Warszawa – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

[object Object]
Puszczyki w warszawskim parkuKontakt 24/Krzysztof Podgórzak
wideo 2/25

Co zobaczyć w Warszawie? Chciałoby się odpowiedzieć – wszystko. W stolicy Polski jest tak wiele miejsc wartych odwiedzenia, że podczas krótkiej wycieczki nie da się ich wszystkich odkryć. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne i co zwiedzić w Warszawie.

Mając niewiele czasu w Warszawie, warto zobaczyć zabytki usytuowane wzdłuż Traktu Królewskiego.

W Warszawie można odpocząć w wielu parkach – m.in. w Łazienkach Królewskich, Parku Saskim czy Parku Ujazdowskim.

Jeżeli szukasz innego klimatu niż typowo wielkomiejski, możesz wybrać się na prawą stronę Wisły i zwiedzić Pragę.

Co zobaczyć w Warszawie? Stare Miasto

Warszawskie Stare Miasto to obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania stolicy. W trakcie II wojny światowej, a zwłaszcza Powstania Warszawskiego, jego znaczna część (około 90 proc.) została zniszczona. Po wojnie dokonano rekonstrukcji Starówki na podstawie dawnych planów i badań historycznych. Zrobiono to z takim pietyzmem, że w 1980 roku została wpisana na listę UNESCO.

Spacer warto zacząć na Placu Zamkowym. To tam stoi Kolumna Zygmunta III Wazy – króla, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Jeżeli chcesz znaleźć dobry punkt orientacyjny na Starym Mieście, to najlepszym będzie właśnie kolumna Zygmunta. Po obejrzeniu pomnika warto zwrócić uwagę na Zamek Królewski. To dawna siedziba władców Polski. W środku możesz zwiedzić królewskie apartamenty, odtworzone zostały również ogrody.

Z Placu Zamkowego spacerem dotrzesz na Rynek Starego Miasta. Historia tego miejsca sięga XIII i XIV wieku. Było ważnym placem w życiu miasta – odbywały się tu różne uroczystości, jarmarki, ale także tutaj dokonywano publicznych egzekucji. Dzisiaj to miejsce tętni życiem. Latem restauratorzy zapraszają do ogródków, zimą można tu podziwiać choinkę i niezwykłe iluminacje.

Warszawa/StarówkaShutterstock

Na samym środku Rynku zobaczysz symbol Warszawy – Syrenkę. Nie jest to jedyna Syrenka w stolicy, ale należy do dwóch najpopularniejszych. Drugą najsłynniejszą Syrenkę napotkasz nad Wisłą, obok Mostu Świętokrzyskiego.

Co zwiedzić w Warszawie? Barbakan i Nowe Miasto

Zanim ruszysz dalej lubianą przez turystów ścieżką w kierunku Barbakanu, przejdź z Rynku na ulicę Krzywe Koło, następnie we wciśniętą między dwa budynki wąską uliczkę Kamienne Schodki. Miejsce to najbardziej klimatyczne jest w nocy, oświetlone blaskiem latarni. Możesz również ulicą Celną dojść do Gnojnej Góry, czyli punktu widokowego, z którego zobaczysz panoramę Wisły i prawą część miasta. Gnojna Góra swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się w tym miejscu wysypisku śmieci i miejskich nieczystości, które funkcjonowało do 1844 roku.

Teraz warto cofnąć się do Barbakanu. Wybudowany został około 1548 roku i był elementem warszawskich murów obronnych. Teraz to miejsce lubiane przez artystów. Kiedy miniesz bramę i przejdziesz ulicą Nowomiejską, a następnie Freta, dotrzesz do Rynku Nowego Miasta. Nowe Miasto powstało z dość prozaicznej przyczyny – Stare Miasto było po prostu za ciasne. Rynek powstał na przełomie XIV i XV wieku. Ulicą Kościelną dojdziesz stamtąd do schodów, którymi trafisz do Multimedialnego Parku Fontann, gdzie odbywają się pokazy „woda-światło-dźwięk”.

Co warto zobaczyć w Warszawie? Trakt Królewski

Dobrym pomysłem na spędzenie dnia w Warszawie jest spacer Traktem Królewskim. Trakt zaczyna się na Placu Zamkowym i prowadzi Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, ulicą Belwederską, Sobieskiego aż do Wilanowa. Po drodze zobaczyć można wiele pałaców, rezydencji, kościołów, mieszczańskich kamienic, parków oraz pomników. Pomnik Adama Mickiewicza Na Krakowskim Przedmieściu ustawiony został 4,5-metrowy posąg Adama Mickiewicza wraz z kolumną i cokołem. Pomnik odsłonięto w 1898 roku w setną rocznicę urodzin poety. Podczas II wojny światowej pomnik został wywieziony do Rzeszy. Zrekonstruowany obiekt odsłonięto w 1950 roku.

Pałac Prezydencki

To największy warszawski pałac, a zarazem jeden z niewielu budynków należących dziś do władz państwa, który nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Od 1994 roku jest siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Grób Nieznanego Żołnierza

Przy Pałacu Prezydenckim warto zboczyć z głównego traktu i skręcić w ulicę Ossolińskich. Dojdziesz nią do Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj znajdował się Pałac Saski, który został zniszczony po upadku Powstania Warszawskiego. Obecnie na Placu Piłsudskiego zobaczysz Grób Nieznanego Żołnierza, który powstał ku czci poległych w walce o niepodległość. Są tam również między innymi pomnik Józefa Piłsudskiego, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej i pomnik Lecha Kaczyńskiego. Za Grobem Nieznanego Żołnierza rozciąga się Ogród Saski. W nim również poza miejscami do odpoczynku znajdziesz wiele ciekawych obiektów. Są to między innymi:

- barokowe rzeźby muz i cnót;

- okazała fontanna;

- wodozbiór, który położony jest malowniczo nad stawem;

- zegar słoneczny.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Po powrocie na Trakt Królewski, przy siedzibie Polskiej Akademii Nauk, zobaczysz pomnik Mikołaja Kopernika. Powstał z inicjatywy Stanisława Staszica w 1830 roku. Warto rozejrzeć się również wokół pomnika, ponieważ na placyku znajduje się model Układu Słonecznego. Planety, które w nim widać, początkowo były matowe, jednak z czasem wypolerowały je stopy przechodniów.

Plac Trzech Krzyży

Po spacerze Nowym Światem dotrzesz do Ronda Charles’a de Gaulle’a. Potoczna nazwa tego miejsca to po prostu „Palma” – od stojącego tu artystycznego projektu Joanny Rajkowskiej „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”. Kiedy miniesz palmę i będziesz kontynuować spacer Nowym Światem, trafisz na Plac Trzech Krzyży. Plac swoją nazwę zawdzięcza krzyżom na kolumnach, które widać w pobliżu kościoła św. Aleksandra. Tuż przy krzyżach stoi figura św. Jana Nepomucena. Sam kościół św. Aleksandra zbudowany został na wzór Panteonu.

Park Ujazdowski

Kierując się z Placu Trzech Krzyży Alejami Ujazdowskimi dotrzesz do Parku Ujazdowskiego. Zajmuje on powierzchnię 5,7 hektara, a zaprojektowany został w 1893 roku jako park miejski. To dobre miejsce do odwiedzenia z dziećmi, ponieważ w parku znajduje się okazałych rozmiarów plac zabaw. Jest tam również wiele ciekawych obiektów: staw z pergolą, liczne rzeźby, waga osobowa, aleja kasztanowa, pomniki przyrody.

Łazienki Królewskie

Ten zespół pałacowo-ogrodowy to prawdziwa wizytówka Warszawy. Łazienki Królewskie założone zostały w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zajmują powierzchnię około 76 hektarów. Mnóstwo tu ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Najważniejszym jest klasycystyczny Pałac na Wodzie, który z lądem połączony jest dwoma mostami. Na wodzie znajduje się również scena Amfiteatru. Warto obejrzeć też inne budynki: Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki i Biały Dom. Podczas spaceru ścieżkami i alejkami zwróć uwagę na ogrody w różnym stylu: Ogród Królewski (XVIII w.), Ogród Romantyczny (XIX w.), Ogród Modernistyczny (XX w.) i Ogród Chiński, gdzie latem organizowany jest festiwal lampionów.

Warszawa/Pałac na Wyspie w Łazienkach Shutterstock

Pałac Króla Jana III w Wilanowie

Na samym końcu Traktu Królewskiego – tam już trzeba dojechać – wznosi się barokowy pałac w Wilanowie. Zbudowany został w latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery. Dziś mieści się tu muzeum. Wokół pałacu rozciąga się malowniczy ogród.

Atrakcje turystyczne w Warszawie – Pałac Kultury i Nauki

Trakt Królewski to oczywiście nie wszystko, co można zobaczyć w Warszawie. Jednym z pierwszych ważnych obiektów, które zobaczysz podczas wizyty w stolicy, będzie najpewniej Pałac Kultury i Nauki. Znajduje się w ścisłym centrum miasta i widać go z wielu zakątków stolicy. Jest dobrym punktem orientacyjnym. Pałac wybudowany został w latach 1952-1955 i był „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Z tarasu widokowego na wysokości 114 metrów podziwiać można panoramę Warszawy.

Ciekawe miejsca w Warszawie – Bulwary nad Wisłą

Latem jednym z ulubionych miejsc mieszkańców stolicy jest wybrzeże Wisły. Na lewym brzegu wybudowane zostały bulwary. To dobre miejsce na spacer czy odpoczynek w gronie znajomych. Znajdziesz tam altany z leżakami i siedziska z konarów drzew, punkt widokowy i mini plażę z wiklinowymi koszami. Jest też wodny plac zabaw dla najmłodszych, fontanny i trampoliny. Wieczorami odbywają się tu koncerty i imprezy, akcje artystyczne i spotkania. O Bulwarach Wiślanych mówi się, że to największy klub Warszawy.

Warszawa/bulwary nad WisłąShutterstock

Warszawska Praga

Jeżeli chcesz poczuć klimat trochę innej Warszawy, uznawanej przez wielu warszawiaków za tę najbardziej autentyczną, wybierz się na Pragę Północ. Ta część miasta nie została zburzona podczas wojny. Można tu spacerować historycznymi ulicami, na słynnej Ząbkowskiej poczuć „warsiawskie” klimaty, zjeść legendarne pyzy na Brzeskiej, na praskich podwórkach obejrzeć praskie kapliczki. Tu zobaczysz też niezwykłe praskie świątynie: neogotycką katedrę św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika oraz cerkiew prawosławną św. Marii Magdaleny.

Warszawa/kapliczka na Pradze (fot. Filip Kwiatkowski © m.st. Warszawy )Filip Kwiatkowski © m.st. Warszawy

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości