Gdańsk – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i miejsca do zwiedzenia

Aktualizacja:
[object Object]
Tropikalne upały i egzotyczne choroby. Tak może być nad Bałtykiem w 2050 rokuFakty TVN
wideo 2/15

Gdańsk to nie tylko Długi Targ, Żuraw i Fontanna Neptuna. Będąc w tym historycznym mieście warto wybrać się również do Parku Oliwskiego, zobaczyć Falowce na Przymorzu czy przespacerować się bastionami w opływie Motławy. Podpowiadamy, co można zwiedzić w Gdańsku i gdzie wypocząć.

Główną atrakcją turystyczną Gdańska jest Trakt Królewski. Tam można zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki miasta.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany koroną miasta Gdańska, to największa ceglana gotycka świątynia w Europie.Długim Pobrzeżem warto przespacerować się wieczorem – to wtedy zdjęcia będą najbardziej klimatyczne.

Nieoczywistymi atrakcjami Gdańska są między innymi falowce czy bastiony w opływie Motławy.Na będącej częścią Gdańska Wyspie Sobieszewskiej łączna długość plaż to aż 11 km. Droga Królewska, Trakt Królewski Przejście Drogą Królewską, czyli ulicą Długą i Długim Targiem, gwarantuje możliwość zobaczenia wszystkich głównych zabytków w Gdańsku. Trasa zaczyna się przy Bramie Wyżynnej, a kończy przy Zielonej Bramie. Przy ulicy Długiej zobaczyć można typowe dla Gdańska kamienice o wąskich fasadach zwieńczonych szczytami lub attykami. Budynki są bogato zdobione herbami, figurami alegorycznymi i antycznymi postaciami. Długi Targ to natomiast miejsce, gdzie wzniesiono najważniejsze budynki – Ratusz i Dwór Artusa.

ZOBACZ TEŻ: Odkrywaj województwo pomorskie z Reporterami 24

Ratusz Głównego Miasta

Dawniej była to siedziba władz miasta. Budowano ją w latach 1379-1492. Ratusz stoi u zbiegu Długiego Targu i ulicy Długiej. Hełm wieży zwieńczony jest metalowym, złoconym posągiem króla Zygmunta Augusta. Na południowo-wschodniej części wieży (narożnik przy zbiegu ulic Długiej i Kramarskiej) zobaczyć można również zegar słoneczny. Powstał w drugiej połowie XVI wieku.

Dwór Artusa

Spacerując Długim Targiem, nie sposób nie zauważyć okazałego budynku – Dworu Artusa. Budynki tego typu powstawały w całej Europie i były miejscami spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników. Wzorowano je na legendarnym Okrągłym Stole rycerzy króla Artura. Dwór po pożarze w 1552 roku otrzymał nową fasadę.

Fontanna Neptuna

Przed Dworem Artusa od 1633 roku stoi niekwestionowany symbol Gdańska – Fontanna Neptuna. Autorem projektu był Abraham van den Blocke. W XVIII wieku fontanna została nieco zmodyfikowana i odnowiona w stylu rokoko. Neptun, bóg mórz i oceanów, jest nawiązaniem do połączenia Gdańska z morzem.

Neptun i starówka w GdańskuShutterstock

Brama Żuraw

Podczas spaceru nad Motławą na pewno zwrócisz uwagę na wielką drewnianą budowlę – będzie to żuraw, największy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Służył do przeładowywania towarów i balastu na statki, pełnił również funkcję bramy miejskiej. Wygląd, jaki możemy oglądać obecnie, uzyskano w latach 1442–1444. Po pożarze z 1945 roku odbudowano go w latach 50.

Długie Pobrzeże

Po zobaczeniu Żurawia warto przespacerować się Długim Pobrzeżem, czyli jedyną nadwodną ulicą Gdańska znaną już w XIV wieku. Teraz pełni funkcję deptaka, który ciągnie się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Dawniej miejsce to nazywane było Długim Mostem.

Miejsce to jest wyjątkowo fotogeniczne. Zwłaszcza wieczorem, kiedy światła odbijają się od powierzchni Motławy.

Gdańsk

Bazylika Mariacka

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazywany koroną miasta Gdańska, to największa ceglana gotycka świątynia w Europie. Bazylika powstawała przez 159 lat, w latach 1343-1502. Oprócz zwiedzenia świątyni warto wejść na jej 82-metrową wieżę, która jest jednocześnie dzwonnicą. By dotrzeć na wieńczący ją taras widokowy, trzeba pokonać kręte schody o 409 stopniach.

Ulica Mariacka

Bezpośrednio od Bazyliki Mariackiej odchodzi ulica Mariacka. Charakteryzuje się niepowtarzalnym, romantycznym klimatem. Ciągnie się od bazyliki do Bramy Mariackiej. To miejsce idealne na spokojny spacer wśród kamienic.

Molo w Gdańsku Brzeźnie

Wizytę w Gdańsku można połączyć ze spacerem po molo. Molo w Brzeźnie powstało w 1900 roku i początkowo miało 100 metrów długości. W okresie międzywojennym rozrosło się do 215 metrów. Przed I wojną światową można było tam dojechać linią tramwajową. W trakcie wojny zostało rozebrane, później odbudowane i ponownie zniszczone w 1945 roku.

Ostatecznie molo zostało zbudowane przy ulicy Jantarowej (pierwotnie było przedłużeniem ulicy Zdrojowej) w latach 1993-1996.

Park im. Ronalda Reagana

Na miejscu tymczasowych ogródków działkowych powstał w latach 2003-2006 park o powierzchni 85 hektarów. Ten ogromny teren nazwano Parkiem im. Ronalda Reagana. Rozciąga się w zachodniej części pasa nadmorskiego od Brzeźna po Jelitkowo. Znajduje się w nim około pięć i pół kilometra ścieżek dla pieszych i rowerów, pięć placów zabaw, place rekreacyjne, wypoczynkowe i górka saneczkowa.

Co zobaczyć w Gdańsku? Archikatedra Oliwska

Jedną z dzielnic Gdańska wartą odwiedzin jest Oliwa. To tam znajduje się Archikatedra Oliwska, czyli Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, który wzniesiono w XIII wieku. Była to świątynia cysterska. W 1350 roku odbudowano ją w stylu gotyckim i w tej formie – bez większych zmian – dotrwała do obecnych czasów.

Park Oliwski

W pobliżu Katedry Oliwskiej na powierzchni ponad 11 hektarów rozciąga się Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Powstał w XVIII wieku na terenie ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Jego wygląd zmieniał się na przestrzeni lat.

Obecnie w Parku Oliwskim zobaczyć można ogród skalny, oranżerię, groty szeptów i kaskadę Potoku Oliwskiego, 112-metrową aleję strzyżonych lip, którą cystersi nazywali Drogą do wieczności, oraz aleję grabową.

Wyjątkowo ciekawe są groty szeptów. Kiedy osoba stojąca w jednej grocie mówi półszeptem, druga osoba – stojąca w drugiej grocie – doskonale ją słyszy. Nie usłyszy ich jednak nikt, kto stoi na zewnątrz.

Park Oliwski w Gdańskukawkin/shutterstock.com

Westerplatte Będąc w Gdańsku trudno pominąć Westerplatte, czyli półwysep przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. To symbol wybuchu II wojny światowej.

Obecnie na 20-metrowym kopcu stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża, który kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. W okolicy pomnika zobaczyć można wiele zachowanych obiektów. To między innymi wartownie i koszary.

Most Miłości

Jest to tak naprawdę Most Chlebowy, który zbudowany został około 1350 roku. Łączy ulice Kowalską i Korzenną. Nazwę Most Chlebowy zawdzięcza znajdującym się na nim od XIV wieku budynkom, w których sprzedawano chleb. W ostatnich latach zyskał miano Mostu Miłości, na którego balustradach zakochani wieszają kłódki z inicjałami.

Gdańsk – atrakcje turystyczne: falowce na Przymorzu

Na gdańskim Przymorzu znajdzie się również atrakcja dla fanów nowożytnej architektury. To właśnie w tej dzielnicy stoi siedem z ośmiu gdańskich falowców. Najbardziej wyróżnia się ten przy ul. Obrońców Wybrzeża. Jest najprawdopodobniej najdłuższym tego typu budynkiem w Polsce.

Falowiec to typ budynku, który przypomina falę. Wejścia do mieszkań znajdują się w galeriach. Falowiec z ul. Obrońców Wybrzeża powstawał w latach 1970-1973. Liczy aż 860 metrów długości, ma 32 metry wysokości, 10 pięter, 16 klatek schodowych i 1792 mieszkania.

Ciekawe miejsca w Gdańsku: bastiony w opływie Motławy

Tereny te nie są aż tak popularne wśród turystów, chociaż leżą dość blisko ścisłego centrum. Jednak naprawdę warto je odwiedzić – zwłaszcza, jeżeli zależy ci na ciszy, spokoju, zieleni i wodzie. Obszar tego parku to aż 12 hektarów.

Można tam pospacerować po nowożytnych fortyfikacjach zamienionych w tereny parkowe. Zachowane zostały bastiony św. Gertrudy, Żubr, Wilk, Wyskok, Miś i Królik. Obecnie są na nich place wypoczynkowe i punkty widokowe. To niesamowicie klimatyczne miejsce, o którym wielu turystów po prostu nie wie.

Wyspa Sobieszewska

To jedna z trzech wysp polskiego pobrzeża Bałtyku. Oddalona od centrum miasta o 15 minut jazdy samochodem, jest uważana za „gdańskie płuca”. W 1994 r. zyskała status wyspy ekologicznej, dzięki czemu jej przyroda jest zachowywana w naturalnym stanie. Wyspa Sobieszewska zajmuje 35 km kwadratowych. Łączna długość plaż na niej to aż 11 km. W rezerwatach Ptasi Raj oraz Mewia Łacha bytują tysiące gatunków ptaków.

Autor: aw

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed wysoką temperaturą, która w weekend miejscami może osiągnąć 32 stopnie w cieniu. Prognozują także burze, które mogą być na tyle gwałtowne, że wyrządzą szkody.

Weekend pod znakiem groźnej pogody. Ostrzeżenia IMGW przed upałem i burzami

Weekend pod znakiem groźnej pogody. Ostrzeżenia IMGW przed upałem i burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

W sobotę Polska znajdzie się w ciepłym wycinku niżu, przez co temperatura wzrośnie miejscami do 33 stopni. W niedzielę sytuacja pogodowa ulegnie zmianie. - Chłodny front, który w sobotę będzie nad Niemcami, przemieści się w niedzielę nad Polskę - mówił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Dodał, że za chłodnym frontem napłynie zimniejsze powietrze.

"To będzie bardzo intensywna, ale krótka wizyta gorącego powietrza"

"To będzie bardzo intensywna, ale krótka wizyta gorącego powietrza"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Beryl jest obecnie huraganem trzeciej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Przyniesie intensywne opady deszczu półwyspowi Jukatan, gdzie może dojść do powodzi i osunięć ziemi. Żywioł uderzył już w Kajmany i Jamajkę, siał też spustoszenie na południowo-wschodnich Karaibach.

"Musimy podjąć ekstremalne środki ostrożności"

"Musimy podjąć ekstremalne środki ostrożności"

Źródło:
CNN, Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 5.07 upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. Pod koniec dnia miejscami możliwe są też burze. Termometry wskażą do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 5.07. Niewielki deszcz w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 5.07. Niewielki deszcz w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach pogoda w Polsce ulegnie diametralnej zmianie. W weekend wróci do nas upał, a wraz z nim pojawią się burze z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Na początku nowego tygodnia także będzie gorąco.

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Kalifornia zmaga się z pożarami. Dla blisko 30 tysięcy mieszkańców wydano nakazy ewakuacji. Władze zaapelowały do mieszkańców, aby nie odpalali fajerwerków z okazji Dnia Niepodległości. Sytuację utrudnia gorąca, sucha i wietrzna pogoda.

Blisko 30 tysięcy Kalifornijczyków z nakazami ewakuacji

Blisko 30 tysięcy Kalifornijczyków z nakazami ewakuacji

Źródło:
CBS News, BBC News, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

W hiszpańskiej Andaluzji żar leje się z nieba. W czwartek termometry mogą pokazać miejscami nawet 43 stopnie Celsjusza. Jest tak gorąco, że pracownicy Czerwonego Krzyża rozdają wentylatory, aby pomóc biedniejszym ludziom w walce z upałami.

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

Źródło:
ENEX,larazon.es

W środę 3 lipca rozpoczął się Open'er Festival 2024. W ciągu kilku najbliższych dni na lotnisku Gdynia-Kosakowo pojawi się wielu znanych artystów. Sprawdź, jakie aury mogą się spodziewać uczestnicy festiwalu w kolejnych dniach.

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Położony na włoskiej wyspie wulkan Stromboli uaktywnił się i wyrzucił w powietrze fontannę lawy. W wyniku tego zdarzenia część krateru się zawaliła. To jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Źródło:
Reuters,volcanodiscovery.com

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła Kosmosu. W środę odbył się lot testowy, w którym urządzenie osiągnęło zamierzony pułap. To pierwszy tego typu sprzęt wykorzystujący przyjazny dla środowiska materiał napędowy.

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Źródło:
PAP Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

U północnych wybrzeży Australii trwają gorączkowe poszukiwania 12-letniego dziecka, które zaginęło podczas pływania. Policja podejrzewa, że mogło zostać zaatakowane przez krokodyla.

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Źródło:
BBC, Sky News, ABC Australia

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Kos szalał na początku tygodnia pożar, który doprowadził do ewakuacji ludności. Żywioł udało się opanować. To, jak wyglądała sytuacja na miejscu z perspektywy turysty z Polski, opowiadał na antenie TVN24 pan Wojciech.

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Źródło:
PAP, "Guardian"

Miejscowość Cogne w Dolinie Aosty na północy Włoch została w weekend poważnie dotknięta skutkami powodzi wywołanej ulewnym deszczem. Dojazd do miejsca jest utrudniony, bo zniszczona jest jedyna droga łącząca je z doliną. Włoska minister zapowiedziała sprowadzanie tam turystów za pomocą śmigłowca, co spotkało się z falą krytyki.

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Źródło:
PAP

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP