TVN Meteo | Ciekawostki

Szlaki rowerowe - siedem ciekawych tras rowerowych w Polsce

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
lasy.gov.pl; pttk.pl; tvmeteo.pl
Wypadki na ścieżkach rowerowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Wypadki na ścieżkach rowerowych

Szlaki rowerowe w Polsce pozwalają rowerzystom uprawiać aktywną turystykę krajoznawczą. Przedstawiamy siedem ciekawych tras rowerowych na krótsze i dłuższe wycieczki. Proponowane szlaki rowerowe biegną przez różne regiony Polski - od Tatr przez Śląsk po Bałtyk. 

● Szlaki rowerowe warte sprawdzenia to m.in. Szlak Orlich Gniazd i Kaszubska Marszruta. ● Wiślana trasa rowerowa to wciąż rozbudowywany szlak rowerowy biegnący przez całą Polskę wzdłuż rzeki Wisły. ● Najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce jest licząca ok. 2 tys. km trasa Green Velo. ● Śląski Żelazny szlak rowerowy wygrywa w kategorii najpiękniejsza trasa rowerowa na Śląsku i zbudowany jest w miejsce dawnej drogi kolejowej. ● Miłośnicy morza, mogą wybrać się na wycieczkę szlakiem wzdłuż Bałtyku, a entuzjaści gór powinni wypróbować szlak wzdłuż Tatr.

Szlaki rowerowe

Planując wycieczkę rowerową lub wakacje na dwóch kołach, warto uważnie prześledzić dostępne trasy. Polska może pochwalić się już naprawdę dobrymi i ciekawymi trasami rowerowymi. Do najciekawszych szlaków rowerowych w Polsce zaliczamy:

- Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, - Wiślana trasa rowerowa, - Żelazny szlak rowerowy, - Kaszubska Marszruta, - Green Velo, - Szlak wzdłuż Tatr, - Szlak wzdłuż Bałtyku.

Trasy rowerowe w Polsce

Proponowane trasy rowerowe są zróżnicowane pod względem trudności i regionu Polski, przez który biegną. Są to szlaki rowerowe, które spodobają się zarówno rodzinom i seniorom, jak i zaawansowanym rowerzystom. Na podstawie poniższych opisów możecie zaplanować krótkie wycieczki rowerowe i kilkudniowe wyprawy najciekawszymi trasami rowerowymi w Polsce.

Wiślana trasa rowerowa 

Wiślana trasa rowerowa to projekt szlaku rowerowego biegnącego wzdłuż Wisły, liczącego ok. 1200 km. Wiślana trasa rowerowa zaczyna się w Wiśle (woj. śląskie) i biegnie przez całą Polskę aż do Wyspy Sobieszowskiej w Gdańsku. Nie jest jeszcze w pełni ukończona, a stan realizacji projektu można sprawdzić na interaktywnej mapie w internecie. 

Wiślana trasa rowerowa jest przyjazna rowerzystom, większość szlaku wyznaczona jest drogami wyłączonymi z ruchu samochodowego, nie brakuje miejsc postojowych. Znalezienie noclegu i punktów gastronomicznych na szlaku nie powinno stanowić problemu. Stopień trudności tego szlaku rowerowego nie jest wysoki. Wiślana trasa rowerowa jest odpowiednia zarówno dla doświadczonych rowerzystów, jak i dla początkujących turystów. 

Jeśli chodzi o walory turystyczne wiślanej trasy rowerowej, fakt, że ma przebiegać przez całą Polskę, wzdłuż jej najdłuższej rzeki, jest bez wątpienia atrakcją dla wielu amatorów rowerowych wycieczek. Oprócz możliwości zwiedzenia ważnych historycznie i kulturowo miast, takich jak Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz czy Gdańsk, wzdłuż wiślanej trasy rowerowej nie brakuje też miejsc, które ucieszą miłośników przyrody. Szlak przebiega przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Jezioro Goczałkowickie, Dolina Karpia, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy czy Chełmiński Park Krajobrazowy. 

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Żelazny szlak rowerowy 

Żelazny szlak rowerowy to ponad 40 km trasy rowerowej biegnącej przez Polskę i Czechy. Śląski odcinek Żelaznego szlaku rowerowego, biegnący od Godowa przez Jastrzębie-Zdrój do Zebrzydowic, to 15 km drogi rowerowej wybudowanej na miejscu dawnej linii kolejowej. To ten fragment przyciąga miłośników turystyki rowerowej, zdobywszy miano najlepszej trasy rowerowej na Śląsku.

Żelazny szlak rowerowy jest stosunkowo nowym projektem. Został oddany do użytku we wrześniu 2020 roku. Jest to szlak odpowiedni na jednodniową wycieczkę, niezbyt wymagający. Po polskiej stronie jest sporo miejsc wypoczynkowych, trasa jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Przebieg żelaznego szlaku rowerowego: Godów – Łaziska – Godów – Jastrębie-Zdrój – Zebrzydowice – Karvina – Petrovice u Karvine – Skrbeńsko – Gołkowice – Godów

Szlakiem Orlich Gniazd rowerem

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd to wymagająca trasa dla doświadczonych rowerzystów. Szlak Orlich Gniazd przebiega przez dwa województwa (śląskie i małopolskie) i liczy 186 km. Jest oznakowany kolorem czerwonym. Szlak Orlich Gniazd prowadzi między wzgórzami, jest więc sporo podjazdów. Na szczytach wzgórz znajdują się Orle Gniazda, twierdze wybudowane w XIV w. z polecenia Kazimierza Wielkiego. Rowerowy szlak Orlich Gniazd ciągnie się między Częstochową a Krakowem. Jest to wyjątkowo urokliwa trasa rowerowa. Z siodełka można podziwiać skały, przyrodę, wapienne wzgórza. Nie brakuje też atrakcji turystycznych:

- Sanktuarium NMP na Jasnej Górze, - zamek w Olsztynie, - zamek w Mirowie, - zamek Bąkowiec, - zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, - zamek Pilcza i rezerwat Smoleń, - zamek w Rabsztynie - zamek Tenczyn w Rudnie, - Zamek Królewski na Wawelu.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Szlak Orlich Gniazd jest trudny, przeznaczony dla doświadczonych, przynajmniej średniozaawansowanych rowerzystów. Długie i liczne podjazdy, nierówne zjazdy, piaszczyste drogi, leśna nawierzchnia - to wszystko sprawia, za ta trasa rowerowa nie nadaje się dla amatorów. Jest to jednak jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce, a na jego pokonanie należy przeznaczyć od dwóch do trzech dni.

Przebieg rowerowego szlaku orlich gniazd: Częstochowę – Olsztyn – Żarki – Mirów i Bobolice – Podzamcze (Ogrodzieniec) – Smoleń – Olkusz – Krzeszowice – Kraków.

Green Velo trasa rowerowa

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, licząca ok. 2000 km. Green Velo biegnie przez pięć województw: świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Trasa Green Velo nadaje się dla każdego rowerzysty, wymaga jedynie wybrania odpowiedniego odcinka szlaku. Znajdą tu więc dla siebie coś zarówno doświadczeni rowerzyści, jak i amatorzy rekreacyjnych wycieczek, rodziny i seniorzy. 

Na stronie internetowej Green Velo znajduje się wyszukiwarka tras rowerowych według preferowanego poziomu trudności, dystansu i regionu, w którym chcemy jeździć na rowerze. Można zaplanować wycieczkę kilkugodzinną, jednodniową, a nawet wielodniową. 

Szlak rowerowy wokół Tatr 

Szlak wokół Tatr to część szlaku rowerowego tworzonego wspólnie ze Słowacją. Liczy ponad 250 km tras dla rowerzystów, narciarzy i biegaczy. Biegnie przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Po drodze można podziwiać stare sieci osadnicze, dawne szlaki handlowe, gotyckie drewniane kościoły i budownictwo ludowe. Szlak wokół Tatr jest też atrakcyjny dla miłośników przyrody. Prowadzi przez torfowiska, lasy, łąki, doliny górskich rzek, skałki i wzniesienia. 

Na terenie Polski szlak wokół Tatr liczy ok. 65 km i nadaje się nawet dla początkujących rowerzystów. Na stronie internetowej szlaku, można zaplanować dokładną trasę i sprawdzić mapę. 

Przebieg: Koniówka – Czarny Dunajec – Nowy Targ – Nowa Biała – Krempachy – Dursztyn – Łapsze Niżne – Kacwin.

ZOBACZ >> Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Kaszubska Marszruta na rowerze

Trasa rowerowa Kaszubskiej Marszruty przebiega przez Kaszuby, a duża jej część przez Bory Tucholskie. Szlaki rowerowe wchodzące w skład Kaszubskiej Marszruty oznaczone są kolorami żółtym, zielonym, czerwonym i czarnym. Trasa jest odpowiednia dla rowerzystów początkujących i średniozaawansowanych. Dobry wybór na weekendową wycieczkę. Jest to niezwykle atrakcyjny szlak rowerowy, obfitujący w piękną przyrodę - sosnowe i liściaste lasy, jeziora, rzeki, wzgórza. Na stronie powiatu chojnickiego można dokładnie zaplanować wycieczkę, korzystając z umieszczonej tam interaktywnej mapy tej trasy rowerowej.

Szlak żółty to najdłuższy, ok. 70-kilometrowy, szlak rowerowy Kaszubskiej Marszruty. Przebieg szlaku: Szlak żółty: Jezioro Charzykowskie – Charzykowy – Wolność – Łukomie – Kopernica – Babilon (most na Brdzie) – Chociński Młyn – Swornegacie – Drzewicz – Czernica – Męcikał Struga – Męcikał – Dąbrówka – Duża Klonia – Mylof – Rytel Dworzec – Rytel – Gutowiec – Nieżurawa – Czersk. 

Szlak zielony jest odpowiedni na jednodniową wycieczkę po lasach i podziwianie rzek i jezior. Chojnice – Klawkowo – Powałki – Kłodawka – Mylof – Okręglik – Giełdon – Czarniż – Kinice – Kosobudy – Brusy – Żabno – Męcikał.

Szlak czerwony jest najciekawszy turystycznie. Biegnie przez lasy Borów Tucholskich, są na nim liczne jeziora, doliny rzek i miejscowości bogate w sztukę i kulturę kaszubską. Szlak czerwony: Charzykowy – Stary Młyn – Funka – Bachorze – Małe Swornegacie – Chociński Młyn – Swornegacie – Drzewicz – Wielkie Chełmy – Czyczkowy – Brusy-Jaglie – Brusy – Kosobudy – Chłopowy – Bielawy – Sienica – Czersk. Zielony szlak: Chojnice – Klawkowo – Powałki – Kłodawka – Mylof – Okręglik – Giełdon – Czarniż – Kinice – Kosobudy – Brusy – Żabno – Męcikał

Szlak czarny, czyli Pętla Konarzyńska, wytoczony jest przez pola, lasy i wsie po zachodniej stronie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. To mało uczęszczany i cichy szlak. Przebieg Szlak czarny: Konarzyny – Żychce – Nowa Karczma – Kiełpin – Binduga – Nierostowo – Zielona Chocina – Jonki – Zielona Huta – Chociński Młyn – Konarzynki – Konarzyny. 

Szlak rowerowy wzdłuż Bałtyku [R-10; EV-10/13]

Szlak wzdłuż Bałtyku w Polsce biegnie przez trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Cały szlak rowerowy okrąża Bałtyk i liczy ponad 8000 km. Odcinek polski ma ok. 600 km i biegnie od granicy z Niemcami do granicy z Rosją. 

To popularny szlak rowerowy, który w sezonie letnim może być męczący ze względu na tłok. Atrakcji turystycznych nie brakuje, rowerzyści mogą zwiedzać większe miasta nadmorskie i mniejsze miejscowości, zwiedzać latarnie morskie, forty.

Nadaje się dla każdego rowerzysty, w zależności od trasy przejazdu, która zaplanuje. Trzeba brać pod uwagę silny wiatr, który utrudnia jazdę na rowerze. 

Przebieg: Międzyzdroje – Dziwnów – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Mrzeżyno – Kołobrzeg – Mielno – Darłowo – Ustka – Rowy – Smołdzino – Łeba – Dębki – Puck – Gdynia – Sopot – Gdańsk – Jantar - Nowy Dwór Gdański – Rubno – Frombork – Braniewo. 

ZOBACZ >> Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend

Autor:ks//mro

Źródło: lasy.gov.pl; pttk.pl; tvmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości