Dlaczego tyjemy mając 20, 30, 40 i 50 lat?

Tyjemy co dekadę

W różnym wieku różne są przyczyny naszych problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego tyjemy w wieku 20, 30, 40 i 50 lat. Będziecie zaskoczeni.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Wraz z upływem lat zmienia się nasz styl życia. Ten z kolei warunkuje powstanie czynników ryzyka powodujących tycie. Oto, jak wygląda to na przestrzeni kolejnych dekad życia człowieka.

20-latkowie

W wieku 20 lat osiągamy samodzielność. Wyprowadzamy się z domu i szukamy dla siebie miejsca w świecie. Ta gwałtowna zmiana, opuszczenie dotychczasowej strefy komfortu, negatywnie odbija się na naszym zdrowiu, a przede wszystkim na wadze.

- Ludzie w wieku 20 lat są najbardziej narażeni na przyrost masy ciała - mówi dr Nicholas Fuller z uniwersytetu w Sydney, specjalizujący się w dietetyce i zaburzeniach odżywiania.

To dlatego, że 20-latkowie przestają jeść zdrowe, domowe posiłki, a zastępują je szybkimi, tanimi i łatwo dostępnymi fast-foodami czy gotowymi potrawami do odgrzania w mikrofalówce lub zalania wrzątkiem.

Co więcej, jest to idealny wiek na imprezowanie, który skraca nasz czas snu, przyczyniając się do tycia. Także w tym czasie pijemy najwięcej wysokokalorycznych (czytaj procentowych) i słodzonych napojów, które wprowadzają do naszego organizmu dodatkowe puste kalorie.

Ponadto ogromna część młodych ludzi w wieku 20 lat jest niezadowolona ze swojego ciała. To powoduje, że przechodzą na wiele przypadkowych, modnych diet, zamiast trzymać się racjonalnego i zdrowego odżywiania. Te diety, jeśli już zadziałają, to zaraz dają efekt jo-jo.

Połączenie tych wszystkich czynników sprawia, że w wieku 20 lat tyjemy najwięcej w swoim życiu.

Jak zmienić złe nawyki żywieniowe w wieku 20-lat wyjaśnia Alżbeta Lenska-Cieszyńska, autorka programu "Twój portfel, nasza dieta". Pokazuje studentowi, że zdrowe odżywianie jest tanie, smaczne i wcale nie wymaga dużych nakładów czasu.

Twój portfel, nasza dieta. Odcinek 8
Twój portfel, nasza dieta. Odcinek 8TVN Meteo Active

30-latkowie

To wiek, w którym wchodzimy w poważne relacje, zakładamy rodziny, zaczynamy więcej pracować i mamy mniej czasu na życie towarzyskie. W tej dekadzie również trudno uniknąć dodatkowych kilogramów.

Przestajemy wychodzić po pracy, a zaczynamy prowadzić tzw. życie domowe. Często zdarza się, że wieczorami zalegamy na kanapie przed telewizorem z ulubionymi smakołykami w ręku. W ten sposób odpoczywamy, a centymetry w talii rosną.

Zaczynamy też więcej pracować, a w pracy na ogól siedzimy. Badania wykazały, że wykonując nasze pracownicze obowiązki, jesteśmy mniej aktywni fizycznie. Co więcej, do i z pracy jedziemy autem, a po odpoczywamy siedząc na kanapie. Brak ruchu powoduje przybywanie kilogramów.

Ponieważ więcej pracujemy, mamy więcej pieniędzy. Stać nas na częstsze wyjścia do restauracji, gdzie potrawy są bardziej słone i tłuste niż te domowe. A dietetycy zalecają, żeby jeść kolację poza domem tylko raz w tygodniu. Im częściej rezygnujemy z domowej kuchni, tym większe prawdopodobieństwo utycia.

Ponadto w tym wieku pojawiają się dzieci. Wiele kobiet ma problem z powrotem do wagi sprzed ciąży, a potem są zbyt obłożone obowiązkami rodzicielskimi i domowymi, żeby znaleźć czas dla siebie i iść poćwiczyć. Chętniej odpoczywają biernie niż czynnie.

Alżbeta Lenska-Cieszyńska tym razem podpowiada młodym rodzicom, jak tanio, smacznie i szybko gotować w domu i podaje doskonałe rozwiązanie na słodkie co nieco.

"Twój portfel, nasza dieta", odc. 6.
"Twój portfel, nasza dieta", odc. 6.

40-latkowie

W tym wieku również trudno nie utyć, aczkolwiek prawdopodobieństwo złapania dodatkowych kilogramów jest mniejsze, głównie przez dzieci, teraz już starsze i bardziej aktywne. Uprawiają różne dyscypliny sportu i zachęcają rodziców, by włączyli się w treningi czy aktywne spędzanie wolnego czasu. Wspólne wypady na narty, rower czy pływalnię stają się powszechne i budują wzajemną relację.

- Mój mąż zaczął ćwiczyć, kiedy zapisaliśmy dzieci na zajęcia karate. Stwierdził, że nie opłaca mu się czekać w aucie całej godziny aż synowie skończą zajęcia. Zapisał się do grupy dla dorosłych i teraz trenują wszyscy razem - mówi Agata Kawaler, mieszkanka Katowic.

40-latkowie tyją, bo pracują coraz więcej. Mają bardziej odpowiedzialne stanowiska i przez to coraz mniej czasu dla siebie i na swoje przyjemności, w tym sport. Ponadto zmienia się fizjologia, organizm spowalnia, zmienia się skład ciała.

- Stosunek tkanki tłuszczowej do mięśni wzrasta, co oznacza, że spalamy mniej kalorii podczas odpoczynku. Ogólnie powinniśmy spożywać 200 kcal. mniej dziennie wraz z upływem każdej dekady - zaznacza dr Fuller, specjalista ds. odżywiania.

Przykładem zapracowanego 40-latka jest Mariusz z Zielonej Góry. Na dodatek to prawdziwy łasuch. Uwielbia jeść dużo i tłusto. Zakupy do domu robi tak obfite, że nie mieszczą się w bagażniku. Słono za nie płaci. Zgłaszając się do programu "Twój portfel nasza dieta" chciał, żeby w portfelu zostawało więcej pieniędzy, a na wadze ubywało kilogramów. Alżbeta Lenska-Cieszyńska udowodnia mu, że zdrowa dieta może być smaczna i tania.

Twój portfel, nasza dieta, odc. 7
Twój portfel, nasza dieta, odc. 7

50-latkowie

W tym wieku pojawiają się zmiany hormonalne, wynikające z menopauzy i andropauzy. Zaczynamy zmieniać się fizycznie, przybieramy na wadze głownie w okolicy talii. Jeśli dodatkowo w tym wieku dużo utyjemy, to później będzie nam bardzo trudno schudnąć.

- Menopauza wywołuje senność i zmęczenie, więc trudno w takiej sytuacji zmotywować się do jakichkolwiek ćwiczeń. Co więcej, zmiany hormonalne wpływają negatywnie na nawyki żywieniowe i wzrost wagi mamy gwarantowany - mówi dr Fuller.

Dobra wiadomość jest taka, że w połowie lat 50. nasz apetyt spowalnia, jemy mniej, zatem maleje szansa na objadanie się i dodatkowe kilogramy.

A o diecie 50-latków opowiada dietetyk Aneta Łańcuchowska na przykładzie 52-letniej Krystyny Sikory w programie "Pożegnanie z wagą".

"Pożegnanie z wagą" Krystyny Sikory. Analiza składu ciała i dieta
"Pożegnanie z wagą" Krystyny Sikory. Analiza składu ciała i dietaTVN Meteo Active

Autor: mar/jap / Źródło: msn.com

Pozostałe wiadomości

Tej nocy należy uważać na śliskie nawierzchnie. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w 11 województwach. Miejscami groźna aura spodziewana jest do południa w czwartek.

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Iberyjski nadciągnął kolejny front atmosferyczny, niosący potężne ulewy. Intensywne opady deszczu sparaliżowały prowincję Malaga. Na ulicach miast utworzyły się rwące potoki, nie kursują pociągi, niektóre drogi są nieprzejezdne. Południowe i wschodnie regiony Hiszpanii objęto żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi alertami pogodowymi.

Ulewy paraliżują Malagę

Ulewy paraliżują Malagę

Aktualizacja:
Źródło:
Enex, Reuters, PAP, El Pais

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

Pogoda na jutro. Nocą w wielu regionach czeka nas spore zachmurzenie, utworzą się mgły. Lokalnie może spaść drobny śnieg. Czwartek 14.11 zapowiada się pochmurnie, deszczowo, a miejscami opady zamienią się w deszcz ze śniegiem. Temperatura nie przekroczy 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 14.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Pogoda na jutro - czwartek, 14.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl