Choć zdarza się, że niektórzy skrzętnie liczą spożywane kalorie, większość osób nie zdaje sobie dokładnie sprawy z tego, ile dany produkt ich posiada. Zobacz rozmaite produkty spożywcze, które możesz zjeść, dostarczając organizmowi około 100 kalorii.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Zdecydowanie różnią się kolorem, smakiem i wyglądem. Decydująca jest ilość. Niektórych możemy zjeść bardzo dużo, innych zaledwie kilka.
100 kalorii to przykładowo 13 krewetek. Jest to porcja, którą już można się najeść. Dla porównania, tyle samo kalorii mają dwie kostki żółtego sera.
Maliny
100 kalorii zapewni nam zjedzenie 100 malin. Możemy jeść je zatem praktycznie bez ograniczeń. Maliny są źródłem witaminy C, beta-karotenu, witamin E, B1, a także potasu, wapnia i fosforu. Dodatkowo zwiększają odporność i chronią przed infekcjami.
Jeśli nie chcemy jeść świeżych malin, zawsze można je dodać do koktajlu owocowego lub smoothie.
Fasola
Aby dostarczyć organizmowi 100 kalorii, powinniśmy zjeść 82 fasolki. Ważne jednak, by były wcześniej ugotowane. Surowa fasola zawiera fazynę – białko, które powoduje sklejanie się erytrocytów. Przed zjedzeniem, należy więc podgrzać ją do około 90 st. C, wtedy fazyna ulega rozkładowi. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić wymioty i biegunka.
Sardynki
Zaledwie cztery sardynki z puszki stanowią porcję zawierającą 100 kalorii. Należy jednak pamiętać, by przed zjedzeniem odsączyć je z oleju. Tego typu przekąski nie są jednak zbyt dobre dla osób, które stosują dietę niskotłuszczową.
Szparagi
100 kalorii naszemu organizmowi dostarczy także 31 szparagów. Jest to tak duża porcja, że wystarczy na kilka posiłków. Te dietetyczne warzywa są także bogatym źródłem składników mineralnych, takich jak potas, magnez, fosfor czy wapń. Zawierają także kwas foliowy oraz witaminy C i E.
Można podawać je np. w taki sposób, w jaki przyrządza je Sebastian Wilczek, kucharz z FOOD LAB STUDIO.
Brukselka
Zjadając 12 brukselek, spożywamy 100 kalorii. Można ją lubić lub nie, jednak powinno się ja jeść, ze względu na zawarte w niej substancje odżywcze. Brukselka stanowi źródło potasu, wapnia, magnezu, witamin A, B i C oraz kwasu foliowego. Przez wysoką zawartość błonnika jest polecana osobom na diecie.
Główki brukselki można gotować, smażyć, opiekać oraz marynować.
Małe marchewki
Aby dostarczyć organizmowi 100 kalorii, powinno się zjeść 28 tzw. marchewek baby. Warzywa te są bogate m.in. w węglowodany (m.in. sacharozę i glukozę), białko, karoten, witaminę C, witaminy z grupy B oraz wapń, żelazo, miedź i fosfor oraz pektyny.
Z marchewek można przygotować różne potrawy. Proponujemy np. placuszki z marchewki.
Rzodkiewki
Rzodkiewki mają tyle samo kalorii, co maliny. 100 kalorii dostarczy nam 100 rzodkiewek. Te niskokaloryczne warzywa sprawdzą się przy leczeniu dolegliwościach układu pokarmowego. Pobudzają łaknienie i trawienie, wspomagają także pracę wątroby. Rzodkiewki są także źródłem potasu, dzięki czemu zalecane są osobom z nadciśnieniem.
Żółty ser
Choć wiele osób lubi żółty ser i często jemy z nim kanapki, to nie zdajemy sobie sprawy z tego, że 100 kalorii to jedynie jego dwie małe kosteczki. Taka porcja wystarczy jednak jako dodatek do ulubionego makaronu.
Makaron penne
Chcąc spożyć 100 kalorii w formie makaronu, powinniśmy zjeść 34 rurki pełnoziarnistego penne. Taka ilość wystarczy na jedną porcję, którą możemy zjeść na obiad lub kolację razem z ulubionymi dodatkami, np. z pomidorkami koktajlowymi, szpinakiem lub jarmużem.
Suszone pomidory
Suszone pomidory także mogą być świetnym dodatkiem do makaronu. 100 kalorii to 20 takich suszonych warzyw, a do przygotowania smacznego dania wystarczy ich tylko kilka.
Joseph Seeletso pokazuje jak przyrządzić pyszną kanapkę z awokado i suszonymi pomidorami.
Krewetki
Porcja 13 krewetek także stanowi 100 kalorii. Krewetki są lekkostrawne i niskokaloryczne. Są także źródłem dobrze przyswajalnego białka, a także zawierają witaminy z grupy B oraz witaminę PP.
Podobnie jak suszone pomidory, można je serwować z makaronem. Ważne, by doprawić je czosnkiem i oliwą z oliwek.
Figi
100 kalorii zapewni nam także zjedzenie pięciu fig, najlepiej suszonych. Są one bogate w wapń (zawierają go najwięcej ze wszystkich owoców), przez co wzmacniają zęby i kości. Dzięki zawartości potasu są także dobre na nadciśnienie, a znajdujący się w nich błonnik wspomaga pracę jelit.
Rodzynki
Rodzynki często są dodawane do ciast i deserów. Każda z nich zawiera dwie kalorie, w związku z czym, aby dostarczyć organizmowi 100 kalorii, należy spożyć 50 rodzynek. Choć wiele osób traktuje te suszone owoce jako formę przekąski, nie jest łatwo zjeść ich aż 50. Są bowiem bardzo słodkie. Wszystko przez to, że zawierają dużo cukrów (głównie fruktozę i dekstrozę). Oprócz tego, są źródłem błonnika, żelaza, potasu, cynku i różnych związków mineralnych.
Winogrona
100 kalorii dostarczymy sobie także zjadając 33 winogrona. Są one bardzo bogate w witaminy i składniki mineralne. Zawierają witaminy C i A, witaminy z grupy B, potas, fosfor, a także wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo. Do tego, jako jedne z nielicznych owoców mają w sobie także jod, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
Seler naciowy
Chcąc spożyć 100 kalorii, musielibyśmy zjeść 17 łodyg selera naciowego. To bogate w witaminy (m.in. C, B kompleks i PP) warzywo wspomaga odchudzanie i przyspiesza metabolizm. Seler naciowy może być jedzony na surowo, nie traci przy tym cennych witamin. Można dodawać go także do sałatek, zup, surówek albo wyciskać z niego sok.
Czosnek
Aby dostarczyć swojemu organizmowi 100 kalorii, można także zjeść 22 ząbki czosnku. Jest to jednak zadanie niemal niewykonalne, szczególnie jeśli chcemy spożyć go na surowo. Czosnek jest jest bardzo zdrowy. Przede wszystkim uważany jest za naturalny antybiotyk. Działa przeciwbakteryjnie i zwalcza infekcje. Czosnek zawiera także m.in. aminokwasy, sole mineralne (potasu, wapnia i magnezu), a także witaminy z grupy B oraz witaminę C i PP.
Czosnek dodawany jest do wielu potraw. Można wykorzystać go np. tak, jak Maja Sobczak z FOOD LAB STUDIO podając go z kaszą jaglaną.
Brokuły
100 kalorii zawiera także pięć większych (około dziesięciocentymetrowych) kawałków brokułów. Warzywa te zawierają sulforafan, związek z grupy flawonoidów, który ma silne działanie przeciwnowotworowe, a także korzystnie wpływa na wzrok. Brokuły są także bogatym źródłem potasu, dzięki czemu powinny je jeść osoby z nadciśnieniem.
Fasolka szparagowa
Chcąc dostarczyć sobie 100 kalorii, można także zjeść 60 strąków surowej fasolki szparagowej. Zielona szparagówka zawiera witaminę A i kwas foliowy i żelazo. Jest bogatym źródłem błonnika i ze względu na małą kaloryczność i niski indeks glikemiczny, jest polecana cukrzykom.
Autor: zupi/rp / Źródło: dailymail.co.uk, foodnetwork.com, wikipedia