Co robić w Gorzowie Wielkopolskim? Lista ciekawych miejsc

Gorzów WielkopolskiPajor Pawel/Shutterstock

Gorzów Wielkopolski to miasto pełne terenów zielonych i niebanalnych pomników. Do odpoczynku nad rzeką zachęca Bulwar Nadwarciński. Co jeszcze można robić w Gorzowie? Jak ciekawie spędzić tam dzień?

Gorzów to miasto zielonych bulwarów. Nad samą Wartą, na prawym brzegu, ciągnie się Bulwar Nadwarciński.Studnia Czarownic upamiętnia kobiety palone na stosach w czasach inkwizycji.Rzeka Kłodawka płynąca przez Gorzów jest nazywana przez miejscowych najdłuższą rzeką świata. Gorzowski Janusz Mistrz Plażingu Bulwarowego to „najbardziej wyluzowany pomnik w mieście”.

Bulwar Nadwarciński

Nad samą Wartą, na prawym brzegu, ciągnie się nadrzeczny bulwar. Usytuowany jest pomiędzy ulicami Cichońskiego i Garbary. Ulica Chrobrego dzieli bulwar na dwie części: wschodnią i zachodnią.

W dwudziestoleciu międzywojennym bulwar przypominał ten obecny. Po 1989 roku we wschodniej jego części urządzono targowisko, na którym kupić można było niemal wszystko. Dopiero w 2007 roku zakończyła się przebudowa zachodniego bulwaru i postawiono tam restauracje. A cztery lata później oddany został do użytku bulwar wschodni. Bulwar oddzielony jest od miasta estakadą kolejową.

Most Staromiejski

Pomiędzy dwiema częściami Bulwaru Nadwarcińskiego góruje Most Staromiejski. To pierwszy most na Warcie o żelbetowej konstrukcji. Wybudowany został w latach 1924-1926. Wcześniej w tym miejscu znajdował się drewniany most.

Warto spojrzeć również na samą rzekę. W maju 2011 roku zamontowano na niej sześć pływających i podświetlanych fontann. Rozmieszczone są symetrycznie po obu stronach mostu.

Gorzów WielkopolskiBartosz Zakrzewski/Shutterstock

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

W pobliżu Bulwarów, przy ulicy Obotryckiej 12B, stoi Katedra Wniebowzięcia NMP. To najstarsza świątynia w Gorzowie Wielkopolskim. Wybudowana została w XIII wieku. W jej zachodniej części zobaczyć można masywną wieżę. Wiszą tam cztery dzwony.

Mury obronne

Budowa murów rozpoczęła się najprawdopodobniej w połowie XIII wieku. Wcześniej stała tam drewniana palisada. To drugi – po katedrze – najstarszy zabytek Gorzowa Wielkopolskiego.

Mur miał długość ponad 4,4 kilometra, do obecnych czasów zachował się 130-metrowy fragment między ulicą Hawelańską i Zabytkową. Zobaczyć można też cztery baszty, a wzdłuż północnej strony murów jest skwer (na terenie zasypanej fosy).

Studnia Czarownic

W pobliżu murów obronnych, na Wełnianym Rynku, znajduje się Studnia Czarownic. Ze szczytu daszku studni na przechodniów spogląda czarownica.

Studnia powstała na początku XX wieku jako forma upamiętnienia kobiet palonych na stosach w czasach inkwizycji. To, co obecnie można oglądać na Wełnianym Rynku, jest rekonstrukcją z 1997 roku. Oryginalna studnia stała na dziedzińcu Nowego Ratusza przy ulicy Obotryckiej, ale spłonęła podczas II wojny światowej.

Park im. Henryka Siemiradzkiego

Na 11 hektarach rozciąga się malowniczy park – pełen dolinek i wąwozów. Usytuowany jest na wzgórzach pomiędzy ulicami: Wojciecha Drzymały, Stefana Wyszyńskiego i Franciszka Walczaka. Park ma typowo leśny charakter. Spacerując ścieżką edukacyjną zobaczyć w nim można ponad 30 gatunków roślin.

Jeżeli lubisz atrakcje przyrodnicze, wybierz się na skrzyżowanie ulic Cichońskiego i Teatralnej. Po budynku pnie się tam bluszcz pospolity okazałych rozmiarów. Ma wyjątkowo grube pnącze.

Rzeka Kłodawka

Przez Gorzów Wielkopolski płynie – co może być zaskakujące – „najdłuższa rzeka świata”, czyli Kłodawka. Fakt, że ma zaledwie 28 kilometrów, nie ma tu większego znaczenia. Skąd więc taka nazwa? Otóż swojego czasu Kłodawka opływała jednocześnie Casablankę i Wenecję, a to nie lada wyczyn. Wyjaśniając: Casablanka była restauracją, a Wenecja kawiarnią.

Wijąca się przez miasto rzeczka jest rzeczywiście malownicza. W granicach miasta spina ją wiele mostków. Wokół niej położne są też liczne tereny zielone. Jednym z nich jest założony w 1899 roku Zieleniec nad Kłodawką.

Niezwykłe gorzowskie pomniki

W wielu miejscach w Gorzowie Wielkopolskim zobaczyć można interesujące pomniki, rzeźby i obeliski.

Cygańska poetka Papusza to pomnik ustawiony w parku Wiosny Ludów, który określany jest też jako Park Róż. Wykonany z brązu monument przedstawia poetkę siedzącą na pniu drzewa z tomikiem wierszy, z którego wypadają karty do wróżenia. Kloszard z wyboru upamiętnia kloszarda Kazimierza Wnuka. Był on niezwykle barwną postacią w historii Gorzowa, znał go niemal każdy mieszkaniec miasta. Krążą opowieści, że pomagał maturzystom rozwiązywać zadania matematyczne, że łapał wróble, które malował na żółto i sprzedawał jako kanarki albo że był mistrzem w toczeniu fajerki. Najgłośniejszą jego akcją miało być paradowanie w czasach PRL-u w trakcie obchodów 1 maja przed trybuną honorową z wózkiem pełnym złomu. Pomnik stoi przy ulicy Sikorskiego. Fontanna Pauckscha zdobi Stary Rynek od końca XIX wieku. Gorzowski Janusz Mistrz Plażingu Bulwarowego to „najbardziej wyluzowany pomnik w mieście”, jak pisze „Gazeta Lubuska”, pytając retorycznie: „Bo jaka rzeźba siedzi sobie na leżaczku, w klapeczkach i z gołą klatą?”. Nazwa rzeźby jest nieoficjalna, ale szybko się przyjęła. Stworzyły ją dwie absolwentki poznańskiej ASP: Ewa Kozubal i Ewa Bone. Inne warte zobaczenia pomniki to: legendarny przewoźnik przez Wartę Paweł Zacharek, legendarny żużlowiec Edmund Migoś „Mundek”, żużlowy mistrz Edward Jancarz, Ławeczka Nelly, czyli pisarki Christy Wolf, dwóch malarzy: Jan Korcz i Ernst Henseler oraz miłośnik przyrody Włodzimierz Korsak.ZOBACZ TEŻ > Odkryj z nami województwo lubuskie

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Pajor Pawel/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem, który spaść ma w czasie burz. Alarmy obowiązują na północy i południu kraju.

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli czwartek 17.07. Noc będzie pochmurna, miejscami będzie się błyskać. Dzień przyniesie deszcz i lokalne burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 22 stopnie.

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr