Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z salą treningową czy siłownią, to możesz popełniać szereg błędów. Błędów, które krążą po sieci i wprowadzają dezinformację u osób, chcących schudnąć. Poniżej przedstawiamy cztery mity na temat aktywności fizycznej, które musisz poznać, jeśli nie chcesz, aby Twoja waga stała w miejscu.
Styczeń jest miesiącem, w którym staramy się wytrwać w noworocznych postanowieniach. Najpopularniejszym jest oczywiście utrata wagi. Poniżej przedstawiamy cztery mity na temat odchudzania i aktywności fizycznej, które potrafią zahamować rezultaty naszych wysiłków.
Mit 1. Trening najlepszą drogą do utraty wagi
Ludzie aktywni chudną szybciej niż bierni, ale odchudzanie jedynie przez aktywność fizyczną to jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć.Nasz bilans energetyczny (ile kalorii spalamy w ciągu doby) jest najczęściej określany przez to co jemy i tempo metabolizmu (czyli to, ile spalamy, kiedy nic nie robimy). Tylko w niewielkim stopniu określa go nasza dobowa aktywność. Oznacza to, że zmniejszenie masy ciała, jedynie poprzez bycie aktywnym, to bardzo ciężka praca.
Organizacja zajmująca się badaniem wpływu aktywności fizycznej na organizm człowieka - American College of Sports Medicine, zaleca 250 do 300 minut treningów o umiarkowanej intensywności tygodniowo, żeby stracić zbędne kilogramy. To dwa razy więcej niż aktywność zalecana do utrzymania zdrowia, znana jako 3x30, czyli trzy razy w tygodniu przez 30 minut umiarkowanego ruchu.
Efektywne odchudzanie to tylko takie połączone z niskokaloryczną i pożywną dietą, która decyduje o sukcesie w 70 proc.
Mit 2. Nie możesz być gruby i w dobrej formie
Niećwiczące osoby mogą zachować zdrową wagę, ale jest to rzadkością. Jeśli przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat stronisz od ruchu, to prawdopodobnie masz nadwagę lub jesteś otyły. Wówczas zwiększa się u ciebie ryzyko chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia, osteoporozy, niektórych nowotworów, depresji i lęku.
Na szczęście badania wykazały, że wprowadzenie aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, wynikającej z otyłości. Oznacza to, że wciąż możesz mieć dodatkowe kilogramy, ale jednocześnie być zdrowym, jednak tylko przy zachowaniu aktywności fizycznej.
Mit 3. Bez bólu nie ma efektów
Jeśli chcemy schudnąć, powinniśmy być aktywni, ale z głową. Badania wykazały, że najlepiej na gubienie tłuszczu działa aktywność o umiarkowanej intensywności. Podczas jej wykonywania, powinniśmy móc spokojnie rozmawiać. Intensywny i szybki trening, po którym zrobi nam się niedobrze, nie będzie tak efektywny. Utracimy podczas niego więcej wody niż tkanki tłuszczowej.
Dlatego postaw na szybki marsz czy jazdę na rowerze w umiarkowanym tempie, a zapomnij o szybkim biegu.
Mit 4. Tylko trening siłowy pomoże ci schudnąć
Trening siłowy jest dobry z kilku powodów: zwiększa zdolność do wykonywania ćwiczeń bezpiecznie i niezależnie, prowadzi do niskotłuszczowej masy ciała i zapobiega niebezpiecznym upadkom oraz osteoporozie. Ale najlepsze efekty osiągniesz, gdy połączysz trening siłowy z aerobowym. Wystarczy 30 do 40 min. ćwiczeń na maszynach, z ciężarami lub kettlebellsami, po których 30-40 min. będziesz biegł w umiarkowanym tempie. Dzięki takiemu zabiegowi tkanka tłuszczowa będzie spalać się na wiele godzin po treningu. A poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na pozbycie się tłuszczu:
Autor: mar/jap / Źródło: ndependent.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock