Ziemia lubuska - położenie, atrakcje. Co warto zobaczyć w woj. lubuskim?

Rozmowa z Januszem Rewersem z Wydziału Promocji Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego
Rozmowa z Januszem Rewersem z Wydziału Promocji Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiegotvnmeteo.pl
wideo 2/3
Rozmowa z Januszem Rewersem z Wydziału Promocji Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiegotvnmeteo.pl

Ziemia lubuska to termin używany obecnie na określenie województwa lubuskiego, znajdującego się na zachodzie Polski przy granicy z Niemcami. Podpowiadamy, jakie atrakcje warto zobaczyć na ziemi lubuskiej i który z tamtejszych parków narodowych i krajobrazowych odwiedzić.

● Ziemia lubuska znajduje się w województwie lubuskim na zachodzie Polski. ● Ziemia lubuska ma bogatą historię i przyciąga turystów swoimi zabytkami, m.in. fortyfikacjami i muzeami. ● Atrakcją ziemi lubuskiej są także parki krajobrazowe oraz tzw. lubuskie Mazury, czyli drugi po Mazurach obszar z największą liczbą jezior w Polsce. ● Aby dowiedzieć się więcej o dziejach i kulturze ziemi lubuskiej, warto odwiedzić Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Ziemia lubuska w potocznym rozumieniu oznacza obszar województwa lubuskiego na zachodzie Polski. Województwo do kilku lat zaprasza turystów hasłem "warte zachodu". Sąsiaduje z Niemcami (od zachodu), z województwem dolnośląskim (od południa) km), województwem wielkopolskim (od wschodu) oraz zachodniopomorskim (od północy). Stolicami województwa lubuskiego są Zielona Góra oraz Gorzów Wielkopolski. Z powierzchnią 14 tys. km 2 jest to jedno z najmniejszych województw Polski

Gorzów WielkopolskiPajor Pawel/Shutterstock

Historycznie ziemia lubuska określała terytorium plemienne Lubusza, czyli odrębne terytorium za czasów państwa pierwszych Piastów.

Województwo lubuskie - atrakcje turystyczne

Na ziemi lubuskiej nie brakuje ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych: od wspaniałej przyrody przez ciekawe zabytki i obiekty architektoniczne. Oto co między innymi warto zobaczyć w lubuskim:

Muzeum Twierdzy Kostrzyn to kompleks, na który składa się zniszczona w 1945 r. i nieodbudowana Starówka w Kostrzynie oraz  twierdza bastionowa z XVI wieku.

Zamek książęcy w Żaganiu - barokowy Pałac Lobkowitzów w Żaganiu wybudowany w latach 1631-86. Choć nie zachowało się tu dużo oryginalnego wyposażenia, na uwagę zasługują oryginalne sztukaterie z XVIII wieku i sala kryształowa. 

Kompleks pałacowy w Brodach. Ten zespół pałacowo-parkowy z XVII wieku to jednocześnie hotel. Uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc ziemi lubuskiej.  

Park Mużakowski (Park Muskau) w powiecie żarskim, częściowo leży też w Niemczech i ma 728 ha powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej. Warto się tu wybrać, żeby zobaczyć największy park w stylu angielskim w Polsce. Park Mużakowski założono w pierwszej połowie XIX wieku, a jego nazwa pochodzi od jego pomysłodawcy, księcia Hermanna von Pückler-Muskau.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU). Znajdują się tu nie tylko największe w Europie pozostałości fortyfikacji z XX wieku z ciągiem podziemnych i naziemnych dróg, ale też największy w Europie rezerwat przyrody dla nietoperzy. W podziemiach MRU zimuje około 30 tys. nietoperzy 13 różnych gatunków. W Pniewie warto odwiedzić Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy.

Szlak "lubuskich Mazur" w Dobiegniewie i Strzelcach Krajeńskich. Jest to drugi po Mazurach obszar naszego kraju z największą liczbą jezior. W sumie jest tu aż 1000 ha lustra wody, a tutejsze jeziora, szczególnie Lipie, Jezioro Chomętowskie, Osiek i Słowa, w zależności od pogody zmieniają kolor wody.

Ziemia lubuska - parki krajobrazowe

Na ziemi lubuskiej nie brakuje też innych ciekawych miejsc dla miłośników natury. Szczególnie godne odwiedzenia są parki:

Pszczewski Park Krajobrazowy położony jest na terenie gmin Międzyrzecz, Przytoczna, Pszczew i Trzciel i ma 9724 ha powierzchni. O urodzie tego miejsca decydują bory sosnowe oraz jeziora o łącznej długości ok. 30 km. Największe z nich to jezioro Lubikowskie (277,5 ha), Chłop (222,5 ha), Wielkie (202,5 ha) i Szarcz (163,5 ha). 

Krzesiński Park Krajobrazowy w dolinie Odry i przy ujściu Nysy Łużyckiej zachwyca bogatą fauną i florą. Krzesiński Park Krajobrazowy to 8 564 ha na terenie gmin Cybinka, Maszewo i Gubin. Żyje tu aż 155 gatunków ptaków. Warto udać się do wsi Kłopot, żeby odwiedzić tamtejsze Muzeum Bociana Białego. Lokalizacja nie jest przypadkowa: w Kłopocie na 40 domów przypadają aż 37 gniazda tych ptaków. 

Park Narodowy "Ujście Warty" zajmuje 8074 ha w historycznej delcie ujścia Warty do Odry. Jest siedliskiem ponad 270 gatunków ptaków.

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Na ziemi lubuskiej warto oczywiście odwiedzić także Zieloną Górę i jej Muzeum Ziemi Lubuskiej, którego zbiory zaczęto gromadzić już w 1908 roku. Muzeum dokumentuje historię, kulturę i zabytki ziemi lubuskiej, jest więc najlepszym miejscem dla turystów chcących dowiedzieć się więcej o tym regionie, zwiedzając wystawy czasowe i stałe muzeum.

Zielona Góra malgosia janicka / Shutterstock.com

Autorka/Autor:ks//mro

ziemialubuska.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami. W części kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy przed burzami z silnym deszczem. Sprawdź szczegóły.

Tutaj trzeba uważać. W mocy pomarańczowe alarmy

Tutaj trzeba uważać. W mocy pomarańczowe alarmy

Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi burzami, którym mają towarzyszyć ulewny deszcz oraz silny wiatr Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest na Ziemi. We wtorek kapsuła Dragon, która ponad dwa tygodnie wcześniej wraz z rakietą wyniosła Polaka i jego załogę na orbitę, teraz wróciła. Spadła do oceanu u wybrzeży Kalifornii. Na ekipę z kosmosu czekała tam ekipa ratunkowa firmy SpaceX. Kolejnym etapem powrotu astronauty do kraju jest jego lot do Europy. Rządowy samolot leci w tej chwili do Kolonii w Niemczech, gdzie czeka go obserwacja po kosmicznej misji.

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci. Tym razem do Kolonii

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci. Tym razem do Kolonii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl