Warszawa – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

[object Object]
Puszczyki w warszawskim parkuKontakt 24/Krzysztof Podgórzak
wideo 2/27

Co zobaczyć w Warszawie? Chciałoby się odpowiedzieć – wszystko. W stolicy Polski jest tak wiele miejsc wartych odwiedzenia, że podczas krótkiej wycieczki nie da się ich wszystkich odkryć. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne i co zwiedzić w Warszawie.

Mając niewiele czasu w Warszawie, warto zobaczyć zabytki usytuowane wzdłuż Traktu Królewskiego.

W Warszawie można odpocząć w wielu parkach – m.in. w Łazienkach Królewskich, Parku Saskim czy Parku Ujazdowskim.

Jeżeli szukasz innego klimatu niż typowo wielkomiejski, możesz wybrać się na prawą stronę Wisły i zwiedzić Pragę.

Co zobaczyć w Warszawie? Stare Miasto

Warszawskie Stare Miasto to obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania stolicy. W trakcie II wojny światowej, a zwłaszcza Powstania Warszawskiego, jego znaczna część (około 90 proc.) została zniszczona. Po wojnie dokonano rekonstrukcji Starówki na podstawie dawnych planów i badań historycznych. Zrobiono to z takim pietyzmem, że w 1980 roku została wpisana na listę UNESCO.

Spacer warto zacząć na Placu Zamkowym. To tam stoi Kolumna Zygmunta III Wazy – króla, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Jeżeli chcesz znaleźć dobry punkt orientacyjny na Starym Mieście, to najlepszym będzie właśnie kolumna Zygmunta. Po obejrzeniu pomnika warto zwrócić uwagę na Zamek Królewski. To dawna siedziba władców Polski. W środku możesz zwiedzić królewskie apartamenty, odtworzone zostały również ogrody.

Z Placu Zamkowego spacerem dotrzesz na Rynek Starego Miasta. Historia tego miejsca sięga XIII i XIV wieku. Było ważnym placem w życiu miasta – odbywały się tu różne uroczystości, jarmarki, ale także tutaj dokonywano publicznych egzekucji. Dzisiaj to miejsce tętni życiem. Latem restauratorzy zapraszają do ogródków, zimą można tu podziwiać choinkę i niezwykłe iluminacje.

Warszawa/StarówkaShutterstock

Na samym środku Rynku zobaczysz symbol Warszawy – Syrenkę. Nie jest to jedyna Syrenka w stolicy, ale należy do dwóch najpopularniejszych. Drugą najsłynniejszą Syrenkę napotkasz nad Wisłą, obok Mostu Świętokrzyskiego.

Co zwiedzić w Warszawie? Barbakan i Nowe Miasto

Zanim ruszysz dalej lubianą przez turystów ścieżką w kierunku Barbakanu, przejdź z Rynku na ulicę Krzywe Koło, następnie we wciśniętą między dwa budynki wąską uliczkę Kamienne Schodki. Miejsce to najbardziej klimatyczne jest w nocy, oświetlone blaskiem latarni. Możesz również ulicą Celną dojść do Gnojnej Góry, czyli punktu widokowego, z którego zobaczysz panoramę Wisły i prawą część miasta. Gnojna Góra swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się w tym miejscu wysypisku śmieci i miejskich nieczystości, które funkcjonowało do 1844 roku.

Teraz warto cofnąć się do Barbakanu. Wybudowany został około 1548 roku i był elementem warszawskich murów obronnych. Teraz to miejsce lubiane przez artystów. Kiedy miniesz bramę i przejdziesz ulicą Nowomiejską, a następnie Freta, dotrzesz do Rynku Nowego Miasta. Nowe Miasto powstało z dość prozaicznej przyczyny – Stare Miasto było po prostu za ciasne. Rynek powstał na przełomie XIV i XV wieku. Ulicą Kościelną dojdziesz stamtąd do schodów, którymi trafisz do Multimedialnego Parku Fontann, gdzie odbywają się pokazy „woda-światło-dźwięk”.

Co warto zobaczyć w Warszawie? Trakt Królewski

Dobrym pomysłem na spędzenie dnia w Warszawie jest spacer Traktem Królewskim. Trakt zaczyna się na Placu Zamkowym i prowadzi Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, ulicą Belwederską, Sobieskiego aż do Wilanowa. Po drodze zobaczyć można wiele pałaców, rezydencji, kościołów, mieszczańskich kamienic, parków oraz pomników. Pomnik Adama Mickiewicza Na Krakowskim Przedmieściu ustawiony został 4,5-metrowy posąg Adama Mickiewicza wraz z kolumną i cokołem. Pomnik odsłonięto w 1898 roku w setną rocznicę urodzin poety. Podczas II wojny światowej pomnik został wywieziony do Rzeszy. Zrekonstruowany obiekt odsłonięto w 1950 roku.

Pałac Prezydencki

To największy warszawski pałac, a zarazem jeden z niewielu budynków należących dziś do władz państwa, który nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Od 1994 roku jest siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Grób Nieznanego Żołnierza

Przy Pałacu Prezydenckim warto zboczyć z głównego traktu i skręcić w ulicę Ossolińskich. Dojdziesz nią do Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj znajdował się Pałac Saski, który został zniszczony po upadku Powstania Warszawskiego. Obecnie na Placu Piłsudskiego zobaczysz Grób Nieznanego Żołnierza, który powstał ku czci poległych w walce o niepodległość. Są tam również między innymi pomnik Józefa Piłsudskiego, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej i pomnik Lecha Kaczyńskiego. Za Grobem Nieznanego Żołnierza rozciąga się Ogród Saski. W nim również poza miejscami do odpoczynku znajdziesz wiele ciekawych obiektów. Są to między innymi:

- barokowe rzeźby muz i cnót;

- okazała fontanna;

- wodozbiór, który położony jest malowniczo nad stawem;

- zegar słoneczny.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Po powrocie na Trakt Królewski, przy siedzibie Polskiej Akademii Nauk, zobaczysz pomnik Mikołaja Kopernika. Powstał z inicjatywy Stanisława Staszica w 1830 roku. Warto rozejrzeć się również wokół pomnika, ponieważ na placyku znajduje się model Układu Słonecznego. Planety, które w nim widać, początkowo były matowe, jednak z czasem wypolerowały je stopy przechodniów.

Plac Trzech Krzyży

Po spacerze Nowym Światem dotrzesz do Ronda Charles’a de Gaulle’a. Potoczna nazwa tego miejsca to po prostu „Palma” – od stojącego tu artystycznego projektu Joanny Rajkowskiej „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”. Kiedy miniesz palmę i będziesz kontynuować spacer Nowym Światem, trafisz na Plac Trzech Krzyży. Plac swoją nazwę zawdzięcza krzyżom na kolumnach, które widać w pobliżu kościoła św. Aleksandra. Tuż przy krzyżach stoi figura św. Jana Nepomucena. Sam kościół św. Aleksandra zbudowany został na wzór Panteonu.

Park Ujazdowski

Kierując się z Placu Trzech Krzyży Alejami Ujazdowskimi dotrzesz do Parku Ujazdowskiego. Zajmuje on powierzchnię 5,7 hektara, a zaprojektowany został w 1893 roku jako park miejski. To dobre miejsce do odwiedzenia z dziećmi, ponieważ w parku znajduje się okazałych rozmiarów plac zabaw. Jest tam również wiele ciekawych obiektów: staw z pergolą, liczne rzeźby, waga osobowa, aleja kasztanowa, pomniki przyrody.

Łazienki Królewskie

Ten zespół pałacowo-ogrodowy to prawdziwa wizytówka Warszawy. Łazienki Królewskie założone zostały w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zajmują powierzchnię około 76 hektarów. Mnóstwo tu ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Najważniejszym jest klasycystyczny Pałac na Wodzie, który z lądem połączony jest dwoma mostami. Na wodzie znajduje się również scena Amfiteatru. Warto obejrzeć też inne budynki: Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki i Biały Dom. Podczas spaceru ścieżkami i alejkami zwróć uwagę na ogrody w różnym stylu: Ogród Królewski (XVIII w.), Ogród Romantyczny (XIX w.), Ogród Modernistyczny (XX w.) i Ogród Chiński, gdzie latem organizowany jest festiwal lampionów.

Warszawa/Pałac na Wyspie w Łazienkach Shutterstock

Pałac Króla Jana III w Wilanowie

Na samym końcu Traktu Królewskiego – tam już trzeba dojechać – wznosi się barokowy pałac w Wilanowie. Zbudowany został w latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery. Dziś mieści się tu muzeum. Wokół pałacu rozciąga się malowniczy ogród.

Atrakcje turystyczne w Warszawie – Pałac Kultury i Nauki

Trakt Królewski to oczywiście nie wszystko, co można zobaczyć w Warszawie. Jednym z pierwszych ważnych obiektów, które zobaczysz podczas wizyty w stolicy, będzie najpewniej Pałac Kultury i Nauki. Znajduje się w ścisłym centrum miasta i widać go z wielu zakątków stolicy. Jest dobrym punktem orientacyjnym. Pałac wybudowany został w latach 1952-1955 i był „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Z tarasu widokowego na wysokości 114 metrów podziwiać można panoramę Warszawy.

Ciekawe miejsca w Warszawie – Bulwary nad Wisłą

Latem jednym z ulubionych miejsc mieszkańców stolicy jest wybrzeże Wisły. Na lewym brzegu wybudowane zostały bulwary. To dobre miejsce na spacer czy odpoczynek w gronie znajomych. Znajdziesz tam altany z leżakami i siedziska z konarów drzew, punkt widokowy i mini plażę z wiklinowymi koszami. Jest też wodny plac zabaw dla najmłodszych, fontanny i trampoliny. Wieczorami odbywają się tu koncerty i imprezy, akcje artystyczne i spotkania. O Bulwarach Wiślanych mówi się, że to największy klub Warszawy.

Warszawa/bulwary nad WisłąShutterstock

Warszawska Praga

Jeżeli chcesz poczuć klimat trochę innej Warszawy, uznawanej przez wielu warszawiaków za tę najbardziej autentyczną, wybierz się na Pragę Północ. Ta część miasta nie została zburzona podczas wojny. Można tu spacerować historycznymi ulicami, na słynnej Ząbkowskiej poczuć „warsiawskie” klimaty, zjeść legendarne pyzy na Brzeskiej, na praskich podwórkach obejrzeć praskie kapliczki. Tu zobaczysz też niezwykłe praskie świątynie: neogotycką katedrę św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika oraz cerkiew prawosławną św. Marii Magdaleny.

Warszawa/kapliczka na Pradze (fot. Filip Kwiatkowski © m.st. Warszawy )Filip Kwiatkowski © m.st. Warszawy

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach nad Polską przepływać będą ciepłe masy powietrza, które jednak nie wszędzie przyniosą spokojne, pogodne niebo. Na początku tygodnia miejscami może zagrzmieć, spodziewane są także opady deszczu. Bliżej Wielkanocy temperatura skoczy do góry - w całej Polsce termometry pokażą co najmniej 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Tej nocy na terenie pięciu województw należy spodziewać się dość mocnych spadków temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. Sprawdź, gdzie spodziewać się tego zagrożenia.

Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 13.04. Noc będzie przeważnie pogodna, z niewielkim zachmurzeniem i lokalnymi mgłami. Również niedzielny poranek przywita nas pogodnym niebem, w ciągu dnia możemy spodziewać się jednak wzrostu zachmurzenia.

Pogoda na jutro - niedziela 13.04. W nocy mogą snuć się mgły i zamglenia

Pogoda na jutro - niedziela 13.04. W nocy mogą snuć się mgły i zamglenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Pogoda na Wielkanoc 2025. W świetle najnowszych prognoz tuż przed świętami temperatura sięgnie miejscami aż 25-26 stopni Celsjusza. Gorąca aura nie potrwa długo, bo już w Wielki Piątek nad Polską ma przejść deszczonośny układ niżowy. Poza opadami przyniesie on także burze. - Będzie kształtować pogodę od Wielkiego Piątku do lanego poniedziałku - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl.

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

Dziś obchodzi swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Dziś obchodzi swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima powróciła do wschodniej Polski. Po nocnych opadach śniegu w piątkowy poranek miejscami wciąż było biało. Materiały pokazujące to jak się zabieliło, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Źródło:
Discover Magazine, AAFA

Przed nami spory skok temperatury, co nie pozostanie bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Jak wyjaśnił biometeorolog IMGW Grzegorz Kaliński, w cieplejszym powietrzu znajdzie się mniej tlenu, co może powodować m. in. uczucie senności. Istnieją jednak sposoby na walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia.

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

W weekend warto spojrzeć w niebo, bo zalśni na nim Różowy Księżyc. Przed nami pierwsza wiosenna pełnia tego roku. Inne nazwy tego zjawiska to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP