Najnowsze

Bydgoszcz – co zobaczyć. Lista miejsc do zwiedzania

Najnowsze

Łoś na ulicach Bydgoszczy
Kontakt 24Łoś na ulicach Bydgoszczy

Bydgoszcz to urokliwe kamienice, interesujące rzeźby i tereny zielone pozwalające na chwilę wytchnienia. Miasto pełne jest atrakcji turystycznych. Podpowiadamy, dokąd pójść na spacer.

Co łączy Bydgoszcz ze Sztokholmem i Kapsztadem? To 18. południk długości geograficznej wschodniej, który przechodzi przez te trzy miasta.Udając się do Bydgoszczy, warto rozplanować czas między wiele różnych atrakcji turystycznych, np. Wyspę Młyńską czy Aleję Autografów.Jeśli chcesz zrobić malownicze, artystyczne zdjęcia, koniecznie udaj się do Wenecji Bydgoskiej.

Bydgoszcz: atrakcje turystyczne – Stary Rynek

Bydgoski rynek to prostokątny plac, położony w pobliżu centrum miasta. Z dwóch stron otaczają go rzeki: Brda i Młynówka. Plac wytyczono w 1346 roku, obecna zabudowa pochodzi z XIX wieku. W zachodniej pierzei Starego Rynku znajduje się bydgoski ratusz. Ważnym punktem jest też Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej z 1969 roku, który upamiętnia ofiary hitlerowskiego terroru.

Co ciekawe, niemal przez środek rynku przechodzi 18/ południk długości geograficznej wschodniej. Łączy on Bydgoszcz między innymi ze Sztokholmem i Kapsztadem. Na Wyspie Młyńskiej stoi metalowa konstrukcja z południkami i równoleżnikami, ale nie pokrywa się równo z 18. południkiem. Ma raczej charakter symboliczny.

Mistrz Twardowski

Będąc na Starym Rynku warto zwrócić uwagę na narożną kamienicę pod numerem 15. Na poddaszu, w jednym z jej okien, dwa razy dziennie (o godzinie 13.13 i 21.13) pojawia się mistrz Twardowski. Wygląda to spektakularnie – gra muzyka, buchają kłęby dymu.

Pobyt słynnego czarnoksiężnika w Bydgoszczy stał się tematem powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Mistrz Twardowski". Jedną ze sztuk magicznych, których tu mistrz dokonał, miało być odmłodzenie burmistrza. Sędziwy starzec miał bowiem bardzo młodą żonę, za którą nie mógł nadążyć. Wykąpany w magicznym wywarze rzeczywiście odmłodniał. Cóż z tego, skoro odmłodzonego starca nikt nie poznawał, nawet własna żona.

Spichlerze

Nad Brdą, w niewielkiej odległości od Starego Rynku (ul. Grodzka 7-11), stoi symbol miasta – trzy szachulcowe spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku. Początkowo spichlerzy było pięć, jednak dwa z nich doszczętnie spłonęły w pożarze w 1960 roku. Jeden z pozostałej trójki, stojący najbliżej ulicy Mostowej, nazywany jest holenderskim ze względu na krążynowy dwuspadowy dach.

Najstarszym bydgoskim spichlerzem jest jednak tak zwany Biały Spichrz, który zobaczyć można na Wyspie Młyńskiej.

Z tego miejsca można zobaczyć też barkę Lemara, przycumowaną przy nadbrzeżu rzeki. Barka została zbudowana w Bydgoszczy w 1937 roku. Nieco w oddali widać czerwony budynek, wyglądem przypominający pałacyk. Wzniesiony został pod koniec XIX wieku w stylu manieryzmu niderlandzkiego.

Łuczniczka

Kolejnym ciekawym pomnikiem, który zobaczyć można w Bydgoszczy, jest Łuczniczka. Początkowo stała na Placu Teatralnym, obecnie można ją podziwiać w parku imienia Jana Kochanowskiego.

Istnieje teoria, że strzała, którą w lewej ręce trzyma „przechodzący przez rzekę”, jest tą samą strzałą, którą wypuszcza łuczniczka. Ma on również przewieszone przez ramię rzymskie sandały, podobne do tych, które nosi łuczniczka. To zresztą jej jedyny element ubrania.

Wyspa Młyńska

Miejsce, które zachęca do odpoczynku wśród zieleni, to Wyspa Młyńska. Widać stąd doskonale modernistyczny budynek Opera Nova. Budowa trwała ponad trzydzieści lat.

Na Wyspie Młyńskiej obejrzeć można również wspomniany wcześniej najstarszy bydgoski spichlerz – Biały Spichrz. W centralnej części wyspy królują natomiast potężne Młyny Rothera.

BydgoszczShutterstock

Wenecja Bydgoska

Jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Bydgoszczy jest malownicza Wenecja Bydgoska. Trafić tam można bezpośrednio z Wyspy Młyńskiej.

Nad brzegiem Młynówki wznoszą się kamieniczki z XIX i początku XX wieku. Mieli tam swoje warsztaty i zakłady bogaci mieszczanie. Dawniej budynki przylegały bezpośrednio do Młynówki, jednak gdy woda podmywała fundament, zapadła decyzja o uregulowaniu koryta rzeki. To miejsce warto zobaczyć zwłaszcza wieczorem w świetle latarni.

Bydgoska Aleja Autografów

Spacerując ulicą Długą, patrzmy pod nogi. Na chodniku zobaczyć można tabliczki z autografami osób, które są ambasadorami miasta. Kapituła co roku (od 2007) wyróżnia tych, którzy w szczególny sposób promują Bydgoszcz. Są tu tabliczki z autografami między innymi: Ireny Szewińskiej, Zbigniewa Bońka, Lecha Wałęsy, Ireny Santor czy Jerzego Hoffmana.

Idąc wzdłuż alei dojdziesz do skrzyżowania z ulicą Jana Kazimierza. Stoi tam stary tramwaj z 1955 roku w kolorze pomarańczowym.

Fontanna Potop

W parku imienia Kazimierza Wielkiego zobaczyć można efektowną i monumentalną fontannę Potop. Powstała w 1904 roku, ale wtedy znajdowała się w ogrodzie rezydencji bydgoskiej.

Fontanna – według jej autora Ferdynanda Lepckego – nawiązuje do biblijnego potopu i składa się z trzech części. W centrum stoi mężczyzna, podtrzymujący omdlewającą kobietę. Próbuje wciągnąć na skałę drugiego mężczyznę. Niżej leży kobieta, która umarła z wyczerpania, obok niej widać uratowane dziecko. Blisko dziecka wdrapuje się lew. Drugą część fontanny stanowi niedźwiedzica, która w paszczy trzyma martwe ciało małego niedźwiadka. Trzeci element przedstawia natomiast człowieka walczącego z wężem morskim.

Kanał Bydgoski

Odwiedzając Bydgoszcz warto zwrócić uwagę na Kanał Bydgoski. Ma długość 26,77 kilometra i połączył Bydgoszcz z Nakłem. Powstał w latach 1773-1774.

Idealnym miejscem do spaceru jest jego nieczynny fragment, nazywany Starym Kanałem Bydgoskim. Wzdłuż niego usytuowane są planty porośnięte drzewami. Tuż obok położona jest najstarsza bydgoska nekropolia – Cmentarz Starofarny.ZOBACZ TEŻ > Bydgoszcz, Toruń, a może Mysia Wieża? Pokaż nam, co warto zobaczyć w woj. kujawsko-pomorskim

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości