Na najbliższe dni na dużym obszarze kraju synoptycy prognozują spadki temperatury znacznie poniżej zera. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaapelowało o pomoc osobom starszym i bezdomnym w tym okresie. Przypomniało także, jak nie doprowadzić do zatrucia czadem podczas dogrzewania domów i mieszkań.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewniło, że policjanci szczególnie w czasie mrozów będą patrolowali między innymi kanały ciepłownicze, ogródki działkowe i pustostany, czyli miejsca, w których często przebywają bezdomni. "Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Należy zawiadomić policję lub inne służby ratownicze za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie" - czytamy w komunikacie MSWiA.
W związku z pogodą zaapelowano o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących, trudnych warunków atmosferycznych. "Pamiętajmy również, aby wystrzegać się ryzykownych spacerów po zamarzniętych rzekach, stawach i innych zbiornikach wodnych" – wskazał resort spraw wewnętrznych i administracji.
Wzrasta zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla
MSWiA zwróciło uwagę, że podczas dogrzewania domów i mieszkań wzrasta zagrożenie związane z zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. "W trwającym sezonie grzewczym (od 1 października 2020 roku) strażacy wyjeżdżali do 1338 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. 585 osób doznało uszczerbku na zdrowiu, a 27 zmarło" - poinformowano. Resort przypomniał, że swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. MSWiA wskazało, że obecność czadu w pomieszczeniu może wykryć czujnik. "Takie prawidłowo zainstalowane urządzenie jest w stanie uratować nam życie – emitując głośny sygnał dźwiękowy, ostrzeże przed niebezpieczeństwem" - czytamy.
Autor: ps / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock