Gdańsk – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i miejsca do zwiedzenia

Aktualizacja:
[object Object]
Tropikalne upały i egzotyczne choroby. Tak może być nad Bałtykiem w 2050 rokuFakty TVN
wideo 2/15

Gdańsk to nie tylko Długi Targ, Żuraw i Fontanna Neptuna. Będąc w tym historycznym mieście warto wybrać się również do Parku Oliwskiego, zobaczyć Falowce na Przymorzu czy przespacerować się bastionami w opływie Motławy. Podpowiadamy, co można zwiedzić w Gdańsku i gdzie wypocząć.

Główną atrakcją turystyczną Gdańska jest Trakt Królewski. Tam można zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki miasta.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany koroną miasta Gdańska, to największa ceglana gotycka świątynia w Europie.Długim Pobrzeżem warto przespacerować się wieczorem – to wtedy zdjęcia będą najbardziej klimatyczne.

Nieoczywistymi atrakcjami Gdańska są między innymi falowce czy bastiony w opływie Motławy.Na będącej częścią Gdańska Wyspie Sobieszewskiej łączna długość plaż to aż 11 km. Droga Królewska, Trakt Królewski Przejście Drogą Królewską, czyli ulicą Długą i Długim Targiem, gwarantuje możliwość zobaczenia wszystkich głównych zabytków w Gdańsku. Trasa zaczyna się przy Bramie Wyżynnej, a kończy przy Zielonej Bramie. Przy ulicy Długiej zobaczyć można typowe dla Gdańska kamienice o wąskich fasadach zwieńczonych szczytami lub attykami. Budynki są bogato zdobione herbami, figurami alegorycznymi i antycznymi postaciami. Długi Targ to natomiast miejsce, gdzie wzniesiono najważniejsze budynki – Ratusz i Dwór Artusa.

ZOBACZ TEŻ: Odkrywaj województwo pomorskie z Reporterami 24

Ratusz Głównego Miasta

Dawniej była to siedziba władz miasta. Budowano ją w latach 1379-1492. Ratusz stoi u zbiegu Długiego Targu i ulicy Długiej. Hełm wieży zwieńczony jest metalowym, złoconym posągiem króla Zygmunta Augusta. Na południowo-wschodniej części wieży (narożnik przy zbiegu ulic Długiej i Kramarskiej) zobaczyć można również zegar słoneczny. Powstał w drugiej połowie XVI wieku.

Dwór Artusa

Spacerując Długim Targiem, nie sposób nie zauważyć okazałego budynku – Dworu Artusa. Budynki tego typu powstawały w całej Europie i były miejscami spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników. Wzorowano je na legendarnym Okrągłym Stole rycerzy króla Artura. Dwór po pożarze w 1552 roku otrzymał nową fasadę.

Fontanna Neptuna

Przed Dworem Artusa od 1633 roku stoi niekwestionowany symbol Gdańska – Fontanna Neptuna. Autorem projektu był Abraham van den Blocke. W XVIII wieku fontanna została nieco zmodyfikowana i odnowiona w stylu rokoko. Neptun, bóg mórz i oceanów, jest nawiązaniem do połączenia Gdańska z morzem.

Neptun i starówka w GdańskuShutterstock

Brama Żuraw

Podczas spaceru nad Motławą na pewno zwrócisz uwagę na wielką drewnianą budowlę – będzie to żuraw, największy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Służył do przeładowywania towarów i balastu na statki, pełnił również funkcję bramy miejskiej. Wygląd, jaki możemy oglądać obecnie, uzyskano w latach 1442–1444. Po pożarze z 1945 roku odbudowano go w latach 50.

Długie Pobrzeże

Po zobaczeniu Żurawia warto przespacerować się Długim Pobrzeżem, czyli jedyną nadwodną ulicą Gdańska znaną już w XIV wieku. Teraz pełni funkcję deptaka, który ciągnie się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Dawniej miejsce to nazywane było Długim Mostem.

Miejsce to jest wyjątkowo fotogeniczne. Zwłaszcza wieczorem, kiedy światła odbijają się od powierzchni Motławy.

Gdańsk

Bazylika Mariacka

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany koroną miasta Gdańska, to największa ceglana gotycka świątynia w Europie. Bazylika powstawała przez 159 lat, w latach 1343-1502. Oprócz zwiedzenia świątyni warto wejść na jej 82-metrową wieżę, która jest jednocześnie dzwonnicą. By dotrzeć na wieńczący ją taras widokowy, trzeba pokonać kręte schody o 409 stopniach.

Ulica Mariacka

Bezpośrednio od Bazyliki Mariackiej odchodzi ulica Mariacka. Charakteryzuje się niepowtarzalnym, romantycznym klimatem. Ciągnie się od bazyliki do Bramy Mariackiej. To miejsce idealne na spokojny spacer wśród kamienic.

Molo w Gdańsku Brzeźnie

Wizytę w Gdańsku można połączyć ze spacerem po molo. Molo w Brzeźnie powstało w 1900 roku i początkowo miało 100 metrów długości. W okresie międzywojennym rozrosło się do 215 metrów. Przed I wojną światową można było tam dojechać linią tramwajową. W trakcie wojny zostało rozebrane, później odbudowane i ponownie zniszczone w 1945 roku.

Ostatecznie molo zostało zbudowane przy ulicy Jantarowej (pierwotnie było przedłużeniem ulicy Zdrojowej) w latach 1993-1996.

Park im. Ronalda Reagana

Na miejscu tymczasowych ogródków działkowych powstał w latach 2003-2006 park o powierzchni 85 hektarów. Ten ogromny teren nazwano Parkiem im. Ronalda Reagana. Rozciąga się w zachodniej części pasa nadmorskiego od Brzeźna po Jelitkowo. Znajduje się w nim około pięć i pół kilometra ścieżek dla pieszych i rowerów, pięć placów zabaw, place rekreacyjne, wypoczynkowe i górka saneczkowa.

Co zobaczyć w Gdańsku? Archikatedra Oliwska

Jedną z dzielnic Gdańska wartą odwiedzin jest Oliwa. To tam znajduje się Archikatedra Oliwska, czyli Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, który wzniesiono w XIII wieku. Była to świątynia cysterska. W 1350 roku odbudowano ją w stylu gotyckim i w tej formie – bez większych zmian – dotrwała do obecnych czasów.

Park Oliwski

W pobliżu Katedry Oliwskiej na powierzchni ponad 11 hektarów rozciąga się Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Powstał w XVIII wieku na terenie ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Jego wygląd zmieniał się na przestrzeni lat.

Obecnie w Parku Oliwskim zobaczyć można ogród skalny, oranżerię, groty szeptów i kaskadę Potoku Oliwskiego, 112-metrową aleję strzyżonych lip, którą cystersi nazywali Drogą do wieczności, oraz aleję grabową.

Wyjątkowo ciekawe są groty szeptów. Kiedy osoba stojąca w jednej grocie mówi półszeptem, druga osoba – stojąca w drugiej grocie – doskonale ją słyszy. Nie usłyszy ich jednak nikt, kto stoi na zewnątrz.

Park Oliwski w Gdańskukawkin/shutterstock.com

Westerplatte Będąc w Gdańsku trudno pominąć Westerplatte, czyli półwysep przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. To symbol wybuchu II wojny światowej.

Obecnie na 20-metrowym kopcu stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża, który kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. W okolicy pomnika zobaczyć można wiele zachowanych obiektów. To między innymi wartownie i koszary.

Most Miłości

Jest to tak naprawdę Most Chlebowy, który zbudowany został około 1350 roku. Łączy ulice Kowalską i Korzenną. Nazwę Most Chlebowy zawdzięcza znajdującym się na nim od XIV wieku budynkom, w których sprzedawano chleb. W ostatnich latach zyskał miano Mostu Miłości, na którego balustradach zakochani wieszają kłódki z inicjałami.

Gdańsk – atrakcje turystyczne: falowce na Przymorzu

Na gdańskim Przymorzu znajdzie się również atrakcja dla fanów nowożytnej architektury. To właśnie w tej dzielnicy stoi siedem z ośmiu gdańskich falowców. Najbardziej wyróżnia się ten przy ul. Obrońców Wybrzeża. Jest najprawdopodobniej najdłuższym tego typu budynkiem w Polsce.

Falowiec to typ budynku, który przypomina falę. Wejścia do mieszkań znajdują się w galeriach. Falowiec z ul. Obrońców Wybrzeża powstawał w latach 1970-1973. Liczy aż 860 metrów długości, ma 32 metry wysokości, 10 pięter, 16 klatek schodowych i 1792 mieszkania.

Ciekawe miejsca w Gdańsku: bastiony w opływie Motławy

Tereny te nie są aż tak popularne wśród turystów, chociaż leżą dość blisko ścisłego centrum. Jednak naprawdę warto je odwiedzić – zwłaszcza, jeżeli zależy ci na ciszy, spokoju, zieleni i wodzie. Obszar tego parku to aż 12 hektarów.

Można tam pospacerować po nowożytnych fortyfikacjach zamienionych w tereny parkowe. Zachowane zostały bastiony św. Gertrudy, Żubr, Wilk, Wyskok, Miś i Królik. Obecnie są na nich place wypoczynkowe i punkty widokowe. To niesamowicie klimatyczne miejsce, o którym wielu turystów po prostu nie wie.

Wyspa Sobieszewska

To jedna z trzech wysp polskiego pobrzeża Bałtyku. Oddalona od centrum miasta o 15 minut jazdy samochodem, jest uważana za „gdańskie płuca”. W 1994 r. zyskała status wyspy ekologicznej, dzięki czemu jej przyroda jest zachowywana w naturalnym stanie. Wyspa Sobieszewska zajmuje 35 km kwadratowych. Łączna długość plaż na niej to aż 11 km. W rezerwatach Ptasi Raj oraz Mewia Łacha bytują tysiące gatunków ptaków.

Autor: aw

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek rano w części Polski padał śnieg, a zdjęcia i nagrania dokumentujące pogodę otrzymaliśmy na Kontakt24. Jak wynika z prognoz, w kolejnych dniach powinniśmy przygotować się na bardziej obfite zimowe opady.

Tu spadł śnieg. I idzie go więcej

Tu spadł śnieg. I idzie go więcej

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach pogoda będzie nie tylko nieprzyjemna, lecz także niebezpieczna. Spodziewamy się porywistego wiatru, który nadciągnie nad Polskę za sprawą głębokiego niżu Quiteria, opadów - również śniegu - oraz silnego ochłodzenia.

Poza groźnymi zjawiskami czeka nas odczuwalne ochłodzenie. Mróz chwyci za dnia

Poza groźnymi zjawiskami czeka nas odczuwalne ochłodzenie. Mróz chwyci za dnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem dróg i chodników. W części kraju w nocy i nad ranem we wtorek powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Obowiązują także ostrzeżenia przed silnym wiatrem i sztormem na Bałtyku.

Lód na drogach i sztorm na Bałtyku. Ostrzeżenia IMGW

Lód na drogach i sztorm na Bałtyku. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Supertajfun Man-yi przeszedł nad Filipinami. Żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, za każdym razem przynosząc niszczycielskie porywy wiatru i obfite opady. Pod wodą znalazły się całe miejscowości. Sytuację pogarsza fakt, że część dotkniętych regionów wciąż nie zakończyła sprzątania po poprzednich burzach.

Dwa uderzenia supertajfunu. "Wiatr był bardzo silny i upiornie wył"

Dwa uderzenia supertajfunu. "Wiatr był bardzo silny i upiornie wył"

Źródło:
Reuters, Rappler, CNN, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałek 18.11 na północy kraju spadnie deszcz ze śniegiem, śnieg, a w niektórych miejscach może również zagrzmieć. Na południu i wschodzie będzie deszczowo. Wiatr mocno się rozpędzi.

Pogoda na dziś - poniedziałek 18.11. Opady niemal wszędzie, a do tego porywisty wiatr

Pogoda na dziś - poniedziałek 18.11. Opady niemal wszędzie, a do tego porywisty wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę przetoczą się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. W południowo-wschodnich regionach będzie sypać obficie. Spodziewamy się też bardzo porywistego wiatru, a nawet burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Starship od firmy SpaceX, największa rakieta na świecie, ponownie wyruszy w przestrzeń pozaziemską. Lot orbitalny zaplanowano na wtorek. To szósty test systemu, który został zaprojektowany do transportu dużych ładunków na orbitę, a w przyszłości może pomóc nam także w kolonizacji Księżyca czy Marsa.

Największa rakieta świata znów wzbije się w przestrzeń kosmiczną

Największa rakieta świata znów wzbije się w przestrzeń kosmiczną

Źródło:
PAP, SpaceX

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7

Toprowcy w nocy z soboty na niedzielę sprowadzili z Rysów trójkę turystów, którzy schodząc utknęli na tak zwanej Grzędzie na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza. Ratownicy ostrzegają, że warunki w wysokich partiach Tatr są trudne, zalega warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia.

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Bangladesz walczy z najgorszą od lat epidemią dengi. W tym roku z powodu choroby zmarło ponad 400 osób. Wysoka temperatura i dłuższy sezon monsunowy powodują wzrost liczby infekcji, przez co szpitale borykają się z trudnościami, szczególnie na obszarach miejskich.

Najgorsza epidemia dengi od lat

Najgorsza epidemia dengi od lat

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Sara spowodowała w sobotę rozległe powodzie i zniszczenia infrastruktury w Hondurasie. Wielu mieszkańców w północnej części kraju zostało odciętych od świata. Zginęła jedna osoba, a kilkadziesiąt tysięcy odczuło skutki gwałtownej pogody.

"Usłyszałam ogromny hałas. Wyjrzałam za okno i zobaczyłam, że most runął"

"Usłyszałam ogromny hałas. Wyjrzałam za okno i zobaczyłam, że most runął"

Źródło:
Reuters, NHC

W ciągu ostatnich kilku tygodni u wybrzeży Morza Kaspijskiego, największego jeziora na świecie, na południowym zachodzie Kazachstanu znaleziono ponad tysiąc martwych fok kaspijskich. Nie wiadomo dokładnie, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Władze prowadzą badania.

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Źródło:
PAP, kt.kz, azathabar.com, lada.kz

Jadąc do pracy, Reporter24 ze śląskiej Żernicy miał okazję podziwiać zwierzę, które niewielu z nas spotyka na swojej drodze. Pan Patryk trafił na białego daniela, który biegł wzdłuż jezdni.

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

Źródło:
Kontkt24

Kilkaset dróg i ulic w portugalskim regionie Algarve zostało zalanych po przejściu fali intensywnych opadów deszczu. Podtopienia wystąpiły też w popularnych wśród turystów kurortach Albufeira oraz Monte Gordo, gdzie potwierdzono liczne przypadki zalania domów, piwnic oraz garaży.

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Źródło:
PAP, IPMA, Portugal Resident

W ubiegłą noc na niebie górował tzw. Księżyc Bobrów. Była to zarazem ostatnia superpełnia w tym roku, czyli sytuacja, kiedy nasz naturalny satelita wydaje się być większy i jaśniejszy niż zwykle. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcia Srebrnego Globu. To jednak nie koniec wyjątkowych wydarzeń. W ten weekend czeka nas także noc spadających gwiazd.

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, CNN

- Szkolenie zaczyna przyspieszać, będzie go coraz więcej, coraz bardziej szczegółowe, aż do samej misji. Przez ostatnie trzy miesiące trenowaliśmy różne scenariusze awaryjne - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Sławosz Uznański. Polak w przyszłym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Źródło:
TVN24 BiS, tvnmeteo.pl

Badania dziury ozonowej nad Antarktydą wykazały, że jej tegoroczny rozmiar był siódmym najmniejszym od 1992 roku, kiedy zaczął obowiązywać Protokół montrealski. Naukowcy mówią o pozytywnym działaniu podjętych w ostatnich latach środków naprawczych i szacują, kiedy może nastąpić całkowita jej regeneracja.

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Źródło:
NOAA

28-letni obywatel Korei Południowej został zatrzymany przez służby lotniska w stolicy Peru. Mężczyzna próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z ponad 400 żywymi pająkami i wijami ukrytymi pod ubraniem, by polecieć do Korei Południowej. Jak przekazały służby, wszystkie należały do niebezpiecznych i silnie jadowitych gatunków.

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Źródło:
Reuters

Kiedy Aaron Ricks, mieszkaniec Scottsdale w amerykańskim stanie Arizona, zrobił sobie przerwę na lunch w środę 13 listopada, zauważył, że coś zwisa z okolic silnika jego samochodu. Był to wąż, który prawdopodobnie był czyimś zwierzęciem domowym.

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

Źródło:
FOX10, CNN

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Sytuacja pogodowa w Maladze powoli stabilizuje się. Dzień wcześniej te regiony Hiszpanii nawiedziły ulewy. Trwa akcja sprzątania ulic, które znalazły się pod wodą, a szkoły od piątku mają wznowić lekcje. Policja pokazała nagrania z ulic zalanego miasta. Minionej nocy cztery tysiące osób spędziło noc poza domem po ewakuacji.

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl, TVE

Niektórzy mieszkańcy naszego kraju 11 listopada mogli zobaczyć na niebie białą smugę, a inni usłyszeli głośny huk. Nad Polską pojawił się bolid, czyli bardzo jasny meteor. Trwa sprawdzanie, czy fragmenty kosmicznej skały mogły spaść na Ziemię.

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Źródło:
skytinel.com

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian