Jak nie dać się fali mrozów? Zimowy poradnik przetrwania

Internista i kardiolog Piotr Gryglas o tym jak przetrwać mrozy i jak przygotować się do morsowania
Internista i kardiolog Piotr Gryglas o tym jak przetrwać mrozy i jak przygotować się do morsowania
tvn24
Internista i kardiolog Piotr Gryglas o tym jak przetrwać mrozy i jak przygotować się do morsowaniatvn24

"Jak jest zima, to musi być zimno. Pani kierowniczko, takie jest odwieczne prawo natury". Sławny cytat z kultowego filmu "Miś" w ostatnich latach nieraz okazywał się nieaktualny. Także zima w tym sezonie początkowo nie była "pełnoobjawowa". Teraz mróz, w niektórych miejscach siarczysty, ma nam towarzyszyć przez kolejne dni. Specjaliści przestrzegają, że bardzo niska temperatura może stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Według prognozy pogody na najbliższe dni, w najcieplejszym momencie dnia mieszkańcy niektórych regionów kraju nie zobaczą więcej niż -16 stopni Celsjusza. Nocami temperatura będzie jeszcze niższa, a silny wiatr spotęguje odczucie zimna.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem i intensywnymi opadami śniegu.

Jak chronić się przed mrozem?

Przed wyjściem na zewnątrz w mroźny dzień należy pamiętać o odpowiednim stroju. Najlepiej ubrać się "na cebulkę", pod kurtką powinno znaleźć się kilka warstw odzieży. Wytwarzają się między nimi warstwy powietrza, stanowiąc dodatkowy izolator.

Najbardziej narażone na odmrożenia części ciała to palce rąk i nóg, nos oraz uszy. Dlatego nie powinniśmy zapomnieć o czapce, szaliku i rękawiczkach, warto rozważyć włożenie pod spodnie cieplej bielizny, kalesonów, grubych rajstop czy getrów. Nieodłączonym elementem zimowego ubioru powinny być ocieplane buty na grubej podeszwie - najlepiej antypoślizgowej - oraz ciepłe skarpety.

Zjeść ciepły posiłek, skórę posmarować kremem

Dobrym wyborem przed opuszczeniem ciepłego pomieszczenia będzie zjedzenie ciepłego i pożywnego posiłku. Wbrew potocznej opinii nie zalecamy alkoholu, który rzekomo ma rozgrzewać, a tak naprawdę sprawia, że nasz organizm szybciej traci ciepło. Naszą skórę - zwłaszcza jej odsłonięte partie - ochroni warstwa tłustego kremu, a usta - pomadka na bazie wazeliny.

W związku z obostrzeniami epidemicznymi w tym sezonie przed wyjściem z domu należy pamiętać o maseczce. Jednak przy niskiej temperaturze oraz opadach śniegu może ulec ona szybkiemu zwilgoceniu. Dlatego warto zabrać ze sobą kilka masek, by wymienić je, kiedy staną się wilgotne.

Pamiętajmy, że mroźne dni to też trudny okres dla zwierząt. Jeśli spędzają czas na dworze, powinniśmy zadbać o ciepłe schronienie dla nich. W przypadku niektórych ras zalecane są specjalne kombinezony, zwłaszcza na dłuższy spacer, a nawet psie obuwie, które dodatkowo chroni przed solą i innymi substancjami odmrażającymi.

Jak chronić się przed mrozem? (PAP/Maria Samczuk)PAP/Maria Samczuk

Wychłodzenie organizmu to śmiertelne zagrożenie

Siarczyste mrozy oznaczają zagrożenie wychłodzeniem organizmu, czyli hipotermią. Najbardziej narażone są na nią osoby starsze oraz małe dzieci, tym bardziej że mogą one mieć zaburzone odczuwanie temperatury. Zagrożenie hipotermią rośnie też po wypiciu alkoholu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w komunikacie zaapelowało o pomoc osobom starszym i bezdomnym. Jak napisano, "należy zawiadomić policję lub inne służby ratownicze za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie".

Ze specjalnym zimowym apelem zwracają się także policjanci. W rozmowie z PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka prosił, aby "wystrzegać się ryzykownych spacerów po zamarzniętych rzekach, stawach i innych zbiornikach wodnych".

Wychłodzenie organizmu (PAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz)PAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz

Mróz groźny przy chorobach układu krążenia

Jak powiedział na antenie TVN24 internista i kardiolog Piotr Gryglas, przebywanie na zewnątrz w ciągu najbliższych dni dla osób zdrowych nie powinno być niebezpieczne, pod warunkiem, że będą one odpowiednio ubrane.

Jednak w domu powinny pozostać osoby starsze i obciążone chorobami przewlekłymi, ponieważ może to "narazić ich stan zdrowia na poważne konsekwencje". Lekarz podkreślił, że niska temperatura może zaostrzać objawy chorób krążenia.

Do morsowania trzeba się przygotować

W ostatnim czasie popularność zyskało morsowanie, czyli kąpiele w lodowatej wodzie. Gość TVN24 zwrócił uwagę, że to forma spędzania czasu nie dla każdego, lecz "dla osób, które potrafią się zahartować i które potrafią przyzwyczaić się do takiej niskiej temperatury".

- Generalnie jest to dla naszego organizmu bardzo zdrowa metoda rehabilitacji czy też usprawniania funkcjonowania naszego organizmu, rzeczywiście warta polecenia. Ale osoby chore na serce, osoby starsze, osoby, które nie są przyzwyczajone do niskiej temperatury, muszą szczególnie uważać, ponieważ taki szok termiczny może spowodować bardzo poważne zaburzenia układu krążenia – mówił kardiolog.

Jak tłumaczył, najpierw należy skonsultować się z lekarzem, z którym przedyskutujemy, czy morsowanie jest dla nas bezpieczne. Przed jego rozpoczęciem, powinniśmy rozpocząć ćwiczenia fizyczne na zewnątrz, aby przyzwyczaić organizm do zimna. Jak podkreślił lekarz, "to musi następować stopniowo".

- Absolutnie nie możemy narazić organizmu na gwałtowny szok, musimy przyzwyczajać się bardzo powoli, najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora – zaznaczył. Dodał, że "wtedy korzyść jest niewątpliwa, bo takie działanie powoduje wewnętrzne przekrwienie naszych narządów, lepszą ich pracę, lepsze ich funkcjonowanie".

Zagrożenia zimowe (RCB)RCB

Autor: ps//rzw / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni to ciąg dalszy chłodnej aury, miejscami nawet zimowej, ale już niedługo pogoda mocno się zmieni. Wartości, jakie zobaczymy na termometrach w niedzielę, zadowolą ciepłolubnych.

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy należy spodziewać się przymrozków oraz oblodzenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Żółte alarmy obowiązują niemal w całej Polsce.

Dwa rodzaje zagrożeń. Mapa Polski żółta od alarmów

Dwa rodzaje zagrożeń. Mapa Polski żółta od alarmów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się lokalnie z dość dużym mrozem. Środa 9.04 przyniesie słabe opady deszczu w części kraju. Na termometrach zobaczymy do 13 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 9.04. Nocą w wielu regionach zrobi się mroźnie

Pogoda na jutro - środa, 9.04. Nocą w wielu regionach zrobi się mroźnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z alergią. Kilka lat temu w ogrodzie zoologicznym w Chicago odkryto, że mieszkający tam niedźwiedź polarny Siku jest uczulony między innymi na ludzki naskórek.

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Źródło:
BBC

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół Słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24