Najnowsze

Zielona Góra – co zobaczyć? Lista ciekawych miejsc

Najnowsze

Zielona Góra to nie tylko Święto wina
Zielona Góra to nie tylko Święto wina

Zielona Góra to miasto, które warto zwiedzać z mapą w ręku, spacerując po uliczkach i zakamarkach Starego Miasta. Po drodze zobaczysz Bachusiki, odpoczniesz w parkach i poznasz ciekawe historie. Podpowiadamy, jakie atrakcje turystyczne czekają w Zielonej Górze.

Charakterystycznym elementem Zielonej Góry są Bachusiki, czyli figury z brązu rozsiane po całym mieście. Spotkasz tu m.in. Beczkusa, Czasusia, Pędzibeczka, Winolubiksa i Ciekawkę.W Zielonej Górze co roku odbywa się winobranie.Jeśli jesteś fanem żużlu, będąc w Zielonej Górze koniecznie zobacz pomnik Andrzeja Huszczy.

Pomnik Bachusa W 2010 roku odsłonięty został Pomnik Bachusa. Usytuowany jest w samym centrum miasta, u zbiegu ulic Kupieckiej, Stefana Żeromskiego i al. Niepodległości. Wykonany został z brązu, a przedstawia młodego mężczyznę w wieńcu z winorośli na głowie, siedzącego na beczce z winem. Pomnik nie jest mały, waży ponad 600 kilogramów i ma ponad dwa metry wysokości. To ten Bachus zapoczątkował serię ustawionych w mieście Bachusików. Zielona Góra: co warto zobaczyć – Bachusiki Wrocław ma swoje krasnale, a Zielona Góra ma Bachusiki. To mniejsze i większe figury z brązu, które zobaczysz w różnych częściach miasta. Jest ich około 50. Każdy z nich ma imię – i tak spotkać można między innymi Beczkusa, Czasusia, Pędzibeczka, Winolubiksa czy Ciekawkę. Mapę z zaznaczonymi miejscami, w których mieszkają, dostać można w informacji turystycznej.

Bachusiki są dziećmi rzymskiego boga wina – Bachusa. W Zielonej Górze co roku odbywa się winobranie, więc nawiązanie do tego boga jest dość naturalne. Nie każdy wie, ale okolice Zielonej Góry to tereny winiarskie.

Zielona Góra canon_photographer / Shutterstock.com

Konkatedra pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej

Stojąca przy ulicy Mickiewicza 14 konkatedra jest najstarszym zabytkiem Zielonej Góry. Została ufundowana w XIII wieku. W 1419 roku kościół został częściowo zniszczony przez pożar. Nie był to jedyny pożar, który trawił ten obiekt. Między innymi w 1528 roku wybuchł wielki pożar miasta, a kościół spłonął w całości. Przez lata przechodził na zmianę z rąk katolików do protestantów i z powrotem.

Mury obronne

Na przełomie XIV i XV wieku wokół miasta wzniesione zostały mury z cegły i kamienia oraz fosa. Wcześniej w ich miejscu były wały z ziemi. Obecnie oglądać można niewielkie fragmenty murów obronnych. Znajdują się przy placu Powstańców Wielkopolskich.

Wieża Łaziebna (Wieża Głodowa, Wieża Łazienna)

Zbudowana została w XV wieku. Jest elementem pozostałości murów obronnych miasta. Wykorzystywana była do obrony i obserwacji. Swoją nazwę zawdzięcza łaźni, która stała w pobliżu. Znajduje się przy Placu Pocztowym. Plac ten powstał około 1487 roku. Od XVIII wieku działała na nim poczta. Było to też miejsce, wokół którego zamieszkiwali najbogatsi mieszczanie.Stare Miasto, Stary Rynek i ratusz Będąc w Zielonej Górze warto przejść się po rozległym Starym Mieście. Zobaczyć tam można kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Wcześniejsze zabudowania nie przetrwały wielokrotnych pożarów, które trawiły miasto w XVII wieku.W centralnej części miasta znajduje się Stary Rynek, a jego głównym budynkiem jest ratusz. Co ciekawe – ratuszowa wieża ma 54 metry wysokości i jest nieco przekrzywiona.Stary Rynek został wytyczony w średniowieczu, co nie oznacza, że stojące tam budynki pochodzą z tego okresu. Najstarsze kamienice (można je zobaczyć we wschodnim skrzydle) pochodzą z XVIII wieku.

Ratusz w Zielonej GórzeShutterstock

Pomnik Andrzeja Huszczy

Dla fanów żużlu ciekawy może być pomnik Andrzeja Huszczy usytuowany na deptaku. Pomnik przedstawia uśmiechniętego Andrzeja Huszczę, słynnego żużlowca. Mężczyzna jedzie na motocyklu na jednym kole pozdrawiając dłonią kibiców.

Park winny

Na wzgórzu między ulicami Wrocławską a Podgórną usytuowany jest jeden z pięciu parków Zielonej Góry – Park Winny. Jeszcze w XIX wieku całe wzgórze pokryte było winnicami. Obecnie nadal w części zobaczyć można winorośle. W parku jest plac zabaw, kaskady wodne i labirynt z żywopłotu. Oraz duży napis I LOVE ZIELONA.

Młodzieniec z konikiem

Ciekawa jest kolejna rzeźba – młodzieńca z konikiem. Znaleźć ją można przed schodami, które wiodą na szczyt wzgórza od ulicy Wrocławskiej. Rzeźbę wykonał Józef Thorak, oficjalny rzeźbiarz III Rzeszy. Była przeznaczona na wystawę zorganizowaną podczas igrzysk w Berlinie z 1936 roku. Do Zielonej Góry trafiła w latach 50. XX wieku.

Park Tysiąclecia

To kolejny park miejski, usytuowany pomiędzy ulicami Wazów, Bankową i Stanisława Staszica. Jest stosunkowo nowy, powstał w 1966 roku na terenie Cmentarza Zielonego Krzyża. Warto zobaczyć pozostałości cmentarza – dawne krematorium i grobowiec Georga Beuchelta.

Dolina Gęśnika i inne miejsca na spacer

Co jeszcze można robić w Zielonej Górze? Jedną z atrakcji jest Dolina Gęśnika – świetne miejsce do spacerów, odpoczynku na świeżym powietrzu i zabaw dla dzieci. Znajduje się tam park linowy.

Na piknik czy spacer dobrym adresem będzie też Dawna Dolina Luizy z fontanną czy niewielkie i niezwykle malownicze jezioro Glinianka.

W Zielonej Górze i jej okolicach wytyczono wiele szlaków PTTK i nordic walking. Jeden z nich prowadzi do Wieży Wilkanowskiej. Ma ona wysokość 20 metrów i znajduje się na szczycie Góry Wilkanowskiej.

ZOBACZ > Odkryj z nami województwo lubuskie

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: malgosia janicka / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości