosy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ryby te uchodzą za niewydające intencjonalnych dźwięków. Specjaliści nie do końca wiedzą, co oznacza nowo odkryte zachowanie.

Po raz pierwszy usłyszano dźwięki wydawane przez rekiny

Po raz pierwszy usłyszano dźwięki wydawane przez rekiny

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Mężczyzna uratował kota, który znalazł się na środku wezbranej rzeki Vizcarra w Peru. Południowoamerykański kraj zmaga się z trudnymi warunkami pogodowymi od kilku tygodni.

Powódź w Peru. Kot znalazł się w śmiertelnej pułapce

Powódź w Peru. Kot znalazł się w śmiertelnej pułapce

Źródło:
Reuters, ReliefWeb

W środę blisko naszej planety znajdzie się asteroida 2014 TN17. Obiekt według szacunków NASA może mieć średnicę nawet 290 metrów. Choć nie stwarza on zagrożenia dla Ziemi, specjaliści z amerykańskiej agencji kosmicznej bacznie go obserwują.

Może mieć nawet 290 metrów, dziś przeleci blisko Ziemi

Może mieć nawet 290 metrów, dziś przeleci blisko Ziemi

Źródło:
livescience.com, NASA

Pogoda na dziś. Środa 26.03 będzie kolejnym przeważnie pochmurnym dniem, a w wielu regionach popada deszcz. Przyjemniejsza aura zapanuje jedynie na południowym wschodzie kraju. W ciągu dnia zaznaczy się także spora różnica temperatury między północną a południową Polską.

Pogoda na dziś - środa, 26.03. Front podzieli Polskę, termometry pokażą od 9 do 17 stopni

Pogoda na dziś - środa, 26.03. Front podzieli Polskę, termometry pokażą od 9 do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższą sobotę koło południa będzie można zobaczyć z terenu Polski częściowe zaćmienie Słońca. Do obserwacji tego zjawiska należy wcześniej się przygotować. Podpowiadamy, w jaki sposób bezpiecznie je oglądać.

Zaćmienie Słońca. Te rzeczy zupełnie nie nadają się do jego obserwacji

Zaćmienie Słońca. Te rzeczy zupełnie nie nadają się do jego obserwacji

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, NASA

Jak wyglądała kosmiczna spirala w różnych częściach kraju? Nagranie wykonane przez kamery sieci obserwacyjnej Skytinel pokazuje to niezwykłe zjawisko z perspektywy obserwatorów w różnych częściach Polski. W poniedziałek mogliśmy je obserwować dzięki manewrowi, na jaki zdecydowało się SpaceX.

Za chmurami, nad lasem i miastami. Kosmiczny wir na nagraniach

Za chmurami, nad lasem i miastami. Kosmiczny wir na nagraniach

Źródło:
Skytinel, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Wilk uparcie wracał w miejsce, gdzie leżała jego chora partnerka. Samiec o imieniu Mróz trafił na rehabilitację po tym, jak został uwięziony we wnykach niedaleko Barlinka na Pomorzu Zachodnim. Mimo poważnych ran zwierzę próbowało wydostać się z boksu, a po powrocie na wolność pozostawało w jednym punkcie. Jak się okazało, nie było to dzieło przypadku.

Wilk uporczywie wracał. Przyrodnicy odkryli powód

Wilk uporczywie wracał. Przyrodnicy odkryli powód

Źródło:
Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", PAP, TVN24

Dziura na drodze pojawiła się w Seulu, stolicy Korei Południowej. Do potężnego zapadliska, o głębokości 20 metrów, wpadł motocyklista. Jego ciało znaleziono po kilkunastu godzinach akcji poszukiwawczej.

Jechał motocyklem, wpadł do ogromnej dziury w drodze. Znaleziono ciało

Jechał motocyklem, wpadł do ogromnej dziury w drodze. Znaleziono ciało

Źródło:
Reuters, BBC

W poniedziałkowy wieczór doszło do zrzutu paliwa z drugiego stopnia rakiety Falcon 9 od firmy SpaceX. Na polskim niebie pojawił się świetlisty wir. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały przedstawiające to niezwykłe zjawisko.

Kosmiczny wir nad Polską. Pokazaliście, jak wyglądał

Kosmiczny wir nad Polską. Pokazaliście, jak wyglądał

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, NRO, tvnmeteo.pl

Pod piramidami w Gizie kryje się ogromne podziemne miasto - takie doniesienia w ostatnim czasie zaczęły krążyć w internecie. Odkrycia miało dokonać dwóch badaczy, którzy w połowie marca zwołali konferencję prasową. Doniesienia te skrytykował jednak właśnie znany egipski archeolog Zahi Hawass. - Są całkowicie błędne i nie mają żadnych podstaw naukowych - podkreślił.

Ogromne podziemne miasto pod piramidami? Słynny archeolog komentuje

Ogromne podziemne miasto pod piramidami? Słynny archeolog komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Władze Zakopanego apelują do mieszkańców i turystów o zachowanie ostrożności w związku z obecnością jeleni w mieście. "Dzikie zwierzęta mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia" - napisano w komunikacie.

"Nie zbliżaj się". Apel władz Zakopanego

"Nie zbliżaj się". Apel władz Zakopanego

Źródło:
PAP

Do wybrzeży Santorini przybił pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Na początku roku życie na wyspie sparaliżowała seria trzęsień ziemi. Przybycie turystów dodało otuchy mieszkańcom, którzy obawiali się, że wstrząsy negatywnie wpłyną na sezon turystyczny.

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Źródło:
PAP, Reuters

Niedźwiedzica zaatakowała mężczyznę na Słowacji. Zwierzę, któremu towarzyszyły dwa młode, było agresywne i nie reagowało na próby obrony. Do zdarzenia, zarejestrowanego na nagraniu, doszło w rejonie pasma górskiego Mała Fatra.

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Źródło:
zilinak.sk, tvnmeteo.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wirujący lej pojawił się mieście Rolling Fork w stanie Missisipi. Tornado uszkodziło kilka budynków gospodarczych i zerwało linie elektryczne. Kilkaset domów było pozbawionych prądu.

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Źródło:
CNN, timesnownews.com

Śnieg pojawił się w północno-wschodniej części Hiszpanii. Na drogach występowały spore utrudnienia. Hiszpańska służba meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia. Jednak dla niektórych mieszkańców widok zabielonych krajobrazów okazał się przyjemny.

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Źródło:
ENEX, larazon.es

Gwałtowna burza przetoczyła się przez boliwijskie miasto El Alto, położone w zachodniej części kraju. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Na ulicach zrobiło się biało, jakby spadł śnieg.

Po burzy utworzyły się dywany gradu

Źródło:
Reuters

Strażacy walczą z pożarami lasów, które szaleją w Karolinie Północnej. Z powodu zagrożenia konieczna była ewakuacja części mieszkańców hrabstwa Polk. W sąsiedniej Karolinie Południowej ogłoszono stan wyjątkowy.

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

Źródło:
PAP, The Guardian

Młody paszczak australijski z ogrodu zoologicznego w Atlancie otrzymał imię Pierogi. Jak przekazali opiekunowie, pisklę szybko rośnie i już wkrótce rozpocznie kolejny etap dojrzewania. Gatunek pochodzi z Australii, gdzie bywa mylony z sowami - ptaki te aktywne są bowiem nocą.

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Źródło:
Zoo Atlanta, Australian Museum

Zawalił się zabytkowy most na rzece Tag w centralnej Hiszpanii. Jak poinformowały lokalne władze, do uszkodzenia doszło w niedzielną noc. Most pochodził z XV wieku i został założony na konstrukcji pochodzącej z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Źródło:
El Pais, La Razon

Lew morski zaatakował i pogryzł surfera u wybrzeży Kalifornii. Niezwykła agresja zwierzęcia była prawdopodobnie wywołana przez chorobę. W okolicy od miesiąca trwa toksyczny zakwit, a zatrute zwierzęta cierpią tak bardzo, że mogą atakować bez ostrzeżenia.

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Źródło:
CBS News

Kania ruda zazwyczaj pojawia się w naszym kraju w marcu, dlatego uznawana jest za zwiastun wiosny. Należy do gatunków nielicznych, ale ze względu na swoje upierzenie ptaka można zaliczyć do grona najpiękniejszych drapieżników w Europie. Siedliska tych zwierząt w Polsce objęte są ścisłą ochroną.

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Aragonii w północno-wschodniej Hiszpanii na niebezpiecznym szlaku prowadzącym na szczyt Moncayo zginęło trzech alpinistów. Wejście na górę utrudniała im skrajnie niekorzystna pogoda - wiał silny wiatr, padał śnieg.

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Źródło:
PAP, El Pais

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się obecnie ponad 28 tysięcy obiektów stworzonych przez człowieka. Około 11 tysięcy z nich to aktywne satelity, a liczba ta wciąż rośnie. Aby nie "zaśmiecać" przestrzeni dookoła naszej planety, nieużywane obiekty są sprowadzane niżej, gdzie z pomocą grawitacji spalają się w atmosferze. Chociaż rozwiązanie to pozwala odzyskać cenne miejsce na orbicie, naukowcy zaczynają zastanawiać się, jaki wpływ na atmosferę mają resztki "kosmicznych śmieci".

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Źródło:
The Conversation

Morświn to bałtycki krewny delfinów. W Bałtyku, a tym bardziej na wodach polskich, jest gościem i dlatego gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. - Zwierzęta te są niesłychanie trudne do zaobserwowania, małe i bardzo płochliwe - powiedział oceanolog profesor Jan Marcin Węsławski.

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Źródło:
PAP

Ośmiornica na grzbiecie rekina - taki widok udało się uwiecznić badaczom z Nowej Zelandii. Na nagraniu widać pomarańczowego głowonoga przycupniętego między płetwami ostronosa atlantyckiego. Naukowcy przyznali, że trudno im wyjaśnić, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch gatunków.

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Źródło:
University of Auckland, LiveScience