Gorzów Wielkopolski to miasto pełne terenów zielonych i niebanalnych pomników. Do odpoczynku nad rzeką zachęca Bulwar Nadwarciński. Co jeszcze można robić w Gorzowie? Jak ciekawie spędzić tam dzień?
Gorzów to miasto zielonych bulwarów. Nad samą Wartą, na prawym brzegu, ciągnie się Bulwar Nadwarciński.Studnia Czarownic upamiętnia kobiety palone na stosach w czasach inkwizycji.Rzeka Kłodawka płynąca przez Gorzów jest nazywana przez miejscowych najdłuższą rzeką świata. Gorzowski Janusz Mistrz Plażingu Bulwarowego to „najbardziej wyluzowany pomnik w mieście”.
Bulwar Nadwarciński
Nad samą Wartą, na prawym brzegu, ciągnie się nadrzeczny bulwar. Usytuowany jest pomiędzy ulicami Cichońskiego i Garbary. Ulica Chrobrego dzieli bulwar na dwie części: wschodnią i zachodnią.
W dwudziestoleciu międzywojennym bulwar przypominał ten obecny. Po 1989 roku we wschodniej jego części urządzono targowisko, na którym kupić można było niemal wszystko. Dopiero w 2007 roku zakończyła się przebudowa zachodniego bulwaru i postawiono tam restauracje. A cztery lata później oddany został do użytku bulwar wschodni. Bulwar oddzielony jest od miasta estakadą kolejową.
Most Staromiejski
Pomiędzy dwiema częściami Bulwaru Nadwarcińskiego góruje Most Staromiejski. To pierwszy most na Warcie o żelbetowej konstrukcji. Wybudowany został w latach 1924-1926. Wcześniej w tym miejscu znajdował się drewniany most.
Warto spojrzeć również na samą rzekę. W maju 2011 roku zamontowano na niej sześć pływających i podświetlanych fontann. Rozmieszczone są symetrycznie po obu stronach mostu.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
W pobliżu Bulwarów, przy ulicy Obotryckiej 12B, stoi Katedra Wniebowzięcia NMP. To najstarsza świątynia w Gorzowie Wielkopolskim. Wybudowana została w XIII wieku. W jej zachodniej części zobaczyć można masywną wieżę. Wiszą tam cztery dzwony.
Mury obronne
Budowa murów rozpoczęła się najprawdopodobniej w połowie XIII wieku. Wcześniej stała tam drewniana palisada. To drugi – po katedrze – najstarszy zabytek Gorzowa Wielkopolskiego.
Mur miał długość ponad 4,4 kilometra, do obecnych czasów zachował się 130-metrowy fragment między ulicą Hawelańską i Zabytkową. Zobaczyć można też cztery baszty, a wzdłuż północnej strony murów jest skwer (na terenie zasypanej fosy).
Studnia Czarownic
W pobliżu murów obronnych, na Wełnianym Rynku, znajduje się Studnia Czarownic. Ze szczytu daszku studni na przechodniów spogląda czarownica.
Studnia powstała na początku XX wieku jako forma upamiętnienia kobiet palonych na stosach w czasach inkwizycji. To, co obecnie można oglądać na Wełnianym Rynku, jest rekonstrukcją z 1997 roku. Oryginalna studnia stała na dziedzińcu Nowego Ratusza przy ulicy Obotryckiej, ale spłonęła podczas II wojny światowej.
Park im. Henryka Siemiradzkiego
Na 11 hektarach rozciąga się malowniczy park – pełen dolinek i wąwozów. Usytuowany jest na wzgórzach pomiędzy ulicami: Wojciecha Drzymały, Stefana Wyszyńskiego i Franciszka Walczaka. Park ma typowo leśny charakter. Spacerując ścieżką edukacyjną zobaczyć w nim można ponad 30 gatunków roślin.
Jeżeli lubisz atrakcje przyrodnicze, wybierz się na skrzyżowanie ulic Cichońskiego i Teatralnej. Po budynku pnie się tam bluszcz pospolity okazałych rozmiarów. Ma wyjątkowo grube pnącze.
Rzeka Kłodawka
Przez Gorzów Wielkopolski płynie – co może być zaskakujące – „najdłuższa rzeka świata”, czyli Kłodawka. Fakt, że ma zaledwie 28 kilometrów, nie ma tu większego znaczenia. Skąd więc taka nazwa? Otóż swojego czasu Kłodawka opływała jednocześnie Casablankę i Wenecję, a to nie lada wyczyn. Wyjaśniając: Casablanka była restauracją, a Wenecja kawiarnią.
Wijąca się przez miasto rzeczka jest rzeczywiście malownicza. W granicach miasta spina ją wiele mostków. Wokół niej położne są też liczne tereny zielone. Jednym z nich jest założony w 1899 roku Zieleniec nad Kłodawką.
Niezwykłe gorzowskie pomniki
W wielu miejscach w Gorzowie Wielkopolskim zobaczyć można interesujące pomniki, rzeźby i obeliski.
Cygańska poetka Papusza to pomnik ustawiony w parku Wiosny Ludów, który określany jest też jako Park Róż. Wykonany z brązu monument przedstawia poetkę siedzącą na pniu drzewa z tomikiem wierszy, z którego wypadają karty do wróżenia. Kloszard z wyboru upamiętnia kloszarda Kazimierza Wnuka. Był on niezwykle barwną postacią w historii Gorzowa, znał go niemal każdy mieszkaniec miasta. Krążą opowieści, że pomagał maturzystom rozwiązywać zadania matematyczne, że łapał wróble, które malował na żółto i sprzedawał jako kanarki albo że był mistrzem w toczeniu fajerki. Najgłośniejszą jego akcją miało być paradowanie w czasach PRL-u w trakcie obchodów 1 maja przed trybuną honorową z wózkiem pełnym złomu. Pomnik stoi przy ulicy Sikorskiego. Fontanna Pauckscha zdobi Stary Rynek od końca XIX wieku. Gorzowski Janusz Mistrz Plażingu Bulwarowego to „najbardziej wyluzowany pomnik w mieście”, jak pisze „Gazeta Lubuska”, pytając retorycznie: „Bo jaka rzeźba siedzi sobie na leżaczku, w klapeczkach i z gołą klatą?”. Nazwa rzeźby jest nieoficjalna, ale szybko się przyjęła. Stworzyły ją dwie absolwentki poznańskiej ASP: Ewa Kozubal i Ewa Bone. Inne warte zobaczenia pomniki to: legendarny przewoźnik przez Wartę Paweł Zacharek, legendarny żużlowiec Edmund Migoś „Mundek”, żużlowy mistrz Edward Jancarz, Ławeczka Nelly, czyli pisarki Christy Wolf, dwóch malarzy: Jan Korcz i Ernst Henseler oraz miłośnik przyrody Włodzimierz Korsak.ZOBACZ TEŻ > Odkryj z nami województwo lubuskie
Autor: aw
Źródło zdjęcia głównego: Pajor Pawel/Shutterstock