Dziś Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień roku. Kto go takim ustanowił i czym się kierował?
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
W 2004 roku brytyjski psycholog Cliff Arnall opracował wzór na najbardziej depresyjny dzień w skali całego roku któremu nadał nazwę Blue Monday (blue oznacza zarówno kolor niebieski, jak i smutek, przygnębienie).
Najgorszy z najgorszych
Tytuł otrzymuje trzeci poniedziałek stycznia (do 2011 roku był to poniedziałek rozpoczynający ostatni pełny tydzień stycznia). Dlaczego akurat ten? Ponieważ tak wynika z opracowanego przez Arnalla wzoru uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności pożyczek związanych z zakupami świątecznymi).
Bzdura z dobrym PR
Nie ma co się oszukiwać - Blue Monday to doskonały przykład PR, który skutecznie zakorzenił się w świadomości ludzi na całym świecie oraz niemalże podręcznikowy przykład twierdzenia paranaukowego, czyli nieakceptowanego przez środowisko naukowe twierdzenia (ze względu na niemożność potwierdzenia w naukowy, logiczny i powtarzalny sposób).
Piszący dla "The Guardian" naukowiec Ben Goldacre określił teorię "głupią", a jej twórcę nazwał "korporacyjną prostytutką". Skąd aż tak ostra reakcja? Termin "Blue Monday" wykorzystało w 2004 r. nieistniejące już biuro podróży "Sky Travel", sugerując klientom, że ich posępny nastrój poprawi wycieczka w ciepłe kraje.
Dowód, który sobie zaprzecza
- Dowodem na głupotę tej teorii jest chociażby sam wzór. Nie sposób wyprowadzić z niego matematycznie poprawnego działania dającego konkretny wynik - wskazywał Goldacre. - To, że jest błędny i pozbawiony sensu nie powinno zresztą dziwić, został stworzony przez grupę PR-owców - zaznaczał.
Bzdura o statusie faktu
I ma rację. Jednakże chwyt marketingowy stał się żyjącą własnym życiem legendą i tzw. samosprawdzającą się przepowiednią.
Gorszy dzień, taki bez konkretnego powodu, zdarza się każdemu od czasu do czasu. Jednak gdy wypada w Blue Monday,wyssana z palca teoria nabiera mocy, zyskując potwierdzenie.
Wszystko, co 18 stycznia 2016 roku, czyli w tegoroczny Blue Monday, możemy doradzić, to nie dać się przygnębieniu.
Pamiętajcie, ze dieta też ma wpływ na samopoczucie.
Autor: stella/map / Źródło: metro.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock